Site logo

Wisconsin 13 & Over State SCY Championship

  • Completed
  • Mar. 02–05, 2017
  • SCY
  • Brown Deer, WI

100 Fly Men 13 - 14

A Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 Kaiser Neverman Green Bay YMCA - GBY Aquatics logoGreen Bay YMCA - GBY Aquatics 50.79
920 -1.3%
2 Nate Lamers Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 50.99
910 +6.0% PB
3 Travis Phillips Wausau Tide logoWausau Tide 53.09
813 +0.0% PB
4 Samuel Bork MWWM logoMWWM 53.21
915 +3.0% PB
5 Brennan Dupont Wausau Area Y Sw logoWausau Area Y Sw 53.92
776 +1.0% PB
6 Jacob Trask Southeastern Aquatics / Racine YMCA logoSoutheastern Aquatics / Racine YMCA 54.96
730 PB
7 daniel allard Pleasant Prairie Patriots logoPleasant Prairie Patriots 55.05
727 +3.2% PB
8 Payton Rudeen Wausau Tide logoWausau Tide 56.10
681 +2.3% PB
B Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
9 James Pinter LaCrosse Area YMCA logoLaCrosse Area YMCA 54.39
755 +1.2% PB
10 Adam Fisher South West Aquatic Team logoSouth West Aquatic Team 56.91
647
11 Tristan Vieth Eau Claire YMCA Marlins logoEau Claire YMCA Marlins 56.97
751 +0.3% PB
12 Nicholas Elwing Elmbrook Swim Club logoElmbrook Swim Club 57.16
637 -0.7%
12 Aidan Lohr Baraboo Area Makos logoBaraboo Area Makos 57.16
637
14 Kody Hellenbrand YMCA of Dane County Swim Team logoYMCA of Dane County Swim Team 57.22
634
15 Drew Millette Lake Country Swim Team logoLake Country Swim Team 57.30
738 +1.5% PB
16 Danilo Rosich Ozaukee Aquatics logoOzaukee Aquatics 57.71
614
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 Kaiser Neverman Green Bay YMCA - GBY Aquatics logoGreen Bay YMCA - GBY Aquatics 52.01
863 -3.7%
2 Nate Lamers Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 52.77
828 +2.7% PB
3 Brennan Dupont Wausau Area Y Sw logoWausau Area Y Sw 53.26
806 +2.3% PB
4 Travis Phillips Wausau Tide logoWausau Tide 53.48
796 -0.7%
5 Jacob Trask Southeastern Aquatics / Racine YMCA logoSoutheastern Aquatics / Racine YMCA 54.37
756 PB
6 Samuel Bork MWWM logoMWWM 54.59
854 +0.5% PB
7 daniel allard Pleasant Prairie Patriots logoPleasant Prairie Patriots 56.10
681 +1.3% PB
8 Payton Rudeen Wausau Tide logoWausau Tide 56.22
676 +2.1% PB
9 James Pinter LaCrosse Area YMCA logoLaCrosse Area YMCA 56.24
675 -2.1%
10 Nicholas Elwing Elmbrook Swim Club logoElmbrook Swim Club 56.60
660 +0.3% PB
11 Tristan Vieth Eau Claire YMCA Marlins logoEau Claire YMCA Marlins 57.48
730 -0.6%
11 Kody Hellenbrand YMCA of Dane County Swim Team logoYMCA of Dane County Swim Team 57.48
623
13 Drew Millette Lake Country Swim Team logoLake Country Swim Team 57.58
726 +1.0% PB
14 Danilo Rosich Ozaukee Aquatics logoOzaukee Aquatics 57.93
605
15 Adam Fisher South West Aquatic Team logoSouth West Aquatic Team 58.05
600
16 Aidan Lohr Baraboo Area Makos logoBaraboo Area Makos 58.19
594
17 Ming Ong Menomonee Falls Swim Club logoMenomonee Falls Swim Club 58.23
593 PB
17 Kyle Zerbel Howard Suamico Storm Breakers  logoHoward Suamico Storm Breakers 58.23
593 +3.4% PB
19 Joe Kroeger Northern Lakes A logoNorthern Lakes A 58.25
592
20 Mason Stimson Menomonee Falls Swim Club logoMenomonee Falls Swim Club 58.44
690 +0.7% PB
21 Ben Saladar Beloit Tide logoBeloit Tide 58.72
679 -4.6%
22 Zach Vinson Waunakee Wave logoWaunakee Wave 58.75
572 -1.1%
23 Michael Scripp Green Bay YMCA - GBY Aquatics logoGreen Bay YMCA - GBY Aquatics 59.17
555 +0.6% PB
24 Ethan Dong Madison Aquatic Club logoMadison Aquatic Club 59.44
544 PB
25 Rhys Gibbs Lake Country Swim Team logoLake Country Swim Team 59.87
527
26 James Werwie Sun Prairie Stor logoSun Prairie Stor 59.99
522
27 Samuel Delgadillo Elmbrook Swim Club logoElmbrook Swim Club 1:00.02
521 +2.5% PB
28 Jesse Drake Madison Aquatic Club logoMadison Aquatic Club 1:00.09
519 -0.1%
29 Jon Wroblewski South West Aquatic Team logoSouth West Aquatic Team 1:00.15
516 PB
29 David King Northern Lakes A logoNorthern Lakes A 1:00.15
516 -0.2%
31 Owen Lane Pleasant Prairie Patriots logoPleasant Prairie Patriots 1:00.54
606 +1.2% PB
32 Colin Senke Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 1:00.77
597 +2.5% PB
33 Conner Clark Stoughton Aqua Racers logoStoughton Aqua Racers 1:01.27
473
34 James Haase Lake Country Swim Team logoLake Country Swim Team 1:01.32
471 +9.2% PB
35 Nicholas Schuster South West Aquatic Team logoSouth West Aquatic Team 1:01.81
453
36 Thomas Whowell Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 1:02.00
550 +0.9% PB
37 Jacob Laux Baraboo Area Makos logoBaraboo Area Makos 1:02.37
432 +2.7% PB
38 Ryan Wood Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 1:02.57
528 +6.2% PB
39 William Madrzak Menomonee Falls Swim Club logoMenomonee Falls Swim Club 1:02.93
412
40 John Bonlender Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 1:03.22
402 -2.0%
41 Christian Jaeger Madison Aquatic Club logoMadison Aquatic Club 1:04.57
354
42 Connor Dean Fort Atkinson Swim Team logoFort Atkinson Swim Team 1:06.14
302