CollegeSwimming.com

USA Swimming Futures Championships (Stanford)

  • Completed
  • Aug. 04–07, 2016
  • LCM
  • Stanford, CA

400 Free Men

A Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Alex Liang Palo Alto Stanford Aquatics 3:59.23
 
870 +2.7% PB
2 Brooks Fail Arizona Gold Swim Club 3:59.26
 
870 +0.3% PB
3 Isaac Stump Arizona Gold Swim Club 3:59.71
 
865 +0.3% PB
4 George Horvath Mission Viejo Nadadores 4:01.11
 
849 +1.2% PB
5 Matt Hales Mission Viejo Nadadores 4:02.35
 
836 +0.7% PB
6 Luke Thornbrue Hillsboro HEAT Swim Team 4:02.62
 
889 +1.0% PB
7 Michael Petrides Kamehameha Swim Club 4:04.18
 
872 +1.2% PB
8 Robert Griffith Temecula Swim Club 4:04.84
 
800
9 Noah Brune Mission Viejo Nadadores 4:06.25
 
937 -1.5%
10 Christopher Miller Lakeridge Swim T 4:07.80
 
768
B Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
11 Hunter Padgett Rancho San Dieguito 4:02.50
 
825 +4.4% PB
12 Michael Messner Santa Clara Swim Club 4:02.66
 
824 +0.8% SB
13 Lee Ward Walnut Creek Aquabears 4:03.69
 
812 PB
14 David Noyes Santa Clara Swim Club 4:04.84
 
831
15 Jonny Bramm Golden West Swim Club 4:05.44
 
802 +2.9% PB
16 Michael Lee La Mirada Armada 4:06.12
 
817 +2.6% PB
17 David Wang La Mirada Armada 4:06.24
 
816 -0.9%
18 Joseph Macias Glacier Swim Club 4:06.25
 
816
19 Forrest White Crow Canyon Country Club Sharks 4:08.14
 
764
20 Jacob Sauter Pacific Swim 4:08.36
 
793 +0.7% PB
C Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
21 Trent Martinez Tualatin Hills Swim Club 4:03.33
 
882 +1.3% PB
22 Ethan Heasley Hillsboro HEAT Swim Team 4:05.42
 
946 PB
23 Shane Forker Mission Viejo Nadadores 4:05.92
 
788 +1.7% SB
24 Ryan Lewis Santa Clara Swim Club 4:06.71
 
788 -0.1%
25 Teagan Cheney Crow Canyon Country Club Sharks 4:06.80
 
787 +1.1% PB
26 Daniel Blake Santa Clara Swim Club 4:07.21
 
839 PB
27 Gavin McGee Santa Clara Swim Club 4:08.43
 
792 PB
28 Noah Vial Corvallis Aquatic Team 4:10.06
 
775 -0.0%
29 Benjamin Culberson Davis Aquadarts Racing Team 4:10.23
 
742 +1.2% PB
30 Kai Gotsch North Coast Aquatics 4:13.01
 
722 -0.3%
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 George Horvath Mission Viejo Nadadores 4:01.40
 
