Site logo

Wisconsin 13 & Over State SCY Championship

  • Completed
  • Mar. 02–05, 2017
  • SCY
  • Brown Deer, WI

500 Free Men 17 and Over

Timed Finals SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Paul Delakis Eau Claire YMCA Marlins logoEau Claire YMCA Marlins 4:28.03
829 PB
2 Ben McDade Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 4:28.24
841 +0.2% PB
3 Michael Draves Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 4:32.70
797 +0.3% SB
4 Danny Larson Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 4:37.26
739 0.0%
5 Colin Duffy Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 4:40.74
707 -1.6%
6 Benjamin Hayes Ozaukee Aquatics logoOzaukee Aquatics 4:41.49
713 -0.6%
7 Cal Hartt Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 4:42.22
693 +2.3% PB
8 DJ Nowacki South West Aquatic Team logoSouth West Aquatic Team 4:44.25
688 0.0%
9 Drake Horton Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 4:44.55
685 +4.8% PB
10 Conrad Farrell Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 4:45.34
678 +0.6% PB
11 Isaac Jiardini Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 4:49.03
644 -0.2%
12 Andrew Derzay Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 4:51.14
626 +0.0% PB
13 Ryan Hakes Green Bay YMCA - GBY Aquatics logoGreen Bay YMCA - GBY Aquatics 4:52.91
610
14 Zach Dahlseng SPDY - Stevens Point Area YMCA logoSPDY - Stevens Point Area YMCA 4:53.23
594 +1.2% SB
15 Sean O'Connor Ozaukee Aquatics logoOzaukee Aquatics 4:53.95
588
16 John McCormick Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 4:56.47
566
17 Brandon Niemiec Lake Country Swim Team logoLake Country Swim Team 4:56.80
563 -3.0%
18 Luke Delaney Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 4:58.01
553 -0.7%
19 Samuel Wade Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 4:58.84
546 +2.6% PB
20 Nicholas Woida Lake Country Swim Team logoLake Country Swim Team 4:59.68
539 -4.4%
21 Evan Geiser Ozaukee Aquatics logoOzaukee Aquatics 5:00.61
544 -0.9%
22 Michael McMahon Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 5:00.78
543 -0.3%
23 Jordan Allen Madison Aquatic Club logoMadison Aquatic Club 5:03.25
509 -2.3%
24 Ian Gatzke Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 5:03.30
522 -4.0%
25 Jacob Wellnitz Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 5:03.45
508 -2.3%
26 Jeff Nebel OSHY Dolphins logoOSHY Dolphins 5:03.66
519 -0.9%

500 Free Men 15 - 16

Timed Finals SCY
Name Team Time Pts Imp
1 John Acevedo Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 4:31.15
837 -0.4%
2 Christian Hedeen Fond du Lac Swim Club logoFond du Lac Swim Club 4:34.33
806 +1.5% PB
3 Caleb Blischke Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 4:41.49
776 -0.7%
4 Evan Szablewski Shorewood Swim Club logoShorewood Swim Club 4:46.48
730 -0.7%
5 Hurricane Harris SPDY - Stevens Point Area YMCA logoSPDY - Stevens Point Area YMCA 4:46.74
727 +1.2% PB
6 Ian Charles Oregon Community Swim Club logoOregon Community Swim Club 4:48.13
676
7 Andrew Groth OSHY Dolphins logoOSHY Dolphins 4:49.78
662 +8.2% PB
8 Jack Rohlinger Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 4:50.17
658 +0.7% PB
9 Andrew Martin Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 4:51.17
649 -0.3%
10 Jason Tuschl Waunakee Wave logoWaunakee Wave 4:57.64
593 +5.5% PB
11 Caleb Vollmers Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 4:58.95
581 -0.8%
12 Connor Clemetson Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 4:58.96
581 +0.8% SB
13 Connor Cameron West Bend Swim Club logoWest Bend Swim Club 4:59.78
612 PB
14 Zachary Teplin Ozaukee Aquatics logoOzaukee Aquatics 4:59.85
574 +4.6% SB
15 Jacob Burgener DeForest Aquatic Club logoDeForest Aquatic Club 5:01.68
558 -0.0%
16 Andrew Busse Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 5:03.47
580
17 Josh Barth Madison Aquatic Club logoMadison Aquatic Club 5:03.83
540 -3.8%
18 Nathan Gupton South West Aquatic Team logoSouth West Aquatic Team 5:05.84
561 PB
19 Bailey Bleser Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 5:06.18
521 -0.8%
20 Emmett Matthews Pleasant Prairie Patriots logoPleasant Prairie Patriots 5:06.95
515
21 Aidan Updegrove Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 5:08.94
499 -4.5%
22 Evan Weiss Pleasant Prairie Patriots logoPleasant Prairie Patriots 5:13.51
499

500 Free Men 13 - 14

Timed Finals SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Michael Linnihan Elmbrook Swim Club logoElmbrook Swim Club 4:51.60
735
2 Nate Frucht Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 4:52.10
730 +0.8% PB
3 Ido Korabelnikov Elmbrook Swim Club logoElmbrook Swim Club 4:57.20
685 +1.8% PB
4 Joseph McNerney Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 5:00.44
657 +1.5% PB
5 Samuel Lanham Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 5:03.07
634 +1.7% PB
6 Willy Pinnow Lake Geneva Swim Club logoLake Geneva Swim Club 5:04.97
618 PB
7 Jesse Drake Madison Aquatic Club logoMadison Aquatic Club 5:07.33
598 +1.0% PB
8 Mason Stimson Menomonee Falls Swim Club logoMenomonee Falls Swim Club 5:07.43
685 +2.0% PB
9 Jonathan Pella Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 5:08.09
592 +2.0% PB
10 Ozan Kalafat Green Bay YMCA - GBY Aquatics logoGreen Bay YMCA - GBY Aquatics 5:09.28
669
11 Ziyad Saleem Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 5:10.76
657 +1.3% PB
12 Michael Scripp Green Bay YMCA - GBY Aquatics logoGreen Bay YMCA - GBY Aquatics 5:10.90
569 +2.3% PB
13 Drew Millette Lake Country Swim Team logoLake Country Swim Team 5:12.68
641 +0.9% PB
14 Cory Michalek Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 5:14.44
626 +4.8% PB
15 Brady Basile YMCA at Pabst Farms logoYMCA at Pabst Farms 5:15.94
528 -0.7%
16 Caden Bjornstad Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 5:16.47
610 +0.9% PB
17 Aaron Shibilski South West Aquatic Team logoSouth West Aquatic Team 5:21.27
487 +3.8% PB
18 Jack Leggett OSHY Dolphins logoOSHY Dolphins 5:25.39
456 -1.6%
19 Alex Foti Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 5:27.00
444 +0.5% PB