Site logo

Speedo Champions Series - Iowa City

  • Completed
  • Jul. 19–22, 2018
  • LCM
  • Iowa City, IA

100 Breast Men

A Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Tanner Nelson Club Hawkeye 1:03.28
  A
920 +3.9% PB
2 Isaak Webb --- (unattached) 1:03.86
 
900 +1.1% PB
3 Brenner Hohenstein of Minnesota Twin Cities 1:04.02
  A
894
4 Weston Credit Club Hawkeye 1:04.62
 
873 +6.0% SB
5 Mitch Hovis Wyoming Aquatics 1:04.90
 
864
6 Chris Wills Wisconsin Aquatics 1:05.03
 
859 +0.5% SB
7 Benjamin Attenberger Wisconsin Aquatics 1:05.70
 
836 -0.3%
8 Caleb Babb --- (unattached) 1:06.51
 
827 -0.4%
B Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Will Myhre St Charles Swim Team 1:04.77
 
887 +1.2% PB
10 Kyle Barker --- (unattached) 1:05.46
 
844 +1.0% PB
11 Delaplaine Johansen Wyoming Aquatics 1:05.78
 
833 PB
12 Ben Andrew Arlington Alligators Inc 1:05.84
 
831 +2.4% PB
13 Trystan Lundgren WEST Swim Club 1:05.90
 
848 +0.8% PB
14 Evan Yoder of Minnesota Twin Cities 1:06.39
 
812 +0.5% PB
15 Shane Anderson Wildcat Aquatics 1:06.85
 
796 +3.1% SB
16 Danny Sivak --- (unattached) 1:06.94
 
793 PB
C Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Justin Alderson Peoria Area Water Wizards 1:06.19
 
883 0.0%
18 David Murphy Wyoming Aquatics 1:06.21
 
818
19 Keegan Hawkins St Charles Swim Team 1:06.36
 
832 PB
20 Bebe Wang Fox Valley Swim Team 1:06.53
 
807 PB
21 Q Steffen Riptide 1:06.76
 
800 0.0%
22 Jack Poppitz Riptide 1:07.79
 
765 -0.1%
23 Louis Stephan Iowa Flyers Swim Club 1:08.02
 
821 +2.8% PB
Justin Torres of Minnesota Twin Cities DQ
D Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
25 William Bennett Cats Aquatic Team 1:07.17
 
786 +4.8% PB
26 Christan Frank Schroeder YMCA Swim Team 1:07.35
 
844 +2.8% PB
27 Austin Stevenson Cats Aquatic Team 1:07.37
 
779 +2.4% PB
28 Jared Simpson Fox Valley Swim Team 1:07.44
 
776 -0.5%
29 Sean Yetter St Charles Swim Team 1:08.22
 
814 +3.7% PB
30 Zach Affeldt South Metro Storm 1:08.32
 
857 +4.9% PB
31 Grant Wolner Winona Swim Club 1:08.80
 
795
32 Garrett Prybell St Charles Swim Team 1:08.92
 
746 +4.5% SB
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Tanner Nelson Club Hawkeye 1:04.13
 
890 +2.6% SB
2 Chris Wills Wisconsin Aquatics 1:04.16
  A
889 +1.8% PB
3 Isaak Webb --- (unattached) 1:04.46
 
879 +0.2% PB
4 Brenner Hohenstein of Minnesota Twin Cities 1:04.50
 
877
4 Weston Credit Club Hawkeye 1:04.50
  A
877 +6.2% PB
6 Mitch Hovis Wyoming Aquatics 1:05.15
 
855
7 Benjamin Attenberger Wisconsin Aquatics 1:05.31
  A
849 +0.3% PB
8 Caleb Babb --- (unattached) 1:05.46
 
863 +1.2% PB
9 Will Myhre St Charles Swim Team 1:05.49
 
862 +0.1% PB
10 Kyle Barker --- (unattached) 1:05.50
 
843 +0.9% PB
11 Delaplaine Johansen Wyoming Aquatics 1:05.51
  A
842 PB
12 Ben Andrew Arlington Alligators Inc 1:05.80
 
