Site logo

Speedo Sectionals - North - Ithaca

  • Completed
  • Mar. 30, 2017 - Apr. 02, 2017
  • SCY
  • Ithaca, NY

500 Free Men

A Final SCY
Name Team Time FINA Imp
1 Andrew Babyak Badger Swim Club (NY) logoBadger Swim Club (NY) 4:27.30
804 -0.4%
2 Kristian Hansen Upper Valley Aquatic Club logoUpper Valley Aquatic Club 4:31.45
768 +0.5% PB
3 Kai Wisner Victor Swim Club logoVictor Swim Club 4:31.70
765 +2.1% PB
4 Brandon Crist Victor Swim Club logoVictor Swim Club 4:33.76
748 +0.4% PB
5 Christian Farricker Badger Swim Club (NY) logoBadger Swim Club (NY) 4:33.93
747 +0.8% PB
6 CJ Hinckley Asphalt Green logoAsphalt Green 4:35.87
731 -0.0%
7 Jared Daigle North Shore Swim logoNorth Shore Swim 4:36.33
728 +1.1% PB
8 Cole Kuster Pva logoPva 4:39.46
703 -0.5%
9 Jack Loveless Badger Swim Club (NY) logoBadger Swim Club (NY) 4:44.06
670 -2.1%
B Final SCY
Name Team Time FINA Imp
10 Kyle Brown West Hartford Aquatic Team logoWest Hartford Aquatic Team 4:35.36
735 +0.1% PB
11 COLLIN HANLON Eastern Express Swim Team logoEastern Express Swim Team 4:37.01
722 -1.1%
12 Dylan Porges Asphalt Green logoAsphalt Green 4:38.09
714 -0.1%
13 Tavis Siebert NEW YORK SHARKS logoNEW YORK SHARKS 4:38.43
711 -0.9%
14 Billy Regan Western Connecticut YMCA logoWestern Connecticut YMCA 4:38.71
709 0.0%
15 Yugo Tsukikawa Westchester Aquatic Club logoWestchester Aquatic Club 4:39.02
707 +1.8% PB
16 Brendan Williams Three Village Swim Club logoThree Village Swim Club 4:39.25
705 +0.7% PB
17 Hunter Kim Westchester Aquatic Club logoWestchester Aquatic Club 4:42.92
678 +0.6% PB
18 Zach Grover Crimson Aquatics logoCrimson Aquatics 4:43.75
672 -1.1%
C Final SCY
Name Team Time FINA Imp
19 Malcolm Scannell Crimson Aquatics logoCrimson Aquatics 4:36.32
728 +2.1% PB
20 Sean Byman Phoenix Aquatic Club logoPhoenix Aquatic Club 4:37.28
720 +1.3% PB
21 Nick Falder Western Connecticut YMCA logoWestern Connecticut YMCA 4:38.54
710 +1.8% PB
22 Jake Mcintyre Green Mountain Aquatics logoGreen Mountain Aquatics 4:40.88
693 PB
23 Will Gallant West Hartford Aquatic Team logoWest Hartford Aquatic Team 4:42.45
681 +0.2% PB
24 Liam O'Connell Town of Tonawanda Titans Swim Club logoTown of Tonawanda Titans Swim Club 4:42.80
679 +0.4% PB
25 James Plage Aquabears logoAquabears 4:43.15
676 0.0%
26 Colin Merrill Aquabears logoAquabears 4:44.92
664 -0.1%
27 Jake McBride Pennington Stingrays logoPennington Stingrays 4:45.81
658 -1.3%
Preliminaries SCY
Name Team Time FINA Imp
1 Andrew Babyak Badger Swim Club (NY) logoBadger Swim Club (NY) 4:31.81
765 -2.1%
2 Kai Wisner Victor Swim Club logoVictor Swim Club 4:33.13
753 +1.6% PB
3 Kristian Hansen Upper Valley Aquatic Club logoUpper Valley Aquatic Club 4:34.57
742 -0.7%
4 Christian Farricker Badger Swim Club (NY) logoBadger Swim Club (NY) 4:34.81
740 +0.5% PB
5 CJ Hinckley Asphalt Green logoAsphalt Green 4:35.38
