Site logo

Southern Zone South Sectional Championship

  • Completed
  • Jul. 06–09, 2017
  • LCM
  • Orlando, FL

200 Free Men

A Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Jan Switkowski Gator Swim Club 1:49.16
 
954
2 Khader Baqlah Gator Swim Club 1:49.54
 
944
3 Corey Main Gator Swim Club 1:51.97
 
885 +1.1% SB
4 Hayden Curley Highlander Aquatic Club 1:54.36
 
828 +2.0% PB
5 Aitor Fungairino Metro Aquatic Club of Miami 1:55.09
 
813
6 Cam Newton Tampa Bay Aquatics 1:56.49
 
778
7 Alex Arrieta Metro Aquatic Club of Miami 1:57.05
 
765 +2.5% SB
8 Wyatt Boswell Wahoos of Wellington 1:58.92
 
723 PB
B Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Julian Hill Gator Swim Club 1:54.71
 
853 PB
10 Tate Callahan North Florida Swimming, Inc. 1:54.73
 
819
11 Ricardo Martinez --- (unattached) 1:54.99
 
816 +6.0% PB
12 Alfonso Mestre Clearwater Aquatic Team 1:55.99
 
876 +0.6% PB
13 ILIA SIBIRTSEV Fast Lane Aquatics 1:56.11
 
820 +0.9% PB
14 Thomas Heinzel Bolles School Sharks 1:56.69
 
773 -0.0%
15 Matthew Nutter Sarasota YMCA Sharks 1:57.84
 
750 -0.3%
16 Alec Dawson Gator Swim Club 2:00.03
 
698 -2.3%
C Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Baris Denizli Scarlet Aquatic Club 1:55.67
 
831 +2.3% PB
18 John Vann Club Seminole 1:55.68
 
797 +7.6% PB
19 Miguel Cancel Gulliver Swim Club 1:55.98
 
793 -0.3%
20 Adam Tapia Clearwater Aquatic Team 1:56.68
 
774 -0.9%
21 Santiago Corredor Swim Florida 1:56.81
 
771
22 Miguel Madeira Metro Aquatic Club of Miami 1:56.98
 
767
23 Biagio Fernandez Metro Aquatic Club of Miami 1:57.07
 
798 PB
24 Connor Thorne Club Seminole 1:58.54
 
731 +7.1% PB
D Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
25 Lucas Kravchenko Central Brevard 1:56.50
 
811
26 Adrian Aguilar Metro Aquatic Club of Miami 1:56.53
 
811 +2.9% PB
27 Noah Emerson Bolles School Sharks 1:56.69
 
807 +0.9% PB
28 Brendan Firlie Sarasota YMCA Sharks 1:57.53
 
757 +2.9% SB
29 Austin Lee Scarlet Aquatic Club 1:57.95
 
748 +1.9% PB
30 Luke Uttley Trinity Prep Aquatics 1:58.38
 
821 PB
31 Brendan Peacock Swim Florida 1:58.93
 
809 +1.5% PB
32 Dan Leigh Bolles School Sharks 1:59.73
 
705 -1.9%
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Jan Switkowski Gator Swim Club 1:53.38
 
