Site logo

Southern Zone South Sectional Championship

  • Completed
  • Jul. 06–09, 2017
  • LCM
  • Orlando, FL
A Final LCM
Name Team Time FINA Imp
1 Juan Carlos Sequera Club Seminole logo 2:17.13
795 -1.0%
2 Marc Rojas South Florida Aquatic Club logo 2:22.70
705
3 Teolio Darias Gulliver Swim Club logo 2:23.29
696 +6.8% PB
4 Nicholas Brown unattached 2:23.48
694 +3.2% SB
5 Marcelo Lauzurique Gulliver Swim Club logo 2:24.32
682 +6.2% PB
6 Oleksiy Polishchuk Scarlet Aquatic Club logo 2:24.49
679 +0.6% PB
7 Brenden Meagher X-Cel Swimming logo 2:24.95
673 PB
8 Brett Riley Sarasota YMCA Sharks logo 2:27.57
638 +2.8% SB
B Final LCM
Name Team Time FINA Imp
9 Ian Liu Scarlet Aquatic Club logo 2:24.35
681 +1.6% PB
10 Julian Hill Gator Swim Club logo 2:25.79
661
11 Shark kevin Degrijze East Coast Aquatic Club logo 2:28.13
630 +1.1% SB
12 Dylan Hacker Charlotte County Swimming logo 2:28.98
620 +1.8% PB
13 Samuel Quintero South Florida Aquatic Club logo 2:29.11
618 +1.5% PB
14 Robert Haywood Tampa Bay Aquatics logo 2:30.08
606 +5.7% PB
15 Anthony Carbone Bolles School Sharks logo 2:31.34
591 +3.0% SB
16 Matthew Chan Scarlet Aquatic Club logo 2:32.24
581 +1.7% PB
C Final LCM
Name Team Time FINA Imp
17 Devon Schimbeno unattached 2:27.64
637 +5.4% PB
18 Kevin Liu X-Cel Swimming logo 2:30.99
595 +7.1% PB
19 Xander Gardner Sarasota Tsunami Swim Team logo 2:31.13
594 +2.9% PB
20 Matthew Tieleman Skyy Swim Team logo 2:31.25
592 +1.7% PB
21 Anthony Puertas Utah Valley Aquatics logo 2:31.48
589 PB
22 Ansen Meyer Bolles School Sharks logo 2:32.33
580 +7.1% PB
23 John Carlin Tampa Bay Aquatics logo 2:35.03
550
24 Nick Spillers Loggerhead Aquatics logo 2:36.13
538 +6.8% PB
D Final LCM
Name Team Time FINA Imp
25 Jordan Chen X-Cel Swimming logo 2:33.29
569
26 Steven Rua Swim Florida logo 2:34.22
559 PB
27 Reed Harris unattached 2:35.12
549
28 Jeffrey Cheng X-Cel Swimming logo 2:35.19
548
29 Danny Bastawros Sarasota YMCA Sharks logo 2:36.16
538 +1.9% PB
30 Dante Diaz-Taylor Scarlet Aquatic Club logo 2:36.73
532 +0.5% PB
31 Justin Park Scarlet Aquatic Club logo 2:37.02
529 +0.4% PB
32 Michael Walch Swim Florida logo 2:38.81
512 +1.3% SB
Preliminaries LCM
Name Team Time FINA Imp
1 Juan Carlos Sequera Club Seminole logo 2:18.67
768 -2.1%
2 Jared Pike unattached 2:21.65
721 -1.4%
3 Teolio Darias Gulliver Swim Club logo 2:23.61
692 +6.6% PB
4 Oleksiy Polishchuk Scarlet Aquatic Club logo 2:25.48
665 -0.1%
5 Marc Rojas South Florida Aquatic Club logo 2:26.73
649
6 Marcelo Lauzurique Gulliver Swim Club logo 2:26.74
648 +4.6% SB
7 Paxton Rhoads Tampa Bay Aquatics logo 2:27.00
645 PB
8 Nicholas Brown unattached 2:27.01
645 +0.8% SB
9 Brett Riley Sarasota YMCA Sharks logo 2:27.14
643 +3.1% SB
10 Brenden Meagher X-Cel Swimming logo 2:27.79
635 PB
11 Ian Liu Scarlet Aquatic Club logo 2:28.16
630 -1.0%
12 Julian Hill Gator Swim Club logo 2:28.85
621
13 Dylan Brisco Lake Lytal Lightning logo 2:28.92
620 +7.0% PB
14 Ryaan Hatoum Berkeley Barracudas logo 2:29.44
614 +6.3% SB
15 Samuel Quintero South Florida Aquatic Club logo 2:29.85
609 +1.0% PB
16 Anthony Carbone Bolles School Sharks logo 2:30.44
602 +3.6% SB
17 Shark kevin Degrijze East Coast Aquatic Club logo 2:30.45
602 -0.5%
18 Matthew Chan Scarlet Aquatic Club logo 2:30.66
599 +2.7% PB
18 Dylan Hacker Charlotte County Swimming logo 2:30.66
599 +0.7% PB
20 Robert Haywood Tampa Bay Aquatics logo 2:30.84
597 +5.3% PB
21 Cameron Anderson Martin County Aquatics logo 2:32.14
582 +2.7% SB
22 Matthew Tieleman Skyy Swim Team logo 2:32.45
