CollegeSwimming.com

Middle Atlantic Senior LC Championship

  • Completed
  • Jul. 12–15, 2017
  • LCM
  • Lewisburg, PA

100 Free Women

A Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Morgan Scott Central Bucks Swim Team 56.57
 
883 +1.5% SB
2 Nicole Price Unattached-Massachusetts 57.47
 
841 PB
3 Ann Foley Jersey Wahoos 58.25
 
806
4 MADISON LEDWITH Radnor Aquatic Club 58.29
 
804 +1.4% PB
5 Hanna Everhart Bloomsburg Area YMCA (BAY) 58.47
 
796 PB
6 Summer Martin Suburban Seahawks Club 59.00
 
772
7 Sarah Baturka Episcopal Academy Aquatic Club 59.52
 
749 PB
8 Maddie Hart Baldwin Swim Club 59.83
 
736 PB
B Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Camryn Carter Suburban Seahawks Club 59.58
 
750
10 Sally Tafuto Hershey Aquatic Club 59.70
 
741 +0.2% PB
11 Carly Zlotnikoff Central Bucks Swim Team 59.82
 
739 PB
12 Claire Walsh Suburban Seahawks Club 1:00.10
 
727
13 Mackenzie O'Connor Burlington County YMCA 1:00.14
 
725 PB
14 Hanna Blewett Radnor Aquatic Club 1:00.22
 
719 PB
15 MORGAN CURL Delaware Swim Team 1:00.25
 
718 +0.6% PB
16 Alex Nachodsky Burlington County YMCA 1:00.31
 
715 PB
C Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Syd Paglia Suburban Seahawks Club 59.32
 
773 +1.3% PB
18 Caroline Maki Westtown Aquatics Program 59.52
 
752
19 Claudia Thamm North Penn Aquatic Club 59.95
 
734 PB
20 ALISON LIN Parkland Aquatic Club 1:00.41
 
714 +1.6% PB
21 Lauren DiCamillo Caa 1:00.45
 
712 PB
22 Caroline Famous Suburban Seahawks Club 1:00.64
 
716
23 Abbey Neveling Jersey Wahoos 1:00.69
 
699
24 Emma Steckiel Governor Mifflin 1:00.78
 
710
D Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
25 Emma Brinton Delaware Swim Team 59.48
 
751 +1.4% PB
26 Grace Yoon Jersey Wahoos 1:00.17
 
736 PB
27 Andrea Fong Jersey Wahoos 1:00.40
 
711
28 Isabella Paoletti Delaware Swim Team 1:00.65
 
716 -1.4%
29 Erin Cavanagh Jersey Wahoos 1:00.88
 
752
30 Rabea Pfaff Delaware Swim Team 1:01.06
 
686 +3.7% SB
31 Raquelle Roesch Blue Eagle Swim Team 1:01.34
 
686
32 Alexis Deionno Delaware Swim Team 1:02.06
 
644 -1.0%
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Morgan Scott Central Bucks Swim Team 57.68
 
