CollegeSwimming.com

Speedo Champions Series - Iowa City

  • Completed
  • Jul. 19–22, 2018
  • LCM
  • Iowa City, IA

200 Back Men

A Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Cameron Tysoe Wisconsin Aquatics 1:59.97
  A
962 +1.2% PB
2 Coley Sullivan Lakeside Swim Team (KY) 2:04.35
  A
875 +4.5% PB
3 Daniel Orcutt Wildcat Aquatics 2:04.71
  A
868 +4.4% PB
4 Joshua Swart Wildcat Aquatics 2:05.03
  A
861 +1.2% PB
5 Alexander Taylor Wildcat Aquatics 2:05.23
  A
857 +0.2% PB
6 Stephen Boden Wisconsin Aquatics 2:06.81
 
827 +2.9% SB
7 Mason Schoof Elmbrook Swim Club 2:07.74
 
809 +3.4% SB
8 Griffin O'Leary Barrington Swim Club 2:09.51
 
930 PB
B Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Bebe Wang Fox Valley Swim Team 2:07.46
 
814 +2.1% PB
10 Hurricane Harris SPDY - Stevens Point Area YMCA 2:08.77
 
844
11 Spencer Hohm Springfield YMCA (Illinois) 2:09.37
 
778 -0.3%
12 Trent Lakes --- (unattached) 2:09.57
 
774 +6.0% PB
13 Danny Sivak --- (unattached) 2:11.42
 
739
14 Sean Calkins Wyoming Aquatics 2:11.98
 
729
15 Collin Schuster Dubuque Area Swimmin' Hurr 2:12.47
 
774 -2.2%
16 Justin Temprano Wisconsin Aquatics 2:13.76
 
696
C Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Jared Simpson Fox Valley Swim Team 2:08.43
 
796 -1.5%
18 Liam Bergerson Blackline Aquatics 2:10.52
 
768 +1.1% PB
19 Andy Ritsema Bloomington Normal Swim Club 2:10.57
 
810 +1.2% PB
20 Bailey Bodart Ozaukee Aquatics 2:12.49
 
720 PB
21 Kyle Wolford West Chicago Sharks 2:13.31
 
759 +0.6% PB
22 Peter Lefebvre --- (unattached) 2:14.74
 
679
23 Nathan Kim Badger Aquatic Club (WI) 2:15.42
 
721 +0.1% PB
24 Calvin Windle St Charles Swim Team 2:16.05
 
754 +3.7% SB
D Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
25 Ryan Linnihan Elmbrook Swim Club 2:11.16
 
756 +5.4% PB
26 Ben Ramminger Madison Aquatic Club 2:12.08
 
782 +0.2% PB
27 Michael Benington Ultimate Swimming, Inc. 2:12.19
 
780 +1.4% PB
28 Ziyad Saleem Schroeder YMCA Swim Team 2:12.53
 
818 -0.2%
29 Grafton Parlette Rochester Orcas Swim Club 2:13.22
 
806 +6.6% PB
30 Kyle Lewarchick St Charles Swim Team 2:15.27
 
669 PB
31 Jack Thorell WEST Swim Club 2:15.96
 
711 -0.1%
32 Nick Cavanah Linn-Mar Swim Te 2:17.60
 
682 -3.9%
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Cameron Tysoe Wisconsin Aquatics 2:04.98
 
