CollegeSwimming.com

Filters

  • Meet Dashboard
2017 Speedo Sectionals - Western - Federal Way

2017 Speedo Sectionals - Western - Federal Way

  • Location

    Federal Way, WA

  • Date

    March 16, 2017 - March 19, 2017

  • Course

    SCY

  • Status

    Completed

200 Back Men

A Final
Rank Name Team Finals Improvement
1 Curtis Klein Lake Oswego Swim Club 1:44.65
-0.5%
2 Ethan Harder Billings Aquatic Club 1:44.71
+0.4% PB
3 Harrison Lierz Front Range Barracudas 1:45.46
+0.9% PB
4 Talon Lindquist Kodiak Kingfishers Swim Team 1:46.87
0.0%
5 Cale Berkoff Missoula Aquatic Club 1:47.84
+1.3% PB
6 Benjamin Settle Tualatin Hills Swim Club 1:48.40
+0.7% PB
7 Emmett Wayte Central Area Aquatic Team 1:49.29
+1.8% PB
8 Alexander Wright Evergreen Swim Club 1:51.22
+3.0% PB
B Final
Rank Name Team Finals Improvement
9 Cameron King King Aquatic Club 1:48.81
-0.2%
10 Michael Klauss Unattached-Arizona 1:49.49
+2.7% PB
11 Kyle Millis Bellevue Club Swim Team 1:49.53
+1.7% PB
12 Terry Yang Scottsdale Aquatic Club 1:49.64
PB
13 Tyler Lu King Aquatic Club 1:49.98
+0.6% PB
14 Jared Miller La Grande Swim Club 1:50.82
-0.6%
15 Nathan Hayes King Aquatic Club 1:52.25
+1.2% PB
16 Everett Werner Evergreen Swim Club 1:53.18
+1.4% PB
C Final
Rank Name Team Finals Improvement
17 Timothy Gallagher Una Ppst 1:48.31
+4.7% PB
18 Adam Zimmer Missoula Aquatic Club 1:49.85
+2.1% PB
19 Matthew Fritz Missoula Aquatic Club 1:51.73
+3.5% PB
20 Benjamin Quon Rio Salado Swim Club 1:52.17
PB
21 Jon Archer Coeur D'alene Area Swim Team 1:53.00
+2.6% PB
22 Bergen Davis Glacier Swim Club 1:53.07
23 William Newman Flying Fish Arizona Swim Team 1:54.45
PB
24 Jacob Leahy Issaquah Swim Team 1:54.63
0.0%
D Final
Rank Name Team Finals Improvement
25 James Richardson Bellevue Club Swim Team 1:51.78
+2.2% PB
26 Miller Browne Mesa Aquatics 1:52.53
PB
27 Rob Mead Multnomah Athletic Club 1:52.72
+0.8% PB
28 William O'Daffer Issaquah Swim Team 1:53.19
-1.4%
29 Lars Hanna Aces Swim Club 1:54.05
PB
30 Matty McComish Lake Oswego Swim Club 1:54.14
+4.9% PB
31 Jeremy Tinucci Unattached-Colorado 1:54.20
PB
32 Luke Walker Mesa Aquatics 1:55.43
PB
Preliminaries
Rank Name Team Prelims Improvement
1 Curtis Klein Lake Oswego Swim Club 1:45.52
-0.5%
2 Ethan Harder Billings Aquatic Club 1:46.11
+0.4% PB
3 Harrison Lierz Front Range Barracudas 1:47.75
+0.9% PB
4 Alexander Wright Evergreen Swim Club 1:47.91
+3.0% PB
5 Talon Lindquist Kodiak Kingfishers Swim Team 1:47.98
0.0%
6 Cale Berkoff Missoula Aquatic Club 1:48.47
+1.3% PB
7 Benjamin Settle Tualatin Hills Swim Club 1:48.97
+0.7% PB
8 Emmett Wayte Central Area Aquatic Team 1:48.99
+1.8% PB
9 Kyle Millis Bellevue Club Swim Team 1:49.04
+1.7% PB
10 Cameron King King Aquatic Club 1:49.36
-0.2%
11 Michael Klauss Unattached-Arizona 1:50.11
+2.7% PB
12 Jared Miller La Grande Swim Club 1:50.52
-0.6%
13 Terry Yang Scottsdale Aquatic Club 1:50.75
PB
14 Nathan Hayes King Aquatic Club 1:51.28
+1.2% PB
15 Tyler Lu King Aquatic Club 1:51.31
+0.6% PB
16 Everett Werner Evergreen Swim Club 1:51.54
+1.4% PB
17 Adam Zimmer Missoula Aquatic Club 1:51.62
+2.1% PB
18 Timothy Gallagher Una Ppst 1:52.10
+4.7% PB
19 Matthew Fritz Missoula Aquatic Club 1:52.32
+3.5% PB
20 Benjamin Quon Rio Salado Swim Club 1:52.51
PB
21 Jon Archer Coeur D'alene Area Swim Team 1:52.56
+2.6% PB
22 Jacob Leahy Issaquah Swim Team 1:52.59
0.0%
23 Bergen Davis Glacier Swim Club 1:52.67
24 William Newman Flying Fish Arizona Swim Team 1:52.72
PB
25 Miller Browne Mesa Aquatics 1:52.86