735 +0.1% PB
6 Brandon Crist Victor Swim Club logoVictor Swim Club 4:35.47
734 -0.3%
7 Jared Daigle North Shore Swim logoNorth Shore Swim 4:37.39
719 +0.7% PB
8 Cole Kuster Pva logoPva 4:38.15
713 -0.1%
9 Jack Loveless Badger Swim Club (NY) logoBadger Swim Club (NY) 4:38.46
711 -0.1%
10 Dylan Porges Asphalt Green logoAsphalt Green 4:38.89
708 -0.4%
11 Yugo Tsukikawa Westchester Aquatic Club logoWestchester Aquatic Club 4:39.01
707 +1.8% PB
12 COLLIN HANLON Eastern Express Swim Team logoEastern Express Swim Team 4:39.05
707 -1.9%
13 Billy Regan Western Connecticut YMCA logoWestern Connecticut YMCA 4:39.10
706 -0.1%
14 Zach Grover Crimson Aquatics logoCrimson Aquatics 4:39.74
701 +0.3% PB
15 Tavis Siebert NEW YORK SHARKS logoNEW YORK SHARKS 4:39.99
699 -1.5%
16 Brendan Williams Three Village Swim Club logoThree Village Swim Club 4:40.02
699 +0.4% PB
17 Hunter Kim Westchester Aquatic Club logoWestchester Aquatic Club 4:40.17
698 +1.6% PB
18 Kyle Brown West Hartford Aquatic Team logoWest Hartford Aquatic Team 4:40.21
698 -1.7%
19 Jake Mcintyre Green Mountain Aquatics logoGreen Mountain Aquatics 4:40.22
698 PB
20 Nick Falder Western Connecticut YMCA logoWestern Connecticut YMCA 4:41.17
691 +0.8% PB
21 Malcolm Scannell Crimson Aquatics logoCrimson Aquatics 4:41.81
686 +0.1% PB
22 Jake McBride Pennington Stingrays logoPennington Stingrays 4:42.19
683 -0.0%
23 Sean Byman Phoenix Aquatic Club logoPhoenix Aquatic Club 4:42.47
681 -0.5%
24 Colin Merrill Aquabears logoAquabears 4:43.11
677 +0.5% PB
25 Will Gallant West Hartford Aquatic Team logoWest Hartford Aquatic Team 4:43.54
674 -0.2%
26 James Plage Aquabears logoAquabears 4:43.89
671 -0.3%
27 Liam O'Connell Town of Tonawanda Titans Swim Club logoTown of Tonawanda Titans Swim Club 4:43.98
670 +0.0% PB
28 Nick Torres Westchester Aquatic Club logoWestchester Aquatic Club 4:44.04
670 +0.8% SB
29 Kevin Yanagisawa Woodbridge Aquatic Club logoWoodbridge Aquatic Club 4:44.18
669 -0.6%
30 Ethan Anderson Eastern Express Swim Team logoEastern Express Swim Team 4:44.26
668 -1.4%
31 Henry Mooers Kingfish Swimming logoKingfish Swimming 4:44.54
666 +0.4% PB
32 Andrew Sukach Eastern Express Swim Team logoEastern Express Swim Team 4:44.78
665 -0.9%
33 Connor Perron Westbrook Seals logoWestbrook Seals 4:44.84
664 +1.1% PB
34 Alex Chernysh Mandell Jewish Community Center logoMandell Jewish Community Center 4:44.91
664 PB
35 James Keane Eastern Express Swim Team logoEastern Express Swim Team 4:45.06
663 -0.7%
36 Erik Hansen Upper Valley Aquatic Club logoUpper Valley Aquatic Club 4:45.20
662 +0.8% PB
37 Daniel Rodriguez Beltran Spain logoSpain 4:45.30
661
38 Donald Buglino Eastern Express Swim Team logoEastern Express Swim Team 4:45.31
661 +0.7% PB
39 Christopher Costanzo Trident Aquatic Club at the JC logoTrident Aquatic Club at the JC 4:45.61
