Site logo

Filters

Montana Short Course State Championships

  • Completed
  • Feb. 23–25, 2018
  • SCY
  • Butte, MT

200 Free Men 17 - 21

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Ethan Harder Billings Aquatic Club 1:42.60
 
744 +1.6% SB
2 Jack Leuthold Billings Aquatic Club 1:45.69
 
665 -3.3%
3 Jace Reed Kalispell Aquatic Team 1:52.90
 
496 -0.8%
4 Brayden Arnold Billings Aquatic Club 1:55.46
 
441 -4.0%
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
5 Joseph Guter Peak Waves 1:56.65
 
416 PB
6 Joel Oswell Bozeman Multispo 1:58.57
 
378 +2.1% PB
7 Jonathan Wolgamot Missoula YMCA Swim Team 1:59.75
 
355 +5.3% PB
8 Tyrin Ikeda Billings YMCA Se 2:08.75
 
199
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Ethan Harder Billings Aquatic Club 1:47.17
 
629 -2.8%
2 Jack Leuthold Billings Aquatic Club 1:47.38
 
624 -5.0%
3 Jace Reed Kalispell Aquatic Team 1:53.56
 
482 -1.4%
4 Brayden Arnold Billings Aquatic Club 1:57.22
 
405 -5.5%
5 Joseph Guter Peak Waves 1:58.38
 
381 PB
6 Joel Oswell Bozeman Multispo 1:58.92
 
371 +1.8% PB
7 Jonathan Wolgamot Missoula YMCA Swim Team 1:59.08
 
368 +5.9% PB
8 Tyrin Ikeda Billings YMCA Se 2:11.85
 
154
9 Gabe Mazur Missoula YMCA Swim Team 2:16.04
 
101 -8.4%
Brandon Hanlon Peak Waves DQ

200 Free Men 15 - 16

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Peter Thompson Billings Aquatic Club 1:47.15
 
723 -2.8%
2 Tanner Baldry Missoula Aquatic Club 1:47.82
 
633 PB
3 Finnian Westenfelder Missoula Aquatic Club 1:50.25
 
576 -4.2%
4 Preston Ring Wave Ryder Swim Club 1:51.41
 
549 -3.7%
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
5 Alexander Vatoussis Missoula YMCA Swim Team 1:55.61
 
525 -0.3%
6 Kelton Thomas Wave Ryder Swim Club 1:57.35
 
420 PB
7 Benjamin Huotari Peak Waves 1:57.77
 
412
8 Gus De Souza Kalispell Aquatic Team 1:57.90
 
477 -3.4%
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Peter Thompson Billings Aquatic Club 1:48.69
 
685 -4.2%
2 Tanner Baldry Missoula Aquatic Club 1:49.57
 
591 PB
3 Finnian Westenfelder Missoula Aquatic Club 1:51.44
 
548 -5.3%
4 Preston Ring Wave Ryder Swim Club 1:54.86
 
472 -6.9%
5 Gus De Souza Kalispell Aquatic Team 1:57.40
 
487 -3.0%
6 Benjamin Huotari Peak Waves 1:57.50
 
417
7 Alexander Vatoussis Missoula YMCA Swim Team 1:57.59
 
483 -2.1%
8 Kelton Thomas Wave Ryder Swim Club 1:59.15
 
384 PB
9 Christion Goetsch Helena Lions Swi 2:00.31
 
427 -8.2%
10 Bennett Apostol Billings YMCA Se 2:01.20
 
345 PB
11 Caleb Winkler Kalispell Aquatic Team 2:01.44
 
405 -3.8%
12 Luke Jaraczeski Peak Waves 2:01.56
 
402 -1.0%
13 Alex Stein Kalispell Aquatic Team 2:01.83
 
333 +0.3% PB
14 Alex Houston Falls Aquatic Swim Team 2:02.67
 
317 -4.5%
15 Alexander Card Wave Ryder Swim Club 2:05.35
 
331 PB
16 Peyton Raunig Billings Aquatic Club 2:05.37
 
331
17 Joel Bonilla Peak Waves 2:05.64
 
265 +3.3% PB
18 Isaac Woldtvedt Peak Waves 2:09.14
 
265 +5.1% PB
19 Alex Barker Helena Lions Swi 2:09.61
 
258
20 Nicholas Houston Falls Aquatic Swim Team 2:12.40
 
214
21 Bridger Moe Missoula YMCA Swim Team 2:13.45
 
146 +6.5% PB
22 Peyton Malmberg Wave Ryder Swim Club 2:17.62
 
141 -4.3%

200 Free Men 13 - 14

Finals SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Jackson Moe Missoula YMCA Swim Team 1:55.95
 
