CollegeSwimming.com

2017 NCAA Division III Championships

  • Shenandoah, TX
  • Date

    Mar. 15–18, 2017

  • Course

    SCY

  • Status

    Completed

  • Twitter

200 Medley Relay Men

Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points
1 Emory (A) Emory
  1. Mitchell Cooper
  2. Andrew Wilson
  3. Cooper Tollen
  4. Oliver Smith
1:27.31
 
836
2 Denison (A) Denison
  1. Carson Clear
  2. Tiernan Foster-Smith
  3. Kenny Fox
  4. Zachary Wagner
1:29.59
 
774
3 Worcester Polytechnic (A) Worcester Polytechnic
  1. John Bauer
  2. Tim Petri
  3. Karim Elsayed
  4. Andrew Bauer
1:29.72
 
771
4 Williams (A) Williams
  1. Benjamin Lin
  2. Yonaton Melnick
  3. Timothy Kostolansky
  4. Curtis Maher
1:29.75
 
770
5 Johns Hopkins (A) Johns Hopkins
  1. Peter Conzola
  2. Peter Lazorchak
  3. Mark Wilson
  4. Michael Ashmead
1:29.81
 
768
6 MIT (A) MIT
  1. Bouke Edskes
  2. Justin Chiu
  3. William Arcand
  4. Joshua Tomazin
1:29.87
 
767
7 Washington (Mo) (A) Washington (Mo)
  1. Peyton Wilson
  2. Michael Lagieski
  3. Andrew Pek
  4. Ross Brown
1:29.91
 
766
8 UW-Stevens Point (A) UW-Stevens Point
  1. Sam Jekel
  2. Jack Englehardt
  3. Brandon Richardson
  4. James Donnellan
1:30.06
 
762
9 New York (A) New York
  1. Chad Moody
  2. Timothy Kou
  3. Daniel Tay
  4. Joseph Baron
1:30.13
 
760
10 Kenyon (A) Kenyon
  1. Ben Baturka
  2. Trevor Manz
  3. Jon Zimdars
  4. Austin Pu
1:30.19
 
759
11 Calvin (A) Calvin
  1. Benjamin Holstege
  2. Elijah Holstege
  3. Brett Stoughton
  4. Jared Britton
1:30.48
 
751
12 TCNJ (A) TCNJ
  1. Alexander Skoog
  2. Ryan Gajdzisz
  3. Scott Vitabile
  4. Adam Coppola
1:30.66
 
747
13 Albion (A) Albion
  1. Alec Nyboer
  2. Tyler Kimbrell
  3. Nate Kozycki
  4. Derek Bosko
1:30.76
 
744
14 Rowan (A) Rowan
  1. Dan Lawton
  2. Michael Simunek
  3. Nicholas Marks
  4. Eric Feuerstein
1:30.92
 
740
15 Amherst (A) Amherst
  1. Samuel Spurrell
  2. Elijah Spiro
  3. Jack Koravos
  4. Alexander Dreisbach
1:30.96
 
739
16 Bates (A) Bates
  1. Riley Ewing
  2. Daniel Walpole
  3. Teddy Pender
  4. Jonathan Depew
1:31.13
 
735
17 Tufts (A) Tufts
  1. Kingsley Bowen
  2. Eric Shi
  3. Zachary Wallace
  4. Roger Gu
1:31.33
 
730
18 Chicago (A) Chicago
  1. Albert Litschgi
  2. Reona Yamaguchi
  3. Alexander Farrell
  4. Jonathan Simoneau
1:31.48
 
727
19 Pomona-Pitzer (A) Pomona-Pitzer
  1. Samuel To
  2. Mark Hallman
  3. Ryan Drover
  4. Adrian Hui
1:32.17
 
711
20 Connecticut College (A) Connecticut College
  1. Michael Fothergill
  2. Drake Freiberg
  3. George Tilneac
  4. Nicholas Brosnihan
1:32.19
 
710
21 Linfield (A) Linfield
  1. Noah Cutting
  2. Victor Brasil
  3. Matthew Hanson
  4. Neirton Oliveira
1:32.20
 
710
22 C-M-S (A) C-M-S
  1. Matthew Williams
  2. Jackson Crewe
  3. Graham Spurzem
  4. Benjamin Culberson
1:32.95
 
693
23 SUNY-Geneseo (A) SUNY-Geneseo
  1. Matthew Modelewski
  2. Derek Secord
  3. Scott Guyton
  4. Jeffrey Doser
1:33.16
 
688
24 UW-La Crosse (A) UW-La Crosse
  1. Ryan Jessen
  2. Jacob Burchfield
  3. Jackson Uselman
  4. Nicholas Brehmer
1:35.39
 
641
UW-Eau Claire (A) UW-Eau Claire
  1. Collin Miller
  2. Benjamin Fisher
  3. Caleb Odmark
  4. Logan Coert
DQ