Site logo

Southern Zone South Sectional Championship

  • Completed
  • Jul. 06–09, 2017
  • LCM
  • Orlando, FL

200 IM Women

A Final LCM
Name Team Time Pts. Imp.
1 Emma Weyant Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 2:20.17
865 +3.7% PB
2 Carley Lowe Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 2:21.20
838 +1.6% SB
3 Junseo Kim Scarlet Aquatic Club logoScarlet Aquatic Club 2:22.28
851 +0.9% PB
4 Caroline Cooper Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 2:22.34
820 +1.3% PB
5 Elizabeth Zubero Swim Fort Lauderdale logoSwim Fort Lauderdale 2:23.39
788 -0.1%
6 Summer Stanfield Storm Swim Club logoStorm Swim Club 2:23.89
793 -0.8%
7 Kirschtine Balbuena Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:24.76
777
Shelly Drozda Club Seminole logoClub Seminole DQ
B Final LCM
Name Team Time Pts. Imp.
9 Meredith Ginn Central Florida Metro (Orlando) YMCA logoCentral Florida Metro (Orlando) YMCA 2:23.33
800 PB
10 Adair Sand Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:23.48
806 +0.8% PB
11 Shayna fetes Saint Andrew's Swimming logoSaint Andrew's Swimming 2:23.55
799 +1.4% SB
12 Paige Scheriger Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:24.31
772
13 Emily Cordovi Gulliver Swim Club logoGulliver Swim Club 2:24.85
776 +1.7% PB
14 Anna Freed Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 2:25.32
774 +0.9% PB
15 Anna Auld East Coast Aquatic Club logoEast Coast Aquatic Club 2:25.74
790 +0.1% PB
16 Eriana Temperino East Coast Aquatic Club logoEast Coast Aquatic Club 2:26.16
753 -1.1%
C Final LCM
Name Team Time Pts. Imp.
17 mak Cazier Utah Valley Aquatics logoUtah Valley Aquatics 2:23.53
796 PB
18 Kensey McMahon Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:25.37
764 PB
19 Isabel Traba Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 2:26.28
751 +1.8% SB
20 Abigail Leisure Pipeline Swimmin logoPipeline Swimmin 2:27.32
739
21 Katherine Baker Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:27.33
730 +0.1% PB
22 Brooke Ellis Gulliver Swim Club logoGulliver Swim Club 2:27.61
715 +3.9% SB
23 Ella Martinez Clearwater Aquatic Team logoClearwater Aquatic Team 2:27.75
807 +0.4% PB
24 Emily Trieschmann Saint Andrew's Swimming logoSaint Andrew's Swimming 2:28.20
748 +3.6% PB
D Final LCM
Name Team Time Pts. Imp.
25 Annie Kyriakidis Hurricane Aquati logoHurricane Aquati 2:25.14
758
26 Julia Cullen unattached 2:28.04
718 +1.0% PB
27 Kara Gavin Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:28.20
724 +2.5% PB
28 Lauren Conway Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 2:28.54
710 PB
29 Sydney Kang Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:29.55
846 +1.4% PB
30 Morgan Shinault Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 2:29.61
700 -1.1%
31 Ryan Flynn Lake Lytal Lightning logoLake Lytal Lightning 2:30.78
681 +4.7% PB
32 Molly Golding South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 2:31.78
688 +3.5% PB
Preliminaries LCM
Name Team Time Pts. Imp.
