Site logo

NCSA Spring Junior National Championship

  • Completed
  • Mar. 14–18, 2017
  • SCY
  • Orlando, FL

400 Free Relay Men

Timed Finals SCY
Rank Name Team Time
1 Nation's Capital Swim Club (A) Nation's Capital Swim Club
  1. Allen Ross
  2. Jonathan Pollock
  3. Brandon Hamblin
  4. Sam Pomajevich
3:00.13
 
2 Aquajets Swim Team Aquajets Swim Team
  1. Jack Dahlgren
  2. John Shelstad
  3. Jordan Greenberg
  4. Samuel Schilling
3:00.34
 
3 Cincinnati Marlins (A) Cincinnati Marlins
  1. Luke Sobolewski
  2. Alex Wade
  3. Nicholas Perera
  4. Justin Grender
3:00.82
 
4 Machine Aquatics (A) Machine Aquatics
  1. Thomas Hallock
  2. Christian Ginieczki
  3. Casey Storch
  4. Daniel Gyenis
3:01.78
 
5 Dayton Raiders (A) Dayton Raiders
  1. Cody Bybee
  2. Connor Blatt
  3. Eric Knowles
  4. Evan Stapp
3:02.02
 
6 Metro Aquatic Club of Miami Metro Aquatic Club of Miami
  1. Aitor Fungairino
  2. Diego Faucher
  3. Adrian Moya
  4. Irvin hoost
3:02.59
 
7 Baylor Swim Club Baylor Swim Club
  1. Zachariah Althoff
  2. Trey Freeman
  3. Peter Lochmaier
  4. Matthew Boyer
3:03.08
 
8 St Charles Swim Team (A) St Charles Swim Team
  1. Will Myhre
  2. Kyle Dunlap
  3. Mitch Milosch
  4. Tyler Sesvold
3:03.59
 
9 Nation's Capital Swim Club (B) Nation's Capital Swim Club
  1. Andrew Omenitsch
  2. Sam Tarter
  3. Ryan Windus
  4. Will Cumberland
3:03.87
 
10 Academy Bullets Swim Club (A) Academy Bullets Swim Club
  1. Josh Lantow
  2. Will Kamps
  3. Spencer Walker
  4. I. I. Qiao
3:04.18
 
11 Nova of Virginia Aquatics, Inc (A) Nova of Virginia Aquatics, Inc
  1. Jacob Johnson
  2. Jack McSorley
  3. Matthew Whelan
  4. Vincent Vivadelli
3:04.35
 
12 Snow Swimming (VA) (A) Snow Swimming (VA)
  1. Matthew Popovich
  2. John Moore
  3. Collin Hughes
  4. Luay Hilmi
3:05.04
 
13 Lyons Swim Club Lyons Swim Club
  1. Ryan Hammond
  2. Ben Johnston
  3. David Rak
  4. Henry Claesson
3:05.27
 
14 Gator Swim Club Gator Swim Club
  1. Andrew Matejka
  2. Daniel Alber
  3. JJ Batt
  4. Stevos Baczek
3:05.38
 
15 New Trier Aquatics (A) New Trier Aquatics
  1. Charlie Scheinfeld
  2. Patrick Gridley
  3. Patrick Drake
  4. Ryan Gridley
3:05.43
 
16 North Bay Aquatics (A) North Bay Aquatics
  1. Ivan Kurakin
  2. Emerson Sullivan
  3. Leo Collins
  4. TK Dahlke
3:05.84
 
17 Club Wolverine Club Wolverine
  1. Daniel Keith
  2. David Cleason
  3. Jared Ehrman
  4. Rudy Aguilar-Fernandez
3:05.99
 
18 Badger Aquatic Club (WI) Badger Aquatic Club (WI)
  1. Michael Draves
  2. Lain Weaver
  3. Ben McDade
  4. Drake Horton
3:06.26
 
19 Northwest Arkansas Aquatics Northwest Arkansas Aquatics
  1. Hayden Harlow
  2. Ryan Husband
  3. Zane Sutton
  4. Gavin Vann
3:06.30
 
20 Long Island Aquatic Club Long Island Aquatic Club
  1. Christian Sztolcman
  2. Jason Louser
  3. Adam Kapusta
  4. Timothy Marski
3:06.37
 
21 Marlins of Raleigh (A) Marlins of Raleigh
  1. Hunter Pigg
  2. Zach Brown
  3. Jack Messenger
  4. Rhys Kawaguchi
3:06.38
 