578 +0.9% PB
23 Kevin Liu X-Cel Swimming logo 2:32.80
574 +6.0% PB
24 Ansen Meyer Bolles School Sharks logo 2:33.19
570 +6.6% PB
25 Devon Schimbeno unattached 2:33.21
570 +1.8% SB
26 Anthony Puertas Utah Valley Aquatics logo 2:34.06
560
27 Xander Gardner Sarasota Tsunami Swim Team logo 2:34.19
559 +1.0% PB
28 William Tabor Bolles School Sharks logo 2:34.33
557
29 Hector Rodriguez Blue Dolfins logo 2:34.77
553
30 Haoxin Yang Flood Aquatics Swim Team logo 2:34.94
551 +5.5% PB
31 Nick Spillers Loggerhead Aquatics logo 2:35.00
550 +7.5% PB
32 Bora Hurst unattached 2:35.84
541
33 Anderson Mcneil Bolles School Sharks logo 2:36.19
538 +3.7% PB
34 John Carlin Tampa Bay Aquatics logo 2:36.22
537
35 Reed Harris unattached 2:36.25
537
36 Danny Bastawros Sarasota YMCA Sharks logo 2:36.34
536 +1.8% PB
37 Jordan Chen X-Cel Swimming logo 2:36.50
535
38 Hank Contich Westminster Academy Swim Club logo 2:36.56
534
39 Justin Park Scarlet Aquatic Club logo 2:36.63
533 +0.6% PB
40 Jeffrey Cheng X-Cel Swimming logo 2:36.72
532
41 Noah Evans Florida St logo 2:37.72
522
42 Luis Llenin Metro Aquatic Club of Miami logo 2:37.78
522
43 Steven Rua Swim Florida logo 2:37.83
521 PB
44 Michael Walch Swim Florida logo 2:38.01
519 +1.8% SB
45 Dante Diaz-Taylor Scarlet Aquatic Club logo 2:38.28
517 -0.5%
46 Zachary Szmania Sarasota YMCA Sharks logo 2:38.32
516 +3.4% PB
47 Ryan Rosal Clearwater Aquatic Team logo 2:38.35
516 +2.8% PB
48 Adrian Oake Loggerhead Aquatics logo 2:39.25
507 +8.2% PB
49 Zach Bennett Tampa Bay Aquatics logo 2:39.36
506 +4.3% PB
50 Yashar Pourmoghadam Highlander Aquatic Club logo 2:39.52
505 +2.3% PB
51 Michael Krigeris X-Cel Swimming logo 2:39.66
503 -2.0%
52 Nicholas Talyanker Bolles School Sharks logo 2:39.80
502 +6.0% PB
53 Steven Behar East Coast Aquatic Club logo 2:39.97
500 +0.8% PB
54 Colby Garthwaite Lakeland (FL) Area Swimming logo 2:40.04
500 +6.1% SB
55 Jack Wessell Bolles School Sharks logo 2:40.33
497 -3.4%
56 Jesse Hagy YMCA of Florida' logo 2:40.42
496
57 Garrett McGovern Tampa Bay Aquatics logo 2:40.64
494 -4.4%
58 Xavier Philips East Coast Aquatic Club logo 2:40.83
493
59 Juan Ramirez Metro Aquatic Club of Miami logo 2:41.40
487
60 Bryan Quintero Gulliver Swim Club logo 2:41.41
487 +0.4% SB
61 Parker Schmidt Sarasota YMCA Sharks logo 2:41.95
482 +5.6% SB
62 Javier Diaz Metro Aquatic Club of Miami logo 2:42.08
481
63 Noah Sadler Central Florida Metro (Orlando) YMCA logo 2:42.18
480 PB
64 Richard Certuche Bolles School Sharks logo 2:42.87
474 +2.2% PB
65 Nathaniel Jones Episcopal AmberJax logo 2:42.88
474 +0.3% SB
66 Coleman Kramer Saint Edwards Aquatics logo 2:43.08
472 -4.3%
67 Kaleb Harriott Swim Florida logo 2:43.64
468 +1.4% PB
68 Clay Cartwright unattached 2:44.22
463 PB
69 Jacob Watkins Gator Swim Club logo 2:44.42
461 -1.6%
70 Ricardo Paredes Bolles School Sharks logo 2:44.70
459 +1.2% SB
71 Samuel Bauta AK Sharks logo 2:44.84
457 +1.6% PB
72 James Yan X-Cel Swimming logo 2:45.86
449 +2.3% PB
73 Ryan Krejci Loggerhead Aquatics logo 2:45.97
448 -1.5%
74 Chasen Dubs Sarasota YMCA Sharks logo 2:47.25
438 +0.7% PB
75 Nick Rogers Storm Swim Club logo 2:47.37
437 +2.7% PB
76 Aidan Mclaughlin Trinity Prep Aquatics logo 2:48.18
431
77 Drake Bayard X-Cel Swimming logo 2:48.26
430 +4.5% PB
78 Nicolas Vermiglio Bolles School Sharks logo 2:55.45
379
79 Luc Francis Scarlet Aquatic Club logo 2:56.26
374 +0.6% PB
Nolan Danus Scarlet Aquatic Club logo DQ
Connor Kelley Highlander Aquatic Club logo DQ
Maicoll Gomez Scarlet Aquatic Club logo NS

Filters