CollegeSwimming.com

2017 NCAA Division III Championships

  • Completed
  • Mar. 15–18, 2017
  • SCY
  • Shenandoah, TX

400 Free Relay Men

Swim-off SCY
Rank Name Team Time Points
1 MIT (A) MIT
  1. Jeremy Bogle
  2. Bouke Edskes
  3. Douglas Kogut
  4. Joshua Tomazin
2:58.20
 
808
2 TCNJ (A) TCNJ
  1. Alexander Skoog
  2. Ryan Gajdzisz
  3. Andrew Nesbitt
  4. Scott Vitabile
2:58.74
 
801
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points
1 Emory (A) Emory
  1. Trey Kolleck
  2. ALEX HARDWICK
  3. Hayes Burdette-Sapp
  4. Oliver Smith
2:58.79
 
800
2 Denison (A) Denison
  1. Walt Dauksher
  2. Maxwell Howes
  3. Kenny Fox
  4. Zachary Wagner
2:59.37
 
793
3 Johns Hopkins (A) Johns Hopkins
  1. Evan Holder
  2. Michael Ashmead
  3. Austin Wilson
  4. Michael Wohl
2:59.39
 
792
4 New York (A) New York
  1. Timothy Kou
  2. Alexander Katz
  3. Joseph Baron
  4. Chad Moody
3:00.02
 
784
5 Albion (A) Albion
  1. Sebastian Tostado
  2. Derek Bosko
  3. Scott Ciemniecki
  4. Parker Belmore
3:00.12
 
783
6 Rowan (A) Rowan
  1. Eric Feuerstein
  2. Nathan Wojtowicz
  3. Paul Long
  4. Jesse Novak
3:00.40
 
779
7 Kenyon (A) Kenyon
  1. Aj Reid
  2. Robert Williams
  3. Ambert Sawaya
  4. Weston Carpenter
3:00.48
 
778
8 MIT (A) MIT
  1. Jeremy Bogle
  2. Bouke Edskes
  3. Douglas Kogut
  4. Joshua Tomazin
3:00.51
 
778
9 TCNJ (A) TCNJ
  1. Alexander Skoog
  2. Ryan Gajdzisz
  3. Andrew Nesbitt
  4. Scott Vitabile
3:00.51
 
778
10 Washington (Mo) (A) Washington (Mo)
  1. Ross Brown
  2. Justin Morrell
  3. Andrew Pek
  4. Chase Van Patten
3:00.70
 
775
11 Amherst (A) Amherst
  1. Jack Koravos
  2. Charles Seltzer
  3. Eric Wong
  4. Alexander Dreisbach
3:01.67
 
763
12 Pomona-Pitzer (A) Pomona-Pitzer
  1. Adrian Hui
  2. Mark Hallman
  3. Ryan Drover
  4. Samuel To
3:01.78
 
761
12 Tufts (A) Tufts
  1. Roger Gu
  2. Kingsley Bowen
  3. Lawrence Lau
  4. James McElduff
3:01.78
 
761
14 UW-Stevens Point (A) UW-Stevens Point
  1. Jack Englehardt
  2. Grant Moser
  3. Jacob Aegerter
  4. Sam Jekel
3:02.09
 
758
15 Worcester Polytechnic (A) Worcester Polytechnic
  1. Andrew Bauer
  2. Karim Elsayed
  3. Frederick Burgwardt
  4. Andrew Kelleher
3:02.17
 
757
16 Chicago (A) Chicago
  1. Alexander Farrell
  2. Albert Litschgi
  3. Joseph Mitchell
  4. Jonathan Simoneau
3:02.25
 
756
17 UW-Eau Claire (A) UW-Eau Claire
  1. Benjamin Fisher
  2. Caleb Odmark
  3. Logan Coert
  4. Collin Miller
3:04.01
 
734
18 Bates (A) Bates
  1. Jonathan Depew
  2. Teddy Pender
  3. Riley Ewing
  4. Daniel Walpole
3:05.64
 
715
19 UW-La Crosse (A) UW-La Crosse
  1. Jackson Uselman
  2. Nicholas Brehmer
  3. Ryan Jessen
  4. Jacob Burchfield
3:05.92
 
712
20 SUNY-Geneseo (A) SUNY-Geneseo
  1. Jeffrey Doser
  2. Derek Secord
  3. Matthew Modelewski
  4. Scott Guyton
3:06.22
 
708
21 Case Western (A) Case Western
  1. Oliver Hudgins
  2. Drew Hamilton
  3. Michael Schmidt
  4. Jonathan Henning
3:07.47
 
694
C-M-S (A) C-M-S
  1. Matthew Williams
  2. Graham Spurzem
  3. Jackson Crewe
  4. Benjamin Culberson
NS