CollegeSwimming.com

Middle Atlantic Senior LC Championship

  • Completed
  • Jul. 12–15, 2017
  • LCM
  • Lewisburg, PA

100 Fly Women

A Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Maddie Hart Baldwin Swim Club 1:02.65
 
834 PB
2 Morgan Scott Central Bucks Swim Team 1:03.02
 
821 PB
3 MADISON LEDWITH Radnor Aquatic Club 1:03.24
 
813 +2.8% PB
4 Olivia Paoletti Delaware Swim Team 1:03.33
 
810 +1.8% PB
5 Mia Abruzzo Plymouth Whitemarsh Aquatics 1:03.76
 
843 -0.2%
6 Caylene Rippon Hershey Aquatic Club 1:03.84
 
792 +7.0% SB
7 Alexis Deionno Delaware Swim Team 1:03.99
 
789 +2.3% PB
8 Gabriella Lopez-Ona Penn Charter Aquatic Club 1:04.36
 
795 PB
B Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Margot Kaczorowski Jersey Wahoos 1:03.57
 
823 +0.7% PB
10 Madison Kolessar Suburban Seahawks Club 1:04.02
 
807 PB
11 Elizabeth Jones Hershey Aquatic Club 1:04.50
 
790 +2.7% PB
12 Syd Paglia Suburban Seahawks Club 1:04.53
 
789 +2.4% SB
13 Ashley Chompre Westtown Aquatics Program 1:04.84
 
778
14 Claudia Thamm North Penn Aquatic Club 1:05.20
 
747
15 Summer Martin Suburban Seahawks Club 1:05.69
 
728
16 Megan Zartman North Penn Aquatic Club 1:07.46
 
668
C Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Holly Robinson Burlington County YMCA 1:05.09
 
770 PB
18 Isabella Paoletti Delaware Swim Team 1:05.48
 
756 -1.1%
19 Camille Weiss Penn Charter Aquatic Club 1:05.59
 
779
20 Hannah McGee Plymouth Whitemarsh Aquatics 1:05.82
 
723 PB
21 Allison Henry NRG Swimming 1:06.01
 
738
22 Grace Yoon Jersey Wahoos 1:06.50
 
721 PB
23 Molly Davis Jersey Wahoos 1:07.02
 
682
24 KAELYN DOUGHERTY Jersey Wahoos 1:07.22
 
676 PB
D Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
25 Liz Olszewski Suburban Seahawks Club 1:05.74
 
726 PB
26 Heather MacCausland Suburban Seahawks Club 1:05.75
 
747 +4.3% SB
27 Kayla Gagnon Jersey Wahoos 1:05.99
 
717
28 Erin Cavanagh Jersey Wahoos 1:06.52
 
748
29 Laura Pendleton Upper Dublin Aquatic Club 1:06.61
 
718
30 Anna Kalandadze Radnor Aquatic Club 1:06.64
 
717 -0.4%
31 Riley Gobora Plymouth Whitemarsh Aquatics 1:06.65
 
695 PB
32 Annie Walls Parkland Aquatic Club 1:08.48
 
655 +1.7% PB
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Maddie Hart Baldwin Swim Club 1:02.65
 
