Site logo

Eastern Zone Senior Championships

  • Completed
  • Aug. 03–06, 2017
  • LCM
  • Buffalo, NY

200 Breast Men

A Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Michael Chang Long Island Express 2:22.82
  A
902 -0.5%
2 Connor Doyle Eastern Express Swim Team 2:24.42
 
833 +0.5% SB
3 Oleksandr Bezuglyy Matchpoint NYC 2:24.85
 
827 PB
4 Alex Park Team Suffolk 2:25.37
 
820 +0.8% PB
5 Matthew McGoey Eagle Swim Team 2:27.80
 
785 +5.5% PB
6 Luke Gordon Schenectady-Sara 2:27.84
 
784 +3.2% PB
7 Colin Roddy TUS 2:27.90
 
783 PB
8 Trevor Askew Schenectady-Sara 2:31.42
 
733 +4.8% PB
B Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Thomas Chapman Victor Swim Club 2:29.96
 
800 +2.7% PB
10 Jonathan Jasper Lessiohadi Eastern Express Swim Team 2:30.60
 
751 +0.8% PB
11 Brendon LU Berkeley Aquatic Club 2:30.98
 
745 -0.5%
12 Dashiell Hunter Westport/Weston Family Y Swim 2:32.32
 
766
13 Ignat Miagkov The Fish 2:32.35
 
766 -1.2%
14 Alex Sukach Eastern Express Swim Team 2:33.65
 
708 +1.6% PB
15 Justin Nguyen Eagle Swim Team 2:34.37
 
746 +4.7% PB
16 Jack Lafond Germantown Academy Aquatic 2:34.76
 
693 -0.1%
C Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Arsenio Bustos Woodbridge Aquatic Club 2:32.39
 
841 PB
18 Owen Matteson Star Swimming 2:32.70
 
837 -0.3%
19 Isaiah Acosta Star Swimming 2:33.69
 
707 +0.9% PB
20 Andrew Rattray Berkeley Aquatic Club 2:33.85
 
705 -0.6%
21 David He Three Village Swim Club 2:35.21
 
726 +1.9% PB
22 Morgan O'Brien Blue Eagle Swim Team 2:35.43
 
723 -3.1%
23 Maxwell Babej Asphalt Green 2:35.57
 
681 -0.7%
24 Michael Iacobelli Emmaus Aquatic Club 2:36.22
 
789 PB
D Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
25 Andre Fissella Lancaster Aquatic Club 2:33.82
 
746 +1.2% PB
26 Jonus Gurski Scarlet Aquatic Club 2:35.73
 
719 -0.5%
27 Burke Sansiviero Long Island Express 2:36.58
 
708 +1.2% PB
28 Brennan Hammond Berkeley Aquatic Club 2:36.68
 
706 -2.4%
29 Kai Yamamoto Asphalt Green 2:37.46
 
703 +2.2% PB
30 Nolan Danus Scarlet Aquatic Club 2:37.68
 
700 +2.6% PB
31 Connor Towers Team Suffolk 2:38.95
 
675 -0.1%
32 Andrew Profaca Berkeley Aquatic Club 2:38.98
 
635 +1.4% SB
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Connor Doyle Eastern Express Swim Team 2:25.66
 