832 -0.4%
2 Nicole Price Unattached-Massachusetts 57.70
 
831 PB
3 MADISON LEDWITH Radnor Aquatic Club 58.61
 
790 +0.8% PB
4 Summer Martin Suburban Seahawks Club 59.01
 
772
5 Ann Foley Jersey Wahoos 59.15
 
766
6 Sarah Baturka Episcopal Academy Aquatic Club 59.37
 
756 PB
7 Hanna Everhart Bloomsburg Area YMCA (BAY) 59.41
 
754 PB
8 Maddie Hart Baldwin Swim Club 59.80
 
737 PB
9 Camryn Carter Suburban Seahawks Club 59.90
 
736
10 Sally Tafuto Hershey Aquatic Club 59.99
 
729 -0.3%
11 Mackenzie O'Connor Burlington County YMCA 1:00.00
 
732 PB
12 Carly Zlotnikoff Central Bucks Swim Team 1:00.07
 
729 PB
13 Hanna Blewett Radnor Aquatic Club 1:00.18
 
721 PB
14 Claire Walsh Suburban Seahawks Club 1:00.20
 
723
15 MORGAN CURL Delaware Swim Team 1:00.33
 
714 +0.4% PB
17 ALISON LIN Parkland Aquatic Club 1:00.37
 
716 +1.7% PB
16 Alex Nachodsky Burlington County YMCA 1:00.37
 
712 PB
18 Caroline Famous Suburban Seahawks Club 1:00.39
 
727
19 Caroline Maki Westtown Aquatics Program 1:00.40
 
714
19 Claudia Thamm North Penn Aquatic Club 1:00.40
 
714 PB
21 Abbey Neveling Jersey Wahoos 1:00.44
 
709
22 Camille Weiss Penn Charter Aquatic Club 1:00.47
 
770 PB
23 Caitlin Daday Parkland Aquatic Club 1:00.50
 
707 PB
24 Syd Paglia Suburban Seahawks Club 1:00.59
 
718 -0.8%
25 Emma Steckiel Governor Mifflin 1:00.61
 
717
26 Lauren DiCamillo Caa 1:00.72
 
701 PB
27 Isabella Paoletti Delaware Swim Team 1:00.75
 
711 -1.6%
28 Raquelle Roesch Blue Eagle Swim Team 1:00.79
 
710
29 Rabea Pfaff Delaware Swim Team 1:00.80
 
697 +4.1% SB
30 Grace Yoon Jersey Wahoos 1:00.84
 
707 PB
31 Andrea Fong Jersey Wahoos 1:00.85
 
692
32 Olivia Paoletti Delaware Swim Team 1:01.04
 
684 PB
33 Emma Brinton Delaware Swim Team 1:01.09
 
682 -1.3%
34 Alexis Deionno Delaware Swim Team 1:01.10
 
684 +0.5% SB
35 Erin Cavanagh Jersey Wahoos 1:01.13
 
742
36 Julia Goroshko Central Bucks Swim Team 1:01.23
 
691
37 Rebecca Choi Westtown Aquatics Program 1:01.25
 
675
38 CHELSEA GRAVEREAUX Emmaus Aquatic Club 1:01.27
 
677
39 Shelby Kahn Unattached-Massachusetts 1:01.29
 
735 +2.1% PB
40 ALEXA KUTCH Lehigh Valley Aq 1:01.31
 
673 PB
41 Madeleine Cooke Suburban Seahawks Club 1:01.41
 
668
42 Marie Dickson Delaware Swim Team 1:01.42
 
668 -0.4%
43 Cara Megill Boyertown Area YMCA 1:01.45
 
667
44 Parker Schulz North Penn Aquatic Club 1:01.49
 
668
45 Margot Kaczorowski Jersey Wahoos 1:01.57
 
677 -0.3%
46 Sarah Wyant West Shore YMCA 1:01.60
 
660
47 Chelsey Liu Suburban Seahawks Club 1:01.63
 
674 +4.0% SB
48 Hannah McGee Plymouth Whitemarsh Aquatics 1:01.74
 
655 PB
49 Annabelle Mccullough Rocket Swimming 1:01.78
 
653
50 Allison Henry NRG Swimming 1:01.89
 
663
50 Tomomi Nakano Hershey Aquatic Club 1:01.89
 
648 PB
52 Stephanie Curtis Central Bucks Swim Team 1:01.92
 
662 PB
53 Ella Gross Central Bucks Swim Team 1:01.95
 
707 PB
54 Kayla Lichtner Lower Moreland Swimming and Diving 1:01.96
 
660 +3.2% PB
