Site logo

Florida Swimming Senior SCY Championships

  • Completed
  • Feb. 23–26, 2017
  • SCY
  • Orlando, FL

200 Free Women 14 - 16

A Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 Ryley Ober Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 1:48.57
860 +0.4% PB
2 Kirschtine Balbuena Gator Swim Club logoGator Swim Club 1:50.52
808 -0.5%
3 Emma Weyant Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 1:50.57
819 +1.8% PB
4 Katelyn Kilpatrick Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 1:51.14
791 +0.3% PB
5 Stephanie Holmes Area Tallahassee logoArea Tallahassee 1:51.24
789 -0.8%
6 Katie Cronin Gator Swim Club logoGator Swim Club 1:52.46
770 PB
7 Christina Cianciolo Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 1:53.63
740 -2.4%
8 Jillian Santiago Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 1:55.75
674 -4.5%
B Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
9 Talia Bates Gator Swim Club logoGator Swim Club 1:51.67
777 -2.4%
10 Savannah Barr Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 1:52.12
779 -0.3%
11 Mali Rodriguez Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 1:52.51
756 +1.2% PB
12 Noa Heron West Florida Lightning Aquati logoWest Florida Lightning Aquati 1:52.53
755 +1.0% PB
13 Leah Reisker Gator Swim Club logoGator Swim Club 1:52.68
764 -0.3%
14 Kealyn Bowie Area Tallahassee logoArea Tallahassee 1:53.14
740 -0.1%
15 Olivia Kercheval-Roig Area Tallahassee logoArea Tallahassee 1:53.78
723 -0.6%
16 Emma Feehery T2 Aquatics logoT2 Aquatics 1:54.07
716 -3.1%
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 Ryley Ober Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 1:50.93
797 -1.8%
2 Kirschtine Balbuena Gator Swim Club logoGator Swim Club 1:51.67
777 -1.5%
3 Stephanie Holmes Area Tallahassee logoArea Tallahassee 1:51.96
770 -1.4%
4 Emma Weyant Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 1:52.01
781 +0.6% PB
5 Katelyn Kilpatrick Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 1:52.06
767 -0.5%
6 Jillian Santiago Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 1:52.14
765 -1.2%
7 Christina Cianciolo Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 1:52.61
766 -1.4%
8 Katie Cronin Gator Swim Club logoGator Swim Club 1:52.94
757 PB
9 Kealyn Bowie Area Tallahassee logoArea Tallahassee 1:53.06
742 -0.1%
10 Talia Bates Gator Swim Club logoGator Swim Club 1:53.33
735 -3.9%
11 Noa Heron West Florida Lightning Aquati logoWest Florida Lightning Aquati 1:53.37
734 +0.3% SB
12 Olivia Kercheval-Roig Area Tallahassee logoArea Tallahassee 1:53.93
720 -0.7%
13 Savannah Barr Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 1:54.02
730 -2.0%
14 Emma Feehery T2 Aquatics logoT2 Aquatics 1:54.04
717 -3.1%
15 Mali Rodriguez Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 1:54.31
710 -0.4%
16 Leah Reisker Gator Swim Club logoGator Swim Club 1:54.37
721 -1.8%
17 Sidney Whitfield Greater Tampa Swimming Assn logoGreater Tampa Swimming Assn 1:54.38
708 -1.7%
18 Christina Clark Seminole Aquatic logoSeminole Aquatic 1:54.79
698 -1.1%
19 Alixandra Roy Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 1:54.85
697 -1.5%
20 Hannah Sykes Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 1:55.45
694 +2.3% PB
21 Chloe Pankita T2 Aquatics logoT2 Aquatics 1:55.47
694 +0.6% PB
21 Alexia Smith Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 1:55.47
681 -2.0%
23 Hunter Scott Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 1:55.75
674 -3.9%
24 Victoria Ortiz Storm Swim Club logoStorm Swim Club 1:55.92
683 +1.8% SB
25 Sophia Macaisa Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 1:55.95
682 -0.6%
26 Jilian Schulte Greater Tampa Swimming Assn logoGreater Tampa Swimming Assn 1:55.99
681 +1.3% PB
27 Camila Batista Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 1:56.25