851
2 Khader Baqlah Gator Swim Club 1:54.26
 
830
3 Hayden Curley Highlander Aquatic Club 1:54.95
 
814 +1.4% PB
4 Aitor Fungairino Metro Aquatic Club of Miami 1:55.62
 
801
5 Corey Main Gator Swim Club 1:55.63
 
798 -2.2%
6 Wyatt Boswell Wahoos of Wellington 1:55.88
 
792 PB
7 Cam Newton Tampa Bay Aquatics 1:56.07
 
788 PB
8 Alex Arrieta Metro Aquatic Club of Miami 1:56.19
 
785 +3.2% SB
9 Tate Callahan North Florida Swimming, Inc. 1:56.26
 
783
10 Alfonso Mestre Clearwater Aquatic Team 1:56.27
 
870 +0.4% PB
11 Alec Dawson Gator Swim Club 1:56.28
 
783 +0.9% PB
12 Ricardo Martinez --- (unattached) 1:56.30
 
785 +4.9% PB
13 ILIA SIBIRTSEV Fast Lane Aquatics 1:56.33
 
815 +0.7% SB
14 Julian Hill Gator Swim Club 1:56.43
 
813 PB
15 Thomas Heinzel Bolles School Sharks 1:56.62
 
775 +0.0% PB
16 Baris Denizli Scarlet Aquatic Club 1:56.64
 
808 +1.5% PB
16 Matthew Nutter Sarasota YMCA Sharks 1:56.64
 
778 +0.7% SB
18 John Vann Club Seminole 1:56.88
 
769 +6.7% PB
19 Miguel Cancel Gulliver Swim Club 1:57.03
 
769 -1.2%
20 Adam Tapia Clearwater Aquatic Team 1:57.15
 
763 -1.3%
21 Nico Campbell Lakeland (FL) Area Swimming 1:57.27
 
760 -2.2%
22 Connor Thorne Club Seminole 1:57.48
 
755 +8.0% PB
23 Biagio Fernandez Metro Aquatic Club of Miami 1:57.63
 
785 PB
24 Miguel Madeira Metro Aquatic Club of Miami 1:57.65
 
751
25 Santiago Corredor Swim Florida 1:57.87
 
747
26 Lucas Kravchenko Central Brevard 1:57.91
 
779
27 Brendan Firlie Sarasota YMCA Sharks 1:57.92
 
748 +2.5% SB
28 Viktor Toth Daytona Beach Speed 1:58.15
 
740
29 Eric Wong Scarlet Aquatic Club 1:58.16
 
740
30 Noah Emerson Bolles School Sharks 1:58.23
 
772 -0.4%
31 Adrian Aguilar Metro Aquatic Club of Miami 1:58.28
 
771 +1.5% SB
32 Jonathan Ratliff Club Seminole 1:58.38
 
735 +2.3% SB
32 Nicholas Brown --- (unattached) 1:58.38
 
735 +2.3% PB
34 Jemal LeGrand Club Seminole 1:58.41
 
734
35 Dakota Mahaffey Bolles School Sharks 1:58.44
 
734
36 Austin Lee Scarlet Aquatic Club 1:58.50
 
735 +1.5% SB
37 John Sakovich Bolles School Sharks 1:58.52
 
732 +4.1% PB
38 Hans Schroeder Charlotte County Swimming 1:58.73
 
727
39 Jacob Urbano Club Seminole 1:59.07
 
720 +5.1% SB
40 Brendan Peacock Swim Florida 1:59.18
 
803 +1.3% PB
41 Luke Uttley Trinity Prep Aquatics 1:59.21
 
802 PB
42 Dan Leigh Bolles School Sharks 1:59.23
 
716 -1.5%
43 Andres Wong Metro Aquatic Club of Miami 1:59.46
 
797 +3.0% PB
44 Kevin Porto South Florida Aquatic Club 1:59.47
 
714 +1.4% PB
45 Cole Crane Episcopal AmberJax 1:59.50
 
743 +0.4% PB
46 Jack VanDeusen Loggerhead Aquatics 1:59.65
 
793 -0.7%
47 Isaac Jacobs Highlander Aquatic Club 1:59.66
 
740
47 Nico Hernandez-Tome Sarasota YMCA Sharks 1:59.66
 
740 +2.6% SB
49 John Pellegrino Swim Florida 1:59.77
 
707 +4.9% PB
50 Alberto Mestre Clearwater Aquatic Team 1:59.94
 
703 -1.6%
51 Ricardo Roche South Florida Aquatic Club 2:00.01
 