55 Megan Zartman North Penn Aquatic Club 1:01.97
 
645 PB
56 Holly Robinson Burlington County YMCA 1:01.98
 
660
57 Laura Pendleton Upper Dublin Aquatic Club 1:01.99
 
659 +1.4% PB
58 Catherine Weaverling Delaware Swim Team 1:02.02
 
704 +4.3% PB
59 Elisabeth Jackson West Shore YMCA 1:02.04
 
642
60 Noelle DiClemente Bradywine YMCA (Delaware) 1:02.09
 
643
60 Katie Champagne Parkland Aquatic Club 1:02.09
 
643 PB
62 Grace Myers Radnor Aquatic Club 1:02.14
 
641 PB
63 Alexis Majka West Shore YMCA 1:02.15
 
641 PB
64 CAITLYNN WEEDEN Hershey Aquatic Club 1:02.19
 
636
65 Sarah Fravel Susquehanna-PA 1:02.25
 
637 PB
66 Lilly Black Jersey Wahoos 1:02.36
 
629
67 Colleen Daday Parkland Aquatic Club 1:02.38
 
628 +6.3% PB
68 Emily Wisniewski Jersey Wahoos 1:02.40
 
642 PB
69 Erin Shema Episcopal Academy Aquatic Club 1:02.44
 
687 PB
70 CARSON GROSS Unattached-Massachusetts 1:02.49
 
624
71 Emily Wolbert Pocono Family YMCA 1:02.53
 
622
72 Katie Sapozhnikov Upper Dublin Aquatic Club 1:02.57
 
681
73 Haley Thier Blue Dolphin Aquatics 1:02.62
 
633 PB
74 Sarah Grace Bobeck Parkland Aquatic Club 1:02.65
 
620 +3.6% SB
75 Elisabeth Forsyth Friends Central Aquatics 1:02.68
 
631 PB
75 Sayde Shiroff Central Bucks Swim Team 1:02.68
 
619
77 Gabby Sizemore Blue Eagle Swim Team 1:02.69
 
630
78 Maddie Aguirre Suburban Seahawks Club 1:02.71
 
618 +5.4% SB
79 Haley Scholer Central Bucks Swim Team 1:02.73
 
675
80 Clare McGovern Delaware Swim Team 1:02.79
 
611 -0.7%
81 Sophie Gerhart State-PA 1:02.83
 
625 PB
82 Rebecca Pendleton Upper Dublin Aquatic Club 1:02.85
 
609
83 Gabriella Lopez-Ona Penn Charter Aquatic Club 1:02.87
 
623 PB
84 Kaitlyn Bansky Jersey Wahoos 1:02.90
 
607 -0.3%
84 Karis Kim Plymouth Whitemarsh Aquatics 1:02.90
 
622 +0.9% SB
86 Kirsten Mortimer Central Bucks Swim Team 1:02.92
 
606
87 Ashley Chompre Westtown Aquatics Program 1:02.97
 
619
88 ALEX MCKEANEY Radnor Aquatic Club 1:02.99
 
603
89 Brooke Bollinger Lancaster Aquatic Club 1:03.00
 
603 +1.7% SB
90 Gianna Farina Parkland Aquatic Club 1:03.15
 
612 PB
91 Victoria Zang North Penn Aquatic Club 1:03.20
 
598
92 KAELYN DOUGHERTY Jersey Wahoos 1:03.32
 
590 PB
92 Eleanor Brandbergh Central Bucks Swim Team 1:03.32
 
605
94 Kate Luft Hershey Aquatic Club 1:03.35
 
592
95 Reilly King Emmaus Aquatic Club 1:03.36
 
592
96 Jessica Homitz Suburban Seahawks Club 1:03.37
 
588
97 Atim Kilama Delaware Swim Team 1:03.44
 
585
98 Jordyn DiCamillo Caa 1:03.47
 
644 PB
98 Alana Andress Plymouth Whitemarsh Aquatics 1:03.47
 
599 +4.1% PB
100 Anna Beno Central Bucks Swim Team 1:03.48
 
584
100 Caylene Rippon Hershey Aquatic Club 1:03.48
 
584
102 Julia Curran Lower Merion Aquatic Club 1:03.59
 
594 +6.7% PB
103 Gabrielle Doss Susquehanna-PA 1:03.60
 
639
104 Grace Kennedy Parkland Swimmin 1:03.68
 
576
105 OLIVIA FRAVEL Susquehanna-PA 1:03.75
 
573
106 Amalia Bradburn Unattached-Massachusetts 1:03.76
 
