Site logo

Speedo Champions Series - Gainesville

  • Completed
  • Jul. 06–09, 2018
  • LCM
  • Gainesville, FL

100 Breast Men

A Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Marco Guarente Azura Florida Aquatics 1:01.92
  A
969 +3.0% PB
2 Chandler Bray Avon Community Swim Team 1:03.49
  A
913 +0.0% SB
3 Ross Palazzo Hudson Explorer Aquatic (Ohio) 1:04.24
 
887 +3.1% SB
4 Juan Carlos Sequera Club Seminole 1:04.80
 
867 -1.1%
5 Enzo Martinez Scarpe Gator Swim Club 1:04.91
  A
863 +1.5% PB
6 Davion Conley Westminster Academy Swim Club 1:05.09
 
857 +3.2% PB
7 Jared Pike Pipeline Swimmin 1:06.01
 
825 -3.2%
8 Dillon Hillis Bolles School Sharks 1:06.99
 
811 -3.8%
B Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Alex Lebed --- (unattached) 1:06.24
 
817
10 Teolio Darias Gulliver Swim Club 1:06.46
 
810 +3.0% SB
11 Marc Rojas South Florida Aquatic Club 1:07.36
 
779 +0.2% SB
12 Paul Degrado Bolles School Sharks 1:07.74
 
830 -3.7%
13 Paxton Rhoads Club Seminole 1:07.82
 
764 +2.3% SB
14 Kevin Degrijze East Coast Aquatic Club 1:07.92
 
824 -0.1%
15 Chad McGuire Club Seminole 1:08.47
 
742
16 Juan Pablo Pineda South Florida Aquatic Club 1:08.91
 
792 +1.7% PB
C Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Dylan Brisco Gator Swim Club 1:07.20
 
785 +2.1% PB
18 Julian Hill Gator Swim Club 1:08.72
 
753 -2.1%
19 Timothy Marski Long Island Aquatic Club 1:09.16
 
738
20 Kyle Liu --- (unattached) 1:09.33
 
559
21 Jackson Skigen North Florida Swimming, Inc. 1:09.45
 
729 -1.1%
22 Christopher Dieffenthaller --- (unattached) 1:09.47
 
773 +3.6% SB
23 Harvey Beckwith Coral Springs Swim Club 1:09.53
 
707 +1.5% PB
24 Austin Wheeler Storm Swim Club 1:10.77
 
777 +4.0% SB
D Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
25 Steven Rua Swim Florida 1:09.32
 
733 +2.5% PB
26 Anthony Carbone Bolles School Sharks 1:09.50
 
708
27 Samuel Quintero South Florida Aquatic Club 1:09.52
 
726 +0.1% SB
28 Andrew Garner T2 Aquatics 1:09.98
 
802 +0.1% PB
29 Ansen Meyer Bolles School Sharks 1:10.90
 
727 +5.9% SB
30 Carlos Nava Metro Aquatic Club of Miami 1:11.17
 
718 +2.8% PB
31 Adrian Moya Metro Aquatic Club of Miami 1:12.26
 
619 PB
32 Mason Ray Bolles School Sharks 1:12.37
 
635 +0.8% PB
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Ross Palazzo Hudson Explorer Aquatic (Ohio) 1:04.67
 