834 PB
2 Morgan Scott Central Bucks Swim Team 1:03.21
 
814 PB
3 MADISON LEDWITH Radnor Aquatic Club 1:03.34
 
809 +2.6% PB
4 Mia Abruzzo Plymouth Whitemarsh Aquatics 1:03.71
 
844 -0.1%
5 Caylene Rippon Hershey Aquatic Club 1:03.98
 
787 +6.8% SB
6 Olivia Paoletti Delaware Swim Team 1:04.27
 
777 +0.4% SB
7 Alexis Deionno Delaware Swim Team 1:04.36
 
776 +1.7% PB
8 Gabriella Lopez-Ona Penn Charter Aquatic Club 1:04.52
 
789 PB
9 Syd Paglia Suburban Seahawks Club 1:05.06
 
771 +1.6% SB
10 Elizabeth Jones Hershey Aquatic Club 1:05.19
 
766 +1.6% PB
11 Ashley Chompre Westtown Aquatics Program 1:05.33
 
761
12 Claudia Thamm North Penn Aquatic Club 1:05.35
 
741
13 Madison Kolessar Suburban Seahawks Club 1:05.36
 
760 PB
14 Megan Zartman North Penn Aquatic Club 1:05.37
 
739 PB
15 Margot Kaczorowski Jersey Wahoos 1:05.38
 
760 -2.1%
15 Summer Martin Suburban Seahawks Club 1:05.38
 
738
17 Holly Robinson Burlington County YMCA 1:05.52
 
755 PB
18 Camille Weiss Penn Charter Aquatic Club 1:05.80
 
772
19 Allison Henry NRG Swimming 1:05.83
 
744
20 Molly Davis Jersey Wahoos 1:05.99
 
717 PB
21 Isabella Paoletti Delaware Swim Team 1:06.08
 
736 -2.0%
22 Grace Yoon Jersey Wahoos 1:06.09
 
735 PB
23 Hannah McGee Plymouth Whitemarsh Aquatics 1:06.18
 
711 PB
24 KAELYN DOUGHERTY Jersey Wahoos 1:06.23
 
709 PB
25 Liz Olszewski Suburban Seahawks Club 1:06.28
 
707 PB
26 Erin Cavanagh Jersey Wahoos 1:06.32
 
754 PB
27 Emily Wolbert Pocono Family YMCA 1:06.37
 
704
28 Anna Kalandadze Radnor Aquatic Club 1:06.43
 
724 -0.0%
29 Kayla Gagnon Jersey Wahoos 1:06.57
 
698
30 Heather MacCausland Suburban Seahawks Club 1:06.62
 
717 +3.0% SB
31 Riley Gobora Plymouth Whitemarsh Aquatics 1:06.71
 
693 PB
32 Annie Walls Parkland Aquatic Club 1:06.80
 
711 +4.1% PB
33 Laura Pendleton Upper Dublin Aquatic Club 1:06.86
 
709
34 Maddie Raue Jersey Wahoos 1:06.96
 
684 PB
35 Emily Wisniewski Jersey Wahoos 1:06.99
 
705 PB
36 Ally Gozdan Jersey Wahoos 1:07.05
 
681 PB
37 Annabelle Mccullough Rocket Swimming 1:07.07
 
681
38 Mackenzie O'Connor Burlington County YMCA 1:07.11
 
682
39 MORGAN CURL Delaware Swim Team 1:07.22
 
676 -0.9%
40 Raquelle Roesch Blue Eagle Swim Team 1:07.25
 
696
41 Bella Warner Westtown Aquatics Program 1:07.26
 
696 PB
42 Chelsey Liu Suburban Seahawks Club 1:07.27
 
696 PB
43 Gabrielle Doss Susquehanna-PA 1:07.33
 
720
44 Lauren DiCamillo Caa 1:07.41
 
671
45 Erin Shema Episcopal Academy Aquatic Club 1:07.56
 
713 PB
45 Rebecca Pendleton Upper Dublin Aquatic Club 1:07.56
 
664
47 Ella Gross Central Bucks Swim Team 1:07.59
 
712
48 Rebecca Choi Westtown Aquatics Program 1:07.68
 
660 PB
49 Tara Kupsky Unattached-Massachusetts 1:07.78
 
657 PB
50 Anna Beno Central Bucks Swim Team 1:07.91
 
653 PB
51 Sofia Acchione Suburban Seahawks Club 1:07.94
 
652
52 Maddie McSorley Penn Charter Aquatic Club 1:07.95
 
653
53 Tomomi Nakano Hershey Aquatic Club 1:08.03
 
649 PB
54 Caroline Maki Westtown Aquatics Program 1:08.11
 
648 +1.1% PB
55 Haley Thier Blue Dolphin Aquatics 1:08.22
 
664 PB
56 Sophie Gerhart State-PA 1:08.27
 
662
57 Rachel Woomer Boyertown Area YMCA 1:08.35
 
640
58 Sally Tafuto Hershey Aquatic Club 1:08.36
 
638 PB
59 Hanna Blewett Radnor Aquatic Club 1:08.42
 
636
60 Stephanie Curtis Central Bucks Swim Team 1:08.48
 
655 PB
61 Lauren Cavanagh Jersey Wahoos 1:08.61
 
630
62 Sydney Houtz Unattached-Massachusetts 1:08.62
 
651 PB