633 +3.2% PB
106 Annie Walls Parkland Aquatic Club 1:03.76
 
587 -3.8%
108 Maggie McMillan Jersey Wahoos 1:03.78
 
575
109 Myla Cramer Hershey Aquatic Club 1:03.85
 
572
110 Kaylin Goodling Central Bucks Swim Team 1:03.92
 
626
111 Emily Donham Parkland Aquatic Club 1:03.93
 
566 +3.1% PB
112 Lauren Cavanagh Jersey Wahoos 1:04.00
 
563
113 Colleen Adams State-PA 1:04.01
 
623
114 Olivia Turner Blue Dolphin Aquatics 1:04.04
 
655
115 Heidi Scholer Central Bucks Swim Team 1:04.18
 
571
116 Anna Mecca YBCC Phoenix 1:04.20
 
555 PB
116 Elizabeth Ross Susquehanna-PA 1:04.20
 
558
118 Annika Murray Penn Charter Aquatic Club 1:04.23
 
569
119 Avery King Emmaus Aquatic Club 1:04.26
 
646
120 Caroline Osman Germantown Academy Aquatic 1:04.27
 
553 -1.4%
121 Riley Gobora Plymouth Whitemarsh Aquatics 1:04.32
 
551 PB
122 Sam Boyes Penn Charter Aquatic Club 1:04.43
 
561 PB
123 Tara Kupsky Unattached-Massachusetts 1:04.47
 
545 PB
124 Emma Boratto Upper Dublin Aquatic Club 1:04.49
 
547
125 Laurel Krause Parkland Swimmin 1:04.50
 
603
126 Kirsten Brasch Central Bucks Swim Team 1:04.61
 
540
127 Logan Wilson Westtown Aquatics Program 1:04.62
 
632
127 Ava Berzanski Jersey Wahoos 1:04.62
 
554 PB
129 Isabel Handal Radnor Aquatic Club 1:04.63
 
553 PB
130 Lucy Townend Suburban Seahawks Club 1:04.65
 
538 +2.3% SB
131 Kayla Tran Pleasantville Aquatics 1:04.66
 
541
132 Amy Townend Suburban Seahawks Club 1:04.72
 
550 +0.7% PB
132 Lauren Michaels Susquehanna-PA 1:04.72
 
538
134 Maddie Raue Jersey Wahoos 1:04.80
 
532
135 Shannon Feeley Burlington County YMCA 1:04.93
 
527
136 Nora Woods Jersey Wahoos 1:04.96
 
529
137 Lauren Baines Jersey Wahoos 1:05.10
 
524
138 Rachel Woomer Boyertown Area YMCA 1:05.18
 
521
139 Marissa Lopez-Ona Penn Charter Aquatic Club 1:05.20
 
531
140 Kate Menzer Delaware Swim Team 1:05.28
 
573 +0.6% PB
141 Elsley Hazell Baldwin Swim Club 1:05.35
 
526
142 SYDNEE KARAM Parkland Aquatic Club 1:05.41
 
509
143 Erin Koczur Westtown Aquatics Program 1:05.43
 
523
144 Emma Forman Delaware Swim Team 1:05.47
 
521 +0.1% PB
145 Carlee Rankin West Shore YMCA 1:05.51
 
508
146 April Kupsky Unattached-Massachusetts 1:05.58
 
517
147 JILL SPIRK Parkland Aquatic Club 1:05.68
 
499 -1.6%
148 Rebecca Patti Central Bucks Swim Team 1:05.70
 
498 PB
149 ALISON PRUSHINSKI Blue Dolphin Aquatics 1:05.72
 
512
150 Samantha Paglia Suburban Seahawks Club 1:05.80
 
494
151 Maire Wilson Westtown Aquatics Program 1:05.81
 
494
152 Simone Outlaw YBCC Phoenix 1:05.91
 
490
153 Katie Fackler Hershey Aquatic Club 1:06.23
 
481 +0.8% SB
154 Madeleine Anderson Friends Central Aquatics 1:06.72
 
475
155 Julia Delaney Pocono Family YMCA 1:07.83
 
435
156 Kathryn Raphaely Friends Central Aquatics 1:08.04
 
414
KAYLEE HOLLENBACH Hershey Aquatic Club NS
Emily Richter Parkland Aquatic Club NS
Katherine Fronczak Westtown Aquatics Program NS
Maddie McSorley Penn Charter Aquatic Club NS