816 -0.4%
2 Michael Chang Long Island Express 2:25.75
 
859 -2.6%
3 Alex Park Team Suffolk 2:25.89
 
812 +0.5% PB
4 Luke Gordon Schenectady-Sara 2:27.48
 
789 +3.4% PB
5 Oleksandr Bezuglyy Matchpoint NYC 2:29.73
 
757
6 Colin Roddy TUS 2:30.20
 
751
7 Matthew McGoey Eagle Swim Team 2:30.43
 
747 +3.8% PB
8 Trevor Askew Schenectady-Sara 2:31.42
 
733 +4.8% PB
9 Jack Lafond Germantown Academy Aquatic 2:32.35
 
726 +1.4% PB
10 Ignat Miagkov The Fish 2:32.48
 
764 -1.3%
11 Thomas Chapman Victor Swim Club 2:32.62
 
762 +1.0% PB
12 Brendon LU Berkeley Aquatic Club 2:33.24
 
714 -2.0%
13 Jonathan Jasper Lessiohadi Eastern Express Swim Team 2:33.61
 
709 -1.2%
14 Dashiell Hunter Westport/Weston Family Y Swim 2:33.62
 
748
15 Alex Sukach Eastern Express Swim Team 2:33.69
 
707 +1.6% PB
16 Jackson Woolard Rockville Montgomery Swim Club 2:33.81
 
706 +8.2% PB
17 Alexander Encinar Peddie Aquatic Association 2:34.46
 
691 +4.2% SB
18 Justin Nguyen Eagle Swim Team 2:34.77
 
740 +4.4% PB
19 Andrew Rattray Berkeley Aquatic Club 2:35.19
 
687 -1.5%
20 Michael Iacobelli Emmaus Aquatic Club 2:35.25
 
802 PB
21 David He Three Village Swim Club 2:35.52
 
722 +1.7% PB
22 Morgan O'Brien Blue Eagle Swim Team 2:35.71
 
720 -3.3%
23 Maxwell Babej Asphalt Green 2:35.74
 
679 -0.8%
24 Owen Matteson Star Swimming 2:36.00
 
792 -2.4%
25 Arsenio Bustos Woodbridge Aquatic Club 2:36.01
 
792
26 Isaiah Acosta Star Swimming 2:37.38
 
656 -1.5%
27 Jonus Gurski Scarlet Aquatic Club 2:37.64
 
693 -1.7%
28 Brennan Hammond Berkeley Aquatic Club 2:37.97
 
689 -3.2%
29 Andre Fissella Lancaster Aquatic Club 2:38.22
 
685 -1.7%
30 Kai Yamamoto Asphalt Green 2:38.45
 
690 +1.6% PB
31 Nolan Danus Scarlet Aquatic Club 2:38.48
 
690 +2.1% PB
32 Burke Sansiviero Long Island Express 2:38.66
 
679 -0.1%
33 Connor Towers Team Suffolk 2:38.71
 
679 +0.0% PB
34 Andrew Profaca Berkeley Aquatic Club 2:38.91
 
636 +1.4% SB
35 Evan Bova Emmaus Aquatic Club 2:39.14
 
673
36 John Nguyen Rockville Montgomery Swim Club 2:39.87
 
663
37 Henry Shemet Three Village Swim Club 2:39.87
 
671 +3.0% PB
38 Nick Schultz Liverpool Jets Swim Club 2:40.03
 
669 -2.0%
39 Bert Wang Peters Township 2:40.06
 
620 -0.4%
40 Ryan Kaplan Three Village Swim Club 2:40.23
 
618 +2.1% PB
41 Eric Wang Cougar Aquatic T 2:40.53
 
654 -3.8%
42 Jake Ritz Westport/Weston Family Y Swim 2:40.63
 
653 -0.6%
43 Patrick Flint Cougar Aquatic T 2:41.05
 
647 -0.3%
44 Cole May Columbia Aquatics Association 2:41.36
 
597 +3.1% SB
45 MO Ortiz Eastern Express Swim Team 2:41.71
 
598 -0.6%
46 Brim Peabody Coastal Maine Aq 2:44.35
 
681 +2.1% PB
47 Sebastien Bickford Cougar Aquatic T 2:44.87
 
556 -4.8%
48 Daniel Wang Rockville Montgomery Swim Club 2:45.50
 
588
49 Derek Currey Moon Aqua Club 2:45.53
 
541 +5.9% SB
50 Brandon Bardin Adirondack Bluefins 2:46.38
 
577 PB
51 Christian Sawyer Seneca Valley Sw 2:46.98
 
528 +2.9% PB
52 JOSEPH BOZZI Blue Eagle Swim Team 2:48.18
 
513
Shoonhsin Li Horsehead Thrashers NS
Joey Homan Schenectady-Sara NS