CollegeSwimming.com

Speedo Champions Series - Minneapolis

  • Completed
  • Jul. 19–22, 2017
  • LCM
  • Minneapolis, MN

200 IM Men

A Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Joseph Milinovich Wisconsin Aquatics 2:05.64
 
890 PB
2 Phillip Willett Missouri State Aquatics 2:05.87
 
885 +0.4% PB
3 Griffin Back Wisconsin Aquatics 2:07.21
 
857 PB
4 Brian Poon of Minnesota Twin Cities 2:07.38
 
853 +0.5% SB
5 Nicholas Theunissen Missouri State Aquatics 2:08.28
 
834 +0.7% PB
6 Stephen Boden Wisconsin Aquatics 2:09.20
 
815 PB
7 Chris Wills Wisconsin Aquatics 2:09.74
 
804
8 Mike Petro Arlington Alligators Inc 2:13.15
 
748
B Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Wade Nelson Wyoming Aquatics 2:08.30
 
834
10 Jared Simpson Fox Valley Swim Team 2:09.90
 
813 PB
11 Kevin Van Cleave Elmbrook Swim Club 2:10.10
 
797 PB
12 Kristopher Hoce Club Hawkeye 2:10.67
 
786 PB
13 Nathaniel Guenther New Trier Swim Club 2:12.28
 
753 PB
14 Benjamin Attenberger Elmbrook Swim Club 2:12.38
 
751
15 Benjamin Hayes Ozaukee Aquatics 2:13.32
 
744 -2.0%
16 Ben Andrew Arlington Alligators Inc 2:15.02
 
700 +3.7% SB
C Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Jakob Kaminsky Northwestern Uni 2:12.62
 
758 +1.3% PB
18 Loren Sether Wyoming Aquatics 2:13.01
 
739 PB
19 Caleb Babb PACE Swimming 2:13.39
 
790 -0.9%
20 Maxwell Boehnlein Fox Valley Wave Swim Team 2:13.96
 
720 PB
21 Andrew Gray Edina Swim Club 2:15.07
 
757 -2.3%
22 Cullen Cochlan WEST Swim Club 2:17.17
 
724
23 Brenner Hohenstein of Minnesota Twin Cities 2:18.86
 
627
Mason Schoof Elmbrook Swim Club DNF
D Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
25 Michael Balcerak Arlington Alligators Inc 2:12.33
 
764 +4.8% PB
26 Charlie Webb Edina Swim Club 2:14.87
 
761 +0.3% PB
27 Bryan Haage Reach Aquatics Swim Club 2:16.17
 
678 PB
28 Connor Rumpit Elmbrook Swim Club 2:20.70
 
594
29 Andrew Trepanier South Metro Storm 2:23.35
 
603
Drew Nixdorf Lake Country Swim Team NS
Mark Auger Wildkit Swimming Organization NS
Grant Reeves Med-City Aquatics NS
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Joseph Milinovich Wisconsin Aquatics 2:07.66
 
847 PB
2 Phillip Willett Missouri State Aquatics 2:07.71
 
846 -1.1%
3 Brian Poon of Minnesota Twin Cities 2:08.20
 
836 -0.1%
4 Griffin Back Wisconsin Aquatics 2:08.40
 
832 PB
5 Nicholas Theunissen Missouri State Aquatics 2:08.85
 
823 +0.3% PB
6 Stephen Boden Wisconsin Aquatics 2:09.39
 
812 PB
7 Chris Wills Wisconsin Aquatics 2:09.88
 
802
8 Mike Petro Arlington Alligators Inc 2:10.20
 
807 PB
9 Wade Nelson Wyoming Aquatics 2:10.28
 
793
10 Kevin Van Cleave Elmbrook Swim Club 2:11.17
 
775
11 Matt Hedman Edina Swim Club 2:11.69
 
765 -0.1%
12 Kristopher Hoce Club Hawkeye 2:11.71
 
765 PB
13 Nathaniel Guenther New Trier Swim Club 2:11.98
 
759 PB
14 Neil Wachtler Kansas City Blazers 2:12.33
 
752
15 Jared Simpson Fox Valley Swim Team 2:12.34
 
764 PB
16 Kyri Chen Fox Valley Swim Team 2:12.72
 
804 0.0%
17 Benjamin Hayes Ozaukee Aquatics 2:12.75
 
756 -1.6%
18 Ben Andrew Arlington Alligators Inc 2:13.30
 
733 +4.9% PB
19 Benjamin Attenberger Elmbrook Swim Club 2:13.34
 
732
20 Brenner Hohenstein of Minnesota Twin Cities 2:14.00
 
720 PB
21 Mason Schoof Elmbrook Swim Club 2:14.04
 
730
22 Caleb Babb PACE Swimming 2:14.31
 
772 -1.6%
23 Justin Alderson Peoria Area Water Wizards 2:14.79
 
770 -0.5%
24 Jakob Kaminsky Northwestern Uni 2:14.87
 
714 -0.4%
25 Loren Sether Wyoming Aquatics 2:14.90
 
702 PB
26 Andrew Gray Edina Swim Club 2:14.91
 
761 -2.2%
27 Wes Jekel Badger Aquatic Club (WI) 2:15.80
 
743
27 Maxwell Boehnlein Fox Valley Wave Swim Team 2:15.80
 
685 PB
29 Cullen Cochlan WEST Swim Club 2:16.25
 
742
30 Connor Rumpit Elmbrook Swim Club 2:16.34
 
674 PB
31 Weston Credit Club Hawkeye 2:16.50
 
671 -1.2%
32 Michael Balcerak Arlington Alligators Inc 2:16.55
 
682 +1.7% PB
33 Eric Weng Fox Valley Swim Team 2:16.61
 
669
34 Ryan Lehane Academy Bullets Swim Club 2:16.68
 
668
35 Craig Robrock South Metro Storm 2:16.75
 
667
36 Charlie Webb Edina Swim Club 2:16.93
 
722 -1.3%
37 Bryan Haage Reach Aquatics Swim Club 2:17.15
 
659 PB
38 Harrison Fudge Bloomington Normal Swim Club 2:17.22
 
669 -1.4%
39 Nicholas Zito WEST Swim Club 2:17.30
 
656 -7.8%
40 Sathya Subramanian Fox Valley Swim Team 2:17.50
 
711 PB
41 Mark Auger Wildkit Swimming Organization 2:18.03
 
654 PB
42 Nick Tullemans Edina Swim Club 2:19.00
 
636 -1.5%
43 Drew Nixdorf Lake Country Swim Team 2:19.94
 
665
44 Phillip Sajaev Fox Valley Swim Team 2:20.34
 
600 +1.8% SB
45 Grant Reeves Med-City Aquatics 2:20.54
 
654 -2.9%
46 Andrew Trepanier South Metro Storm 2:20.59
 
653
47 William Green Edina Swim Club 2:22.24
 
566
Justin Temprano Badger Aquatic Club (WI) DQ
Joe Gibson Wildkit Swimming Organization DQ
Daniel Ng Cats Aquatic Team DQ
Bebe Wang Fox Valley Swim Team NS
Christopher Erickson Aberdeen Swim Club NS
Aidan Shue Rochester Orcas Swim Club NS