CollegeSwimming.com

Middle Atlantic Senior LC Championship

  • Completed
  • Jul. 12–15, 2017
  • LCM
  • Lewisburg, PA

200 Fly Women

A Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Mia Abruzzo Plymouth Whitemarsh Aquatics 2:16.00
 
913 -0.2%
2 Madison Kolessar Suburban Seahawks Club 2:16.58
 
873 +2.8% PB
3 Margot Kaczorowski Jersey Wahoos 2:18.24
 
848 +2.9% PB
4 Caylene Rippon Hershey Aquatic Club 2:20.14
 
787 +9.5% SB
5 Olivia Paoletti Delaware Swim Team 2:20.54
 
781 +1.1% SB
6 Grace Yoon Jersey Wahoos 2:20.81
 
810
7 Gabriella Lopez-Ona Penn Charter Aquatic Club 2:21.04
 
806 PB
8 Isabella Paoletti Delaware Swim Team 2:23.41
 
771 -1.4%
B Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Alexis Deionno Delaware Swim Team 2:21.62
 
795 +3.8% PB
10 Molly Davis Jersey Wahoos 2:23.35
 
739
11 Marie Dickson Delaware Swim Team 2:23.64
 
735 -1.0%
12 Anna Kalandadze Radnor Aquatic Club 2:24.34
 
757
13 Camille Weiss Penn Charter Aquatic Club 2:24.58
 
785 PB
14 KAELYN DOUGHERTY Jersey Wahoos 2:26.24
 
696
15 Elizabeth Jones Hershey Aquatic Club 2:26.51
 
725 +2.7% PB
16 Holly Robinson Burlington County YMCA 2:30.97
 
661
C Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Allison Henry NRG Swimming 2:23.25
 
773
18 Rabea Pfaff Delaware Swim Team 2:23.83
 
762 +1.4% PB
19 Erin Cavanagh Jersey Wahoos 2:24.74
 
783 PB
20 Hannah McGee Plymouth Whitemarsh Aquatics 2:25.42
 
708
21 Liz Olszewski Suburban Seahawks Club 2:25.44
 
708 PB
22 Clare McGovern Delaware Swim Team 2:26.30
 
695 +5.8% PB
23 Emily Wisniewski Jersey Wahoos 2:27.09
 
717 PB
24 Kayla Gagnon Jersey Wahoos 2:27.18
 
683
D Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
25 Bella Warner Westtown Aquatics Program 2:24.89
 
749
26 Lauren Cavanagh Jersey Wahoos 2:25.98
 
700
27 Maddie Raue Jersey Wahoos 2:26.51
 
692 PB
28 Annie Walls Parkland Aquatic Club 2:28.68
 
694 -2.1%
29 Erin Shema Episcopal Academy Aquatic Club 2:29.50
 
714 PB
30 Adrienne Bilello Burlington County YMCA 2:29.81
 
644 PB
31 Claudia Thamm North Penn Aquatic Club 2:30.46
 
665
32 Katie Sapozhnikov Upper Dublin Aquatic Club 2:32.60
 
670
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Mia Abruzzo Plymouth Whitemarsh Aquatics 2:17.36
 