63 Sam Boyes Penn Charter Aquatic Club 1:08.71
 
648 PB
64 Catherine Weaverling Delaware Swim Team 1:08.72
 
674 PB
64 Grace Myers Radnor Aquatic Club 1:08.72
 
628 PB
66 Natalie Smith Jersey Wahoos 1:08.77
 
624
67 Lucy Townend Suburban Seahawks Club 1:08.78
 
624 +4.2% SB
68 Eleanor Brandbergh Central Bucks Swim Team 1:08.79
 
645
69 Courtney Sicinski Parkland Swimmin 1:08.88
 
621
70 Victoria Zang North Penn Aquatic Club 1:09.02
 
618
71 Emily Donham Parkland Aquatic Club 1:09.07
 
614 +4.1% PB
72 Nora Woods Jersey Wahoos 1:09.19
 
613
73 Kate Menzer Delaware Swim Team 1:09.25
 
657 0.0%
74 Steph Setar Parkland Aquatic Club 1:09.28
 
608
75 Jordyn DiCamillo Caa 1:09.35
 
654 PB
76 Andrea Fong Jersey Wahoos 1:09.45
 
602
77 Ainsley Williams Blue Eagle Swim Team 1:09.53
 
621
78 Alana Andress Plymouth Whitemarsh Aquatics 1:09.69
 
616 -0.8%
79 Kay Wetmore Parkland Aquatic Club 1:09.87
 
591 +6.0% PB
80 Adrienne Bilello Burlington County YMCA 1:09.88
 
588
81 Anna Mecca YBCC Phoenix 1:09.92
 
587 PB
82 Julia Curran Lower Merion Aquatic Club 1:09.96
 
607 +2.9% PB
83 Karolyn Merch Jersey Wahoos 1:09.98
 
606 PB
84 Caroline Famous Suburban Seahawks Club 1:10.02
 
605 -7.3%
85 April Kupsky Unattached-Massachusetts 1:10.05
 
604
86 Grace Dangelo State-PA 1:10.23
 
579
87 Carly Griffin Jersey Wahoos 1:10.25
 
598
88 Ann Foley Jersey Wahoos 1:10.34
 
573
89 Alex Nachodsky Burlington County YMCA 1:10.40
 
571
90 Mimi Chase West Shore YMCA 1:10.48
 
569
91 KAYLEE HOLLENBACH Hershey Aquatic Club 1:10.51
 
568
92 Elizabeth Ross Susquehanna-PA 1:10.86
 
559 PB
93 Annabel Gorman Burlington County YMCA 1:10.90
 
558
94 Sayde Shiroff Central Bucks Swim Team 1:10.91
 
557
95 CAITLYNN WEEDEN Hershey Aquatic Club 1:11.07
 
550
96 Ally Armbruster Parkland Aquatic Club 1:11.09
 
549
97 Karis Kim Plymouth Whitemarsh Aquatics 1:11.15
 
569 -0.4%
98 Adeline Amber-Messick Caa 1:11.36
 
562 +2.6% SB
99 Kate Luft Hershey Aquatic Club 1:11.39
 
542
100 Kirsten Mortimer Central Bucks Swim Team 1:11.45
 
538
101 Maggie McMillan Jersey Wahoos 1:11.55
 
537 PB
102 Kristina Newton Delaware Swim Team 1:11.57
 
534
103 Sarah Batastini Burlington County YMCA 1:11.60
 
536
104 Lizzy Bason Susquehanna-PA 1:11.92
 
526
105 Ava Berzanski Jersey Wahoos 1:12.10
 
539 PB
106 Delaney Humphrey Susquehanna-PA 1:12.30
 
560
107 VALENTINA LOPEZ Blue Eagle Swim Team 1:12.41
 
530
108 Annie Wixted Burlington County YMCA 1:12.50
 
508 PB
109 Emma Forman Delaware Swim Team 1:12.69
 
521
110 Bella Kellner Central Bucks Swim Team 1:12.73
 
520 PB
111 Atim Kilama Delaware Swim Team 1:12.77
 
497
112 JILL SPIRK Parkland Aquatic Club 1:12.88
 
494 +1.7% SB
113 Peyton McNulty Pocono Family YMCA 1:13.20
 
486
114 Taryn Maloy Hershey Aquatic Club 1:13.21
 
486
114 Mackenzie Yosko Caa 1:13.21
 
532
116 Kayla Tran Pleasantville Aquatics 1:13.76
 
469
117 Marin Adams Suburban Seahawks Club 1:13.94
 
461
118 Gianna Farina Parkland Aquatic Club 1:14.31
 
472
119 Katie Fackler Hershey Aquatic Club 1:14.90
 
435 +2.7% PB
120 Campbell Ratigan Radnor Aquatic Club 1:15.85
 
405 PB
121 HANNAH WASSON Blue Eagle Swim Team 1:16.58
 
386
122 Rebecca Patti Central Bucks Swim Team 1:17.50
 
358
123 Victoria Wrobleski Blue Dolphin Aquatics 1:20.43
 
281
OLIVIA FRAVEL Susquehanna-PA DQ
Arianna Petrovia NRG Swimming NS
Annika Naveen Friends Central Aquatics NS
Scottie McKeaney Radnor Aquatic Club NS
Michelle Lebed NRG Swimming NS