862 -2.9%
2 Alexander Taylor Wildcat Aquatics 2:05.89
 
845 -0.3%
3 Daniel Orcutt Wildcat Aquatics 2:06.21
 
838 +3.3% PB
4 Joshua Swart Wildcat Aquatics 2:06.50
 
833 +0.0% SB
5 Coley Sullivan Lakeside Swim Team (KY) 2:07.00
 
823 +2.5% SB
6 Stephen Boden Wisconsin Aquatics 2:08.15
 
801 +1.9% SB
7 Mason Schoof Elmbrook Swim Club 2:08.61
 
792 +2.8% SB
8 Griffin O'Leary Barrington Swim Club 2:09.20
 
936 PB
9 Sean Calkins Wyoming Aquatics 2:09.31
 
779
10 Spencer Hohm Springfield YMCA (Illinois) 2:09.38
 
778 -0.3%
11 Bebe Wang Fox Valley Swim Team 2:09.51
 
775 +0.5% PB
12 Hurricane Harris SPDY - Stevens Point Area YMCA 2:09.55
 
829
13 Danny Sivak --- (unattached) 2:09.85
 
769 PB
14 Justin Temprano Wisconsin Aquatics 2:09.96
 
767
15 Trent Lakes --- (unattached) 2:10.60
 
755 +5.3% PB
16 Collin Schuster Dubuque Area Swimmin' Hurr 2:11.02
 
801 -1.1%
17 Liam Bergerson Blackline Aquatics 2:12.10
 
738 -0.1%
18 Jared Simpson Fox Valley Swim Team 2:12.12
 
726 -4.4%
19 Andy Ritsema Bloomington Normal Swim Club 2:12.17
 
780 +0.0% PB
20 Bailey Bodart Ozaukee Aquatics 2:12.37
 
722 PB
21 Nathan Kim Badger Aquatic Club (WI) 2:13.24
 
760 +1.7% PB
22 Calvin Windle St Charles Swim Team 2:13.61
 
798 +5.4% PB
23 Kyle Wolford West Chicago Sharks 2:13.75
 
751 +0.3% PB
24 Peter Lefebvre --- (unattached) 2:13.87
 
694
25 Grafton Parlette Rochester Orcas Swim Club 2:14.05
 
790 +6.0% PB
26 Michael Benington Ultimate Swimming, Inc. 2:14.07
 
745 -0.0%
27 Nolan Francis Woodson Y Northern Swimmers 2:14.56
 
693 +0.5% SB
28 Nick Cavanah Linn-Mar Swim Te 2:14.63
 
735 -1.6%
29 Craig Robrock South Metro Storm 2:14.69
 
680 PB
30 Ryan Linnihan Elmbrook Swim Club 2:14.77
 
690 +2.8% PB
31 Ziyad Saleem Schroeder YMCA Swim Team 2:15.16
 
770 -2.2%
32 Kyle Lewarchick St Charles Swim Team 2:15.22
 
670 PB
33 Ben Ramminger Madison Aquatic Club 2:15.41
 
721 -2.3%
34 Jack Thorell WEST Swim Club 2:15.77
 
714 0.0%
35 Kyri Chen Fox Valley Swim Team 2:15.83
 
671 +2.1% SB
36 Adam Braunschweig Lake Country Swim Team 2:16.12
 
753 +1.5% PB
37 Frank Errichiello --- (unattached) 2:16.67
 
644
38 Reiley Austin Sterling Stingrays Swim Club 2:16.69
 
798 +1.6% PB
39 Daniel Ng Cats Aquatic Team 2:16.96
 
639 PB
40 Thomas Wolfe Team Millennium 2:16.97
 
639 PB
41 Grant Bochenski Maverick Swim Club 2:17.03
 
737 +0.4% PB
42 Lucas Conrads Fox Valley Swim Team 2:17.13
 
735 -1.1%
43 AJ Smith Elmbrook Swim Club 2:17.48
 
684 +3.9% SB
44 Bryan Haage Reach Aquatics Swim Club 2:17.88
 
623
45 Matthew Gibson YMCA Flying Fish 2:18.04
 
774 -1.1%
46 Cam Harris Delta Aquatics 2:18.06
 
631 -0.1%
47 Hans Hover Blackline Aquatics 2:18.10
 
619 +1.8% SB
48 Lukas Slifierz Arlington Alligators Inc 2:18.65
 
708 -0.2%
49 Joseph Wenszell Schroeder YMCA Swim Team 2:18.80
 
607 +0.7% SB
50 Josh Dellorto Reach Aquatics Swim Club 2:19.27
 
599
51 Brett Spires Bloomington Normal Swim Club 2:21.28
 
564 -4.1%
52 Connor McCarthy WEST Swim Club 2:21.35
 
661 PB
53 Sebastian Smolecki Hickory Willow Swim Association 2:21.54
 
613 -2.6%
54 Gavin Wicklander Blackline Aquatics 2:23.82
 
522 +3.6% SB
Michael Schwers Fox Valley Swim Team DQ
Cullen Cochlan WEST Swim Club NS
Branko Kosanovich WEST Swim Club NS
Daniel Puczko Swift Aquatics NS