Site logo

Filters

Montana Short Course State Championships

  • Completed
  • Feb. 23–25, 2018
  • SCY
  • Butte, MT

200 IM Men 17 - 21

A Final SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Jamie Bouda Kalispell Aquatic Team logoKalispell Aquatic Team 1:52.21
797 +0.6% PB
2 Ethan Harder Billings Aquatic Club logoBillings Aquatic Club 1:52.97
816 -4.6%
3 Jack Leuthold Billings Aquatic Club logoBillings Aquatic Club 2:00.54
646 -0.4%
4 Hung Hunyh Billings Aquatic Club logoBillings Aquatic Club 2:08.61
449 -5.3%
5 Mason Johnson Billings Aquatic Club logoBillings Aquatic Club 2:08.75
480 -2.9%
B Final SCY
Name Team Time Pts Imp
6 Kyler Gappa Billings YMCA Se logoBillings YMCA Se 2:17.06
333 -2.2%
7 Jacob Fleury Helena Lions Swi logoHelena Lions Swi 2:18.67
276 -1.5%
8 Joel Oswell Bozeman Multispo logoBozeman Multispo 2:21.10
269
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Jamie Bouda Kalispell Aquatic Team logoKalispell Aquatic Team 1:58.49
654 -4.9%
2 Ethan Harder Billings Aquatic Club logoBillings Aquatic Club 1:59.77
663 -10.9%
3 Jack Leuthold Billings Aquatic Club logoBillings Aquatic Club 2:03.30
588 -2.7%
4 Mason Johnson Billings Aquatic Club logoBillings Aquatic Club 2:07.91
496 -2.3%
5 Hung Hunyh Billings Aquatic Club logoBillings Aquatic Club 2:10.08
422 -6.5%
6 Kyler Gappa Billings YMCA Se logoBillings YMCA Se 2:15.92
352 -1.4%
7 Joel Oswell Bozeman Multispo logoBozeman Multispo 2:20.57
277
8 Jacob Fleury Helena Lions Swi logoHelena Lions Swi 2:20.85
243 -3.1%
9 Gabriel Jourdonnais Missoula YMCA Swim Team logoMissoula YMCA Swim Team 2:25.05
212 -2.0%
10 Jake Kittleson Falls Aquatic Swim Team logoFalls Aquatic Swim Team 2:26.16
197 -2.6%
11 Gabe Mazur Missoula YMCA Swim Team logoMissoula YMCA Swim Team 2:30.31
144 +1.1% PB

200 IM Men 15 - 16

A Final SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Tanner Baldry Missoula Aquatic Club logoMissoula Aquatic Club 2:04.68
571 -3.9%
2 Peter Thompson Billings Aquatic Club logoBillings Aquatic Club 2:05.05
608 -3.2%
4 Jacob Malaski Helena Lions Swi logoHelena Lions Swi 2:07.90
507 +3.0% PB
B Final SCY
Name Team Time Pts Imp
3 Parker Keller Helena Lions Swi logoHelena Lions Swi 2:06.67
531 -2.6%
5 Quade Oser Helena Lions Swi logoHelena Lions Swi 2:10.38
503 -0.3%
6 Jorgen Midboe Missoula YMCA Swim Team logoMissoula YMCA Swim Team 2:12.73
459 +0.8% PB
7 Alexander Bertrand Kalispell Aquatic Team logoKalispell Aquatic Team 2:14.31
431 -8.5%
8 Kelton Thomas Wave Ryder Swim Club logoWave Ryder Swim Club 2:14.35
389 PB
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Tanner Baldry Missoula Aquatic Club logoMissoula Aquatic Club 2:05.54
554 -4.6%
2 Peter Thompson Billings Aquatic Club logoBillings Aquatic Club 2:07.30
563 -5.1%
3 Jacob Malaski Helena Lions Swi logoHelena Lions Swi 2:09.61
475 +1.7% PB
4 Alexander Bertrand Kalispell Aquatic Team logoKalispell Aquatic Team 2:11.24
487 -6.0%
5 Parker Keller Helena Lions Swi logoHelena Lions Swi 2:11.91
432 -6.8%
6 Jorgen Midboe Missoula YMCA Swim Team logoMissoula YMCA Swim Team 2:12.57
462 +1.0% PB
7 Kelton Thomas Wave Ryder Swim Club logoWave Ryder Swim Club 2:12.65
419 PB
8 Quade Oser Helena Lions Swi logoHelena Lions Swi 2:12.95
455 -2.3%
9 Finnian Westenfelder Missoula Aquatic Club logoMissoula Aquatic Club 2:13.63
401 -10.2%
10 Taylor Apps Billings Aquatic Club logoBillings Aquatic Club 2:13.67
442
11 Michael Handelin Bozeman Barracudas Swim Team   logoBozeman Barracudas Swim Team 2:14.62
384 -3.7%
12 Andrew Houston Falls Aquatic Swim Team logoFalls Aquatic Swim Team 2:17.19
341 -3.8%
13 Jaxon Gronning Peak Waves logoPeak Waves 2:17.77
371 +2.4% PB
14 Alex Houston Falls Aquatic Swim Team logoFalls Aquatic Swim Team 2:20.11
294
15 Joel Bonilla Peak Waves logoPeak Waves 2:22.01
265 PB
16 Alexander Card Wave Ryder Swim Club logoWave Ryder Swim Club 2:24.62
263 PB
17 Ben Vince Helena Lions Swi logoHelena Lions Swi 2:31.82
166 -8.1%
18 Payton Such Peak Waves logoPeak Waves 2:39.02
62 -5.4%
Liam Kerns Billings Aquatic Club logoBillings Aquatic Club DQ
Bridger Moe Missoula YMCA Swim Team logoMissoula YMCA Swim Team DQ

