Site logo

Speedo Champions Series - Iowa City

  • Completed
  • Jul. 19–22, 2018
  • LCM
  • Iowa City, IA

400 Free Men

A Final LCM
Name Team Time Pts Imp
1 Nick Smith Wildcat Aquatics logoWildcat Aquatics A 3:57.88
877 +3.7% PB
2 Ben McDade Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) A 3:58.71
867 +1.7% PB
3 Jason Head Wildcat Aquatics logoWildcat Aquatics A 3:58.95
865 +2.0% PB
4 Nick Plachinski Minnesota logoMinnesota 4:02.39
827
5 Ben Colin Dubuque Area Swimmin' Hurr logoDubuque Area Swimmin' Hurr 4:02.99
820 +1.6% PB
6 Michael Messner unattached 4:05.37
794
7 Michael Linnihan Elmbrook Swim Club logoElmbrook Swim Club 4:07.09
807 0.0%
8 Matt Hedman unattached 4:07.52
771 -1.0%
B Final LCM
Name Team Time Pts Imp
9 Cameron Kelley Linn-Mar Swim Te logoLinn-Mar Swim Te 4:05.08
797 -1.5%
10 Sean Dwyer South Metro Storm logoSouth Metro Storm 4:06.23
793 +8.0% PB
11 Tom Schab unattached 4:06.32
784 -0.4%
12 Aidan Farley Hickory Willow Swim Association logoHickory Willow Swim Association 4:06.73
779 +2.4% PB
13 Aayush Deshpande Fox Valley Swim Team logoFox Valley Swim Team 4:06.89
809 +2.1% PB
14 Tim Rizzo Riptide logoRiptide 4:08.45
770 +1.3% PB
15 Joe Gibson Wildkit Swimming Organization logoWildkit Swimming Organization 4:10.33
741
16 Max Lezer Minnesota logoMinnesota 4:12.84
715
C Final LCM
Name Team Time Pts Imp
17 Connor Rumpit Elmbrook Swim Club logoElmbrook Swim Club 4:07.39
772
18 Aidan Dillon YMCA Flying Fish logoYMCA Flying Fish 4:08.90
756 +4.8% PB
19 Lucas Conrads Fox Valley Swim Team logoFox Valley Swim Team 4:09.61
814 +2.9% PB
20 Trever Brenner Sioux Falls Swim logoSioux Falls Swim 4:10.05
682 +0.6% SB
21 Damon Venner Sioux Falls Swim logoSioux Falls Swim 4:12.91
659 +0.3% PB
22 Grafton Parlette Rochester Orcas Swim Club logoRochester Orcas Swim Club 4:13.18
776 +4.6% PB
23 Brendan Wagner Elmhurst Swim Team logoElmhurst Swim Team 4:16.55
685 -0.9%
24 Jacob Cunningham Fox Valley Swim Team logoFox Valley Swim Team 4:23.12
611
D Final LCM
Name Team Time Pts Imp
25 Griffin Wolner Winona Swim Club logoWinona Swim Club 4:12.25
721 PB
26 Jack Hiss Fox Valley Swim Team logoFox Valley Swim Team 4:12.60
726 +3.1% PB
27 Daniel Langlois Barrington Swim Club logoBarrington Swim Club 4:13.23
775 +1.7% PB
28 Austin Cabel St Charles Swim Team logoSt Charles Swim Team 4:14.46
707 +2.5% PB
29 Tommy Hackley YMCA Flying Fish logoYMCA Flying Fish 4:14.71
696 +1.5% PB
30 Ricky Williams St Charles Swim Team logoSt Charles Swim Team 4:17.58
697 -0.5%
31 Zach Nelson Riptide logoRiptide 4:19.90
652 +0.1% SB
Gavin Wicklander Blackline Aquatics logoBlackline Aquatics NS
Preliminaries LCM
Name Team Time Pts Imp
1 Nick Smith Wildcat Aquatics logoWildcat Aquatics 4:00.83
844 +2.5% PB
2 Ben McDade Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 4:02.20
829 +0.3% SB
3 Jason Head Wildcat Aquatics logoWildcat Aquatics 4:02.23
828 +0.6% SB
4 Nick Plachinski Minnesota logoMinnesota 4:02.41