21 Huntsville Swim Association Huntsville Swim Association
  1. Caleb Chance
  2. Samuel Vasquez
  3. Austin Smith
  4. Cade Overbeek
3:06.38
 
23 Rockville Montgomery Swim Club (A) Rockville Montgomery Swim Club
  1. Tom McGovern
  2. Brandon Cu
  3. Theodore Jagodits
  4. Eli Fouts
3:06.66
 
24 Metro Atlanta Aquatic Club Metro Atlanta Aquatic Club
  1. Yannick Smith
  2. Jon Ficken
  3. Christopher Thames
  4. Liam Bell
3:07.07
 
25 Clovis Swim Club (A) Clovis Swim Club
  1. Ben Forbes
  2. Michael Jia
  3. Noah Hickman
  4. Graham Hauss
3:07.13
 
26 Waukesha Express Swim Team (A) Waukesha Express Swim Team
  1. Conrad Farrell
  2. John Acevedo
  3. Jacob Carlson
  4. Danny Larson
3:07.42
 
27 Jersey Wahoos Jersey Wahoos
  1. Conor Skelly
  2. Josh Fong
  3. Matthew McGough
  4. Luke Snyder
3:07.45
 
28 Blue Dolfins Blue Dolfins
  1. Reilly Maguire
  2. John Fulginiti
  3. Jeremy Rockaway
  4. Bruno Carvalho
3:08.08
 
29 Poseidon Swimming Inc (A) Poseidon Swimming Inc
  1. Phil Costin
  2. Ryan Polino
  3. Nathan Wakefield
  4. Sean Hogan
3:08.47
 
30 Stingrays Swim Team (Virginia) Stingrays Swim Team (Virginia)
  1. Ryland Leupold
  2. Dylan Eichberg
  3. Dylan Peck
  4. Nicholas Ashton
3:08.69
 
31 Chattahoochee Gold Swim Club Chattahoochee Gold Swim Club
  1. Jack Dalmolin
  2. Tommy eaton
  3. Daniel Brisuda
  4. Mihalis Deliyiannis
3:08.75
 
32 Elmbrook Swim Club Elmbrook Swim Club
  1. Ryan Linnihan
  2. Michael Linnihan
  3. Benjamin Attenberger
  4. Mason Schoof
3:08.98
 
33 Germantown Center Swim Team Germantown Center Swim Team
  1. Carter Shelton
  2. Connor Hays
  3. Hayden Hill
  4. Eric Whisenant
3:09.15
 
34 TAC Titans TAC Titans
  1. David Wahlen
  2. Kevin Plewniak
  3. Davis Payne
  4. Noah Hensley
3:09.30
 
35 Greensboro Swimming Assoc Greensboro Swimming Assoc
  1. Parker Zieg
  2. Benjamin Barden
  3. Ian Robinson
  4. Ben Riggs
3:09.39
 
36 Mercy Healthplex Sea Wolves Mercy Healthplex Sea Wolves
  1. Tindar Cyr
  2. Tyler Babinec
  3. Henry Marquardt
  4. Greg Kalin
3:09.71
 
37 Machine Aquatics (B) Machine Aquatics
  1. Jaya Kambhampaty
  2. Aaron Stanton
  3. Jack Galbraith
  4. Noah Desman
3:09.73
 
38 WEST Swim Club (A) WEST Swim Club
  1. Donovan Lahmann
  2. Matthew Linden
  3. Jeff Vitek
  4. Frank Errichiello
3:09.98
 
39 SwimStrongsville SwimStrongsville
  1. David Madej
  2. Pete Krusinski
  3. Mike Whitehead
  4. Garrett Green
3:09.99
 
40 Manhattan Makos Manhattan Makos
  1. Dillon Hillis
  2. Michael Tirone
  3. Nicholas Zhu
  4. Gabriel Mathews
3:10.08
 
41 Team Suffolk Team Suffolk
  1. Ethan Tack
  2. Alex Park
  3. Conor Rutigliano
  4. Kabir Randhawa
3:10.66
 
42 BGC-N. Westchester Marlins BGC-N. Westchester Marlins
  1. Mark McLaughlin
  2. Tyler Hill
  3. Chris Draper
  4. Garrett Kaufmann
3:10.88
 
43 Laguardia Aquatic Club Laguardia Aquatic Club
  1. Timothy Ho
  2. Evan Zhang
  3. Delano Townsend
  4. Conor Mullin
3:10.97
 
