Site logo

2017 Tennessee State Championships

  • Completed
  • Feb. 10–13, 2017
  • SCY
  • Knoxville, TN

200 Free Women

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Alexandra Walsh Harpeth Hall 1:45.24
 
172
2 Erica Laning Hardin Valley 1:46.26
 
167 +2.2% PB
3 Allie Raab Brentwood Academy 1:49.44
 
152 -1.6%
4 Kallie Chelsvig Hillsboro 1:51.22
 
144 PB
5 Rachel Aycock Hardin Valley 1:52.25
 
140 +1.2% PB
6 Lauren Hurt Brentwood 1:53.09
 
136 +1.3% PB
7 Hannah Gill Baylor 1:53.61
 
134
8 Meredith Geyer Germantown 1:53.80
 
133 +1.1% SB
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Emily Aycock Hardin Valley 1:51.24
 
144 +1.3% PB
10 Mary Banick West Knoxville 1:53.43
 
135 +0.9% SB
11 Ashley Slayton Franklin County 1:53.71
 
134 -0.6%
12 Wells Johnstone Madison Academic 1:54.20
 
131 +3.9% PB
13 Mason Davis Saint Marys Episcopal 1:56.43
 
122 -0.1%
14 Lucy Patterson White Station 1:57.19
 
119 -0.8%
15 Abby Rumpp L&N Stem 1:57.87
 
117 -3.1%
16 Kylie Cutcher Hardin Valley 1:58.09
 
116 -0.3%
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Alexandra Walsh Harpeth Hall 1:47.86
 