702 +0.2% PB
52 Juan Diaz South Florida Aquatic Club 2:00.07
 
700 +4.6% PB
53 Rafael Rodriguez South Florida Aquatic Club 2:00.08
 
783 -1.2%
54 Nick Hackett Bolles School Sharks 2:00.09
 
700
55 Bryce Pierce East Coast Aquatic Club 2:00.12
 
696
56 Justin Torres Scarlet Aquatic Club 2:00.15
 
696
57 Maximilian Asnis South Florida Aquatic Club 2:00.19
 
698 -0.7%
58 Eric Stobbe Scarlet Aquatic Club 2:00.21
 
694
59 Nicholas Sharp Saint Andrew's Swimming 2:00.35
 
691 +0.9% PB
60 Zach Brewer Fast Lane Aquatics 2:00.36
 
777 +5.8% PB
61 Austin Butler Utah Valley Aquatics 2:00.39
 
776 +1.7% PB
62 Sarsen Whatmore Sarasota YMCA Sharks 2:00.41
 
776 -0.3%
63 Wesley Kephart Seminole Aquatic 2:00.64
 
770 PB
63 Fernando Sedano-Roman Tampa Bay Aquatics 2:00.64
 
685
63 Zach Hu Scarlet Aquatic Club 2:00.64
 
688 +2.3% PB
66 Jonathan Rodriguez Gulliver Swim Club 2:00.76
 
768 +1.7% PB
67 Kyle DiMatteo Lake Lytal Lightning 2:00.78
 
685 +4.2% SB
68 Coleman Kramer Saint Edwards Aquatics 2:01.10
 
678 -4.1%
69 Arik Katz Sarasota YMCA Sharks 2:01.18
 
759 -1.2%
70 Heath Brames South Florida Aquatic Club 2:01.22
 
675 +2.5% PB
71 Sebastian Aguirre Sarasota Tsunami Swim Team 2:01.29
 
756 +1.4% PB
72 Gregory Espinoza Metro Aquatic Club of Miami 2:01.58
 
667 +1.0% PB
73 Jaccob Camp Loggerhead Aquatics 2:01.59
 
697 +9.1% PB
74 James Kim Bolles School Sharks 2:01.65
 
696 +1.7% PB
75 Bayley Main Gator Swim Club 2:01.66
 
663
76 Xander Gardner Sarasota Tsunami Swim Team 2:01.77
 
746 -0.2%
77 Trev McGovern Gator Swim Club 2:01.82
 
692 -1.7%
78 Zane Richardson Tampa Bay Aquatics 2:01.83
 
662 +3.0% PB
79 Kory Kimura Tampa Bay Aquatics 2:01.87
 
743 +0.8% PB
80 Connor Smoak --- (unattached) 2:01.97
 
656 PB
81 Andres Vargas Metro Aquatic Club of Miami 2:01.98
 
741 +4.7% PB
82 Samuel Bauta AK Sharks 2:02.04
 
687 +2.5% PB
83 Ben Kennedy Carter Center Aq 2:02.18
 
652
84 CJ Kopecki South Florida Aquatic Club 2:02.19
 
654 +0.1% SB
85 Cody Cline Wahoos of Wellington 2:02.20
 
651
85 Jan Collazo Torres Trinity Prep Aquatics 2:02.20
 
736 -4.3%
87 Enzo Martinez Scarpe Gator Swim Club 2:02.25
 
650
88 Andrew duPont Highlander Aquatic Club 2:02.40
 
647 -0.7%
89 Tyler Dillon Southwest Stars Swim Club 2:02.46
 
649 PB
90 Ethan Thomas Bolles School Sharks 2:02.64
 
727 +9.6% PB
91 Logan Quint Central Florida Metro (Orlando) YMCA 2:02.68
 
641
92 Matt Harrington Gator Swim Club 2:02.75
 
639
93 Jonathan Choi Scarlet Aquatic Club 2:02.86
 
722 +2.2% PB
94 Juan Serna South Florida Aquatic Club 2:02.89
 
721 +8.0% PB
95 Nicholas Andros Sarasota YMCA Sharks 2:02.93
 
720 +1.8% PB
96 Andrew Mills Swim Florida 2:03.02
 
637 +2.2% PB
97 Manuel Lopez Metro Aquatic Club of Miami 2:03.07
 
717
98 Michael Limia --- (unattached) 2:03.14
 
631
99 Julian Newman Gator Swim Club 2:03.19
 
633 +1.3% PB
100 Harrison Paul Lakeland (FL) Area Swimming 2:03.36
 
