Site logo

Speedo Champions Series - Minneapolis

  • Completed
  • Jul. 19–22, 2017
  • LCM
  • Minneapolis, MN

200 Breast Men

A Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Conner McHugh of Minnesota Twin Cities 2:12.89
 
1005 -0.3%
2 Phillip Willett Missouri State Aquatics 2:16.02
 
958 +1.0% PB
3 Brenner Hohenstein of Minnesota Twin Cities 2:17.52
 
935 PB
4 Loren Sether Wyoming Aquatics 2:20.20
 
895 PB
5 Nicholas Theunissen Missouri State Aquatics 2:20.33
 
893 +1.6% SB
6 Max McHugh Unattached-Colorado 2:20.60
 
895
7 Brian Poon of Minnesota Twin Cities 2:21.23
 
880 PB
8 Chris Wills Wisconsin Aquatics 2:21.90
 
870 -1.7%
B Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Q Steffen Riptide 2:23.69
 
850 +3.2% PB
10 Corey Lau Minnetonka Swim Club 2:23.89
 
841
11 Weston Credit Club Hawkeye 2:23.98
 
840 +0.7% SB
12 Benjamin Attenberger Elmbrook Swim Club 2:24.28
 
836 +5.1% SB
13 Caleb Babb PACE Swimming 2:25.88
 
857 +4.6% PB
14 Trystan Lundgren WEST Swim Club 2:27.55
 
834 PB
15 Delaplaine Johansen Wyoming Aquatics 2:27.86
 
784 PB
16 Nicholas Zito WEST Swim Club 2:28.37
 
777 -8.3%
C Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Wade Nelson Wyoming Aquatics 2:22.54
 
861 PB
18 Alexander Schillinger Reach Aquatics Swim Club 2:26.71
 
806 PB
19 Jakob Kaminsky Northwestern Uni 2:27.30
 
798 -1.0%
20 Benjamin Hayes Ozaukee Aquatics 2:27.32
 
797 +0.4% SB
21 Nathaniel Guenther New Trier Aquatics 2:27.72
 
786 +3.3% PB
22 Maxwell Boehnlein Fox Valley Wave Swim Team 2:28.49
 
775 +2.3% SB
23 Jack Poppitz Riptide 2:29.73
 
757 +0.0% PB
Ben Andrew Arlington Alligators Inc DQ
D Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
25 Jared Simpson Fox Valley Swim Team 2:28.37
 
782
26 Justin Alderson Peoria Area Water Wizards 2:28.71
 
825 +1.2% PB
27 Rohan Nagori Fox Valley Swim Team 2:30.72
 
797
28 Charlie Webb Edina Swim Club 2:30.81
 
788 -1.9%
29 Harrison Fudge Bloomington Normal Swim Club 2:34.08
 
702 -4.4%
30 Knute Wargin Minnetonka Swim Club 2:34.74
 
891 +0.3% PB
31 Ethan Schonfeld Glenbrook Aquatics 2:35.37
 
684 +6.7% PB
32 Cale Blinkman St. Croix Swim Club 2:36.57
 
708 +1.8% SB
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Conner McHugh of Minnesota Twin Cities 2:13.07
 
