Site logo

Wisconsin 13 & Over State SCY Championship

  • Completed
  • Mar. 02–05, 2017
  • SCY
  • Brown Deer, WI

1650 Free Men 17 and Over

Timed Finals SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Ben McDade Badger Aquatic Club (WI) 15:41.53
 
839 +2.4% PB
2 Colin Duffy Badger Aquatic Club (WI) 15:57.85
 
788 PB
3 Benjamin Hayes Ozaukee Aquatics 16:04.19
 
782 +0.0% PB
4 Isaac Jiardini Schroeder YMCA Swim Team 16:24.08
 
733
5 DJ Nowacki South West Aquatic Team 16:43.69
 
685
6 Charlie Phillips Shorewood Swim Club 16:59.58
 
648 PB
7 Jeff Nebel OSHY Dolphins 17:07.81
 
629 +5.0% PB
8 Andrew Derzay Waukesha Express Swim Team 17:13.94
 
614 +1.3% PB
9 Jonathan Vanveen McFarland Spartan Sharks 18:18.16
 
464

1650 Free Men 15 - 16

Timed Finals SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 John Acevedo Waukesha Express Swim Team 15:26.63
 
916 +2.2% PB
2 Bryan Fitzgerald West Bend Swim Club 15:46.24
 
865 PB
3 Caleb Blischke Waukesha Express Swim Team 15:53.96
 
846 PB
4 Evan Szablewski Shorewood Swim Club 16:23.00
 
774 PB
5 Andrew Martin Badger Aquatic Club (WI) 16:38.47
 
736 +2.4% PB
6 Hurricane Harris SPDY - Stevens Point Area YMCA 16:45.00
 
721
7 Jack Rohlinger Waukesha Express Swim Team 16:47.73
 
714 -1.6%
8 Ben Ramminger Madison Aquatic Club 16:52.30
 
703 +4.7% PB
9 Brian Daniels Elmbrook Swim Club 16:58.45
 
689
10 AJ Smith Elmbrook Swim Club 17:00.19
 
685
11 Matthew Chan Schroeder YMCA Swim Team 17:24.91
 
628 PB
12 Jacob Burgener DeForest Aquatic Club 17:28.81
 
619
13 Bailey Bleser Waukesha Express Swim Team 17:35.80
 
603 +0.7% SB
14 Cody Clauer Lake Country Swim Team 17:48.10
 
576
15 Nathan Gupton South West Aquatic Team 18:00.59
 
548 -0.3%
16 Evan Slonac South West Aquatic Team 18:05.34
 
538

1650 Free Men 13 - 14

Timed Finals SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Nolan Scanlan Waukesha Express Swim Team 16:53.96
 
751 +3.9% PB
2 Nate Frucht Badger Aquatic Club (WI) 17:11.47
 
710 +4.4% PB
3 Joseph McNerney Badger Aquatic Club (WI) 17:31.53
 
663
4 Ozan Kalafat Green Bay YMCA - GBY Aquatics 17:33.61
 
737 +1.0% PB
5 Mason Stimson Menomonee Falls Swim Club 17:44.34
 
713 +3.1% PB
6 Jesse Drake Madison Aquatic Club 17:46.64
 
629 PB
7 Samuel Lanham Waukesha Express Swim Team 17:50.35
 
621 +1.0% PB
8 Jonathan Pella Schroeder YMCA Swim Team 17:57.86
 
605 +1.8% PB
9 Nicholas Schuster South West Aquatic Team 18:01.55
 
596 PB
10 Aaron Shibilski South West Aquatic Team 18:09.97
 
578
11 Anthony Connors Schroeder YMCA Swim Team 18:13.07
 
571 PB
12 Isaac Schroeder Waukesha Express Swim Team 18:16.15
 
565 +1.5% PB
13 Jack Leggett OSHY Dolphins 18:55.50
 
482 -2.2%
14 Alex Foti Waukesha Express Swim Team 18:56.08
 
481
15 Jacob Litzau South West Aquatic Team 19:14.53
 
444