CollegeSwimming.com

Filters

2017 NCAA Division II Championship Festival

  • Birmingham, AL
  • Date

    Mar. 08–11, 2017

  • Course

    SCY

  • Status

    Completed

  • Video

    Watch Live

  • Twitter

200 Free Relay Men

Preliminaries SCY
Rank Name Team Time
1 Florida Tech (A) Florida Tech
  1. Nir Barnea
  2. Victor Rocha Furtado
  3. Matthew Gallene
  4. Filip Dujmic
1:19.47
 
2 Bloomsburg (A) Bloomsburg
  1. Samuel Feiser
  2. Eric Usbeck
  3. A. J. Brady
  4. Kyle Dix
1:19.77
 
3 Florida Southern (A) Florida Southern
  1. Diego Gimenez Linares
  2. Marco Palacios
  3. Noah Franz
  4. Nico Campbell
1:20.29
 
4 Drury (A) Drury
  1. Daniel Rzadkowski
  2. Jun Han Kim
  3. Ryan Walker
  4. Rodrigo Caceres
1:20.32
 
5 Grand Valley (A) Grand Valley
  1. Gabriel Souza
  2. Benjamin Walling
  3. Daniel Abbott
  4. Jonathan Ham
1:20.43
 
6 Wingate (A) Wingate
  1. Sebastian Holmberg
  2. Mehdi Zeraidi
  3. Leif-Henning Kluever
  4. Lennart Queiss
1:20.54
 
7 Queens (NC) (A) Queens (NC)
  1. Dmytro Sydorchenko
  2. Ben Mayes
  3. Bradford Hancock
  4. Mitchell Harwood
1:20.67
 
8 Nova Southeast (A) Nova Southeast
  1. Julian Coster
  2. Anton Lobanov
  3. Victor Tarin
  4. Malique Elder
1:20.77
 
9 Tampa (A) Tampa
  1. Martin Hammer
  2. Marc-olivier Caron
  3. Aaron James
  4. Ethan Harrington
1:20.84
 
10 Missouri S&T (A) Missouri S&T
  1. Jonathan Glaser
  2. Morgan Meyer
  3. Eirik Nielsen
  4. Kevin McPherson
1:20.93
 
11 Lindenwood (A) Lindenwood
  1. Serghei Golban
  2. Joao Silveira
  3. Alex Leff
  4. Joseph Martin
1:21.04
 
12 Wayne State (A) Wayne State
  1. Tyler Roshak
  2. Ryan Katulski
  3. Joshua Schacht
  4. Dmytro Drobnych
1:21.18
 
13 Fresno Pacific (A) Fresno Pacific
  1. Luka Barisic
  2. Dmitry Belolipetskiy
  3. Aleksei Averchenko
  4. Austin Hussain
1:21.39
 
14 Delta State (A) Delta State
  1. Mattia Schirru
  2. Fabrice Wendel
  3. Cody Lavoie
  4. Matteo Fraschi
1:21.49
 
15 Indianapolis (A) Indianapolis
  1. Tyler Coonradt
  2. Guilherme Zavaneli
  3. Romano Hoffman
  4. Ante LUCEV
1:21.56
 
16 Carson-Newman (A) Carson-Newman
  1. Pijus Mackevicius
  2. Sam Schechter
  3. Jonathan Goss
  4. Seth Hughes
1:21.75
 
17 Limestone (A) Limestone
  1. Alan Parsons
  2. Oscar Zedendahl
  3. Jake Minasi
  4. Tobias Feigl
1:21.80
 
18 Colorado Mesa (A) Colorado Mesa
  1. Skyler Hirsch
  2. Chris Radomski
  3. Eric Berg
  4. Morgan Bean
1:22.29
 
19 California Baptist (A) California Baptist
  1. Bernardo Valentim
  2. Eric Tolman
  3. Adrien Deloffre
  4. Alexis Ohmar
1:22.98
 
20 Northern Michigan (A) Northern Michigan
  1. Josh Decker
  2. Jonas Reinhold
  3. Janne Roovers
  4. Joshua Cosgrove
1:23.46
 
20 Lewis (A) Lewis
  1. Aidan Brennan
  2. Colin Williams
  3. Aaron Norg
  4. Adam Wise
1:23.46
 
22 Catawba (A) Catawba
  1. Joao Barreto
  2. Frederico Borrego
  3. Arnold Blohme
  4. Aly Helal
1:24.19
 
23 Bridgeport (A) Bridgeport
  1. Didac Matsuyama
  2. Wilmar Du Plessis
  3. Brian Kelly
  4. Erik Hren
1:24.27
 
24 West Chester (A) West Chester
  1. Shota Nakano
  2. Trey Shackleton
  3. Austin Doss
  4. Eric Long
1:24.44
 
25 William Jewell (A) William Jewell
  1. Aaron Stanek
  2. Corbin Grimes
  3. Craig Haug
  4. Keaton Dir
1:25.00