846 +1.1% PB
2 Isaac Stump Arizona Gold Swim Club 4:02.13
 
838 -0.7%
3 Brooks Fail Arizona Gold Swim Club 4:02.17
 
838 -0.9%
4 Luke Thornbrue Hillsboro HEAT Swim Team 4:02.41
 
892 +1.1% PB
5 Matt Hales Mission Viejo Nadadores 4:02.99
 
829 +0.5% PB
6 Alex Liang Palo Alto Stanford Aquatics 4:03.68
 
821 +0.9% SB
7 Noah Brune Mission Viejo Nadadores 4:03.93
 
962 -0.5%
8 Christopher Miller Lakeridge Swim T 4:04.23
 
806
9 Robert Griffith Temecula Swim Club 4:04.35
 
805
10 Michael Petrides Kamehameha Swim Club 4:04.38
 
870 +1.1% PB
11 Jonny Bramm Golden West Swim Club 4:04.45
 
813 +3.3% PB
12 Hunter Padgett Rancho San Dieguito 4:04.81
 
800 +3.5% PB
13 David Wang La Mirada Armada 4:05.06
 
828 -0.4%
14 Michael Messner Santa Clara Swim Club 4:05.36
 
794 -0.3%
15 Kevin Vargas La Mirada Armada 4:05.43
 
859 -0.9%
16 Forrest White Crow Canyon Country Club Sharks 4:05.51
 
793
17 Justin Buck Stanford Swimming 4:05.55
 
792
17 David Noyes Santa Clara Swim Club 4:05.55
 
823
19 Joseph Macias Glacier Swim Club 4:05.85
 
820
20 Lee Ward Walnut Creek Aquabears 4:05.97
 
788 PB
21 Michael Lee La Mirada Armada 4:06.25
 
816 +2.6% PB
22 Jacob Sauter Pacific Swim 4:06.52
 
813 +1.4% PB
23 Ryan Lewis Santa Clara Swim Club 4:06.54
 
790 0.0%
24 Trent Martinez Tualatin Hills Swim Club 4:06.66
 
845 -0.0%
25 Teagan Cheney Crow Canyon Country Club Sharks 4:06.89
 
786 +1.1% PB
26 Jake Rollo Walnut Creek Aquabears 4:07.28
 
774 +2.3% SB
27 Gavin McGee Santa Clara Swim Club 4:07.34
 
804 PB
28 Shane Forker Mission Viejo Nadadores 4:07.51
 
771 +1.1% SB
29 Benjamin Culberson Davis Aquadarts Racing Team 4:07.73
 
769 +2.2% PB
30 Ethan Heasley Hillsboro HEAT Swim Team 4:08.07
 
917 PB
31 Daniel Blake Santa Clara Swim Club 4:08.27
 
828 PB
32 Lucca Martins Palo Alto Stanford Aquatics 4:08.55
 
760
33 Kai Gotsch North Coast Aquatics 4:09.25
 
761 +1.2% PB
34 Noah Vial Corvallis Aquatic Team 4:09.56
 
780 +0.2% PB
35 Slava Ilin Wolverine Aquatics 4:09.57
 
749
36 Michael Lincoln Palo Alto Stanford Aquatics 4:09.63
 
757 +0.1% PB
37 Charles Courrieu Rattler Swim Club 4:09.74
 
899
38 Zack Reuter Davis Aquadarts Racing Team 4:09.79
 
755 +0.2% SB
39 Alexander Santana Pacific Swim 4:09.85
 
777 -1.5%
40 Aaron Magazine Coto Coyotes 4:09.87
 
746 +2.5% PB
41 Talbot Jacobs Orinda Aquatics 4:09.97
 
745 +2.4% SB
42 Eric Vanbrocklin Walnut Creek Aquabears 4:10.03
 
744
43 Sean Kos Davis Aquadarts Racing Team 4:10.12
 
752 -0.4%
44 Curtis Ogren Stanford Swimming 4:10.44
 
740
45 Drew Sipple Neptune Swimming 4:10.55
 
739
46 TERRY JOHNSON Sierra Marlins Swim Team 4:10.68
 
738 PB
47 Cole Westendorf Tri-City Channel Cats 4:10.72
 
746 -0.6%
48 Grant Gamroth Central Area Aquatic Team 4:11.04
 
734 +4.5% PB
49 Camden Wunderlich Gold's Aquatics Club 4:11.21
 
732 PB
50 Colton Babcock Wave Ryder Swim Club 4:11.81
 
734 -1.1%
51 Adam Osowski Canyons Aquatic Club 4:12.32
 
729 -0.4%
52 Ian Brower Canyons Aquatic Club 4:12.44
 
719 +1.2% PB
53 Dan Marella De Anza Cupertino Aquatics 4:12.51
 
749 -1.3%
54 Leo Collins North Bay Aquatics 4:12.60
 
869
55 David Mertz Neptune Swimming 4:12.61
 
782 PB
56 Morgan Moore San Luis Obispo Swim Club 4:12.69
 
717 +4.5% PB
57 Ian Low Davis Aquadarts Racing Team 4:13.48
 
773 -0.9%
58 Brandon Palmatier Boise YMCA 4:13.85
 
705
59 Alex Feldman Conejo Simi Swim Club 4:14.32
 
730 +0.4% PB
60 Brent Zang Tucson Ford Dealers Aquatic 4:14.70
 
704 -2.4%
61 Oleg Nikolaev Rancho San Dieguito 4:14.92
 
724 -0.5%
62 AUSTIN RASMUSSEN Davis Aquadarts Racing Team 4:15.93
 
683 +5.0% SB
63 Luke Hutchinson Portland Aquatic Club (Oregon) 4:16.51
 
677 -1.0%
64 Andrew Marilley Mission Viejo Nadadores 4:16.80
 
683 +1.3% PB
65 Mitchell Stoddard College Area Swim Team 4:16.95
 
737 -3.3%
66 Jackson Berman Issaquah Swim Team 4:19.45
 
648
67 Alexis Ohmar Swim Club of Ridgecrest 4:20.68
 
635
68 Niklas Weigelt Terrapins Swim Team 4:22.00
 
653
Jack Murphy Neptune Swimming NS
Daichi Matsuda Palo Alto Stanford Aquatics NS
Andrei Minakov Terrapins Swim Team NS
Will Driver Central Area Aquatic Team DQ