200 IM Men 13 - 14

Finals SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Bremer Deaton Missoula YMCA Swim Team logoMissoula YMCA Swim Team 2:07.05
631 -1.3%
2 Long Huynh Billings Aquatic Club logoBillings Aquatic Club 2:14.40
588 +1.7% PB
3 Benjamin Woldtvedt Peak Waves logoPeak Waves 2:15.68
564 +4.6% PB
4 Mason Sloan Lake Monsters logoLake Monsters 2:17.01
443
5 Taylor Todd Helena Lions Swi logoHelena Lions Swi 2:21.63
365 +2.6% PB
6 Sean Murphree Missoula Aquatic Club logoMissoula Aquatic Club 2:23.34
429 +4.6% PB
7 Tyler McCormick Wave Ryder Swim Club logoWave Ryder Swim Club 2:24.71
407 +2.7% PB
8 Oshay Birdinground Billings YMCA Se logoBillings YMCA Se 2:26.16
294 -3.0%
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Bremer Deaton Missoula YMCA Swim Team logoMissoula YMCA Swim Team 2:06.40
645 -0.8%
2 Benjamin Woldtvedt Peak Waves logoPeak Waves 2:15.90
560 +4.5% PB
3 Long Huynh Billings Aquatic Club logoBillings Aquatic Club 2:17.85
525 -0.8%
4 Mason Sloan Lake Monsters logoLake Monsters 2:22.58
350
5 Sean Murphree Missoula Aquatic Club logoMissoula Aquatic Club 2:22.85
437 +4.9% PB
6 Taylor Todd Helena Lions Swi logoHelena Lions Swi 2:23.74
331 +1.2% PB
7 Oshay Birdinground Billings YMCA Se logoBillings YMCA Se 2:24.76
315 -2.0%
8 Tyler McCormick Wave Ryder Swim Club logoWave Ryder Swim Club 2:25.68
391 +2.1% PB
9 Jack Moser Bozeman Barracudas Swim Team   logoBozeman Barracudas Swim Team 2:26.12
295
10 Aeden DeGraw Bozeman Barracudas Swim Team   logoBozeman Barracudas Swim Team 2:29.54
245 PB
11 Andrew Turner Kalispell Aquatic Team logoKalispell Aquatic Team 2:29.72
328 PB
12 Christopher Long Falls Aquatic Swim Team logoFalls Aquatic Swim Team 2:30.41
318 PB
13 Everett Smith Missoula Aquatic Club logoMissoula Aquatic Club 2:35.80
242 +0.6% PB
14 Bonner Wood Hardin Otter Swim Team logoHardin Otter Swim Team 2:39.09
200

200 IM Men 11 - 12

Finals SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Devin Goetsch Helena Lions Swi logoHelena Lions Swi 2:34.30
399 +4.9% PB
2 Ethan Brown Billings Aquatic Club logoBillings Aquatic Club 2:37.57
509 PB
3 Wyatt Groff Bozeman Barracudas Swim Team   logoBozeman Barracudas Swim Team 2:49.30
351
4 Paul Nave Bozeman Multispo logoBozeman Multispo 2:54.59
288
5 Kyle Kirkwood Bozeman Barracudas Swim Team   logoBozeman Barracudas Swim Team 2:56.01
143
Kai Wegner Billings Aquatic Club logoBillings Aquatic Club DQ
August Hertz Lake Monsters logoLake Monsters DQ
Marcus Rhoades Falls Aquatic Swim Team logoFalls Aquatic Swim Team DQ
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Ethan Brown Billings Aquatic Club logoBillings Aquatic Club 2:39.88
476 PB
2 Devin Goetsch Helena Lions Swi logoHelena Lions Swi 2:44.75
263 -1.6%
3 Kai Wegner Billings Aquatic Club logoBillings Aquatic Club 2:45.32
256 PB
4 Marcus Rhoades Falls Aquatic Swim Team logoFalls Aquatic Swim Team 2:48.76
217 +2.0% PB
5 August Hertz Lake Monsters logoLake Monsters 2:49.08
354
6 Wyatt Groff Bozeman Barracudas Swim Team   logoBozeman Barracudas Swim Team 2:51.32
326
7 Paul Nave Bozeman Multispo logoBozeman Multispo 2:54.00
294
8 Kyle Kirkwood Bozeman Barracudas Swim Team   logoBozeman Barracudas Swim Team 3:00.28
105