627
101 Ted Ho East Coast Aquatic Club 2:03.49
 
656 +0.0% PB
102 Rusty Jerger Sarasota YMCA Sharks 2:03.53
 
707 +3.4% PB
103 Francisco Aguirre Gator Swim Club 2:03.61
 
624 PB
104 Zach Bennett Tampa Bay Aquatics 2:03.80
 
650
105 Carson Knox Tampa Bay Aquatics 2:03.85
 
616
106 JJ Corrigan Sarasota YMCA Sharks 2:03.92
 
618 +1.5% SB
106 Adrian Oake Loggerhead Aquatics 2:03.92
 
618 -0.7%
108 Rene Strezenicky Sarasota YMCA Sharks 2:04.01
 
697 +0.5% PB
109 Nicholas Finley Daytona Beach Speed 2:04.06
 
612
110 Alex Webster Sarasota YMCA Sharks 2:04.09
 
644 -0.5%
111 Garrett McGovern Tampa Bay Aquatics 2:04.34
 
690 +0.0% PB
112 Reese Gawronski Trinity Prep Aquatics 2:04.40
 
608 PB
113 Jeremy Rockaway Blue Dolfins 2:04.48
 
606 PB
114 Chase Perry Westminster Academy Swim Club 2:04.50
 
606 PB
115 Alex Yu X-Cel Swimming 2:04.55
 
605 +3.4% PB
116 Reilly Maguire Blue Dolfins 2:04.76
 
597
117 Andres Vega Central Florida Metro (Orlando) YMCA 2:04.77
 
600 PB
118 Lance Lesage South Florida Aquatic Club 2:04.80
 
735 +3.0% PB
119 Bryan Quintero Gulliver Swim Club 2:04.90
 
597
120 Sebastian Vargas Swim Fort Lauderdale 2:05.19
 
588 -4.8%
121 Noah Proctor Martin County Aquatics 2:05.22
 
591 +0.5% SB
122 Ian Brann Sarasota YMCA Sharks 2:05.23
 
671 +1.0% SB
123 Jace Crawford Episcopal AmberJax 2:05.28
 
670 +1.3% PB
124 Jovan Maduro East Coast Aquatic Club 2:05.38
 
617 -0.3%
125 Maciej Tadla Sarasota YMCA Sharks 2:05.54
 
665 +3.6% PB
126 Justin Fales Swim Florida 2:05.59
 
583
127 Andrew Kalaman Sarasota Tsunami Swim Team 2:05.67
 
611
128 Nixon Hernandez East Coast Aquatic Club 2:05.99
 
572 -3.9%
129 Tomas Botero Saint Edwards Aquatics 2:06.24
 
599 -5.2%
130 Matthew Pokorny Daytona Beach Speed 2:06.40
 
596 -0.4%
131 Connor Shoemaker Sarasota YMCA Sharks 2:06.46
 
595 +1.9% PB
132 Ryan Rabalais Bolles School Sharks 2:06.85
 
558 +5.5% PB
133 Dominik Andrzejczyn Sarasota YMCA Sharks 2:06.86
 
557 +0.5% SB
134 Nick Rogers Lake Lytal Lightning 2:06.89
 
554
135 Michael Morton Storm Swim Club 2:06.91
 
636 +0.0% PB
136 Noah Andronescu Central Brevard 2:06.98
 
555
137 James Tarquin Central Florida Metro (Orlando) YMCA 2:07.09
 
553 -6.1%
138 Aaron Rodriguez City Of Hialeah Storm 2:07.92
 
616 -1.5%
139 Mason Schmidt Sarasota YMCA Sharks 2:07.97
 
564 +4.7% SB
140 Jacob Coutant Storm Swim Club 2:08.40
 
556 +0.2% SB
141 Charles Gijsendorfer East Coast Aquatic Club 2:09.07
 
514
142 Ricardo Paredes Bolles School Sharks 2:09.28
 
510 +3.5% PB
143 Jack Wessell Bolles School Sharks 2:09.76
 
529 PB
144 Elijah Wheeler Seminole Aquatic 2:09.78
 
528
145 Ruben Rivero --- (unattached) 2:12.74
 
472
146 Ryan Ackerson Seminole Aquatic 2:14.00
 
422
147 Benjamin Gebauer Trinity Prep Aquatics 2:23.50
 
263
Youssef Elshenawy Scarlet Aquatic Club NS
Martin Baffico Sarasota YMCA Sharks NS
Christopher Pelton Sarasota YMCA Sharks NS