1002 -0.5%
2 Brenner Hohenstein of Minnesota Twin Cities 2:17.96
 
929 PB
3 Phillip Willett Missouri State Aquatics 2:18.50
 
921 -0.8%
4 Max McHugh Unattached-Colorado 2:20.52
 
896
5 Loren Sether Wyoming Aquatics 2:21.74
 
873 PB
6 Brian Poon of Minnesota Twin Cities 2:22.22
 
866 PB
7 Chris Wills Wisconsin Aquatics 2:23.79
 
843 -3.1%
8 Nicholas Theunissen Missouri State Aquatics 2:23.97
 
840 -0.9%
9 Nicholas Zito WEST Swim Club 2:24.15
 
837 -5.2%
10 Weston Credit Club Hawkeye 2:24.43
 
833 +0.4% SB
11 Q Steffen Riptide 2:24.55
 
837 +2.6% PB
12 Benjamin Attenberger Elmbrook Swim Club 2:24.82
 
828 +4.7% SB
13 Corey Lau Minnetonka Swim Club 2:26.72
 
800
14 Caleb Babb PACE Swimming 2:26.88
 
843 +3.9% PB
15 Delaplaine Johansen Wyoming Aquatics 2:27.16
 
794 PB
16 Trystan Lundgren WEST Swim Club 2:27.79
 
830 PB
17 Benjamin Hayes Ozaukee Aquatics 2:28.09
 
786 -0.1%
18 Nathaniel Guenther New Trier Aquatics 2:28.55
 
774 +2.8% PB
19 Wade Nelson Wyoming Aquatics 2:29.30
 
763
20 Jack Poppitz Riptide 2:29.61
 
759 +0.1% PB
21 Maxwell Boehnlein Fox Valley Wave Swim Team 2:30.49
 
746 +0.9% SB
22 Alexander Schillinger Reach Aquatics Swim Club 2:30.64
 
750
23 Ben Andrew Arlington Alligators Inc 2:31.03
 
739 PB
24 Jakob Kaminsky Northwestern Uni 2:31.06
 
744 -3.6%
25 Rohan Nagori Fox Valley Swim Team 2:31.20
 
790
26 Harrison Fudge Bloomington Normal Swim Club 2:31.33
 
740 -2.6%
27 Jared Simpson Fox Valley Swim Team 2:31.39
 
740
28 Benjamin Martinez Northwestern Uni 2:31.49
 
732 +4.8% PB
29 Justin Alderson Peoria Area Water Wizards 2:31.59
 
784 -0.8%
30 Brayden Amendola WEST Swim Club 2:32.45
 
719 +1.0% SB
31 Charlie Webb Edina Swim Club 2:32.83
 
759 -3.3%
32 Ethan Schonfeld Glenbrook Aquatics 2:33.38
 
712 +7.9% PB
33 Knute Wargin Minnetonka Swim Club 2:33.40
 
909 +1.1% PB
34 Quillan Oak Minnetonka Swim Club 2:33.45
 
705 +0.7% SB
35 Craig Robrock South Metro Storm 2:33.60
 
703 PB
36 Cale Blinkman St. Croix Swim Club 2:33.70
 
747 +3.6% SB
37 Jacob Biscan Edina Swim Club 2:33.93
 
752 +0.1% PB
38 Ivan Newham The Great Wolf Swim Team 2:34.00
 
697 +1.3% PB
39 Bebe Wang Fox Valley Swim Team 2:34.09
 
696 -1.9%
40 Zach Affeldt South Metro Storm 2:34.41
 
814
41 Shane Blinkman St. Croix Swim Club 2:35.09
 
728 -3.7%
42 Jack Hoppe Barrington Swim Club 2:35.49
 
730 PB
43 Andy Hobar Reach Aquatics Swim Club 2:35.55
 
676 PB
44 Jeddrick Gamilla Maverick Swim Club 2:35.68
 
796 PB
45 AJ Quinn Fox Valley Swim Team 2:35.69
 
674 PB
46 Farrque Hussein The Great Wolf Swim Team 2:35.77
 
679 -0.5%
47 Janssen Gamilla Maverick Swim Club 2:36.27
 
672 PB
48 Nathan Welle Minnetonka Swim Club 2:36.33
 
711 +2.9% SB
49 George Thiss Minnetonka Swim Club 2:36.44
 
710 +3.9% PB
50 Isaac Pan The Great Wolf Swim Team 2:37.75
 
700 +2.4% PB
51 Phillip Sajaev Fox Valley Swim Team 2:38.34
 
637 +0.2% SB
52 Andrew Vorobev Highland Park Aquatics Club 2:38.43
 
682
53 Grant Reeves Med-City Aquatics 2:38.76
 
678 +5.9% SB
54 Nicholas Starr Ozaukee Aquatics 2:39.75
 
665 -2.3%
55 Young Liang J-Hawk Aquatic Club 2:39.80
 
741 -0.1%
56 Dillon Cherwin Elgin Cyclones 2:39.89
 
663 +6.5% SB
57 Jack Hiss Fox Valley Swim Team 2:40.08
 
660
58 John Wargin Minnetonka Swim Club 2:41.42
 
719 -4.1%
59 Dylan Comiskey WEST Swim Club 2:44.71
 
552
60 Eric Bergeson AquaStorm 2:44.97
 
555
61 Eliason Rocke Fox Valley Wave Swim Team 2:49.01
 
502
William Green Edina Swim Club DQ
Henry Miller Badger Aquatic Club (WI) NS
Christopher Erickson Aberdeen Swim Club NS