160
2 Allie Raab Brentwood Academy 1:50.26
 
149 -2.4%
3 Erica Laning Hardin Valley 1:50.35
 
148 -1.6%
4 Meredith Geyer Germantown 1:52.36
 
139 +2.4% SB
5 Rachel Aycock Hardin Valley 1:53.18
 
136 +0.3% PB
6 Hannah Gill Baylor 1:53.40
 
135
7 Kallie Chelsvig Hillsboro 1:53.56
 
134 PB
8 Lauren Hurt Brentwood 1:53.63
 
134 +0.8% PB
9 Wells Johnstone Madison Academic 1:53.99
 
132 +4.0% PB
10 Emily Aycock Hardin Valley 1:54.31
 
131 -1.4%
11 Mary Banick West Knoxville 1:54.41
 
131 +0.1% SB
12 Mason Davis Saint Marys Episcopal 1:55.17
 
127 +1.0% PB
13 Lucy Patterson White Station 1:56.30
 
123 -0.0%
14 Ashley Slayton Franklin County 1:56.34
 
123 -2.9%
15 Abby Rumpp L&N Stem 1:56.46
 
122 -1.9%
16 Kylie Cutcher Hardin Valley 1:56.88
 
120 +0.7% PB
17 Claire Epperson Saint Georges 1:56.95
 
120 +0.4% SB
18 Lexi Grisham Siegel 1:57.30
 
119
19 Carlin Hudson Chattanooga School for Arts & Sciences 1:57.68
 
117 +1.3% PB
20 Anna Ward Girls Prep 1:57.86
 
117
21 Millie Oldham Brentwood 1:57.89
 
116 -0.3%
22 Lettie Williams Hume-Fogg Academic Magnet 1:57.92
 
116 +1.6% PB
23 Grayson Payne Homeschool Individual 1:58.27
 
115 -2.8%
24 Chase Lahr Smoky Mountain HEA 1:58.39
 
114 +4.5% PB
25 Stella Takvoryan West Knoxville 1:58.43
 
114 +2.7% SB
26 Avery Wilson Baylor 1:59.29
 
111
27 Amber Schulte Memphis HEA 1:59.37
 
111 +0.8% PB
28 Kaia Stevenson Memphis HEA 1:59.62
 
110
29 Allison Barclay Bearden 2:00.09
 
108 -0.3%
30 Megan Hanson Signal Mountain 2:00.30
 
107 -0.6%
31 Abigail Tankersley Bearden 2:00.31
 
107 +0.3% SB
32 Lakelyn Ziegler Tennessee (Bristol) 2:00.48
 
106 -2.0%
33 Veronica Hafner Bearden 2:00.57
 
106 +0.6% PB
34 Kate Mabry Harpeth Hall 2:00.63
 
106 -1.1%
35 Mikayla Oleksyk Ravenwood 2:00.84
 
105 +0.7% PB
36 Sarah Pemberton Bearden 2:01.20
 
104 +3.4% PB
37 Rita Johnson Ensworth 2:01.26
 
103 +0.3% SB
38 Maddie Ellis Houston 2:01.49
 
103 PB
39 Katlyn Ayers Science Hill 2:01.50
 
103 PB
40 Shelby Hale Harding Academy of Memphis 2:01.52
 
103 -2.1%
41 Morgan Misenar Science Hill 2:01.55
 
102 -1.2%
42 Eliza Felos Lebanon 2:01.77
 
102 +1.2% PB
43 Emma O'Heron Centennial (Franklin) 2:02.14
 
100 PB
44 Zsofia Biegl Harpeth Hall 2:02.25
 
100 -1.7%
45 Isabel Tomita Science Hill 2:02.73
 
98 PB
46 Emily Ivey Hardin Valley 2:03.00
 
97 -0.2%
47 Elizabeth Massey Harpeth Hall 2:03.30
 
96 +1.5% PB
48 Francie Sentilles Hutchison 2:03.75
 
94
49 Kelsey Craighead Knoxville Catholic 2:04.30
 
92 -1.1%
50 Amanda Justice Page 2:04.57
 
91 +5.5% SB
50 Genna Ringler Baylor 2:04.57
 
91 PB
52 Kate Craft Houston 2:04.82
 
91 PB
53 Larabeth Case Pope John Paul II (Hendersonville) 2:05.26
 
89 +0.3% SB
54 Sarah Clifford Bartlett 2:05.52
 
88 +2.4% PB
55 Georgia Martelle Ravenwood 2:07.91
 
80 +3.6% PB
56 Grace Eatman Pope John Paul II (Hendersonville) 2:07.92
 
80
57 Katie Kite Maryville 2:07.93
 
80 +0.6% PB
58 Margaret Johnson Ensworth 2:08.02
 
80 +1.9% SB
59 Megan Barnes Science Hill 2:08.43
 
78
60 Ella Platek Pope John Paul II (Hendersonville) 2:08.44
 
78 +2.8% PB
61 Sarah Potter Wilson Central 2:08.86
 
77 +1.4% PB
62 Alexandria Weaver Memphis HEA 2:08.89
 
77 +1.8% PB
63 Kate Schlegel Girls Prep 2:08.98
 
76 PB
64 Anna Weis Central Magnet 2:09.02
 
76 -3.1%
65 Gabrielle Cheatham Marshall County 2:09.23
 
76 +1.2% PB
66 Emma Henschel Centennial (Franklin) 2:10.03
 
73 +2.3% SB
67 Kenzie Welch Hardin Valley 2:10.05
 
73 -0.3%
68 Emma Phillips Jackson Christian School 2:10.23
 
72 +2.8% SB
69 Anica Gilbert Middle Tenn Christian School 2:10.38
 
72 -1.0%
70 Kayleigh Berg Science Hill 2:10.69
 
71
71 Brooke Foster L&N Stem 2:11.39
 
69
72 Cecilia Brazil Brentwood 2:12.70
 
64 -7.5%
73 Megan Todd Christ Presbyterian 2:12.71
 
64 +0.2% SB
74 Lauren Williams Wilson Central 2:12.96
 
64 PB
75 Marlee Bratsch Central Magnet 2:13.40
 
62
76 Kathiryn White Jefferson County 2:13.45
 
62 +3.5% SB
77 Hannah Love Dobyns Bennett 2:13.57
 
62 -8.1%
78 Prim Wiphatphumiprates Harpeth Hall 2:14.43
 
59 -2.0%
79 Madi Cottrell Oak Ridge 2:18.25
 
48 -7.1%
Alexis Hawkins Oakland DQ