Site logo

Illinois Swimming Senior Championship

  • Completed
  • Mar. 02–05, 2017
  • SCY
  • Chicago, IL

400 Free Relay Men

Timed Finals SCY
Rank Name Team Time
1 WEST Swim Club (A) WEST Swim Club
  1. Cole Grosshans
  2. Donovan Lahmann
  3. Matthew Linden
  4. Nicholas Zito
3:04.24
 
2 New Trier Aquatics (B) New Trier Aquatics
  1. Danny McGowan
  2. Charlie Scheinfeld
  3. Patrick Gridley
  4. Ryan Gridley
3:07.14
 
3 Academy Bullets Swim Club (A) Academy Bullets Swim Club
  1. Josh Lantow
  2. Spencer Walker
  3. Will Raidt
  4. JP Rotatori
3:07.93
 
4 Lyons Swim Club (A) Lyons Swim Club
  1. David Rak
  2. Ryan Hammond
  3. Ben Johnston
  4. Henry Claesson
3:08.27
 
5 Reach Aquatics Swim Club Reach Aquatics Swim Club
  1. Nick Nevins
  2. Arnas Maciunas
  3. Nick Seroni
  4. Josh Dellorto
3:09.17
 
6 Fox Valley Swim Team (A) Fox Valley Swim Team
  1. Eric Weng
  2. Jared Simpson
  3. John Ruan
  4. Jacob Cunningham
3:09.40
 
7 Redbird Swim Club Redbird Swim Club
  1. Ryan Wood
  2. Anthony Williamson
  3. Matthew Terrian
  4. Colton Paulson
3:10.71
 
8 Arlington Alligators Inc Arlington Alligators Inc
  1. Filip Pancerz
  2. Jake Pors
  3. Mike Petro
  4. Michael Balcerak
3:13.63
 
9 WEST Swim Club (B) WEST Swim Club
  1. Frank Errichiello
  2. Owen Ganzer
  3. Cullen Cochlan
  4. Jeff Vitek
3:14.13
 
9 Academy Bullets Swim Club (B) Academy Bullets Swim Club
  1. Sam Wehrli
  2. Henry Bliss
  3. Tyler McLaren
  4. Benjamin Kimmel
3:14.13
 
11 Wheaton Swim Club, Inc. Wheaton Swim Club, Inc.
  1. Joey Yuan
  2. Bennet Witteveen
  3. Gage Ridinger
  4. Liam Hutchinson
3:14.77
 
12 St Charles Swim Team (A) St Charles Swim Team
  1. Brad Whitehurst
  2. Harrison Hollman
  3. Nate Baxter
  4. Kyle Dunlap
3:15.21
 
13 Palatine Park District Palatine Park District
  1. Davis Meyn
  2. Yoochan Lee
  3. Joseph Carlisle
  4. Jake Klein
3:15.64
 
14 Fox Valley Swim Team (B) Fox Valley Swim Team
  1. Sathya Subramanian
  2. Kyri Chen
  3. Ethan Morse
  4. Cole Steffl
3:15.65
 
15 Swift Aquatics Swift Aquatics
  1. Patrick Cox
  2. Ryan Escasa
  3. Matt Fernandez
  4. Mitchell Mages
3:15.72
 
16 Northwestern Uni (A) Northwestern Uni
  1. Rafael De Gouvea
  2. Tony Bayvas
  3. Winston Michalak
  4. Luke Maurer
3:16.02
 
17 Patriot Aquatic Club (IL) Patriot Aquatic Club (IL)
  1. Andrew Jarcik
  2. Topher Stensby
  3. Jack Zhang
  4. Beno Maya
3:16.19
 
18 St Charles Swim Team (B) St Charles Swim Team
  1. Kyle Lewarchick
  2. Srboljub Filipovic
  3. Nick Wolff
  4. Cristian Alvarado
3:16.87
 
19 New Trier Aquatics (A) New Trier Aquatics
  1. Patrick Drake
  2. Tommy Wilson
  3. Nick Torre
  4. Ean Vandergraaf
3:17.09
 
20 YMCA Flying Fish YMCA Flying Fish
  1. Aidan Dillon
  2. Evan Ziolkowski
  3. Sean McGuire
  4. Ethan Lim
3:17.41
 
21 Coho Swim Club Coho Swim Club
  1. Judd Fishman
  2. David Basin
  3. Brent Bouslog
  4. Scott Stern
3:18.03
 
22 Fox Valley Swim Team (C) Fox Valley Swim Team
  1. Aayush Deshpande
  2. Zach Woodham
  3. Bryan Ellig
  4. Tanner Schrey
3:18.57
 
23 Fox Valley Swim Team (D) Fox Valley Swim Team
  1. Brandon Chelstrom
  2. Ryan Ruhde
  3. Jake Darlinger
  4. Nate Cobb
3:19.15
 
24 Glenbrook Aquatics (A) Glenbrook Aquatics
  1. Alexander Leven
  2. Elliot Chen
  3. Fabian Jujescu
  4. Adam Zuiker
3:19.50
 
25 WEST Swim Club (C) WEST Swim Club
  1. Thomas Bartecki
  2. Branko Kosanovich
  3. Dylan Comiskey
  4. William Bowater
3:19.61
 
26 Lyons Swim Club (B) Lyons Swim Club
  1. Frank Mccarter
  2. Kareem Bitar
  3. Bryson Breitenbucher
  4. Timothy Madigan
3:19.65
 
27 Mundelein Mustang Swim Club Mundelein Mustang Swim Club
  1. Nicholas Jasinski
  2. Travis Hull
  3. Kyle Falkstrom
  4. Jeremy Wolf
3:19.82
 
28 Academy Bullets Swim Club (C) Academy Bullets Swim Club
  1. Michael Chan
  2. Danny O'Brien
  3. Evan Moulton
  4. Owen Zant
3:20.84
 
29 Maverick Swim Club Maverick Swim Club
  1. Connor Mitsch
  2. Adam Kowalyshen
  3. Janssen Gamilla
  4. John Tjards
3:21.30
 
30 Sterling Stingrays Swim Club Sterling Stingrays Swim Club
  1. Jack Wike
  2. Zach Wade
  3. Thomas Christensen
  4. Caleb Carlson
3:21.38
 
31 Peoria Area Water Wizards Peoria Area Water Wizards
  1. Zachary Noll
  2. Jay Dong
  3. Garrett Schrock
  4. Nicholas Hoerr
3:21.81
 
31 WEST Swim Club (D) WEST Swim Club
  1. Thomas Willemse
  2. William Duerr
  3. Trystan Lundgren
  4. Francis Morrissey
3:21.81
 
33 Team Millennium Team Millennium
  1. James Ungaretti
  2. Kevin Perez
  3. Kevin Obrecht
  4. Robert Schweig
3:26.13
 
34 Glenbrook Aquatics (B) Glenbrook Aquatics
  1. Anthony Mrozowski
  2. Sebastian Klein
  3. Alexander Johnson
  4. Ethan Schonfeld
3:31.10
 
WEST Swim Club (E) WEST Swim Club
  1. Ben Boxell
  2. Cam Dunne
  3. Jack Thorell
  4. Ryan Shanley
NS
Northwestern Uni (B) Northwestern Uni NS