826
5 Matt Hedman unattached 4:02.76
823 +1.0% PB
6 Ben Colin Dubuque Area Swimmin' Hurr logoDubuque Area Swimmin' Hurr 4:02.92
821 +1.6% PB
7 Michael Messner unattached 4:07.00
777
8 Michael Linnihan Elmbrook Swim Club logoElmbrook Swim Club 4:07.48
802 -0.2%
9 Aidan Farley Hickory Willow Swim Association logoHickory Willow Swim Association 4:07.57
770 +2.1% PB
10 John Mitchell Wildcat Aquatics logoWildcat Aquatics 4:08.06
765 +3.4% PB
11 Cameron Kelley Linn-Mar Swim Te logoLinn-Mar Swim Te 4:08.10
765 -2.7%
12 Joe Gibson Wildkit Swimming Organization logoWildkit Swimming Organization 4:08.18
764
13 Tom Schab unattached 4:08.50
761 -1.3%
14 Sean Dwyer South Metro Storm logoSouth Metro Storm 4:08.65
767 +7.1% PB
15 Aayush Deshpande Fox Valley Swim Team logoFox Valley Swim Team 4:09.28
783 +1.2% PB
16 Tim Rizzo Riptide logoRiptide 4:09.60
757 +0.8% PB
17 Max Lezer Minnesota logoMinnesota 4:10.16
743
18 Trever Brenner Sioux Falls Swim logoSioux Falls Swim 4:10.26
680 +0.5% SB
19 Lucas Conrads Fox Valley Swim Team logoFox Valley Swim Team 4:10.91
800 +2.4% PB
20 Aidan Dillon YMCA Flying Fish logoYMCA Flying Fish 4:11.65
727 +3.8% PB
21 Grafton Parlette Rochester Orcas Swim Club logoRochester Orcas Swim Club 4:11.69
792 +5.2% PB
22 Connor Rumpit Elmbrook Swim Club logoElmbrook Swim Club 4:12.15
722
23 Jacob Cunningham Fox Valley Swim Team logoFox Valley Swim Team 4:12.29
721 PB
24 Damon Venner Sioux Falls Swim logoSioux Falls Swim 4:13.34
655 +0.1% PB
25 Brendan Wagner Elmhurst Swim Team logoElmhurst Swim Team 4:13.96
712 +0.1% PB
26 Nicholas George Koto unattached 4:14.05
702
27 Daniel Puczko Swift Aquatics logoSwift Aquatics 4:14.80
695 -0.6%
28 Justin Torres Minnesota logoMinnesota 4:14.87
694
29 Mason Schoof Elmbrook Swim Club logoElmbrook Swim Club 4:14.93
693
30 Xander Guerrero Swift Aquatics logoSwift Aquatics 4:15.04
701 -0.9%
31 Tommy Hackley YMCA Flying Fish logoYMCA Flying Fish 4:15.27
690 +1.3% PB
32 Austin Cabel St Charles Swim Team logoSt Charles Swim Team 4:16.09
690 +1.8% PB
33 Zach Nelson Riptide logoRiptide 4:16.22
689 +1.5% SB
34 Griffin Wolner Winona Swim Club logoWinona Swim Club 4:16.33
679
35 Jack Hiss Fox Valley Swim Team logoFox Valley Swim Team 4:16.36
687 +1.7% PB
36 Daniel Langlois Barrington Swim Club logoBarrington Swim Club 4:16.48
742 +0.5% PB
37 Ricky Williams St Charles Swim Team logoSt Charles Swim Team 4:16.49
708 -0.0%
38 Frank Niziolek St Charles Swim Team logoSt Charles Swim Team 4:17.65
666 +5.4% SB
39 Gavin Wicklander Blackline Aquatics logoBlackline Aquatics 4:19.33
649 +4.0% SB
40 Michael Schwers Fox Valley Swim Team logoFox Valley Swim Team 4:20.27
640 -0.1%
41 Daryl Kay Barrington Swim Club logoBarrington Swim Club 4:22.77
623 -1.6%
Kevin Braun Wisconsin Aquatics logoWisconsin Aquatics NS
Michael Sullivan Wisconsin Aquatics logoWisconsin Aquatics NS
Donovan Lahmann WEST Swim Club logoWEST Swim Club NS