PB
26 James Richardson Bellevue Club Swim Team 1:52.87
+2.2% PB
27 William O'Daffer Issaquah Swim Team 1:53.15
-1.4%
28 Rob Mead Multnomah Athletic Club 1:53.18
+0.8% PB
29 Luke Walker Mesa Aquatics 1:53.23
PB
30 Ben Miller Tigard Tualatin Swim Club 1:53.35
+2.6% PB
31 Lars Hanna Aces Swim Club 1:53.65
PB
32 Jeremy Tinucci Unattached-Colorado 1:53.85
PB
33 Troy Bills Scottsdale Aquatic Club 1:53.88
+3.9% PB
34 Matty McComish Lake Oswego Swim Club 1:54.55
+4.9% PB
35 Alexander Martinek Durango Swim Clu 1:54.73
36 Zackary O'Haver King Aquatic Club 1:54.82
PB
37 James Buchanan Chinook Aquatic Club 1:54.93
-3.8%
38 Oliver Hoff Central Area Aquatic Team 1:54.97
+1.3% PB
39 Kevin Keil Multnomah Athletic Club 1:55.09
+3.4% PB
40 Matthew Leblanc Scottsdale Aquatic Club 1:55.10
+0.5% PB
41 Matthew Arnold Canby Swim Club 1:55.25
+1.7% PB
42 Caesar Tuguinay Chinook Aquatic Club 1:55.28
+1.2% PB
43 Connor Elwyn Velocity Swimming 1:55.34
+0.1% PB
43 Carl Hansen Lake Oswego Swim Club 1:55.34
+1.8% PB
45 Dawson Downs Mesa Aquatics 1:55.38
PB
46 Darragh Mahns Missoula Aquatic Club 1:55.48
+1.8% PB
47 Brandon Stride Gold's Aquatics Club 1:55.49
+0.9% PB
48 Dylan Edge Desert Thunder Aquatics Club 1:55.77
49 Nathaniel McFaul Multnomah Athletic Club 1:56.23
+0.1% PB
50 Dylan Cindrich Portland Aquatic Club (Oregon) 1:56.28
+3.3% PB
50 Steele Forbes Scottsdale Aquatic Club 1:56.28
+5.1% PB
52 Kevin Kyi King Aquatic Club 1:56.43
+1.7% PB
53 Evan Chard Valley Aquatics 1:56.54
+2.8% PB
54 William Walters Gold's Aquatics Club 1:56.73
+1.4% PB
55 Mitchell Eggenberger Bellevue Club Swim Team 1:56.75
-0.3%
56 Brandon Leu Unattached-Pacific Northwest (LSC) 1:56.81
-0.5%
57 Nickolas Elizarov King Aquatic Club 1:56.95
-3.8%
58 Carter Walles West Coast Aquatics (WA) 1:57.03
+4.0% SB
59 Colin Aslett Tualatin Hills Swim Club 1:57.13
+1.2% PB
60 Breck Donahue Woodmoor Waves 1:57.26
+2.1% PB
61 Gunnar Poley Gillette Swim Team 1:57.35
+7.5% PB
62 Benjamin Willmore Swim Utah 1:57.61
63 Kyle Falkner King Aquatic Club 1:57.73
+0.2% PB
64 Alexander Burkhardt Aces Swim Club 1:57.85
-0.2%
65 Aric Prieve Cascade Swim Club 1:57.92
+2.9% PB
66 Collin Hayes Aces Swim Club 1:58.36
-0.3%
67 Connor McCabe Aces Swim Club 1:58.38
+0.3% SB
68 Brett Wilson Evergreen Swim Club 1:58.42
+0.9% PB
69 Hayden Kirkpatrick Hillsboro HEAT Swim Team 1:58.52
-0.6%
70 Jered Moore Scottsdale Aquatic Club 1:58.60
+4.4% PB
71 Maxwell Woodbury Hillsboro HEAT Swim Team 1:58.67
+0.6% PB
72 Nathan Young Tualatin Hills Swim Club 1:58.68
PB
73 Jace Reed Kalispell Aquatic Team 1:58.98
-0.6%
74 Preston Bocchi Puget Sound Aquatics 1:59.08
+3.3% PB
75 Jake Goguen Spokane Area Swimming/YMCA 1:59.10
+0.8% SB
76 Finn McClone Columbia River Swim Team 1:59.15
0.0%
77 Max DeYoung Laramie Swim Club 1:59.34
78 Nathan Lee Bellevue Club Swim Team 1:59.41
PB
79 Max Weed Scottsdale Aquatic Club 1:59.66
+0.9% PB
80 Karter Rasmussen Coeur D'alene Area Swim Team 2:00.03
+3.0% PB
81 Gordon Kenny Bellevue Club Swim Team 2:00.46
PB
82 Chase Henning King Aquatic Club 2:00.61
-1.6%
83 Regis Wang Tualatin Hills Swim Club 2:00.78
+2.1% PB
84 Josh Rowe Aces Swim Club 2:00.91
+0.6% PB
85 Riley Verdier Gold's Aquatics Club 2:01.08
-1.1%
86 Justin Robinson Bellevue Club Swim Team 2:01.14
-2.9%
87 Jett Gonzales King Aquatic Club 2:01.53
-3.0%
88 Chaz Stafford Willamalane Swim Club 2:03.00
89 Brayden Arnold Billings Aquatic Club 2:03.10
-0.5%
90 Ron Defauw Rock Springs Swim Club 2:03.19
Holden Ellsworth Gold Medal Swim Club (ID) DQ