Site logo

Florida Swimming Senior SCY Championships

  • Completed
  • Feb. 23–26, 2017
  • SCY
  • Orlando, FL

200 IM Men

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 John Fulginiti Blue Dolfins 1:50.19
 
845 -1.4%
2 Wyatt Kellett T2 Aquatics 1:50.49
 
874 +1.1% PB
3 John Hutton Bolles School Sharks 1:51.81
 
806 -2.1%
4 Nicholas Brown Episcopal AmberJax 1:53.07
 
777 -2.4%
5 Lliam Dolan Central Florida Marlins 1:53.94
 
793 -0.4%
6 Santiago Corredor Swim Florida 1:54.22
 
787 -6.1%
7 Wyatt Foote Area Tallahassee 1:55.33
 
761 -2.3%
8 Tyler Dillon Southwest Stars Swim Club 1:56.44
 
736 +1.6% PB
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Mason Wilby Gator Swim Club 1:51.03
 
862 -1.2%
10 Keanan Dols Sarasota YMCA Sharks 1:53.75
 
761 -3.7%
11 Brett Riley Sarasota YMCA Sharks 1:54.88
 
771 -2.7%
12 Tucker Adams Indian River Aquatics 1:57.24
 
682 +0.2% SB
13 David Morales Central Florida Marlins 1:57.34
 
680 PB
14 Conor Lynch NTC Aquatics 1:58.81
 
647 PB
15 Matt Serra Bolles School Sharks 2:02.67
 
566
16 Jacob Hyde Central Florida Marlins 2:03.52
 
549
C Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Joseph Kim Bolles School Sharks 1:55.68
 
753 -0.7%
18 Mauricio Lobo Area Tallahassee 1:57.60
 
674
19 Coleman Kramer Saint Edwards Aquatics 1:58.13
 
698 -1.4%
20 Jack Sylvester Sarasota YMCA Sharks 1:58.19
 
697 -1.3%
21 John Pate Bolles School Sharks 1:58.25
 
696
22 Kyle Stoker Berkeley Barracudas 1:59.87
 
660 +3.4% PB
23 Robert Catron Blue Dolfins 2:01.37
 
628 -1.7%
24 Fitz Rawls Academy Aquatic Club 2:02.63
 
567
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Wyatt Kellett T2 Aquatics 1:52.66
 
