CollegeSwimming.com

Eastern Zone Senior Championships

  • Completed
  • Aug. 03–06, 2017
  • LCM
  • Buffalo, NY

400 IM Men

A Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Samuel Smiddy Eastern Express Swim Team 4:33.33
 
837
2 Connor Doyle Eastern Express Swim Team 4:33.37
 
837 +1.8% PB
3 Sean Byman Phoenix Aquatic Club 4:37.62
 
799 +0.8% PB
4 Colin Roddy TUS 4:37.75
 
797 +0.6% SB
5 Oleksandr Bezuglyy Matchpoint NYC 4:38.98
 
787 +3.6% SB
6 Joey Homan Schenectady-Sara 4:43.85
 
744 +0.6% PB
7 Ethan Tack Team Suffolk 4:44.95
 
734 -2.3%
8 Matthew McGoey Eagle Swim Team 4:45.03
 
733 +2.3% PB
B Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Michael Chang Long Island Express 4:42.11
 
792 +0.3% SB
10 Brennan Hammond Berkeley Aquatic Club 4:46.28
 
755 -2.4%
11 Andrew Rattray Berkeley Aquatic Club 4:47.17
 
715 -1.4%
12 Ryan Lee Westchester Aquatic Club 4:47.65
 
711 -0.8%
13 Kevin Flynn Berkeley Aquatic Club 4:48.53
 
703 +0.5% PB
14 NATHAN ELZER Lancaster Aquatic Club 4:48.54
 
703 +3.9% SB
15 Trevor Askew Schenectady-Sara 4:48.98
 
699 +4.7% PB
David He Three Village Swim Club DQ
C Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Max Scalamandre Long Island Aquatic Club 4:47.88
 
742 +1.1% PB
18 Thomas Chapman Victor Swim Club 4:48.16
 
739 +1.5% PB
19 Connor Hunt Ridgefield Aquat 4:48.41
 
846 +0.9% PB
20 Nathan Watts Rockville Montgomery Swim Club 4:50.03
 
723 PB
21 Connor Doyle Delmar Dolfins 4:52.80
 
667
22 Alex Sukach Eastern Express Swim Team 4:53.89
 
658 -0.5%
23 Patrick Flint Cougar Aquatic T 4:54.30
 
687 -1.3%
24 Patrick Boyle Long Island Aquatic Club 4:55.03
 
649 -1.4%
D Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
25 Justin Meyn Team Suffolk 4:49.82
 
725 +0.3% PB
26 Jackson Woolard Rockville Montgomery Swim Club 4:49.98
 
691 PB
27 Morgan O'Brien Blue Eagle Swim Team 4:50.21
 
722 +1.9% PB
28 Ignat Miagkov The Fish 4:52.49
 
702 +1.0% PB
29 Ben Sharrer Machine Aquatics 4:52.51
 
702 +1.2% PB
30 Ryan Kaplan Three Village Swim Club 4:54.44
 
653
31 Chris Ma Rockville Montgomery Swim Club 4:56.13
 
780 -1.3%
32 Jake Newmark Long Island Express 4:57.51
 
676 -3.3%
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Connor Doyle Eastern Express Swim Team 4:36.54
 
808 +0.7% SB
2 Samuel Smiddy Eastern Express Swim Team 4:38.31
 
792
3 Colin Roddy TUS 4:39.61
 
781 -0.0%
4 Matthew McGoey Eagle Swim Team 4:43.03
 
751 +3.0% PB
5 Oleksandr Bezuglyy Matchpoint NYC 4:43.15
 
750 +2.1% SB
6 Sean Byman Phoenix Aquatic Club 4:44.12
 
741 -1.5%
7 Ethan Tack Team Suffolk 4:44.49
 
738 -2.2%
8 Joey Homan Schenectady-Sara 4:44.50
 
738 +0.4% PB
9 Brennan Hammond Berkeley Aquatic Club 4:44.61
 
770 -1.8%
10 Andrew Rattray Berkeley Aquatic Club 4:44.97
 
734 -0.6%
11 Michael Chang Long Island Express 4:45.33
 
764 -0.8%
12 Kevin Flynn Berkeley Aquatic Club 4:47.41
 
713 +0.9% PB
13 Ryan Lee Westchester Aquatic Club 4:48.00
 
708 -0.9%
14 Trevor Askew Schenectady-Sara 4:48.81
 
701 +4.8% PB
15 ETHAN CARR Emmaus Aquatic Club 4:48.90
 
700
16 David He Three Village Swim Club 4:49.08
 
731 PB
17 NATHAN ELZER Lancaster Aquatic Club 4:49.36
 
696 +3.6% SB
18 Alex Sukach Eastern Express Swim Team 4:49.74
 
693 +0.9% PB
19 Connor Doyle Delmar Dolfins 4:50.48
 
687 PB
20 Max Scalamandre Long Island Aquatic Club 4:50.68
 
718 +0.1% PB
21 Thomas Chapman Victor Swim Club 4:50.89
 
716 +0.5% PB
22 Connor Hunt Ridgefield Aquat 4:50.94
 
824 0.0%
23 Patrick Boyle Long Island Aquatic Club 4:51.22
 
680 -0.1%
24 Patrick Flint Cougar Aquatic T 4:51.24
 
713 -0.3%
25 Nathan Watts Rockville Montgomery Swim Club 4:51.35
 
712 PB
26 Jake Newmark Long Island Express 4:51.77
 
724 -1.3%
27 Justin Meyn Team Suffolk 4:52.70
 
701 -0.7%
28 Jackson Woolard Rockville Montgomery Swim Club 4:53.03
 
665 PB
29 Ignat Miagkov The Fish 4:53.82
 
691 +0.6% PB
30 Ryan Kaplan Three Village Swim Club 4:54.40
 
654
31 Chris Ma Rockville Montgomery Swim Club 4:54.54
 
793 -0.7%
32 Kabir Randhawa Team Suffolk 4:55.23
 
695 -2.4%
33 Morgan O'Brien Blue Eagle Swim Team 4:55.24
 
679 +0.2% PB
34 Ben Sharrer Machine Aquatics 4:55.63
 
676 +0.1% PB
35 Michael Botting Scarlet Aquatic Club 4:56.01
 
673 +4.7% PB
36 Nicholas Wen Asphalt Green Unified Aquatics 4:56.98
 
665 -1.0%
37 Luke Emmerling Lancaster Aquatic Club 4:57.10
 
631 -0.7%
38 Isaiah Acosta Star Swimming 4:57.46
 
629 -1.5%
39 Howard Lin --- (unattached) 4:57.74
 
659 +2.2% SB
40 Caleb Bergstrom Eastern Express Swim Team 4:58.74
 
618 +0.2% PB
41 Chris Orobinsky Matchpoint NYC 4:58.81
 
617 -0.6%
42 Jonathan Jasper Lessiohadi Eastern Express Swim Team 5:00.62
 
603 -0.6%
43 Cole May Columbia Aquatics Association 5:01.62
 
595 +2.6% PB
44 Brayden Murphy Victor Swim Club 5:02.08
 
639 -4.0%
45 MO Ortiz Eastern Express Swim Team 5:02.20
 
590 +0.4% SB
46 Brandon Bardin Adirondack Bluefins 5:02.72
 
618 +1.5% SB
47 Chester Pergan Three Village Swim Club 5:03.16
 
630 +3.1% PB
48 Nolan Danus Scarlet Aquatic Club 5:03.38
 
629 -3.1%
49 Bert Wang Peters Township 5:04.45
 
604 +4.2% PB
Shoonhsin Li Horsehead Thrashers NS