CollegeSwimming.com

Filters

2017 Speedo Sectionals - North - Ithaca

2017 Speedo Sectionals - North - Ithaca

  • Location

    Ithaca, NY

  • Date

    March 30, 2017 - April 2, 2017

  • Course

    SCY

  • Status

    Completed

500 Free Men

A Final
Rank Name Team Finals Improvement
1 Andrew Babyak Badger Swim Club (NY) 4:27.30
-0.4%
2 Kristian Hansen Upper Valley Aquatic Club 4:31.45
+0.5% PB
3 Kai Wisner Victor Swim Club 4:31.70
+2.1% PB
4 Brandon Crist Victor Swim Club 4:33.76
+0.4% PB
5 Christian Farricker Badger Swim Club (NY) 4:33.93
+0.8% PB
6 CJ Hinckley Asphalt Green Unified Aquatics 4:35.87
+0.1% PB
7 Jared Daigle North Shore Swim 4:36.33
+1.1% PB
8 Cole Kuster Pva 4:39.46
9 Jack Loveless Badger Swim Club (NY) 4:44.06
-0.1%
B Final
Rank Name Team Finals Improvement
10 Kyle Brown West Hartford Aquatic Team 4:35.36
+0.1% PB
11 COLLIN HANLON Eastern Express Swim Team 4:37.01
-1.1%
12 Dylan Porges Asphalt Green Unified Aquatics 4:38.09
-0.1%
13 Tavis Siebert NEW YORK SHARKS 4:38.43
-0.9%
14 Billy Regan Western Connecticut YMCA 4:38.71
+1.1% PB
15 Yugo Tsukikawa Westchester Aquatic Club 4:39.02
+1.8% PB
16 Brendan Williams Three Village Swim Club 4:39.25
+0.7% PB
17 Hunter Kim Westchester Aquatic Club 4:42.92
+1.6% PB
18 Zach Grover Crimson Aquatics 4:43.75
C Final
Rank Name Team Finals Improvement
19 Malcolm Scannell Crimson Aquatics 4:36.32
+2.1% PB
20 Sean Byman Phoenix Aquatic Club 4:37.28
+1.3% PB
21 Nick Falder Western Connecticut YMCA 4:38.54
22 Jake Mcintyre Green Mountain Aquatics 4:40.88
23 Will Gallant West Hartford Aquatic Team 4:42.45
+0.1% PB
24 Liam O'Connell Town of Tonawanda Titans Swim Club 4:42.80
+0.4% PB
25 James Plage Aquabears 4:43.15
+1.1% PB
26 Colin Merrill Aquabears 4:44.92
+0.5% PB
27 Jake McBride Pennington Stingrays 4:45.81
+0.1% PB
Preliminaries
Rank Name Team Prelims Improvement
1 Andrew Babyak Badger Swim Club (NY) 4:31.81
-0.4%
2 Kai Wisner Victor Swim Club 4:33.13
+2.1% PB
3 Kristian Hansen Upper Valley Aquatic Club 4:34.57
+0.5% PB
4 Christian Farricker Badger Swim Club (NY) 4:34.81
+0.8% PB
5 CJ Hinckley Asphalt Green Unified Aquatics 4:35.38
+0.1% PB
6 Brandon Crist Victor Swim Club 4:35.47
+0.4% PB
7 Jared Daigle North Shore Swim 4:37.39
+1.1% PB
8 Cole Kuster Pva 4:38.15
9 Jack Loveless Badger Swim Club (NY) 4:38.46
-0.1%
10 Dylan Porges Asphalt Green Unified Aquatics 4:38.89
-0.1%
11 Yugo Tsukikawa Westchester Aquatic Club 4:39.01
+1.8% PB
12 COLLIN HANLON Eastern Express Swim Team 4:39.05
-1.1%
13 Billy Regan Western Connecticut YMCA 4:39.10
+1.1% PB
14 Zach Grover Crimson Aquatics 4:39.74
15 Tavis Siebert NEW YORK SHARKS 4:39.99
-0.9%
16 Brendan Williams Three Village Swim Club 4:40.02
+0.7% PB
17 Hunter Kim Westchester Aquatic Club 4:40.17
+1.6% PB
18 Kyle Brown West Hartford Aquatic Team 4:40.21
+0.1% PB
