CollegeSwimming.com

Filters

2017 NCAA Division III Championships

  • Shenandoah, TX
  • Date

    Mar. 15–18, 2017

  • Course

    SCY

  • Status

    Completed

  • Twitter

800 Free Relay Men

Timed Finals SCY
Rank Name Team Time Points
1 Denison (A) Denison
  1. Walt Dauksher
  2. Jackson Lindell
  3. Stuart Hohm
  4. Ryan Stevenson
6:30.72
 
848
2 Johns Hopkins (A) Johns Hopkins
  1. Evan Holder
  2. Andrew Greenhalgh
  3. Davis Knox
  4. Michael Wohl
6:32.56
 
836
3 Kenyon (A) Kenyon
  1. Arthur Conover
  2. Robert Williams
  3. Ambert Sawaya
  4. Gabriel Bellott-Mcgrath
6:33.64
 
829
4 Emory (A) Emory
  1. Christian Baker
  2. Alex Kohlman
  3. Tom Gordon
  4. Hayes Burdette-Sapp
6:36.49
 
811
5 TCNJ (A) TCNJ
  1. Ryan Gajdzisz
  2. Harrison Yi
  3. Scott Vitabile
  4. Alexander Skoog
6:38.84
 
797
6 MIT (A) MIT
  1. Douglas Kogut
  2. John Matthews
  3. Peter Crocker
  4. David Morejon
6:39.24
 
795
7 C-M-S (A) C-M-S
  1. Matthew Williams
  2. Benjamin Culberson
  3. Graham Spurzem
  4. Jackson Crewe
6:40.17
 
789
8 Tufts (A) Tufts
  1. Noah Cagley
  2. Zachary Wallace
  3. Kingsley Bowen
  4. James McElduff
6:40.19
 
789
8 Williams (A) Williams
  1. Grant Johnson
  2. Curtis Maher
  3. Benjamin Lin
  4. Andrew Trunsky
6:40.19
 
789
10 New York (A) New York
  1. Timothy Kou
  2. Alexander Katz
  3. Daniel Sing
  4. Ian Rainey
6:41.29
 
782
11 Washington (Mo) (A) Washington (Mo)
  1. Kevin Van Cleave
  2. Andrew Ellison
  3. Chase Van Patten
  4. Justin Morrell
6:41.36
 
782
12 Amherst (A) Amherst
  1. Charles Seltzer
  2. Eric Wong
  3. Jack Koravos
  4. Connor Haley
6:42.26
 
777
13 Pomona-Pitzer (A) Pomona-Pitzer
  1. Zachary Senator
  2. Samuel To
  3. Will Abele
  4. Mark Hallman
6:44.00
 
767
14 Rowan (A) Rowan
  1. Jesse Novak
  2. Eric Feuerstein
  3. Anthony Czar
  4. Paul Long
6:44.73
 
763
15 Chicago (A) Chicago
  1. Taye Baldinazzo
  2. Jonathan Simoneau
  3. Aaron Guo
  4. Joseph Mitchell
6:45.22
 
760
16 Albion (A) Albion
  1. Sebastian Tostado
  2. Nate Kozycki
  3. Derek Bosko
  4. Parker Belmore
6:45.45
 
759
17 Worcester Polytechnic (A) Worcester Polytechnic
  1. Andrew Bauer
  2. John Bauer
  3. Karim Elsayed
  4. Seth MacDonald
6:46.13
 
755
18 Case Western (A) Case Western
  1. Drew Hamilton
  2. Oliver Hudgins
  3. Michael Schmidt
  4. Jonathan Henning
6:47.59
 
747
19 Connecticut College (A) Connecticut College
  1. George Tilneac
  2. Alan Pite
  3. Michael Fothergill
  4. Drake Freiberg
6:49.22
 
738
20 SUNY-Geneseo (A) SUNY-Geneseo
  1. Jeffrey Doser
  2. Matthew Modelewski
  3. Derek Secord
  4. Scott Guyton
6:54.26
 
711