1 Emma Weyant Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 2:22.46
824 +2.1% PB
2 Summer Stanfield Storm Swim Club logoStorm Swim Club 2:22.86
811 -0.1%
3 Junseo Kim Scarlet Aquatic Club logoScarlet Aquatic Club 2:23.52
829 +0.0% PB
4 Shelly Drozda Club Seminole logoClub Seminole 2:23.79
781
5 Elizabeth Zubero Swim Fort Lauderdale logoSwim Fort Lauderdale 2:23.98
778 -0.5%
6 Caroline Cooper Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 2:23.99
791 +0.1% SB
7 Kirschtine Balbuena Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:24.58
781
8 Carley Lowe Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 2:24.62
777 -0.7%
9 Anna Freed Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 2:24.67
785 +1.4% PB
10 Paige Scheriger Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:25.23
756
11 Adair Sand Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:25.25
775 -0.4%
12 Shayna fetes Saint Andrew's Swimming logoSaint Andrew's Swimming 2:25.27
769 +0.3% SB
13 Emily Cordovi Gulliver Swim Club logoGulliver Swim Club 2:25.28
768 +1.4% PB
14 Meredith Ginn Central Florida Metro (Orlando) YMCA logoCentral Florida Metro (Orlando) YMCA 2:25.46
763 PB
15 Taylor Grabenhorst Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:25.95
744
16 Anna Auld East Coast Aquatic Club logoEast Coast Aquatic Club 2:26.45
778 -0.4%
17 Eriana Temperino East Coast Aquatic Club logoEast Coast Aquatic Club 2:26.65
745 -1.4%
18 Isabel Traba Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 2:26.91
740 +1.4% SB
19 Katherine Baker Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:27.29
731 +0.1% PB
20 Kensey McMahon Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:27.63
725 PB
21 mak Cazier Utah Valley Aquatics logoUtah Valley Aquatics 2:27.77
723 PB
22 Emily Trieschmann Saint Andrew's Swimming logoSaint Andrew's Swimming 2:28.29
747 +3.5% PB
23 Abigail Leisure Pipeline Swimmin logoPipeline Swimmin 2:28.50
719
24 Ella Martinez Clearwater Aquatic Team logoClearwater Aquatic Team 2:28.72
790 -0.2%
25 Brooke Ellis Gulliver Swim Club logoGulliver Swim Club 2:28.97
692 +3.1% SB
26 Julia Cullen unattached 2:29.05
701 +0.3% SB
27 Lauren Conway Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 2:29.20
699 PB
28 Annie Kyriakidis Hurricane Aquati logoHurricane Aquati 2:29.28
687
29 Kara Gavin Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:29.56
701 +1.6% PB
29 Skye Carey Fiu logoFiu 2:29.56
682
31 Molly Golding South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 2:29.57
725 +4.9% PB
32 Sydney Kang Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:29.87
841 +1.2% PB
33 Morgan Shinault Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 2:29.91
695 -1.3%
34 Ryan Flynn Lake Lytal Lightning logoLake Lytal Lightning 2:30.29
689 +5.0% PB
35 Annaklara Doel Clearwater Aquatic Team logoClearwater Aquatic Team 2:30.38
669
36 Corey Moon Scarlet Aquatic Club logoScarlet Aquatic Club 2:30.39
682 -1.4%
37 Julia Rodriguez Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:30.47
680
38 Anastasia Kutuzov Scarlet Aquatic Club logoScarlet Aquatic Club 2:30.51
709 +1.2% PB
39 Kayla Smith Central Florida Metro (Orlando) YMCA logoCentral Florida Metro (Orlando) YMCA 2:30.52
679
40 Alexa Rivera unattached 2:30.55
666 -3.6%
41 Jordan Gorham West Florida Lightning Aquati logoWest Florida Lightning Aquati 2:30.56
676 PB
42 Hannah Sykes Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 2:30.89
673 +0.6% PB
43 Eden Bates Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:31.25
665 -0.8%
44 Kate Walker Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 2:31.54
668 +0.8% SB
45 Audrey Ballash Pipeline Swimmin logoPipeline Swimmin 2:31.79
664
46 Stephanie suarez Metro Aquatic Club of Miami logoMetro Aquatic Club of Miami 2:32.02
