Site logo

Florida Swimming Senior SCY Championships

  • Completed
  • Feb. 23–26, 2017
  • SCY
  • Orlando, FL

100 Free Men

A Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 Grant Sanders Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 44.34
871 +2.6% PB
2 Jeremy Parker Greater Tampa Swimming Assn logoGreater Tampa Swimming Assn 44.86
843 -1.7%
3 Jackson DeFore Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 45.27
821 +0.2% PB
4 Tate Callahan North Florida Swimming, Inc. logoNorth Florida Swimming, Inc. 45.82
792 -0.9%
5 John Fulginiti Blue Dolfins logoBlue Dolfins 46.55
754 0.0%
6 Michael Bemis Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 47.18
722 +0.7% PB
7 Lliam Dolan Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 47.31
737 -1.5%
8 Levi Parsons Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 47.42
731 -0.5%
B Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
9 Bruno Carvalho Blue Dolfins logoBlue Dolfins 46.53
755 -0.4%
10 Matthew Nutter Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 47.06
750 -2.8%
11 Gabriel Knaut Montverde Eagles Swim Club logoMontverde Eagles Swim Club 47.10
726
12 Colton Gray Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 47.84
710 -3.1%
13 Matthew Argulewicz Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 47.89
738 +2.7% PB
14 Davis Olmsted T2 Aquatics logoT2 Aquatics 47.94
705 -1.4%
15 Aldo CASTILLO Gator Swim Club logoGator Swim Club 47.98
681 -0.9%
16 Alec Dawson Gator Swim Club logoGator Swim Club 48.70
667 -0.6%
C Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
17 Tyler Tatro Central Florida Metro (Orlando) YMCA logoCentral Florida Metro (Orlando) YMCA 47.66
719 +3.4% PB
18 Matt Serra Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 47.77
692 -2.2%
19 Jackson Flynn Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 48.30
687 +7.9% PB
20 Jordan Roubicek NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 48.36
684 +0.7% PB
21 Grant Hill Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 48.73
644 +0.7% PB
21 Tom Ward Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 48.73
666 -0.2%
23 Tristan Sanders Area Tallahassee logoArea Tallahassee 48.87
659 PB
24 Skyler Hamilton West Florida Lightning Aquati logoWest Florida Lightning Aquati 49.01
652 +0.6% PB
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 Jeremy Parker Greater Tampa Swimming Assn logoGreater Tampa Swimming Assn 44.58
858 -1.0%
2 Grant Sanders Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 44.91
841 +1.4% PB
3 Jackson DeFore Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 46.06
779 -1.5%
4 Tate Callahan North Florida Swimming, Inc. logoNorth Florida Swimming, Inc. 46.68
747 -2.8%
5 Michael Bemis Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 47.28
716 +0.5% PB
6 Lliam Dolan Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 47.31
737 -1.5%
7 John Fulginiti Blue Dolfins logoBlue Dolfins 47.47
707 -2.0%
8 Levi Parsons Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 47.52
726 -0.7%
9 Alec Dawson Gator Swim Club logoGator Swim Club 47.60
722 +1.7% PB
10 Bruno Carvalho Blue Dolfins logoBlue Dolfins 47.67
697 -2.9%
11 Matthew Nutter Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 47.71
717 -4.2%
12 Colton Gray Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 47.80
712 -3.1%
13 Gabriel Knaut Montverde Eagles Swim Club logoMontverde Eagles Swim Club 47.86
687
14 Aldo CASTILLO Gator Swim Club logoGator Swim Club 47.99
681 -0.9%
15 Davis Olmsted T2 Aquatics logoT2 Aquatics 48.30
687 -2.1%
16 Matthew Argulewicz Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 48.32
716 +1.8% PB
17 Matt Serra Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 48.48
656 -3.7%
18 Jackson Flynn Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 48.54
675 +7.5% PB
19 Tom Ward Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 48.60
672 +0.1% PB
20 Harrison Paul Lakeland (FL) Area Swimming logoLakeland (FL) Area Swimming 48.61
650 +2.1% PB
21 Gavin Jones Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 48.66
647 -7.4%
22 Skyler Hamilton West Florida Lightning Aquati logoWest Florida Lightning Aquati 48.74
665 +1.2% PB
23 Tyler Tatro Central Florida Metro (Orlando) YMCA logoCentral Florida Metro (Orlando) YMCA 49.01
652 +0.7% SB
24 Fitz Rawls Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 49.04
629 +3.7% PB
25 Grant Hill Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 49.12
625 -0.1%
26 Chase Benton unattached 49.14
646 -2.3%
27 Tristan Sanders Area Tallahassee logoArea Tallahassee 49.16
645 PB
28 Jordan Roubicek NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 49.17
644 -1.0%
29 Jake Connery Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 49.18
644 -2.8%
30 Matthew Mizell Central Florida Metro (Orlando) YMCA logoCentral Florida Metro (Orlando) YMCA 49.19
643 +0.1% PB
31 Jay McArthur West Florida Lightning Aquati logoWest Florida Lightning Aquati 49.20
643 -0.1%
32 Tyler Dillon Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 49.36
635 -2.5%
33 Jordan Saslo Hilltoppers of Inverness logoHilltoppers of Inverness 49.42
632 PB
