Site logo

Indiana Senior State Long Course Championships

  • Completed
  • Jul. 19–22, 2018
  • LCM
  • Bloomington, IN

100 Back Men

A Final LCM
Name Team Time Pts. Imp.
1 Nick Milikich Irish Aquatics logoIrish Aquatics A 57.90
855 PB
2 Holden Raffin Munster Swim Club logoMunster Swim Club A 58.24
894 +3.4% PB
3 Thomas Vanderbrook Indiana University Club logoIndiana University Club A 58.54
829 PB
4 Jack Smith Carmel Swim Club logoCarmel Swim Club 58.80
832
5 Cade Oliver Franklin Regional logoFranklin Regional 58.87
924 +4.0% PB
6 Griffin Hadley Carmel Swim Club logoCarmel Swim Club 59.01
918 +0.6% PB
7 Nick Hanas Duneland Swim Club logoDuneland Swim Club 59.78
779
8 Brett Sherman Carmel Swim Club logoCarmel Swim Club 1:00.04
769 +7.2% PB
B Final LCM
Name Team Time Pts. Imp.
9 Wyeth Brock Indiana University Club logoIndiana University Club 59.30
798 +2.8% SB
10 Mason Miller Newburgh Sea Creatures logoNewburgh Sea Creatures 1:00.00
823 +2.5% PB
11 Lucas Piunti Duneland Swim Club logoDuneland Swim Club 1:00.03
822
12 Andrew Schuler Zionsville Swim Club logoZionsville Swim Club 1:00.30
758 PB
13 Tim Bennett Fishers Area Swimming Tigers logoFishers Area Swimming Tigers 1:01.42
715 +7.5% SB
14 Kyle Haflich Fishers Area Swimming Tigers logoFishers Area Swimming Tigers 1:01.57
709 +0.3% SB
15 Brady Robinson PRO Swimming (IN) logoPRO Swimming (IN) 1:01.69
704 PB
16 Brandon Silver Munster Swim Club logoMunster Swim Club 1:07.33
498
C Final LCM
Name Team Time Pts. Imp.
17 Alexander McCormick Crown Point Swim Club logoCrown Point Swim Club 1:01.10
780 PB
18 Aaron Dies PRO Swimming (IN) logoPRO Swimming (IN) 1:01.86
806 PB
19 Joseph Radde unattached 1:02.63
777 PB
20 Jonathan Thrall Lake Central Barracudas logoLake Central Barracudas 1:02.83
769
21 Dalton Lawver Riverside Aquatics Club logoRiverside Aquatics Club 1:02.85
712
22 Logan Ackley PRO Swimming (IN) logoPRO Swimming (IN) 1:02.96
656 PB
23 Chandler Lipp Fort Wayne Swim Team logoFort Wayne Swim Team 1:03.20
755 +4.5% PB
24 Joseph Garberick Northridge Area Swimming Association logoNorthridge Area Swimming Association 1:04.64
645
D Final LCM
Name Team Time Pts. Imp.
25 John Bossler Irish Aquatics logoIrish Aquatics 1:01.16
833
26 Eric Kelm Elkhart United A logoElkhart United A 1:03.34
694 PB
27 Christian Cseri Fort Wayne Swim Team logoFort Wayne Swim Team 1:03.44
690 +0.9% PB
28 Holden Bowlds Zionsville Swim Club logoZionsville Swim Club 1:04.06
667 PB
29 Nicholas Klenner Whiteland Hypers logoWhiteland Hypers 1:04.45
652
30 Izzy Harding Fishers Area Swimming Tigers logoFishers Area Swimming Tigers 1:04.63
646 +3.1% PB
31 Sammy Logan Greenfield Community Aquatic Team logoGreenfield Community Aquatic Team 1:04.95
634 +9.0% PB
32 Jackson Burke Swac Swim Team logoSwac Swim Team 1:05.24
679
Preliminaries LCM
Name Team Time Pts. Imp.
1 Holden Raffin Munster Swim Club logoMunster Swim Club 58.50
883 +3.0% PB
2 Nick Milikich Irish Aquatics logoIrish Aquatics 58.61
826
3 Cade Oliver Franklin Regional logoFranklin Regional 59.03
917 +3.8% PB
4 Griffin Hadley Carmel Swim Club logoCarmel Swim Club 59.25
909 +0.2% PB
5 Brett Sherman Carmel Swim Club logoCarmel Swim Club 59.32
797 +8.3% PB
5 Jack Smith Carmel Swim Club logoCarmel Swim Club 59.32
811
7 Nick Hanas Duneland Swim Club logoDuneland Swim Club 59.55
788 PB
8 Thomas Vanderbrook Indiana University Club logoIndiana University Club 59.76
780
9 Wyeth Brock Indiana University Club logoIndiana University Club 59.93
773 +1.8% SB
10 Lucas Piunti Duneland Swim Club logoDuneland Swim Club 1:00.32
810
11 Brandon Silver Munster Swim Club logoMunster Swim Club 1:01.28
720
12 Mason Miller Newburgh Sea Creatures logoNewburgh Sea Creatures 1:01.29
772 +0.4% PB
13 Tim Bennett Fishers Area Swimming Tigers logoFishers Area Swimming Tigers 1:01.30
719 +7.7% PB
14 Kyle Haflich Fishers Area Swimming Tigers logoFishers Area Swimming Tigers 1:01.31
719 +0.8% SB
15 Andrew Schuler Zionsville Swim Club logoZionsville Swim Club 1:01.58
708 PB
16 Brady Robinson PRO Swimming (IN) logoPRO Swimming (IN) 1:01.65
706 PB
17 Alexander McCormick Crown Point Swim Club logoCrown Point Swim Club 1:01.68
757 PB