662 -3.0%
28 Emily Loefgren Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 1:56.29
674 +6.0% PB
29 McKenna Smith Florida Elite Sw logoFlorida Elite Sw 1:56.41
711
30 Abigail Ellis Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 1:56.83
648 +1.4% PB
31 Emily Wissinger Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 1:56.96
657 -0.4%
32 Catarina Sterlacci Greater Tampa Swimming Assn logoGreater Tampa Swimming Assn 1:56.97
645
33 Victoria Holcomb Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 1:57.09
654 +0.8% PB
34 Polina Rukosuev Fast Lane Aquatics logoFast Lane Aquatics 1:57.12
641 -0.1%
35 Alivia Gibson Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 1:57.17
640 PB
36 Summer Osborne Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 1:57.18
652 +4.8% PB
37 Tania Rodriguez Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 1:57.38
647 +3.4% PB
38 Kirsten Hobson Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 1:57.70
627 -3.0%
39 Virginia Russell Area Tallahassee logoArea Tallahassee 1:57.72
639 +2.1% PB
40 Julia Walkup Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 1:57.79
638 -0.8%
40 Delaney Simpkins Treasure Coast Aquatics logoTreasure Coast Aquatics 1:57.79
625 +3.2% PB
42 Lizzy Linartas Patriot Aquatics (FL) logoPatriot Aquatics (FL) 1:57.87
636 -0.6%
43 Alexandra Graham Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 1:58.08
618 -1.1%
44 Lauren Yenari Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 1:58.12
618 +1.3% PB
45 Selena Nishihata TREASURE COAST SWIMMING logoTREASURE COAST SWIMMING 1:58.25
614 -0.0%
46 Shannon Hagmaier Patriot Aquatics (FL) logoPatriot Aquatics (FL) 1:58.34
612 +1.4% PB
47 Kameryn Mallinson Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 1:58.36
612 -0.9%
48 Hannah VanDress Swim Florida logoSwim Florida 1:58.42
610 -2.1%
49 Haille Bogumil Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 1:58.60
606 -1.2%
50 Anna Gapinski Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 1:58.62
606 +4.2% SB
51 Hadley Browder Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 1:58.75
603 +1.3% PB
52 Olivia McCaw Patriot Aquatics (FL) logoPatriot Aquatics (FL) 1:59.07
595 +0.0% PB
53 Jessica Blazek Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 1:59.09
607 +2.5% PB
54 Anna Freyman Seminole Aquatic logoSeminole Aquatic 1:59.28
591 +3.7% PB
55 Amber Hrabak Charlotte County Swimming logoCharlotte County Swimming 1:59.45
587 PB
56 Madison Pyhel Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 1:59.49
598 -0.2%
57 Megan Arnold Storm Swim Club logoStorm Swim Club 1:59.56
584 +1.9% SB
57 Isabella Marsala T2 Aquatics logoT2 Aquatics 1:59.56
596 -4.4%
59 Maddy Burt Swim Florida logoSwim Florida 1:59.64
633
60 Emma Kelly Planet Swim Aqua logoPlanet Swim Aqua 1:59.72
593 +8.3% PB
61 Jessica Harris Blue Dolfins logoBlue Dolfins 1:59.76
580 +1.7% PB
62 Kara Gavin Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 1:59.84
590 -3.9%
63 Ashlyn Palmer Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 1:59.95
575 +0.4% PB
63 Gabby Shepherd Swim Florida logoSwim Florida 1:59.95
587 -1.4%
65 Lyndsey Huizenga Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 1:59.99
586
66 Makailey Hauser Swim Florida logoSwim Florida 2:00.04
585 -0.3%
67 Guiliana Zerpa Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:00.05
585 -0.5%
68 Diana Lewis Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:00.24
581 -1.3%
69 Phoebe Langius Swim Florida logoSwim Florida 2:00.39
577 +0.9% SB
70 Julia Da Cruz Montverde Eagles Swim Club logoMontverde Eagles Swim Club 2:00.43
564
71 Ana Forrister Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 2:00.54
574 -1.8%
72 Shannon Wright Indian River Aquatics logoIndian River Aquatics 2:00.60
