Site logo

Florida Gold Coast Senior Long Course Championships

  • Completed
  • Jul. 27–29, 2018
  • LCM
  • Coral Springs, FL

200 Free Men

A Final LCM
Name Team Time Pts. Imp.
1 Nikita Tretyakov Swim Fort Lauderdale logoSwim Fort Lauderdale A 1:53.29
853 +1.7% PB
2 Pedro CHIANCONE Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics A 1:55.75
795 +0.8% PB
3 JULIAN ITURBE Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 1:56.70
773
4 Nixon Hernandez East Coast Aquatic Club logoEast Coast Aquatic Club 1:57.03
766 +0.9% PB
5 Carlos Bernotti Boca Raton Swim logoBoca Raton Swim 1:57.77
749
6 Nico Medina Swim Fort Lauderdale logoSwim Fort Lauderdale 1:58.16
740
7 Jose Diaz Lainez Pine Crest logoPine Crest 2:03.10
635 -0.7%
8 Salvador Perez Miami Swimming logoMiami Swimming 2:03.14
634
B Final LCM
Name Team Time Pts. Imp.
9 Dante Padron AK Sharks logoAK Sharks 1:59.94
700 +2.0% PB
10 Yender Rojas Metro Aquatic Club of Miami logoMetro Aquatic Club of Miami 2:00.25
696
11 Ted Ho East Coast Aquatic Club logoEast Coast Aquatic Club 2:00.78
685 +2.3% PB
12 Daniel Rodriquez unattached 2:01.25
672 PB
13 Alejandro Basalo Metro Aquatic Club of Miami logoMetro Aquatic Club of Miami 2:02.35
648 +0.3% PB
14 Kerollos Ibrahim unattached 2:02.59
643 -0.5%
15 Carson Fregosi Pine Crest logoPine Crest 2:04.54
602 +0.6% SB
16 Miguel Basalo Metro Aquatic Club of Miami logoMetro Aquatic Club of Miami 2:07.15
549
Preliminaries LCM
Name Team Time Pts. Imp.
1 Nikita Tretyakov Swim Fort Lauderdale logoSwim Fort Lauderdale 1:54.52
824 +0.6% SB
2 Franco Lupoli Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 1:57.02
766
3 JULIAN ITURBE Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 1:57.13
763
4 Nico Ferrara Pine Crest logoPine Crest 1:57.64
752 +2.7% PB
5 Pedro CHIANCONE Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 1:58.25
738 -1.3%
6 Nixon Hernandez East Coast Aquatic Club logoEast Coast Aquatic Club 1:58.92
723 -0.7%
7 Salvador Perez Miami Swimming logoMiami Swimming 1:59.84
705
8 Carlos Bernotti Boca Raton Swim logoBoca Raton Swim 1:59.87
702
9 Philippe Marcoux Swim Fort Lauderdale logoSwim Fort Lauderdale 2:00.28
693
10 Nico Medina Swim Fort Lauderdale logoSwim Fort Lauderdale 2:00.42
690
11 Jose Diaz Lainez Pine Crest logoPine Crest 2:00.88
683 +1.1% PB
12 Carson Fregosi Pine Crest logoPine Crest 2:01.38
669 +3.1% SB
13 Dante Padron AK Sharks logoAK Sharks 2:01.77
660 +0.5% PB
14 Daniel Rodriquez unattached 2:02.04
655
15 Alejandro Basalo Metro Aquatic Club of Miami logoMetro Aquatic Club of Miami 2:02.09
654 +0.5% PB
16 Miguel Basalo Metro Aquatic Club of Miami logoMetro Aquatic Club of Miami 2:02.24
650
17 Yender Rojas Metro Aquatic Club of Miami logoMetro Aquatic Club of Miami 2:02.38
650
18 Kerollos Ibrahim unattached 2:02.40
647 -0.3%
19 Ted Ho East Coast Aquatic Club logoEast Coast Aquatic Club 2:02.54
647 +0.9% PB
20 Kenaz Sweeting Hammerhead Aquat logoHammerhead Aquat 2:02.66
644 -0.1%
21 Heath Brames South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 2:02.93
636 +3.6% SB
22 Michael Limia Metro Aquatic Club of Miami logoMetro Aquatic Club of Miami 2:02.94
635
23 Bryce Pierce East Coast Aquatic Club logoEast Coast Aquatic Club 2:03.60
621
24 Matthew Amor Metro Aquatic Club of Miami logoMetro Aquatic Club of Miami 2:03.71
622 -0.9%
25 Nando Rodriguez Metro Aquatic Club of Miami logoMetro Aquatic Club of Miami 2:03.82
617 -0.2%
26 Jose Pac Plantation Swim Team logoPlantation Swim Team 2:04.24
608 PB
27 Roberto Marazzato unattached 2:04.28
610
28 Drew Dickson-Sullivan Westminster Academy Swim Club logoWestminster Academy Swim Club 2:04.30
607 -1.9%
29 Pedro Bernotti Boca Raton Swim logoBoca Raton Swim 2:04.68
599
30 Samuel Bauta AK Sharks logoAK Sharks 2:04.86
598 -0.8%
31 Max Miller YMCA of South Fl logoYMCA of South Fl 2:05.72
580 -0.8%
32 Luis Salazar Blue Marlins of Hialeah Garden logoBlue Marlins of Hialeah Garden 2:05.94
576 PB
33 Teolio Darias Gulliver Swim Club logoGulliver Swim Club 2:06.10
570 PB
34 Connor Smoak unattached 2:06.63
559 -5.3%
35 David Hudson Nova Southeaster logoNova Southeaster 2:06.89
554
36 Drake Gil Saint Andrew's Swimming logoSaint Andrew's Swimming 2:07.53
544
37 Nick Pacitti Heritage Aquatic Team logoHeritage Aquatic Team 2:07.72
537
38 Ralph Meadows Swim Fort Lauderdale logoSwim Fort Lauderdale 2:08.23
530 -0.1%
39 Max Fermayer Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 2:08.32
662 -1.4%
40 Alexander Deybach Miami Swimming logoMiami Swimming 2:08.33
528
41 Ivan Capalbo Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 2:09.58
501 -1.4%
42 David Genz Boca Raton Swim logoBoca Raton Swim 2:09.85
496 +3.4% PB
43 Brayan Perez Blue Marlins of Hialeah Garden logoBlue Marlins of Hialeah Garden 2:10.14
493
44 Huascar Urbina unattached 2:10.72
475 +2.0% PB
45 Antony Novak Pine Crest logoPine Crest 2:11.20
473 -1.2%
46 Bernardo ABASCAL Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 2:11.29
469
47 Cole Moreno Gulliver Swim Club logoGulliver Swim Club 2:11.49
465 +3.0% SB
48 Cameron Anderson Martin County Aquatics logoMartin County Aquatics 2:13.25
432
49 Joshua Block Pine Crest logoPine Crest 2:13.52
430
50 Ricardo Salas Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 2:14.41
542 PB
51 Nico Carbone Miami Swimming logoMiami Swimming 2:15.65
392
David Blanco TS Aquatics logoTS Aquatics DNF
Miller Albury Performance Aquatics logoPerformance Aquatics NS
Andrew Garcia Miami Swimming logoMiami Swimming NS