659 -0.8%
40 Ryan Hogan Solo Acquatics logoSolo Acquatics 4:47.06
649 -0.6%
41 Nicholas Wen Asphalt Green logoAsphalt Green 4:47.31
647 -1.3%
42 Sean Griffenkranz Phoenix Aquatic Club logoPhoenix Aquatic Club 4:47.39
647 -1.0%
43 Joshua Franco Weston Swimming Inc. logoWeston Swimming Inc. 4:47.75
644 -0.0%
44 Dawson Stout Western Connecticut YMCA logoWestern Connecticut YMCA 4:48.04
642 -0.4%
45 Tyler Stringfellow Kingfish Swimming logoKingfish Swimming 4:48.47
640 -2.0%
46 Joseph Hurle NEW YORK SHARKS logoNEW YORK SHARKS 4:48.59
639 -1.9%
47 Dylan Champagne Team Suffolk logoTeam Suffolk 4:48.94
636 -0.7%
48 Jacob Zitz Victor Swim Club logoVictor Swim Club 4:49.05
636 -0.5%
49 Adam Kawut Central Jersey A logoCentral Jersey A 4:49.29
634 +0.3% PB
50 Joseph LaBianca Team Suffolk logoTeam Suffolk 4:49.58
632 +2.5% SB
51 Josh Giardinelli Long Island Express logoLong Island Express 4:49.74
631 -1.8%
52 Collin Chamberlain Seacoast Swimming Association (MA) logoSeacoast Swimming Association (MA) 4:49.83
631 +0.1% PB
53 Justin Viotto Morris County logoMorris County 4:50.03
629 -3.7%
54 Alex Sukach Eastern Express Swim Team logoEastern Express Swim Team 4:50.10
629 -2.9%
55 Steven Amato Westchester Aquatic Club logoWestchester Aquatic Club 4:50.34
627 +0.4% PB
56 Yong Chan Jun Condors Swim Clu logoCondors Swim Clu 4:50.57
626 +0.0% PB
57 Andrew Kelemen Victor Swim Club logoVictor Swim Club 4:50.70
625 -3.1%
58 Conrad Hoody Bergen Barracudas logoBergen Barracudas 4:51.66
619 +3.6% PB
59 Ethan Bachert Schenectady-Sara logoSchenectady-Sara 4:51.73
618 -0.8%
60 Michael Krigeris X-Cel Swimming logoX-Cel Swimming 4:52.03
616 +1.0% PB
61 Tyler McDonald Morris County logoMorris County 4:52.10
616 -2.2%
62 Johnny nutt The Atlantic Club logoThe Atlantic Club 4:52.29
615 +4.1% PB
63 Zachary Beucler Crimson Aquatics logoCrimson Aquatics 4:53.04
610 -0.4%
64 Jacob Hack Seacoast Swimming Association (MA) logoSeacoast Swimming Association (MA) 4:53.37
608 -1.7%
65 Haofeng Liu Badger Swim Club (NY) logoBadger Swim Club (NY) 4:53.40
608 +1.9% SB
66 Brenden Meagher X-Cel Swimming logoX-Cel Swimming 4:55.23
597 -0.3%
67 Michael Poirier X-Cel Swimming logoX-Cel Swimming 4:55.36
596 -1.7%
68 Tyler Roethke West/Nantucket S logoWest/Nantucket S 4:55.80
593 +2.0% PB
69 Juan Peticco Newburgh Sharks logoNewburgh Sharks 4:56.03
592 -2.9%
70 Brayden Murphy Victor Swim Club logoVictor Swim Club 4:56.67
588 -4.3%
71 Michael Ryan Seacoast Swimming Association (MA) logoSeacoast Swimming Association (MA) 4:57.16
585 -1.6%
72 Jason Boyko MSC logoMSC 4:57.78
581 -3.3%
73 Garret Gallo Omni Swim Club logoOmni Swim Club 4:59.20
573 -1.0%
74 Michael Xenakis Solo Acquatics logoSolo Acquatics 4:59.34
572
George Kalletta Islanders Aquatics logoIslanders Aquatics NS
Calvin Yang Crimson Aquatics logoCrimson Aquatics NS