560 +2.6% SB
73 Naomi Chance Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 2:00.64
572 +2.0% PB
74 Rayne Wilson Patriot Aquatics (FL) logoPatriot Aquatics (FL) 2:01.28
545 -1.3%
75 Kimberly Burfeind Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:01.82
545 -1.4%
76 Nora Murphy Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 2:01.83
545 -2.2%
77 Kelly Schmaedeke Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 2:02.04
529
78 Skylar Peterson Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 2:02.16
576 -0.7%
79 Madeline Rawls Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 2:02.41
520 -0.2%
80 Liv Graham Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 2:02.52
530 -4.1%
81 Grace Anne Delcompare Swim Florida logoSwim Florida 2:02.53
518
82 Samantha Sydeski Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 2:02.60
528 +0.2% PB
83 Alyssa Stark NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 2:02.77
513 -1.1%
84 Kali Bush NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 2:02.85
511 -1.5%
85 Hollis Rosenkranz Lakeland (FL) Area Swimming logoLakeland (FL) Area Swimming 2:02.91
521 -1.3%
86 Elizabeth Voronina Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 2:03.18
504 -0.1%
87 Brooklyn Stonebraker Central Florida Metro (Orlando) YMCA logoCentral Florida Metro (Orlando) YMCA 2:03.21
552 -0.0%
88 Megan Buchanan Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 2:03.73
504 +1.7% PB
89 Brooke Nicholas Trinity Prep Aquatics logoTrinity Prep Aquatics 2:03.93
488
90 Alexandra Dort West Florida Lightning Aquati logoWest Florida Lightning Aquati 2:03.97
499 +1.0% PB
91 Hallie Hunt Trinity Prep Aquatics logoTrinity Prep Aquatics 2:04.41
489 -0.5%
92 Isabel Kishpaugh Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 2:04.44
489 -3.3%
93 Sydney Gearhart Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 2:04.48
525 -1.7%
94 Susan Faremouth Swim Florida logoSwim Florida 2:04.49
476 -2.6%
95 Ashley Arzonico Patriot Aquatics (FL) logoPatriot Aquatics (FL) 2:04.52
487 -2.3%
96 Gwynne English West Florida Lightning Aquati logoWest Florida Lightning Aquati 2:04.54
524 PB
97 Kailey Goede Swim Florida logoSwim Florida 2:04.57
474 -2.8%
98 Sasha Ross Indian River Aquatics logoIndian River Aquatics 2:04.80
481 +0.1% PB
99 Ava Bates Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:04.94
478 -1.0%
100 Cassidy McKinnon Central Florida Metro (Orlando) YMCA logoCentral Florida Metro (Orlando) YMCA 2:05.37
469 -2.0%
101 Turkey Tureskis T2 Aquatics logoT2 Aquatics 2:05.51
455 -2.1%
102 Mackenzie Conger Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 2:05.88
495 +0.4% PB
103 Amanda Noellert Lakewood Ranch logoLakewood Ranch 2:06.25
440 -0.4%
104 Brianna Nicholas Trinity Prep Aquatics logoTrinity Prep Aquatics 2:06.64
432 -5.4%
105 Emily Blackford Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:06.69
442 -1.4%
106 Mariah Sawyer Lakeland (FL) Area Swimming logoLakeland (FL) Area Swimming 2:07.07
424 -2.4%
107 Abby Forman Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 2:07.25
431 -3.7%
108 Sydney Blair Area Tallahassee logoArea Tallahassee 2:07.81
420 +1.1% SB
109 Ellie Brinkman Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:07.93
418
111 Melanie Flott Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 2:10.28
373 -1.0%
112 MacKenzie Hatke Florida Elite Sw logoFlorida Elite Sw 2:11.15
357
113 Brice Creel Highlands Hurric logoHighlands Hurric 2:23.23
160
Elizabeth Anderson Bolles School Sharks logoBolles School Sharks NS
Emma Edmund Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas NS
Romina McCloskey Team Velocity logoTeam Velocity DNF
Eden Bates Bolles School Sharks logoBolles School Sharks NS
Leah Degeorge Bolles School Sharks logoBolles School Sharks NS