18 Aaron Dies PRO Swimming (IN) logoPRO Swimming (IN) 1:02.17
794 PB
19 Jonathan Thrall Lake Central Barracudas logoLake Central Barracudas 1:02.39
786
20 Joseph Garberick Northridge Area Swimming Association logoNorthridge Area Swimming Association 1:02.46
727
21 Kal Findley Concord Swim Club logoConcord Swim Club 1:02.51
686 +2.2% PB
22 Dalton Lawver Riverside Aquatics Club logoRiverside Aquatics Club 1:02.83
713
23 Chandler Lipp Fort Wayne Swim Team logoFort Wayne Swim Team 1:03.00
763 +4.8% PB
24 Logan Ackley PRO Swimming (IN) logoPRO Swimming (IN) 1:03.03
653 PB
25 Joseph Radde unattached 1:03.15
757 PB
26 Seth Glasscock Bloomington Swim Club logoBloomington Swim Club 1:03.25
645 -2.7%
27 John Bossler Irish Aquatics logoIrish Aquatics 1:03.42
747
28 Simon Davies unattached 1:03.59
645 +9.7% PB
29 Eric Kelm Elkhart United A logoElkhart United A 1:03.67
681 PB
30 Christian Cseri Fort Wayne Swim Team logoFort Wayne Swim Team 1:03.79
677 +0.3% PB
31 Holden Bowlds Zionsville Swim Club logoZionsville Swim Club 1:03.86
674 PB
32 Nolan Kopp Carmel Swim Club logoCarmel Swim Club 1:03.98
631 -1.0%
33 Forrest Baumgartner South Bend Swim Club logoSouth Bend Swim Club 1:04.17
611 PB
34 Sammy Logan Greenfield Community Aquatic Team logoGreenfield Community Aquatic Team 1:04.31
658 +9.9% PB
35 Peter LaBarge Washington Township Swim Club logoWashington Township Swim Club 1:04.47
613
36 Keegan Sheiss Fish Aquatics logoFish Aquatics 1:04.67
605
37 Benjamin McAteer Lawrence Swim Team logoLawrence Swim Team 1:04.69
592
38 Izzy Harding Fishers Area Swimming Tigers logoFishers Area Swimming Tigers 1:05.01
632 +2.5% PB
39 Jackson Burke Swac Swim Team logoSwac Swim Team 1:05.15
683
40 Nick Harris Fishers Area Swimming Tigers logoFishers Area Swimming Tigers 1:05.18
574 -1.9%
41 Tyler Overmyer Northridge Area Swimming Association logoNorthridge Area Swimming Association 1:05.39
566 -1.4%
42 Nicholas Klenner Whiteland Hypers logoWhiteland Hypers 1:05.41
617
43 Samuel Lower Concord Swim Club logoConcord Swim Club 1:05.48
563
44 Nathan Hicks Cardinal Community Swim Club logoCardinal Community Swim Club 1:05.66
570
45 Alex Krygowski Irish Aquatics logoIrish Aquatics 1:05.67
608 +2.1% SB
46 Jacob Bohnert Boonville Aquatic Dolphins logoBoonville Aquatic Dolphins 1:05.71
555
47 Alec LaPlant Boilermaker Aquatics logoBoilermaker Aquatics 1:05.84
602
48 Carter Casbon Duneland Swim Club logoDuneland Swim Club 1:06.02
596
49 Travis Black Greenfield Community Aquatic Team logoGreenfield Community Aquatic Team 1:06.04
595 PB
50 Chase Smith Indian Creek Aquatic Club logoIndian Creek Aquatic Club 1:06.15
552 PB
51 Matthew Howell PRO Swimming (IN) logoPRO Swimming (IN) 1:06.20
645
52 Austin Toney Avon Community Swim Team logoAvon Community Swim Team 1:06.23
588
53 Roy Raz Carmel Swim Club logoCarmel Swim Club 1:06.30
641
54 Brady Samuels Cardinal Community Swim Club logoCardinal Community Swim Club 1:06.49
634
55 Gage Hannewyk Irish Aquatics logoIrish Aquatics 1:06.50
634 +5.1% PB
56 Ryan Van Pelt Cardinal Community Swim Club logoCardinal Community Swim Club 1:06.60
536
57 Connor Casbon Duneland Swim Club logoDuneland Swim Club 1:06.82
567
58 Evan Sellers Southeastern Swim Club logoSoutheastern Swim Club 1:06.94
563 PB
59 Ethan Kile Greenfield Community Aquatic Team logoGreenfield Community Aquatic Team 1:07.22
502 +4.6% PB
60 Nick Beeson Noblesville Swim Club logoNoblesville Swim Club 1:07.25
552 +1.4% SB
61 Henry Lang Riverside Aquatics Club logoRiverside Aquatics Club 1:07.57
503
62 Brett Lucas Brownsburg Swim Club logoBrownsburg Swim Club 1:07.94
477
63 Anders Brurok Irish Aquatics logoIrish Aquatics 1:08.03
525 +6.6% PB
64 Carter Dilger Pacesetter Aquatics logoPacesetter Aquatics 1:08.12
522
65 Quinn Kennedy Cardinal Community Swim Club logoCardinal Community Swim Club 1:08.63
505 PB
66 Caleb Cripe Northridge Area Swimming Association logoNorthridge Area Swimming Association 1:20.78
116 PB
Jacob Weber East Central logoEast Central DQ
Marcus Eden Southeastern Swim Club logoSoutheastern Swim Club DQ
Griffin Edwards Franklin Regional logoFranklin Regional NS
Benjamin Klimczak Laporte Community Turbos logoLaporte Community Turbos NS