44 McCallie / Gps A (A) McCallie / Gps A
  1. Max Ransom
  2. Luke Massey
  3. Benjamin Griffith
  4. Jake Marcum
3:10.98
 
45 Nova of Virginia Aquatics, Inc (B) Nova of Virginia Aquatics, Inc
  1. Dain Ripol
  2. Chris Dalla Valle
  3. Cody Lenart
  4. Patrick Townsend
3:11.03
 
46 Rockville Montgomery Swim Club (B) Rockville Montgomery Swim Club
  1. Ryan Vipavetz
  2. Kenny Afolabi-Brown
  3. Timothy Ellett
  4. Jack Rose
3:11.05
 
47 Long Island Express Long Island Express
  1. Patrick Wilson
  2. John Gaffney
  3. Michael Chang
  4. Will Eng
3:11.14
 
48 St Charles Swim Team (B) St Charles Swim Team
  1. Nick Boryk
  2. John Cranfill
  3. Kyle Lewarchick
  4. Matt Nagler
3:11.33
 
49 Marlins of Raleigh (B) Marlins of Raleigh
  1. Stephen Lucht
  2. John Healy
  3. Drew Hollett
  4. Jacob Phillips
3:11.47
 
50 Ozaukee Aquatics (A) Ozaukee Aquatics
  1. Sean O'Connor
  2. Jake Herlache
  3. Benjamin Hayes
  4. William Hobbs
3:11.56
 
51 Utica Shelby Swim Club Utica Shelby Swim Club
  1. Austin Kingsley
  2. Zach Milke
  3. Jake Huttenlocher
  4. Josh Hodges
3:11.62
 
52 Aggie Swim Club Aggie Swim Club
  1. Hunter Scott
  2. Peter Simmons
  3. Andrew Zhang
  4. Ernesto Vela
3:11.66
 
53 North Bay Aquatics (B) North Bay Aquatics
  1. Ethan Lewczyk
  2. Gabriel Giacoppo
  3. Ethan Sternberg
  4. Zack Glenn
3:11.67
 
54 City of Mobile Swim Association City of Mobile Swim Association
  1. James Courtney
  2. Harrison Costantini
  3. Patrick Dunne
  4. Edward Robinson
3:11.79
 
55 Hudson Explorer Aquatic (Ohio) Hudson Explorer Aquatic (Ohio)
  1. Tyler Doerrer
  2. Jay Johnson
  3. Jacob Tuckerman
  4. Liam Clarke
3:11.97
 
56 Academy Bullets Swim Club (B) Academy Bullets Swim Club
  1. Will Raidt
  2. Nolan Fergus
  3. Sam Wehrli
  4. Ryan Sego
3:12.22
 
57 Waukesha Express Swim Team (B) Waukesha Express Swim Team
  1. Nathan Carlson
  2. Cal Hartt
  3. Jack Rohlinger
  4. Caleb Blischke
3:12.29
 
58 Blue Tide Aquatics Blue Tide Aquatics
  1. Jordan Anderson
  2. Connor Richmond
  3. Bora Unalmis
  4. Christian L'Italien
3:12.37
 
59 Dayton Raiders (B) Dayton Raiders
  1. Josef Pohlmann
  2. Dom Harry
  3. Dutch Kipp
  4. Owen Conley
3:12.40
 
60 Islanders Aquatics Islanders Aquatics
  1. Nick Neri
  2. Andrey Dagayev
  3. George Kalletta
  4. Brendon Kolar
3:12.52
 
61 Cincinnati Marlins (B) Cincinnati Marlins
  1. Samuel Fallon
  2. Ansel Froass
  3. Dillon Froass
  4. Jacob McDonald
3:12.53
 
62 Carter Center Aq Carter Center Aq
  1. Jason Hamilton
  2. Trey Lowe
  3. Jackson Gray
  4. Aidan Finucane
3:12.68
 
63 Prime Aquatics Prime Aquatics
  1. Luke Brice
  2. Ethan Hathcock
  3. Zach Tate
  4. Garrett Graumann
3:12.72
 
64 Fox Valley Swim Team (B) Fox Valley Swim Team
  1. Cole Steffl
  2. Sathya Subramanian
  3. Zach Woodham
  4. Aayush Deshpande
3:13.07
 
65 Rockwood Swim Club Rockwood Swim Club
  1. Jack Dolan
  2. Tommy Lombardo
  3. Cameron Kratky
  4. Nicolas Wamsley
3:13.09
 