893 -1.2%
2 Madison Kolessar Suburban Seahawks Club 2:19.03
 
836 +1.1% PB
3 Margot Kaczorowski Jersey Wahoos 2:21.60
 
798 +0.5% PB
4 Olivia Paoletti Delaware Swim Team 2:22.28
 
755 -0.1%
5 Grace Yoon Jersey Wahoos 2:22.95
 
778
6 Caylene Rippon Hershey Aquatic Club 2:23.07
 
743 +7.6% SB
7 Isabella Paoletti Delaware Swim Team 2:23.38
 
771 -1.4%
8 Gabriella Lopez-Ona Penn Charter Aquatic Club 2:23.52
 
769 PB
9 Marie Dickson Delaware Swim Team 2:24.09
 
728 -1.3%
10 Anna Kalandadze Radnor Aquatic Club 2:24.88
 
749
11 Alexis Deionno Delaware Swim Team 2:25.34
 
740 +1.3% PB
12 Holly Robinson Burlington County YMCA 2:25.70
 
737 PB
13 Camille Weiss Penn Charter Aquatic Club 2:26.17
 
762 PB
14 Molly Davis Jersey Wahoos 2:26.40
 
694
15 Elizabeth Jones Hershey Aquatic Club 2:26.44
 
726 +2.7% PB
16 KAELYN DOUGHERTY Jersey Wahoos 2:26.68
 
690
17 Allison Henry NRG Swimming 2:26.82
 
721
18 Rabea Pfaff Delaware Swim Team 2:26.89
 
717 -0.7%
19 Hannah McGee Plymouth Whitemarsh Aquatics 2:26.96
 
686
20 Liz Olszewski Suburban Seahawks Club 2:26.97
 
686 PB
21 Clare McGovern Delaware Swim Team 2:27.02
 
685 +5.3% PB
22 Erin Cavanagh Jersey Wahoos 2:27.56
 
742 PB
23 Kayla Gagnon Jersey Wahoos 2:27.58
 
677
24 Emily Wisniewski Jersey Wahoos 2:28.25
 
700 PB
25 Lauren Cavanagh Jersey Wahoos 2:28.76
 
660
26 Emily Wolbert Pocono Family YMCA 2:29.10
 
655
27 Bella Warner Westtown Aquatics Program 2:29.17
 
687
28 Claudia Thamm North Penn Aquatic Club 2:29.30
 
682
29 Erin Shema Episcopal Academy Aquatic Club 2:30.55
 
699 PB
30 Adrienne Bilello Burlington County YMCA 2:31.09
 
626
31 Annie Walls Parkland Aquatic Club 2:31.12
 
659 -3.8%
32 Katie Sapozhnikov Upper Dublin Aquatic Club 2:31.31
 
688
33 Maddie Raue Jersey Wahoos 2:31.38
 
622
34 Shelby Kahn Unattached-Massachusetts 2:31.66
 
683
35 Kate Menzer Delaware Swim Team 2:31.71
 
682 +0.2% PB
36 Grace Myers Radnor Aquatic Club 2:32.64
 
634 PB
37 Emily Pfeifer Delaware Swim Team 2:33.24
 
596 -1.1%
38 April Kupsky Unattached-Massachusetts 2:33.34
 
627
39 Alana Andress Plymouth Whitemarsh Aquatics 2:33.92
 
619 -1.4%
40 Ella Gross Central Bucks Swim Team 2:34.02
 
650 PB
41 Emma Menzer Delaware Swim Team 2:34.28
 
611 PB
42 Victoria Zang North Penn Aquatic Club 2:34.80
 
604
43 Mimi Chase West Shore YMCA 2:35.22
 
568
44 Lauren Baines Jersey Wahoos 2:35.30
 
597
45 Sofia Acchione Suburban Seahawks Club 2:35.47
 
564
46 Natalie Smith Jersey Wahoos 2:35.57
 
563
47 Rebecca Pendleton Upper Dublin Aquatic Club 2:35.62
 
562
48 Courtney Sicinski Parkland Swimmin 2:35.64
 
562
49 Rachel Woomer Boyertown Area YMCA 2:35.68
 
592
50 Nora Woods Jersey Wahoos 2:36.03
 
587
51 Kaitlyn Bitting Unattached-Massachusetts 2:36.35
 
618
52 Annabelle Mccullough Rocket Swimming 2:36.93
 
544
53 Ally Armbruster Parkland Aquatic Club 2:37.17
 
541
54 Lucy Townend Suburban Seahawks Club 2:37.32
 
539 +7.3% SB
55 Tara Kupsky Unattached-Massachusetts 2:37.45
 
537
56 Julia Delaney Pocono Family YMCA 2:38.02
 
562
56 Kay Wetmore Parkland Aquatic Club 2:38.02
 
559 +3.6% PB
58 Karolyn Merch Jersey Wahoos 2:38.43
 
557
59 Kelsey Bittel Nittany Lion Aquatic Club 2:38.44
 
523
60 Sophie Gerhart State-PA 2:38.68
 
553
61 Emily Donham Parkland Aquatic Club 2:39.08
 
515 +2.5% PB
62 Sam Boyes Penn Charter Aquatic Club 2:39.79
 
538
63 Joy Schwedler Central Bucks Swim Team 2:41.49
 
515
64 Ainsley Williams Blue Eagle Swim Team 2:42.09
 
507
65 Grace Dangelo State-PA 2:42.41
 
500
66 Sarah Batastini Burlington County YMCA 2:43.23
 
489 PB
67 Marin Adams Suburban Seahawks Club 2:43.73
 
452
68 CAITLYNN WEEDEN Hershey Aquatic Club 2:43.78
 
451
69 Lizzy Bason Susquehanna-PA 2:44.07
 
478
70 Kristina Newton Delaware Swim Team 2:44.14
 
447
71 Cate Zane Burlington County YMCA 2:44.36
 
509 PB
72 Annabel Gorman Burlington County YMCA 2:44.48
 
473
73 Carly Griffin Jersey Wahoos 2:47.66
 
434