823 -0.9%
2 Santiago Corredor Swim Florida 1:52.81
 
819 -4.8%
3 John Hutton Bolles School Sharks 1:53.94
 
756 -4.0%
4 John Fulginiti Blue Dolfins 1:54.12
 
752 -5.0%
5 Nicholas Brown Episcopal AmberJax 1:55.10
 
730 -4.3%
6 Lliam Dolan Central Florida Marlins 1:56.04
 
745 -2.2%
7 Wyatt Foote Area Tallahassee 1:56.23
 
741 -3.1%
8 Tyler Dillon Southwest Stars Swim Club 1:57.25
 
718 +0.9% PB
9 Keanan Dols Sarasota YMCA Sharks 1:57.53
 
675 -7.1%
10 Conor Lynch NTC Aquatics 1:57.89
 
668 PB
11 Tucker Adams Indian River Aquatics 1:57.94
 
666 -0.4%
12 Matt Serra Bolles School Sharks 1:57.97
 
666
13 Mason Wilby Gator Swim Club 1:58.24
 
696 -7.8%
14 David Morales Central Florida Marlins 1:58.33
 
658 PB
15 Brett Riley Sarasota YMCA Sharks 1:58.55
 
689 -6.0%
16 Jacob Hyde Central Florida Marlins 1:58.74
 
649
17 Coleman Kramer Saint Edwards Aquatics 1:58.76
 
685 -2.0%
18 Fitz Rawls Academy Aquatic Club 1:59.17
 
640 PB
19 Jack Sylvester Sarasota YMCA Sharks 1:59.50
 
668 -2.5%
20 Mauricio Lobo Area Tallahassee 1:59.62
 
630
21 Kyle Stoker Berkeley Barracudas 1:59.83
 
661 +3.4% PB
22 John Pate Bolles School Sharks 1:59.85
 
661
23 Robert Catron Blue Dolfins 1:59.94
 
659 -0.5%
24 Joseph Kim Bolles School Sharks 2:00.00
 
658 -4.5%
25 Garrett McGovern Tampa Bay Aquatics 2:00.02
 
780 +0.6% PB
26 Elijah Moothedan Academy Aquatic Club 2:00.31
 
615 -1.2%
27 Jake Adcock Bolles School Sharks 2:00.57
 
645 -7.5%
28 Will Smith Saint Petersburg Aquatics 2:00.64
 
644 -0.2%
29 Levi Parsons Daytona Beach Speed 2:00.70
 
643 PB
30 Caleb Kravitz Saint Petersburg Aquatics 2:01.06
 
646 +0.5% PB
31 Alexander Bradfield T2 Aquatics 2:01.08
 
599
32 Skyler Hamilton West Florida Lightning Aquati 2:01.10
 
634 PB
33 Michael Limia Gator Swim Club 2:01.29
 
595
34 Fernando Fernandez Gator Swim Club 2:01.30
 
630 PB
35 John Lalime Saint Edwards Aquatics 2:01.53
 
590 +0.5% PB
36 Michael Walch Swim Florida 2:01.71
 
621 -0.9%
37 Reef Ide Daytona Beach Speed 2:01.72
 
743 +0.7% PB
38 Beau Hutchins Sarasota YMCA Sharks 2:01.90
 
582 +0.5% PB
39 John Jansen Greater Tampa Swimming Assn 2:02.08
 
614 -0.7%
40 Andrew Mills Swim Florida 2:02.16
 
612 PB
41 Charles Valenti Sarasota Tsunami Swim Team 2:02.31
 
609 PB
42 Evan Weber Sarasota YMCA Sharks 2:02.38
 
618 +2.2% PB
43 Orion Bopp North Florida Swimming, Inc. 2:02.51
 
605 -1.6%
44 Benjamin Mack-Jackson Southwest Stars Swim Club 2:03.03
 
715 +1.4% PB
45 Speakman Smith Episcopal AmberJax 2:03.06
 
593 -1.8%
46 Danny Bastawros Sarasota YMCA Sharks 2:03.23
 
590 -5.0%
47 Christopher Dieffenthaller Berkeley Barracudas 2:04.04
 
693 -6.2%
48 Zachary Seidle Indian River Aquatics 2:04.18
 
570 +5.3% SB
49 Cameron Ferreira Central Brevard 2:04.74
 
559 -1.1%
50 Jabari Ramsey Florida Elite Sw 2:04.80
 
558
51 Elijah Harris Planet Swim Aqua 2:05.14
 
516 +0.5% PB
52 Clay Marsh Southwest Stars Swim Club 2:05.27
 
548 +0.2% PB
53 Kory Kimura Tampa Bay Aquatics 2:05.38
 
666 +2.3% PB
54 Andres Vega Central Florida Metro (Orlando) YMCA 2:05.43
 
545 +1.3% PB
55 Jacob Singleton Mandarin Aquatic 2:05.70
 
505 +2.2% PB
56 Logan Ingerick Berkeley Barracudas 2:05.72
 
761
57 Garrett Cone Rocoa of Brevard 2:05.97
 
653 +2.3% PB
58 Adrian Paulo Balbuena Gator Swim Club 2:05.99
 
499 -1.1%
59 Connell Murch Saint Petersburg Aquatics 2:06.33
 
527
60 Tristan Tail Episcopal AmberJax 2:06.45
 
525 PB
61 Sam Dolgin Berkeley Barracudas 2:06.52
 
523 -0.3%
62 alex Pike East Coast Swim Team 2:06.72
 
638 -2.7%
63 Jacob Schuster Pipeline Swimmin 2:06.93
 
515 +1.0% PB
64 Tommy Nagle Greater Tampa Swimming Assn 2:07.05
 
631 +1.5% PB
65 Ryan Staunch Swim Florida 2:07.56
 
621 PB
66 Michael Bemis Palm Harbor YMCA Piranhas 2:08.24
 
456 +4.7% PB
66 Spencer Greaves Saint Edwards Aquatics 2:08.24
 
490
68 Jarod Farrow T2 Aquatics 2:08.25
 
490 -0.8%
69 Mason Williams NTC Aquatics 2:08.53
 
602
70 Richard Certuche Bolles School Sharks 2:08.63
 
483 -3.5%
71 Nicolas Moran Kissimmee Swim Association 2:09.28
 
437 +2.0% SB
72 Wesley Bokelmann Sarasota Tsunami Swim Team 2:13.94
 
386
Grant Sanders Saint Petersburg Aquatics DQ
Andrew Kowalski Bolles School Sharks NS
Noah Manera Team Velocity NS
Drew Johnson Episcopal AmberJax NS
Paolo Sunyak T2 Aquatics NS
Jian Wang Gator Swim Club NS
Joey Licht Tampa Bay Aquatics NS
Nikita Denisyako Gator Swim Club NS