Site logo

Speedo Summer Junior National Championships

  • Completed
  • Aug. 08–12, 2016
  • LCM
  • Jean K. Freeman Aqua, MN

100 Back Women

A Final LCM
Name Team Time Pts. Imp.
1 Lucie Nordmann Magnolia Aquatic logoMagnolia Aquatic 1:00.16
1028 +1.1% PB
2 Regan Smith Riptide logoRiptide 1:00.50
1077 -0.4%
3 Grace Ariola Bloomington Normal Swim Club logoBloomington Normal Swim Club 1:01.60
969 -1.8%
4 Callie Dickinson Tide Swim Team logoTide Swim Team 1:02.22
944 +0.7% PB
5 Katharine Berkoff Missoula Aquatic Club logoMissoula Aquatic Club 1:02.52
950 -0.5%
6 Bayley Stewart FAST-CO logoFAST-CO 1:02.54
931 +0.6% PB
7 Marcie Maguire Ridgefield Aquat logoRidgefield Aquat 1:02.94
915 +0.2% PB
8 Tevyn Waddell Mitchell Aquatic Club logoMitchell Aquatic Club 1:03.16
906 -0.5%
B Final LCM
Name Team Time Pts. Imp.
9 Samantha Burchill Carmel Swim Club logoCarmel Swim Club 1:02.91
916 +0.4% PB
10 Abigail Wilder Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 1:03.08
909 +1.5% PB
11 Zoe Bartel FAST-CO logoFAST-CO 1:03.20
923 +0.5% PB
12 Amanda Smith Northern KY logoNorthern KY 1:03.51
892 -1.0%
13 Grace Haskett Indiana University Club logoIndiana University Club 1:03.52
892 -1.6%
14 Natalie Arky Highlands Ranch Aquatics logoHighlands Ranch Aquatics 1:03.55
891 +0.9% PB
15 Ashlyn Schoof Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 1:03.72
884 +0.1% SB
16 Solie Laughlin Buenaventura Swim Club logoBuenaventura Swim Club 1:04.27
862 -1.8%
C Final LCM
Name Team Time Pts. Imp.
17 Alaina Skellett Greater Flint YMCA (FMY Aquatics) logoGreater Flint YMCA (FMY Aquatics) 1:03.34
899 +0.1% PB
18 Emily Cook Tualatin Hills Swim Club logoTualatin Hills Swim Club 1:03.36
898 +1.3% PB
19 Abby Richter Boulder City Henderson Heatwave logoBoulder City Henderson Heatwave 1:03.50
893 +0.8% SB
20 Jewels Harris Crimson Tide Aquatic logoCrimson Tide Aquatic 1:03.77
882 +0.9% PB
21 Sophie Krivokapic-Zhou Santa Clara Swim Club logoSanta Clara Swim Club 1:03.84
879 -2.2%
22 Kendall Shields Austin Swim Club logoAustin Swim Club 1:03.95
875 0.0%
23 Sarah Thompson Memphis Thunder logoMemphis Thunder 1:04.28
862 +0.7% PB
24 Audrey Reimer FAST-CO logoFAST-CO 1:04.72
845 -1.1%
Preliminaries LCM
Name Team Time Pts. Imp.
1 Lucie Nordmann Magnolia Aquatic logoMagnolia Aquatic 1:00.31
1021 +0.8% PB
2 Regan Smith Riptide logoRiptide 1:00.86
1063 -1.0%
3 Grace Ariola Bloomington Normal Swim Club logoBloomington Normal Swim Club 1:01.83
959 -2.2%
4 Callie Dickinson Tide Swim Team logoTide Swim Team 1:02.26
942 +0.6% PB
5 Tevyn Waddell Mitchell Aquatic Club logoMitchell Aquatic Club 1:02.50
932 +0.6% PB
6 Katharine Berkoff Missoula Aquatic Club logoMissoula Aquatic Club 1:02.59
947 -0.7%
7 Bayley Stewart FAST-CO logoFAST-CO 1:02.94
915 0.0%
8 Marcie Maguire Ridgefield Aquat logoRidgefield Aquat 1:03.24
903 -0.3%
9 Solie Laughlin Buenaventura Swim Club logoBuenaventura Swim Club 1:03.29
901 -0.3%
10 Zoe Bartel FAST-CO logoFAST-CO 1:03.43
914 +0.2% PB
11 Samantha Burchill Carmel Swim Club logoCarmel Swim Club 1:03.46
894 -0.5%
12 Abigail Wilder Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 1:03.56
890 +0.7% PB
13 Ashlyn Schoof Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 1:03.68
886 +0.2% SB
14 Grace Haskett Indiana University Club logoIndiana University Club 1:03.70
885 -1.8%
15 Amanda Smith Northern KY logoNorthern KY 1:03.74
883 -1.4%
16 Natalie Arky Highlands Ranch Aquatics logoHighlands Ranch Aquatics 1:03.77
882 +0.6% PB
17 Sophie Krivokapic-Zhou Santa Clara Swim Club logoSanta Clara Swim Club 1:03.80
881 -2.1%
18 Emily Cook Tualatin Hills Swim Club logoTualatin Hills Swim Club 1:03.83
880 +0.6% PB
19 Alaina Skellett Greater Flint YMCA (FMY Aquatics) logoGreater Flint YMCA (FMY Aquatics) 1:03.89
877 -0.7%
20 Jewels Harris Crimson Tide Aquatic logoCrimson Tide Aquatic 1:04.13
868 +0.3% PB
21 Kendall Shields Austin Swim Club logoAustin Swim Club 1:04.14
868 -0.3%