34 Ryan McGregor Aquatic Club Of Temple Terrace logoAquatic Club Of Temple Terrace 49.49
607 -4.5%
35 Ryan Buczkowski Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 49.54
604 -2.8%
35 Antonio MENACHO Gator Swim Club logoGator Swim Club 49.54
604 -1.5%
37 John Pate Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 49.57
625 -6.4%
38 Reilly Maguire Blue Dolfins logoBlue Dolfins 49.60
623 -4.3%
39 Jacob Hamilton Blue Wave Swimming logoBlue Wave Swimming 49.64
600
40 Garrett McGovern Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 49.66
745 +8.0% PB
41 Kevin Niederdorfer Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 49.77
593 -2.2%
42 Clay Marsh Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 49.83
612 +0.4% PB
43 Walker Snowden Area Tallahassee logoArea Tallahassee 49.90
609 +0.3% PB
44 Alexander Bradfield T2 Aquatics logoT2 Aquatics 49.93
586 +4.6% SB
45 Andres Vega Central Florida Metro (Orlando) YMCA logoCentral Florida Metro (Orlando) YMCA 49.95
607 -0.7%
46 Drew Johnson Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 49.99
605 -4.5%
46 David Morales Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 49.99
583 PB
46 Logan Ingerick Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 49.99
825 +1.5% PB
49 Adrian Paulo Balbuena Gator Swim Club logoGator Swim Club 50.02
581 PB
50 Tyler Carmichael Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 50.11
577 -4.1%
50 Jason Westcott Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 50.11
577 -2.0%
52 Elijah Hassett Winter Haven Sti logoWinter Haven Sti 50.17
574 -1.7%
52 John Pellegrino Swim Florida logoSwim Florida 50.17
626 -0.2%
54 Reese Gawronski Trinity Prep Aquatics logoTrinity Prep Aquatics 50.22
594
55 Ray Petrus Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 50.26
592 +3.6% PB
56 Max Noblin Area Tallahassee logoArea Tallahassee 50.32
589 +0.9% PB
56 Jacob Watkins Gator Swim Club logoGator Swim Club 50.32
589 +5.1% PB
58 Reston Bartlett Lakeland (FL) Area Swimming logoLakeland (FL) Area Swimming 50.39
586 -1.6%
59 Jacob Singleton Mandarin Aquatic logoMandarin Aquatic 50.40
563 +3.4% SB
60 Travis Stuart Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 50.52
558 -1.4%
61 Nate McBurney Team Velocity logoTeam Velocity 50.70
549 +5.0% PB
61 Ryan Rabalais Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 50.70
571 PB
63 Logan Quint Central Florida Metro (Orlando) YMCA logoCentral Florida Metro (Orlando) YMCA 50.91
540 -2.5%
64 Jacob Morgan Seminole Aquatic logoSeminole Aquatic 50.96
559 -3.5%
65 Nicolas Moran Kissimmee Swim Association logoKissimmee Swim Association 51.05
533 -2.0%
66 Christian Brown Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 51.06
554 +0.1% PB
67 Zachary Seidle Indian River Aquatics logoIndian River Aquatics 51.18
549 +2.9% SB
68 Zachary Greenwood West Florida Lightning Aquati logoWest Florida Lightning Aquati 51.25
670 +0.9% PB
69 Camry Artalona Team Velocity logoTeam Velocity 51.26
545 -2.5%
70 Joshua Rinosa Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 51.27
523
70 Jacob Finegan Central Florida Metro (Orlando) YMCA logoCentral Florida Metro (Orlando) YMCA 51.27
523 -3.3%
72 Nathan Clark Saint Cloud Aquatic Team logoSaint Cloud Aquatic Team 51.29
544 -4.1%
73 Justin Fales Swim Florida logoSwim Florida 51.33
542 -0.7%
74 Alexander Narvaez-Duckworth Gator Swim Club logoGator Swim Club 51.39
539 +1.1% PB
75 Joshua Mendieta Charlotte County Swimming logoCharlotte County Swimming 51.79
521 -4.4%
76 Andrew Brown Indian River Aquatics logoIndian River Aquatics 51.87
496
77 Max Lasday Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 51.88
517 -3.1%
78 Tristan Tail Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 51.96
513 -6.0%
79 Benjamin Mack-Jackson Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 52.05
632 -3.4%
80 Zack Davis Florida Elite Sw logoFlorida Elite Sw 52.38
494
81 Kory Kimura Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 52.61
607 -3.2%
82 Jabari Ramsey Florida Elite Sw logoFlorida Elite Sw 52.81
475
83 Scott Showalter Greater Tampa Swimming Assn logoGreater Tampa Swimming Assn 53.29
576
84 Connor Patacca unattached 53.41
449 -3.6%
85 Carmine Raimondi Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 53.44
448 -5.0%
86 Adam Young Seminole Aquatic logoSeminole Aquatic 54.56
521 -6.0%
Speakman Smith Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax NS
Gabi Gomez Treig Bolles School Sharks logoBolles School Sharks NS
Brendan Firlie Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks NS
Alec Bowie Area Tallahassee logoArea Tallahassee NS
Robert Cecil Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas NS
Peter Kiernan Montverde Eagles Swim Club logoMontverde Eagles Swim Club NS
Manden Smith Pipeline Swimmin logoPipeline Swimmin NS
Jace Chouinard Swim Florida logoSwim Florida NS
Paolo Sunyak T2 Aquatics logoT2 Aquatics NS
Victor Santos Area Tallahassee logoArea Tallahassee NS
Noah Manera Team Velocity logoTeam Velocity NS
Austin Katz Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks NS
Nathaniel Stovern Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas NS