655 -0.2%
2 Isaac DuCuennois Bozeman Barracudas Swim Team 1:59.06
 
496 -1.2%
3 Long Huynh Billings Aquatic Club 2:00.13
 
563 +5.1% PB
4 Taylor Todd Helena Lions Swi 2:01.14
 
454
5 Carlin Onstad Helena Lions Swi 2:03.30
 
411 +0.1% PB
6 Aeden DeGraw Bozeman Barracudas Swim Team 2:04.83
 
382 PB
7 Tucker Rice Billings Aquatic Club 2:07.03
 
424 PB
8 Christopher Long Falls Aquatic Swim Team 2:08.16
 
403 +7.1% PB
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Jackson Moe Missoula YMCA Swim Team 1:57.55
 
619 -1.5%
2 Isaac DuCuennois Bozeman Barracudas Swim Team 1:59.96
 
478 -2.0%
3 Taylor Todd Helena Lions Swi 2:02.26
 
431
4 Long Huynh Billings Aquatic Club 2:03.25
 
498 +2.7% PB
5 Christopher Long Falls Aquatic Swim Team 2:04.84
 
466 +9.5% PB
6 Carlin Onstad Helena Lions Swi 2:05.70
 
366 -1.8%
7 Tucker Rice Billings Aquatic Club 2:06.33
 
438 PB
8 Aeden DeGraw Bozeman Barracudas Swim Team 2:08.95
 
307 PB
9 Jack Moser Bozeman Barracudas Swim Team 2:09.26
 
302
10 Carson Huckert Bozeman Barracudas Swim Team 2:10.16
 
367
11 Oshay Birdinground Billings YMCA Se 2:10.19
 
286
12 Carson Sandstrom Havre Lions 2:10.26
 
365 PB
13 Kyle Carroll Peak Waves 2:12.17
 
254 +4.8% PB
14 Lucas Anderson Peak Waves 2:12.18
 
254 +6.8% PB
15 Andrew Turner Kalispell Aquatic Team 2:13.55
 
308 PB
16 Everett Smith Missoula Aquatic Club 2:16.26
 
264 +1.1% PB
17 Troy Kendall Bozeman Barracudas Swim Team 2:17.00
 
253
18 Michael Parkey Missoula Aquatic Club 2:17.66
 
173
19 Gavin Chamorro Peak Waves 2:17.96
 
169
20 Lorn Jaeger Missoula YMCA Swim Team 2:18.56
 
161 -5.5%
21 Adonai Gray Peak Waves 2:19.83
 
144

200 Free Men 11 - 12

Finals SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Garrett Krattiger Helena Lions Swi 2:16.20
 
553 PB
2 August Hertz Lake Monsters 2:20.85
 
475 +9.2% PB
3 Jesse McCormick Missoula YMCA Swim Team 2:21.46
 
320 +4.1% PB
4 Sennett Pizzolato Billings Aquatic Club 2:27.08
 
242
5 Isaac Keim Kalispell Aquatic Team 2:27.67
 
371
6 Winston Sundeen Bozeman Barracudas Swim Team 2:30.57
 
329
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Garrett Krattiger Helena Lions Swi 2:18.41
 
515 PB
2 Jesse McCormick Missoula YMCA Swim Team 2:22.62
 
303 +3.3% PB
3 August Hertz Lake Monsters 2:25.31
 
406 +6.4% PB
4 Sennett Pizzolato Billings Aquatic Club 2:25.62
 
261
5 Winston Sundeen Bozeman Barracudas Swim Team 2:28.65
 
357
6 Isaac Keim Kalispell Aquatic Team 2:29.65
 
342