661 +1.7% PB
47 Kelly Harris Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 2:32.05
652 PB
48 Shae Clifton Swim Florida logoSwim Florida 2:32.29
648 +0.4% SB
49 Spencer Lucas Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 2:32.34
636
50 Amanda Reeter Swim Florida logoSwim Florida 2:32.52
647 +0.8% SB
51 Gabby Baratta Scarlet Aquatic Club logoScarlet Aquatic Club 2:32.72
630 -3.2%
52 Kelli O'Shea Scarlet Aquatic Club logoScarlet Aquatic Club 2:32.82
639 -1.6%
53 Sydney Sheppard West Florida Lightning Aquati logoWest Florida Lightning Aquati 2:33.11
634 PB
54 Amanda Alfaro Asoc Natación El Milenio logoAsoc Natación El Milenio 2:33.13
558 -2.8%
55 Manuela Barres Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:33.43
632 0.0%
56 Delaney Carey Central Florida Metro (Orlando) YMCA logoCentral Florida Metro (Orlando) YMCA 2:33.53
617
57 Kelly Schmaedeke Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 2:33.61
629 +3.4% PB
58 Caroline White Trinity Prep Aquatics logoTrinity Prep Aquatics 2:33.69
615
59 Nicole Oppel Swim Florida logoSwim Florida 2:33.75
614 PB
60 Paige Carter Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 2:34.05
609
61 Rose Olivares Central Florida Metro (Orlando) YMCA logoCentral Florida Metro (Orlando) YMCA 2:34.14
618 PB
62 Mimi Filkin Central Florida Metro (Orlando) YMCA logoCentral Florida Metro (Orlando) YMCA 2:34.25
624
63 Chloe Hernandez Gulliver Swim Club logoGulliver Swim Club 2:34.34
697 +4.7% PB
64 Stephanie Sequera Metro Aquatic Club of Miami logoMetro Aquatic Club of Miami 2:35.09
603 -1.7%
64 Megan Arnold Storm Swim Club logoStorm Swim Club 2:35.09
603 -0.1%
66 Jennifer Rodriguez South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 2:35.17
604 +1.8% PB
67 Makenzie Miller Charlotte County Swimming logoCharlotte County Swimming 2:35.29
599 -1.9%
68 Gabriella Fernandez City Of Hialeah Storm logoCity Of Hialeah Storm 2:35.35
601 -1.8%
69 Emily Kang Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:35.49
628 +0.6% PB
70 Ana Dunn Clearwater Aquatic Team logoClearwater Aquatic Team 2:35.53
596 -2.2%
71 Morgan Williams Scarlet Aquatic Club logoScarlet Aquatic Club 2:36.35
744 -1.6%
72 Olivia Schwartz Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 2:36.71
585 +2.3% PB
73 Luci Lozano Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 2:37.53
567 -1.4%
74 Priscila De la Pena Schott Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:37.97
557 +0.9% PB
75 Marin Mullen Saint Andrew's Swimming logoSaint Andrew's Swimming 2:38.53
539
76 Ardin Grabenhorst Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:38.97
532
77 Lauren Moran Patriot Aquatics (FL) logoPatriot Aquatics (FL) 2:39.82
519 -0.4%
78 Suzanne Afchain Westminster Academy Swim Club logoWestminster Academy Swim Club 2:41.07
500
79 Victoria Ortiz Storm Swim Club logoStorm Swim Club 2:41.25
510 +0.3% PB
80 Colleen Driscoll Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 2:41.41
495
81 Haley Harris YMCA of Florida' logoYMCA of Florida' 2:41.84
530
82 Christina Walch Swim Florida logoSwim Florida 2:42.57
496 +2.6% SB
83 McKenna Smith Florida Elite Sw logoFlorida Elite Sw 2:43.87
500 -3.9%
Julianna Graf Titusville Swim logoTitusville Swim DQ
Madi Tyle Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks NS
Hannah Wittman Swim Florida logoSwim Florida NS
Olivia Hernandez Gulliver Swim Club logoGulliver Swim Club NS
Shannon Hagmaier Patriot Aquatics (FL) logoPatriot Aquatics (FL) NS
Geena Squartino Swim Fast logoSwim Fast NS
Isabella English Trinity Prep Aquatics logoTrinity Prep Aquatics NS
Caroline Rodriguez Atlantis Swimming Club logoAtlantis Swimming Club NS
Cloe Bedard-khalid Metro Aquatic Club of Miami logoMetro Aquatic Club of Miami NS
Kaleigh Newcomb Storm Swim Club logoStorm Swim Club NS