19 Jake Mcintyre Green Mountain Aquatics 4:40.22
20 Nick Falder Western Connecticut YMCA 4:41.17
21 Malcolm Scannell Crimson Aquatics 4:41.81
+2.1% PB
22 Jake McBride Pennington Stingrays 4:42.19
+0.1% PB
23 Sean Byman Phoenix Aquatic Club 4:42.47
+1.3% PB
24 Colin Merrill Aquabears 4:43.11
+0.5% PB
25 Will Gallant West Hartford Aquatic Team 4:43.54
+0.1% PB
26 James Plage Aquabears 4:43.89
+1.1% PB
27 Liam O'Connell Town of Tonawanda Titans Swim Club 4:43.98
+0.4% PB
28 Nick Torres Westchester Aquatic Club 4:44.04
+1.5% SB
29 Kevin Yanagisawa Woodbridge Aquatic Club 4:44.18
-0.6%
30 Ethan Anderson Eastern Express Swim Team 4:44.26
-1.4%
31 Henry Mooers Kingfish Swimming 4:44.54
+0.4% PB
32 Andrew Sukach Eastern Express Swim Team 4:44.78
33 Connor Perron Westbrook Seals 4:44.84
PB
34 Alex Chernysh Mandell Jewish Community Center 4:44.91
PB
35 James Keane Eastern Express Swim Team 4:45.06
+1.0% SB
36 Erik Hansen Upper Valley Aquatic Club 4:45.20
37 Daniel Rodriguez Beltran Spain 4:45.30
38 Donald Buglino Eastern Express Swim Team 4:45.31
+0.7% PB
39 Christopher Costanzo Trident Aquatic Club 4:45.61
-0.4%
40 Ryan Hogan Solo Acquatics 4:47.06
41 Nicholas Wen Asphalt Green Unified Aquatics 4:47.31
+0.4% PB
42 Sean Griffenkranz Phoenix Aquatic Club 4:47.39
-1.0%
43 Joshua Franco Weston Swimming Inc. 4:47.75
0.0%
44 Dawson Stout Western Connecticut YMCA 4:48.04
+1.0% PB
45 Tyler Stringfellow Kingfish Swimming 4:48.47
-2.0%
46 Joseph Hurle NEW YORK SHARKS 4:48.59
-2.0%
47 Dylan Champagne Team Suffolk 4:48.94
-0.7%
48 Jacob Zitz Victor Swim Club 4:49.05
-0.5%
49 Adam Kawut Central Jersey A 4:49.29
+0.3% PB
50 Joseph LaBianca Team Suffolk 4:49.58
51 Josh Giardinelli Long Island Express 4:49.74
-1.8%
52 Collin Chamberlain Seacoast Swimming Association 4:49.83
53 Justin Viotto Morris County 4:50.03
-3.7%
54 Alex Sukach Eastern Express Swim Team 4:50.10
-2.9%
55 Steven Amato Westchester Aquatic Club 4:50.34
56 Yong Jun Condors Swim Clu 4:50.57
0.0%
57 Andrew Kelemen Victor Swim Club 4:50.70
-3.1%
58 Conrad Hoody Bergen Barracudas 4:51.66
PB
59 Ethan Bachert Schenectady-Sara 4:51.73
-0.5%
60 Mike Krigeris X-Cel Swimming 4:52.03
+1.0% PB
61 Tyler McDonald Morris County 4:52.10
-2.2%
62 Johnny nutt The Atlantic Club 4:52.29
63 Zachary Beucler Crimson Aquatics 4:53.04
+1.0% SB
64 Jacob Hack Seacoast Swimming Association 4:53.37
-0.2%
65 Haofeng Liu Badger Swim Club (NY) 4:53.40
+1.9% SB
66 Brenden Meagher X-Cel Swimming 4:55.23
-0.3%
67 Michael Poirier X-Cel Swimming 4:55.36
-1.7%
68 Tyler Roethke West/Nantucket S 4:55.80
+2.0% PB
69 Juan Peticco Newburgh Sharks 4:56.03
-2.9%
70 Brayden Murphy Victor Swim Club 4:56.67
-4.3%
71 Michael Ryan Seacoast Swimming Association 4:57.16
72 Jason Boyko Red Fox Aquatic Club 4:57.78
-3.3%
73 Garret Gallo Omni Swim Club 4:59.20
-1.0%
74 Michael Xenakis Solo Acquatics 4:59.34