872 +2.5% SB
2 Juan Carlos Sequera Club Seminole 1:05.05
 
858 -1.5%
3 Enzo Martinez Scarpe Gator Swim Club 1:05.13
 
856 +1.2% PB
4 Marco Guarente Azura Florida Aquatics 1:05.16
 
854 -2.1%
5 Davion Conley Westminster Academy Swim Club 1:05.95
 
827 +1.9% SB
6 Chandler Bray Avon Community Swim Team 1:06.07
 
823 -4.0%
6 Jared Pike Pipeline Swimmin 1:06.07
 
823 -3.3%
8 Dillon Hillis Bolles School Sharks 1:06.80
 
817 -3.5%
9 Teolio Darias Gulliver Swim Club 1:06.86
 
796 +2.5% SB
10 Marc Rojas South Florida Aquatic Club 1:06.99
 
792 +0.8% SB
11 Paul Degrado Bolles School Sharks 1:07.35
 
844 -3.1%
12 Kevin Degrijze East Coast Aquatic Club 1:08.06
 
820 -0.3%
13 Chad McGuire Club Seminole 1:08.36
 
746
14 Alex Lebed --- (unattached) 1:08.56
 
739
15 Juan Pablo Pineda South Florida Aquatic Club 1:08.69
 
799 +2.0% PB
16 Paxton Rhoads Club Seminole 1:08.78
 
732 +0.9% SB
17 Ricardo Martinez Clearwater Aquatic Team 1:08.95
 
726
18 Dylan Brisco Gator Swim Club 1:09.07
 
722 -0.6%
19 Christopher Dieffenthaller --- (unattached) 1:09.34
 
777 +3.8% SB
20 Jackson Skigen North Florida Swimming, Inc. 1:09.35
 
732 -0.9%
21 Harvey Beckwith Coral Springs Swim Club 1:09.49
 
708 +1.6% PB
22 Julian Hill Gator Swim Club 1:09.74
 
719 -3.6%
23 Timothy Marski Long Island Aquatic Club 1:09.82
 
716
25 Adrian Moya Metro Aquatic Club of Miami 1:10.16
 
686 PB
24 Austin Wheeler Storm Swim Club 1:10.16
 
796 +4.8% SB
26 Kyle Liu --- (unattached) 1:10.17
 
539
27 Samuel Quintero South Florida Aquatic Club 1:10.18
 
705 -0.9%
28 Juan Ramirez Metro Aquatic Club of Miami 1:10.41
 
678
29 Andrew Garner T2 Aquatics 1:10.42
 
788 -0.6%
30 Anthony Carbone Bolles School Sharks 1:10.62
 
671
31 Carlos Nava Metro Aquatic Club of Miami 1:10.81
 
730 +3.3% PB
32 Steven Rua Swim Florida 1:10.84
 
683 +0.4% SB
33 Mason Ray Bolles School Sharks 1:10.98
 
679 +2.7% PB
34 Ansen Meyer Bolles School Sharks 1:11.19
 
717 +5.5% SB
35 Phillip Crouch --- (unattached) 1:11.28
 
650
36 Ryan Krejci Loggerhead Aquatics 1:11.66
 
638 -0.9%
37 David Carrasquillo Blue Dolfins 1:11.67
 
657 -1.7%
38 Nicholas Talyanker Bolles School Sharks 1:12.06
 
644 -0.2%
39 Zi Win Lim Bolles School Sharks 1:12.11
 
688 -0.4%
40 Brandon Parramore Gator Swim Club 1:12.20
 
621
41 John Pate Bolles School Sharks 1:12.32
 
617
42 Nicholas Tayag Storm Swim Club 1:12.44
 
772
43 Jack Hattery Bolles School Sharks 1:12.56
 
674 -1.4%
44 Dylan McKinney Highlander Aquatic Club 1:12.67
 
625 +2.3% SB
45 Xavier Philips East Coast Aquatic Club 1:13.56
 
578 +1.1% SB
46 alex Pike Rocoa of Brevard 1:13.61
 
641 -0.8%
47 Parker Rosenthal Gulliver Swim Club 1:13.64
 
735 -0.7%
48 Brandon Cheong Gator Swim Club 1:13.81
 
590 -9.0%
49 Noah Evans Blue Dolfins 1:13.82
 
635 -1.6%
50 Daniel Westgate Stone Crabs Swim Team 1:13.83
 
589
51 Jake Mier Planet Swim Aqua 1:13.91
 
568 +2.5% PB
52 Braeden Knight Episcopal AmberJax 1:14.07
 
673 PB
53 Trent Mobley Episcopal AmberJax 1:14.44
 
570 +2.0% PB
54 Yender Rojas Metro Aquatic Club of Miami 1:14.46
 
570 +5.5% PB
54 Nick Rogers Storm Swim Club 1:14.46
 
615 -2.2%
56 Xavier Barnes --- (unattached) 1:14.54
 
613 +0.8% PB
57 Roberto Valdes Gulliver Swim Club 1:14.78
 
605 +3.6% SB
58 Parker Schmidt Sarasota YMCA Sharks 1:14.88
 
557 +0.7% SB
59 Jarod Farrow T2 Aquatics 1:14.89
 
538
59 Lucas Pels Planet Swim Aqua 1:14.89
 
538 -1.2%
61 Griffin Sutek Florida Elite Sw 1:14.94
 
646 +1.1% PB
62 Samuel Bauta AK Sharks 1:15.03
 
552 -2.4%
63 Bora Hurst Flood Aquatics Swim Team 1:15.08
 
642 -2.7%
64 Matthew Dewey Stone Crabs Swim Team 1:15.50
 
519 +0.5% SB
65 Sam McCormick Coral Springs Swim Club 1:15.51
 
583 +3.8% PB
66 John Paul Handal South Florida Aquatic Club 1:15.56
 
627 +1.8% PB
67 Wesley Hyde Central Florida Marlins 1:15.58
 
581 +3.0% PB
68 Cornelius McCarthy East Coast Aquatic Club 1:15.75
 
531
69 Mason Williams NTC Aquatics 1:16.35
 
604 +0.4% PB
70 Troy Gardner Wahoos of Wellington 1:16.46
 
555
71 Steven Behar East Coast Aquatic Club 1:16.66
 
549 -0.9%
72 matt Dilella Blue Dolfins 1:16.89
 
497 +1.7% SB
73 Ryan Brander Coral Springs Swim Club 1:18.30
 
595 +3.7% PB