CollegeSwimming.com

2017 NCAA Division III Championships

  • Completed
  • Mar. 15–18, 2017
  • SCY
  • Shenandoah, TX

400 Medley Relay Men

Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points
1 Emory (A) Emory
  1. Sage Ono
  2. Andrew Wilson
  3. Mitchell Cooper
  4. Trey Kolleck
3:12.96
 
830
2 Williams (A) Williams
  1. Benjamin Lin
  2. Yonaton Melnick
  3. Timothy Kostolansky
  4. Grant Johnson
3:16.26
 
789
2 Kenyon (A) Kenyon
  1. Ben Baturka
  2. Trevor Manz
  3. Jon Zimdars
  4. Weston Carpenter
3:16.26
 
789
4 Washington (Mo) (A) Washington (Mo)
  1. Peyton Wilson
  2. Michael Lagieski
  3. Andrew Pek
  4. Ross Brown
3:16.77
 
783
5 MIT (A) MIT
  1. Daniel Smith
  2. Brandon McKenzie
  3. Bouke Edskes
  4. Jeremy Bogle
3:17.51
 
774
6 New York (A) New York
  1. Chad Moody
  2. Timothy Kou
  3. Joseph Delbuono
  4. Alexander Katz
3:17.54
 
774
7 Denison (A) Denison
  1. Jason Wesseling
  2. Tiernan Foster-Smith
  3. Liam Marsden-Readford
  4. Zachary Wagner
3:17.83
 
770
8 Johns Hopkins (A) Johns Hopkins
  1. Peter Conzola
  2. Scott Sterrett
  3. Mark Wilson
  4. Michael Ashmead
3:18.30
 
765
9 Chicago (A) Chicago
  1. Albert Litschgi
  2. Reona Yamaguchi
  3. Michael Todd
  4. Alexander Farrell
3:18.73
 
760
10 Albion (A) Albion
  1. Sebastian Tostado
  2. Gerardo Huidobro
  3. Nate Kozycki
  4. Derek Bosko
3:18.86
 
758
11 Tufts (A) Tufts
  1. Kingsley Bowen
  2. Eric Shi
  3. Zachary Wallace
  4. Roger Gu
3:18.97
 
757
12 Rowan (A) Rowan
  1. Adam Sicinski
  2. Michael Simunek
  3. Nicholas Marks
  4. Jesse Novak
3:19.08
 
756
13 Bates (A) Bates
  1. Riley Ewing
  2. Daniel Walpole
  3. Teddy Pender
  4. Jonathan Depew
3:19.84
 
747
14 Worcester Polytechnic (A) Worcester Polytechnic
  1. John Bauer
  2. Tim Petri
  3. Seth MacDonald
  4. Andrew Bauer
3:19.94
 
746
15 Connecticut College (A) Connecticut College
  1. Michael Fothergill
  2. Drake Freiberg
  3. George Tilneac
  4. Alan Pite
3:20.34
 
742
16 TCNJ (A) TCNJ
  1. Alexander Skoog
  2. Ryan Gajdzisz
  3. Scott Vitabile
  4. Andrew Nesbitt
3:20.36
 
742
17 Amherst (A) Amherst
  1. Samuel Spurrell
  2. Elijah Spiro
  3. Jack Koravos
  4. Alexander Dreisbach
3:20.92
 
735
18 UW-Stevens Point (A) UW-Stevens Point
  1. Ethan Bott
  2. Jack Englehardt
  3. Grant Moser
  4. Sam Jekel
3:21.22
 
732
19 Calvin (A) Calvin
  1. Benjamin Holstege
  2. Elijah Holstege
  3. Brett Stoughton
  4. Jared Britton
3:21.51
 
729
20 Linfield (A) Linfield
  1. Neirton Oliveira
  2. Victor Brasil
  3. Noah Cutting
  4. Matthew Hanson
3:22.07
 
723
21 Case Western (A) Case Western
  1. Jonathan Henning
  2. Michael Schmidt
  3. Oliver Hudgins
  4. Drew Hamilton
3:30.24
 
642
UW-Eau Claire (A) UW-Eau Claire
  1. Collin Miller
  2. Benjamin Fisher
  3. Jack Kelly
  4. Logan Coert
DQ