22 Audrey Reimer FAST-CO logoFAST-CO 1:04.18
866 -0.3%
23 Abby Richter Boulder City Henderson Heatwave logoBoulder City Henderson Heatwave 1:04.25
863 -0.4%
24 Sarah Thompson Memphis Thunder logoMemphis Thunder 1:04.28
862 +0.7% PB
25 Holly Stoll Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 1:04.30
861 -0.8%
26 Maddie Wallis Gators Swim Club logoGators Swim Club 1:04.33
860 -1.1%
27 Brynne O'Shea Multnomah Athletic Club logoMultnomah Athletic Club 1:04.35
859 +0.2% PB
28 Kelly Pash Carmel Swim Club logoCarmel Swim Club 1:04.39
876 -1.1%
29 Elizabeth Clinch Boulder City Henderson Heatwave logoBoulder City Henderson Heatwave 1:04.40
857 +4.2% PB
30 Carly Quast Aquajets Swim Team logoAquajets Swim Team 1:04.45
855 -1.5%
31 Aislinn Light Socal Aquatics Association logoSocal Aquatics Association 1:04.47
855 -0.7%
32 Abigail Schwartz St. Croix Swim Club logoSt. Croix Swim Club 1:04.58
869 -0.8%
33 Anya Goeders Mako Swim Team logoMako Swim Team 1:04.62
867 +0.4% PB
34 Elsa Litteken Highlands Ranch Aquatics logoHighlands Ranch Aquatics 1:04.64
848 -1.3%
35 Bailey Kovac FAST-CO logoFAST-CO 1:04.69
846 -1.1%
36 Katie Minnich Austin Swim Club logoAustin Swim Club 1:04.75
844 +1.6% PB
37 Ashley Mennenga Medina Recreation Swim Team logoMedina Recreation Swim Team 1:04.78
843 -0.7%
38 Athena Ye Kishwaukee YMCA Dekalb County logoKishwaukee YMCA Dekalb County 1:04.92
856 -1.4%
39 Morgan Scott Central Bucks Swim Team logoCentral Bucks Swim Team 1:04.99
835 +0.3% PB
40 Quinn Scannell Badger Swim Club (NY) logoBadger Swim Club (NY) 1:05.10
830 +0.6% SB
41 Shannon Kearney Coho Swim Club logoCoho Swim Club 1:05.11
830 -1.8%
42 Lainey Visscher Oregon City Swim Team logoOregon City Swim Team 1:05.15
828 -2.4%
43 Sarah Lott Charger Aquatics logoCharger Aquatics 1:05.17
828 -1.0%
44 Isabelle Stadden Fastjets logoFastjets 1:05.19
891 -1.2%
45 Christie Chong Pleasanton Seahawks logoPleasanton Seahawks 1:05.23
825 -1.5%
46 Anna Freed Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 1:05.37
884 +0.5% PB
47 Kate Hazlett Greenwich YWCA Dolphins logoGreenwich YWCA Dolphins 1:05.44
836 -3.5%
48 Grace Pangburn Carmel Swim Club logoCarmel Swim Club 1:05.47
835 -1.4%
49 Amanda Armstrong Rockwall Aquatic logoRockwall Aquatic 1:05.51
815 -1.8%
50 Lauryn Parrish Fishers Area Swimming Tigers logoFishers Area Swimming Tigers 1:05.54
814 -0.4%
51 Mara Newman Lake Oswego logoLake Oswego 1:05.57
812 -3.6%
52 Lauren Poole North Baltimore Aquatic Club logoNorth Baltimore Aquatic Club 1:05.59
830 -0.4%
53 Sophie Skinner Northern KY logoNorthern KY 1:05.63
810 -1.5%
54 Ayla Spitz Irvine Novaquatics logoIrvine Novaquatics 1:05.66
827 +0.4% PB
54 Margaret Guanci New Trier Aquatics logoNew Trier Aquatics 1:05.66
809 -1.8%
56 Rachel Wittmer Aquajets Swim Team logoAquajets Swim Team 1:05.74
806 0.0%
57 Ryley Ober Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 1:05.78
823 -0.5%
58 Brittany Thompson Nitro Swimming logoNitro Swimming 1:05.82
803 -2.3%
59 Laura Laderoute Oregon City Swim Team logoOregon City Swim Team 1:05.90
800 -2.6%
60 Hannah Foster Mason Manta Rays logoMason Manta Rays 1:05.99
796 +0.1% SB
61 Astrid Dirkzwager Wichita Swim Club logoWichita Swim Club 1:06.00
860 -2.5%
62 Amy Tang Pacific Dragons Swim Team logoPacific Dragons Swim Team 1:06.04
905 -1.9%
63 Isabelle Murray Cincinnati Marlins logoCincinnati Marlins 1:06.10
792 -1.2%
64 Emma Carlton Bellingham Bay Swim team logoBellingham Bay Swim team 1:06.12
792 -2.3%
65 Lindsey Wagner Executive Swim C logoExecutive Swim C 1:06.46
797 +0.9% PB
66 ALEXA KUTCH Lehigh Valley Aq logoLehigh Valley Aq 1:06.50
777 -3.2%
67 Cassandra Pasadyn SwimStrongsville logoSwimStrongsville 1:06.68
771 -1.0%
68 Kelly Leonard Riptide logoRiptide 1:07.04
757 -2.0%
69 Alex Slayton Coast Guard Blue Dolphins logoCoast Guard Blue Dolphins 1:07.34
746 +0.9% SB
Ingrid Wall New Trier Aquatics logoNew Trier Aquatics NS
Kylie Dahlgren Mizzou Swim Team logoMizzou Swim Team NS