66 Snow Swimming (VA) (B) Snow Swimming (VA)
  1. Jackson Lucas
  2. Thomas Moore
  3. Stuart Pliuskaitis
  4. Michael Burris
3:13.18
 
67 Coast Aquatics Coast Aquatics
  1. Quinn Scholz
  2. Luke Maxwell
  3. Dylan Hammond
  4. Daniel Orcutt
3:13.62
 
68 McCallie / Gps A (B) McCallie / Gps A
  1. Gabriel Johnson
  2. Ethan Bevill
  3. Reece Gallagher Gallagher
  4. Will Bootle
3:13.73
 
69 Clovis Swim Club (B) Clovis Swim Club
  1. Austin lane
  2. Austin Krietemeyer
  3. Tom Schab
  4. Hunter Lane
3:13.76
 
70 Arlington Aquatic Club (Virginia) Arlington Aquatic Club (Virginia)
  1. Kai Green
  2. Jack Mowery
  3. David Gallion
  4. Brendy Richichi
3:13.81
 
71 South Shore Sails South Shore Sails
  1. Jan Schlegel
  2. Gregory Engel
  3. Vincent Huang
  4. Grant Wilson
3:13.87
 
72 Panama City Swim Team Panama City Swim Team
  1. Alex Phlegar
  2. Chase Bolding
  3. Spencer Sehlhorst
  4. Nico Gobel
3:14.45
 
73 Summit Swimming Summit Swimming
  1. Aidan Stoffle
  2. Jack Vincent
  3. Ethan Cortel-Fraser
  4. Nate Stoffle
3:14.46
 
74 New Trier Aquatics (B) New Trier Aquatics
  1. Jack Walter
  2. Pierson Ohr
  3. Danny McGowan
  4. Tommy Wilson
3:14.71
 
75 North Palm Beach Swim Club North Palm Beach Swim Club
  1. Grant Dodge
  2. Noah Zhang
  3. Parker Bierman
  4. Carson Walker
3:14.92
 
76 WEST Swim Club (B) WEST Swim Club
  1. Conor Dunne
  2. William Bowater
  3. Thomas Bartecki
  4. Cullen Cochlan
3:15.04
 
77 Poseidon Swimming Inc (B) Poseidon Swimming Inc
  1. Colby Mills
  2. Brendan Farrar
  3. Kolin Hoffman
  4. Victor Kontopanos
3:15.08
 
78 Kamehameha Swim Club Kamehameha Swim Club
  1. Christian Nishimura
  2. Michael Petrides
  3. Allen Hayakawa
  4. Jeffrey Collins
3:15.17
 
79 Nwga Nwga
  1. Bo Dyar
  2. John Carroll
  3. Caleb Black
  4. Cal Parker
3:15.21
 
80 TS Aquatics TS Aquatics
  1. Diego Machado
  2. Luis Bucaro
  3. Padraic Cassidy
  4. Nicholas Dworet
3:15.50
 
81 Club North Club North
  1. Evan Holt
  2. Grant Sloan
  3. Spencer Steward
  4. Austin Wolfe
3:15.60
 
82 Life Time Minnes Life Time Minnes
  1. Zack Kopp
  2. Benjamin Kopp
  3. Brandon Sherman
  4. Sam Kennedy
3:16.05
 
83 Condors Swim Clu Condors Swim Clu
  1. Kevin Gu
  2. Michael Daly
  3. Ryan Lawson
  4. Andrew Stolarski
3:16.35
 
84 Northern KY Clip Northern KY Clip
  1. Ethan Hanna
  2. Aaron Lanham
  3. Matthew Sims
  4. Danny Sims
3:16.55
 
85 Maverick Swim Club Maverick Swim Club
  1. John Tjards
  2. Connor Mitsch
  3. Janssen Gamilla
  4. Matt Reed
3:17.25
 
86 Ozaukee Aquatics (B) Ozaukee Aquatics
  1. Zachary Teplin
  2. Nicholas Starr
  3. Evan Geiser
  4. Owen Carr
3:18.96
 
Fox Valley Swim Team (A) Fox Valley Swim Team
  1. Jared Simpson
  2. Phillip Sajaev
  3. Kyri Chen
  4. Eric Weng
DQ
Reach Aquatics Swim Club Reach Aquatics Swim Club
  1. Nick Nevins
  2. Arnas Maciunas
  3. Nick Seroni
  4. Josh Dellorto
DQ