Site logo

2017 Old Dominion Athletic Conference Championships

  • Completed
  • Feb. 10–12, 2017
  • SCY
  • Greensboro, NC
  • Watch Live

200 Free Men

A Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 Thomas Thetford Washington & Lee logoWashington & Lee 1:40.68
743 +4.4% SB
2 William Borst Washington & Lee logoWashington & Lee 1:41.67
721 +1.7% SB
3 Corey Connelly Washington & Lee logoWashington & Lee 1:42.39
706 +2.9% PB
4 Evan Kramer Washington & Lee logoWashington & Lee 1:42.44
705 +4.6% PB
5 Robert Holmes Washington & Lee logoWashington & Lee 1:45.17
652 +2.2% PB
6 MICHAEL STRUK Washington & Lee logoWashington & Lee 1:46.94
620 +3.5% PB
7 Jamie Hayes Washington & Lee logoWashington & Lee 1:47.49
610 +1.5% PB
8 Matthew Howard Randolph-Macon logoRandolph-Macon 1:48.10
600 +1.1% PB
B Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
9 Sam Runner Randolph-Macon logoRandolph-Macon 1:50.02
569 +2.5% PB
10 Keifer Pfister Hampden-Sydney logoHampden-Sydney 1:55.42
493 +6.9% PB
11 Owen Wright Randolph-Macon logoRandolph-Macon 1:58.55
455 +2.5% PB
12 Adrian Cothren Hampden-Sydney logoHampden-Sydney 2:01.90
418 +1.8% PB
13 John Koch Hampden-Sydney logoHampden-Sydney 2:02.32
414
14 Conor Roberson Hampden-Sydney logoHampden-Sydney 2:02.33
414 +6.1% SB
15 Wade Bredin Hampden-Sydney logoHampden-Sydney 2:09.87
346 +10.0% PB
16 Hunter Keiser Hampden-Sydney logoHampden-Sydney 2:16.56
297 PB
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 William Borst Washington & Lee logoWashington & Lee 1:41.59
723 +1.8% SB
2 Corey Connelly Washington & Lee logoWashington & Lee 1:42.23
709 +3.1% PB
X Sam Childress Washington & Lee logoWashington & Lee 1:43.67
680 +1.5% SB
3 Evan Kramer Washington & Lee logoWashington & Lee 1:45.22
651 +2.0% SB
4 Robert Holmes Washington & Lee logoWashington & Lee 1:45.45
646 +1.9% PB
5 Thomas Thetford Washington & Lee logoWashington & Lee 1:46.12
634 -0.8%
6 MICHAEL STRUK Washington & Lee logoWashington & Lee 1:46.79
622 +3.7% PB
7 Jamie Hayes Washington & Lee logoWashington & Lee 1:47.08
617 +1.9% PB
8 Matthew Howard Randolph-Macon logoRandolph-Macon 1:48.85
588 +0.4% PB
9 Sam Runner Randolph-Macon logoRandolph-Macon 1:49.79
573 +2.7% PB
X William McMurtry Washington & Lee logoWashington & Lee 1:51.17
552 +0.2% SB
10 Keifer Pfister Hampden-Sydney logoHampden-Sydney 1:57.48
467 +5.2% PB
11 Owen Wright Randolph-Macon logoRandolph-Macon 1:58.23
458 +2.8% PB
12 Conor Roberson Hampden-Sydney logoHampden-Sydney 2:01.25
425 +6.9% SB
13 John Koch Hampden-Sydney logoHampden-Sydney 2:02.51
412
14 Adrian Cothren Hampden-Sydney logoHampden-Sydney 2:09.73
347 -4.5%
15 Wade Bredin Hampden-Sydney logoHampden-Sydney 2:11.55
333 +8.8% PB
16 Hunter Keiser Hampden-Sydney logoHampden-Sydney 2:17.52
291 PB
17 Jonathan Kraft Ferrum logoFerrum 2:26.41
241 +7.3% PB
18 John Martin Ferrum logoFerrum 2:32.82
212 +7.3% PB