Site logo

WI 13 & Over LCM State Championships

  • Completed
  • Aug. 03–06, 2017
  • LCM
  • Brown Deer, WI

1500 Free Men 17 and Over

Timed Finals LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 John Acevedo Waukesha Express Swim Team 15:54.55
  A
859 PB
2 Ben Davis South West Aquatic Team 16:34.90
 
760 PB
3 Avery Krovetz Madison Aquatic Club 17:06.67
 
683 +1.7% PB
4 Isaac Jiardini Schroeder YMCA Swim Team 17:07.29
 
683 +2.3% SB
5 Tyler Lustig Schroeder YMCA Swim Team 17:25.77
 
639
6 DJ Nowacki South West Aquatic Team 17:39.52
 
608 +5.6% SB
7 Jeff Nebel OSHY Dolphins 17:51.04
 
584 PB
8 Cody Clauer Lake Country Swim Team 18:27.15
 
506
9 Christopher Eckhardt Ozaukee Aquatics 18:52.68
 
452

1500 Free Men 15 - 16

Timed Finals LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Bryan Fitzgerald West Bend Swim Club 16:17.85
 
818 +3.1% PB
2 Caleb Blischke Waukesha Express Swim Team 16:28.87
 
820 PB
3 Evan Szablewski Shorewood Swim Club 16:40.37
 
764 +4.1% PB
4 AJ Smith Elmbrook Swim Club 17:02.99
 
739 PB
5 Andrew Martin Badger Aquatic Club (WI) 17:11.10
 
691 -0.2%
6 Ben Ramminger Madison Aquatic Club 17:21.68
 
696 PB
7 Nolan Scanlan Waukesha Express Swim Team 17:29.83
 
677 PB
8 Ido Korabelnikov Elmbrook Swim Club 17:54.05
 
623 PB
9 Matthew Chan Schroeder YMCA Swim Team 17:55.33
 
591 +1.0% PB
10 Nate Frucht Badger Aquatic Club (WI) 17:59.75
 
610 PB
11 Santiago Cloud Lake Country Swim Team 18:05.02
 
598 +1.2% PB
12 Evan Slonac South West Aquatic Team 18:12.86
 
553 PB
13 Jacob Burgener DeForest Aquatic Club 18:14.23
 
550
14 Nathan Gupton South West Aquatic Team 18:22.95
 
560 PB
15 Isaac Schroeder Waukesha Express Swim Team 18:45.49
 
512

1500 Free Men 13 - 14

Timed Finals LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Samuel Lanham Waukesha Express Swim Team 17:40.95
 
721 PB
2 Jesse Drake Madison Aquatic Club 18:03.60
 
671
3 Mason Stimson Menomonee Falls Swim Club 18:06.14
 
665 PB
4 Cory Michalek Waukesha Express Swim Team 18:23.00
 
628
5 Anthony Connors Schroeder YMCA Swim Team 18:25.22
 
624 PB
6 Joseph McNerney Badger Aquatic Club (WI) 18:28.26
 
617 +6.0% PB
7 Nathan Mudry Southeastern Aquatics / Racine YMCA 18:32.87
 
685
8 Jackson Schneider OSHY Dolphins 18:33.72
 
605 +6.2% PB
9 Aaron Shibilski South West Aquatic Team 18:53.72
 
563 PB
10 Jack Leggett OSHY Dolphins 18:54.95
 
561 +4.9% PB
11 James Werwie Sun Prairie Stor 19:10.31
 
529
12 Paul Busse Waunakee Wave 19:23.53
 
502
13 Alex Foti Waukesha Express Swim Team 19:31.21
 
487