832 +2.5% PB
13 Trystan Lundgren WEST Swim Club 1:05.99
 
845 +0.7% PB
14 Evan Yoder of Minnesota Twin Cities 1:06.18
 
819 +0.8% PB
15 Shane Anderson Wildcat Aquatics 1:06.24
 
817 +3.9% SB
16 Danny Sivak --- (unattached) 1:06.50
 
808 PB
17 David Murphy Wyoming Aquatics 1:06.63
 
804
18 Justin Torres of Minnesota Twin Cities 1:06.86
 
796 PB
19 Justin Alderson Peoria Area Water Wizards 1:06.93
 
858 -1.1%
20 Q Steffen Riptide 1:07.12
 
787 -0.5%
21 Keegan Hawkins St Charles Swim Team 1:07.13
 
806
22 Bebe Wang Fox Valley Swim Team 1:07.35
 
779 PB
23 Louis Stephan Iowa Flyers Swim Club 1:07.63
 
834 +3.4% PB
24 Jack Poppitz Riptide 1:07.70
 
768 0.0%
25 Chris Phillips Lyons Swim Club 1:07.76
 
766
25 Christan Frank Schroeder YMCA Swim Team 1:07.76
 
830 +2.2% PB
27 Benjamin Hayes Ozaukee Aquatics 1:07.90
 
761 +0.3% SB
28 Jared Simpson Fox Valley Swim Team 1:08.00
 
758 -1.3%
29 William Bennett Cats Aquatic Team 1:08.02
 
757 +3.6% PB
30 Sean Yetter St Charles Swim Team 1:08.08
 
819 +3.9% PB
31 Maxwell Boehnlein Fox Valley Wave Swim Team 1:08.17
 
752 +0.6% SB
32 Austin Stevenson Cats Aquatic Team 1:08.82
 
730 +0.3% PB
33 Zach Affeldt South Metro Storm 1:08.84
 
839 +4.1% PB
34 Grant Wolner Winona Swim Club 1:08.87
 
793
35 Craig Robrock South Metro Storm 1:08.99
 
725 +7.4% PB
36 Garrett Prybell St Charles Swim Team 1:09.08
 
741 +4.3% SB
36 Henry Miller Badger Aquatic Club (WI) 1:09.08
 
741 -1.6%
38 Calvin Groenewold Ultimate Swimming, Inc. 1:09.25
 
780 +1.2% PB
39 Phil Scarim Hickory Willow Swim Association 1:09.37
 
776 -0.5%
40 Dan Bajda Elmhurst Swim Team 1:09.44
 
774 +2.2% PB
41 Brian Knothe Fox Valley Swim Team 1:09.46
 
819 -0.9%
42 Caleb Aman Lane 4 Aquatics 1:09.64
 
703 -2.9%
43 Kyle Lewarchick St Charles Swim Team 1:09.68
 
702 PB
44 Alex Dvorak Maverick Swim Club 1:09.76
 
809 +1.4% PB
45 Elmer Weng Fox Valley Swim Team 1:09.86
 
806 +2.2% SB
46 David Rak Lyons Swim Club 1:09.88
 
695 +2.6% SB
47 Truman teDuits Badger Aquatic Club (WI) 1:09.90
 
759 -0.7%
48 Wes Jekel Badger Aquatic Club (WI) 1:09.98
 
711
48 Rohan Nagori Fox Valley Swim Team 1:09.98
 
757 +1.9% SB
50 Sam Kastan Fox Valley Swim Team 1:10.01
 
710 -1.4%
51 Jack Hoppe Barrington Swim Club 1:10.33
 
745 +1.9% PB
52 Jacob Simonek Palos-Orland Swim Association 1:10.42
 
697 0.0%
53 Austin Cabel St Charles Swim Team 1:10.76
 
686 +1.9% PB
54 William Leader WEST Swim Club 1:10.77
 
667
55 Jeddrick Gamilla Maverick Swim Club 1:10.80
 
776 +3.7% PB
56 Eric Bergeson AquaStorm 1:10.89
 
663 PB
57 Murphy Kinsella Blue Devil Swim Club 1:10.90
 
681 -0.2%
58 Colby Lomaglio Homewood Flossmoor Swim Club 1:11.20
 
763 -0.4%
59 Jordan Christensen Iowa Flyers Swim Club 1:11.26
 
810 -2.3%
60 Kyri Chen Fox Valley Swim Team 1:11.41
 
665 +5.0% SB
61 Ryan Ramminger --- (unattached) 1:11.49
 
643 -0.4%
62 Dylan Jones Sheridan Swim Team 1:11.86
 
696 -1.3%
63 Young Liang J-Hawk Aquatic Club 1:12.06
 
735 +1.1% SB
64 Andy Hobar Reach Aquatics Swim Club 1:12.34
 
616
65 Nate Baxter St Charles Swim Team 1:12.67
 
670 +4.1% PB
66 Robert Fix WEST Swim Club 1:12.99
 
660 -1.8%
67 Miles McIntyre Sheridan Swim Team 1:13.75
 
683 -2.7%
68 Adam Peterson Peoria Area Water Wizards 1:13.95
 
566 +0.7% PB
69 Ethan Lee --- (unattached) 1:14.40
 
553
Lucas Smiarowski Hickory Willow Swim Association DQ
Frank Errichiello --- (unattached) NS
Charlie Feller Badger Aquatic Club (WI) DQ
Aidan Farley Hickory Willow Swim Association NS