CollegeSwimming.com

Speedo Champions Series - Minneapolis

  • Completed
  • Jul. 19–22, 2017
  • LCM
  • Minneapolis, MN

200 Back Men

A Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Justin Temprano Badger Aquatic Club (WI) 2:03.94
 
883 PB
2 Thomas Rathbun Club Hawkeye 2:06.20
 
839 -3.3%
3 Mason Schoof Elmbrook Swim Club 2:06.23
 
850 +3.8% PB
4 Stephen Boden Wisconsin Aquatics 2:06.82
 
827
5 Ryan Lehane Academy Bullets Swim Club 2:09.13
 
782
6 Alex Wowk Waunakee Wave 2:09.75
 
782 +6.2% PB
7 Neil Wachtler Kansas City Blazers 2:11.17
 
744
8 Griffin O'Leary Barrington Swim Club 2:13.34
 
958
B Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Slade Sheaffer Wyoming Aquatics 2:09.35
 
778
10 Craig Smith WEST Swim Club 2:09.73
 
771
11 Josh Dellorto Reach Aquatics Swim Club 2:10.10
 
776 PB
12 Andrew Vorobev Highland Park Aquatics Club 2:10.65
 
808
13 Peter Lefebvre of Minnesota Twin Cities 2:11.64
 
735 +1.4% PB
14 Brett Spires Bloomington Normal Swim Club 2:12.12
 
738 PB
15 Mitchell Whyte Hudson Area Swim 2:12.43
 
732 PB
16 Charles Schober Northwestern Uni 2:12.70
 
770 +1.9% PB
C Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Jared Simpson Fox Valley Swim Team 2:08.51
 
806 PB
18 Kevin Van Cleave Elmbrook Swim Club 2:10.61
 
755 PB
19 Kyri Chen Fox Valley Swim Team 2:10.68
 
808 0.0%
20 Erik James Hunter of Minnesota Twin Cities 2:10.93
 
749
21 Anderson Breazeale Aquajets Swim Team 2:12.32
 
777 +1.5% SB
22 Jonathan Busse St. Croix Swim Club 2:12.61
 
729
23 Liam Bergerson Blackline Aquatics 2:12.79
 
769 PB
24 Jack Scafuri Wyoming Aquatics 2:13.23
 
706
D Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
25 Jed Jones Edina Swim Club 2:13.43
 
802 -0.4%
26 Elias Petri Med-City Aquatics 2:13.44
 
802 +2.6% PB
27 Spencer Pruett Edina Swim Club 2:13.49
 
713 +2.1% PB
28 Nathaniel Guenther New Trier Swim Club 2:14.33
 
686 +2.6% PB
29 Josh Wuflestad West Express Swim Team 2:15.22
 
670
30 Quinn Yeager Minnetonka Swim Club 2:16.15
 
665 +2.7% PB
31 Joseph Wenszell Schroeder YMCA Swim Team 2:16.20
 
652 +2.4% PB
32 Hans Hover Blackline Aquatics 2:16.27
 
651 +6.1% PB
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Justin Temprano Badger Aquatic Club (WI) 2:04.93
 
863 PB
2 Thomas Rathbun Club Hawkeye 2:05.78
 
847 -2.9%
3 Mason Schoof Elmbrook Swim Club 2:07.80
 
819 +2.6% SB
4 Stephen Boden Wisconsin Aquatics 2:08.13
 
801
5 Neil Wachtler Kansas City Blazers 2:08.23
 
800 PB
6 Alex Wowk Waunakee Wave 2:09.27
 
791 +6.5% PB
7 Ryan Lehane Academy Bullets Swim Club 2:09.96
 
767
8 Griffin O'Leary Barrington Swim Club 2:10.76
 
1006
9 Josh Dellorto Reach Aquatics Swim Club 2:10.85
 
762 PB
10 Slade Sheaffer Wyoming Aquatics 2:11.34
 
741
11 Craig Smith WEST Swim Club 2:11.37
 
740
12 Andrew Vorobev Highland Park Aquatics Club 2:11.70
 
789
13 Mitchell Whyte Hudson Area Swim 2:11.91
 
742 PB
14 Peter Lefebvre of Minnesota Twin Cities 2:11.94
 
730 +1.2% PB
15 Brett Spires Bloomington Normal Swim Club 2:12.32
 
734 PB
16 Charles Schober Northwestern Uni 2:12.80
 
768 +1.9% PB
17 Kevin Van Cleave Elmbrook Swim Club 2:12.81
 
714
18 Anderson Breazeale Aquajets Swim Team 2:12.84
 
768 +1.1% SB
19 Jared Simpson Fox Valley Swim Team 2:13.02
 
721
20 Kyri Chen Fox Valley Swim Team 2:13.06
 
764 -1.8%
21 Liam Bergerson Blackline Aquatics 2:13.34
 
758 PB
22 Drew Nixdorf Lake Country Swim Team 2:13.53
 
755 PB
23 Erik James Hunter of Minnesota Twin Cities 2:13.58
 
700
24 Jack Scafuri Wyoming Aquatics 2:14.13
 
690
25 Jonathan Busse St. Croix Swim Club 2:14.35
 
697
26 Bailey Bodart Ozaukee Aquatics 2:14.40
 
685 +2.8% PB
27 Nathaniel Guenther New Trier Swim Club 2:14.69
 
680 +2.3% PB
28 Elias Petri Med-City Aquatics 2:15.72
 
760 +1.0% PB
29 Hans Hover Blackline Aquatics 2:16.04
 
655 +6.2% PB
30 Spencer Pruett Edina Swim Club 2:16.19
 
664 +0.1% SB
31 Josh Wuflestad West Express Swim Team 2:16.39
 
649
32 Jed Jones Edina Swim Club 2:16.81
 
741 -3.0%
33 Quinn Yeager Minnetonka Swim Club 2:16.83
 
653 +2.2% SB
34 Craig Robrock South Metro Storm 2:17.15
 
636 PB
35 Joseph Wenszell Schroeder YMCA Swim Team 2:17.39
 
631 +1.6% PB
36 Bryan Haage Reach Aquatics Swim Club 2:17.53
 
629 PB
37 Luke Maurer Northwestern Uni 2:17.64
 
681 -1.1%
38 Daniel Ng Cats Aquatic Team 2:17.71
 
637 PB
39 Cullen Cochlan WEST Swim Club 2:18.97
 
702
40 Scott Piper Maverick Swim Club 2:19.10
 
602
41 Cam Harris Delta Aquatics 2:20.18
 
637 -1.1%
42 Francis Morrissey WEST Swim Club 2:21.61
 
612
43 Jacob Trask Southeastern Aquatics (SEAY) Racine YMCA 2:22.39
 
643 +1.1% PB
Bebe Wang Fox Valley Swim Team NS
Wade Nelson Wyoming Aquatics NS