Site logo

Speedo Champions Series (Orlando)

  • Completed
  • Jul. 07–10, 2016
  • LCM
  • Orlando, FL

400 Free Women

A Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Andreina Pinto Gator Swim Club 4:07.12
 
986 +1.3% PB
2 Kendall Dawson Fast Lane Aquatics 4:15.87
 
878 +0.2% PB
3 Kelly Fertel Gulliver Swim Club 4:19.13
 
840 +3.3% PB
4 Matea Samardzic Scarlet Aquatic Club 4:19.18
 
839 +0.5% PB
5 Emma Weyant Sarasota YMCA Sharks 4:21.52
 
890 PB
6 Lara Hernandez-Tome Sarasota YMCA Sharks 4:24.95
 
785
7 Valentina Gomez Scarlet Aquatic Club 4:25.60
 
778 +2.9% PB
8 Peyton Palsha Saint Petersburg Aquatics 4:28.24
 
748 -4.0%
B Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Junseo Kim Scarlet Aquatic Club 4:23.81
 
887 +2.1% PB
10 Christina Cianciolo Sarasota YMCA Sharks 4:24.28
 
827 PB
11 Hunter Scott Sarasota YMCA Sharks 4:24.36
 
793 PB
12 Marcella Ruppert-Gomez Gulliver Swim Club 4:25.69
 
777
13 Alicia Mancilla Gulliver Swim Club 4:26.58
 
768 +3.2% PB
14 Taylor Ward Clearwater Aquatic Team 4:27.02
 
796 +0.5% PB
15 Melissa Marinheiro South Florida Aquatic Club 4:29.08
 
727 +2.7% SB
16 Cat Alabanza Scarlet Aquatic Club 4:29.80
 
719 PB
C Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Namilla Sanchez Gulliver Swim Club 4:25.71
 
764 +0.3% SB
18 Emma Feehery T2 Aquatics 4:27.60
 
789
19 Isabella Marsala T2 Aquatics 4:27.97
 
785
20 Karen Liu T2 Aquatics 4:30.08
 
729
21 Cloe Bedard-khalid Metro Aquatic Club of Miami 4:32.73
 
699 +3.2% SB
22 Gabrielle Cervone Scarlet Aquatic Club 4:32.98
 
730 -0.8%
23 Caroline White Trinity Prep Aquatics 4:33.25
 
682
24 Emily Gorham Scarlet Aquatic Club 4:33.29
 
693 -0.1%
D Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
25 Noa Heron West Florida Lightning Aquati 4:27.64
 
789 +1.5% PB
26 Marissa Martin Fiu 4:30.29
 
726 +0.8% PB
27 Corey Moon Scarlet Aquatic Club 4:30.69
 
755
28 Grace Patrice Sarasota YMCA Sharks 4:31.07
 
717
29 Nicole Jimenez Swim Florida 4:31.55
 
713
30 Faith Cortright Scarlet Aquatic Club 4:32.62
 
734 +2.2% PB
31 Marie Fagan Scarlet Aquatic Club 4:32.82
 
700 +3.1% PB
32 Randi Kiser Tampa Bay Aquatics 4:36.02
 
665 -0.5%
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Andreina Pinto Gator Swim Club 4:13.41
 
908 -1.2%
2 Matea Samardzic Scarlet Aquatic Club 4:19.54
 
835 +0.4% PB
3 Kendall Dawson Fast Lane Aquatics 4:20.04
 
829 -1.4%
4 Kelly Fertel Gulliver Swim Club 4:21.54
 
812 +2.4% PB
5 Peyton Palsha Saint Petersburg Aquatics 4:22.46
 
813 -1.8%
6 Emma Weyant Sarasota YMCA Sharks 4:23.09
 
872 PB
7 Lara Hernandez-Tome Sarasota YMCA Sharks 4:23.28
 
804 PB
8 Valentina Gomez Scarlet Aquatic Club 4:25.08
 
784 +3.1% PB
9 Christina Cianciolo Sarasota YMCA Sharks 4:25.15
 
817 PB
10 Marcella Ruppert-Gomez Gulliver Swim Club 4:25.88
 
775
11 Hunter Scott Sarasota YMCA Sharks 4:27.47
 
758 PB
12 Junseo Kim Scarlet Aquatic Club 4:27.52
 
845 +0.7% PB
13 Melissa Marinheiro South Florida Aquatic Club 4:27.74
 
742 +3.2% SB
14 Taylor Ward Clearwater Aquatic Team 4:27.89
 
786 +0.2% PB
15 Cat Alabanza Scarlet Aquatic Club 4:29.20
 
725 PB
16 Alicia Mancilla Gulliver Swim Club 4:29.30
 
738 +2.2% PB
17 Ashley Illenye Scarlet Aquatic Club 4:29.93
 
717
18 Cameron Davis Hurricane Aquati 4:30.37
 
713 -0.6%
19 Namilla Sanchez Gulliver Swim Club 4:30.61
 
710 -1.6%
20 Emily Gorham Scarlet Aquatic Club 4:30.76
 
721 +0.8% PB
21 Emma Feehery T2 Aquatics 4:30.95
 
752
22 Caroline White Trinity Prep Aquatics 4:31.55
 
700 PB
23 Isabella Marsala T2 Aquatics 4:31.62
 
745
24 Chelsea Lawson Gator Swim Club 4:31.83
 
697 -1.5%
25 Karen Liu T2 Aquatics 4:32.23
 
706
26 Gabrielle Cervone Scarlet Aquatic Club 4:32.25
 
738 -0.5%
27 Cloe Bedard-khalid Metro Aquatic Club of Miami 4:32.26
 
704 +3.4% SB
28 Nicole Jimenez Swim Florida 4:32.33
 
705
29 Noa Heron West Florida Lightning Aquati 4:32.41
 
736 -0.3%
30 Corey Moon Scarlet Aquatic Club 4:32.71
 
733
31 Faith Cortright Scarlet Aquatic Club 4:33.04
 
729 +2.1% PB
32 Grace Patrice Sarasota YMCA Sharks 4:33.32
 
693
33 Marissa Martin Fiu 4:33.39
 
692 -0.3%
34 Julie Suarez Hurricane Aquati 4:33.70
 
677 -0.8%
35 Marie Fagan Scarlet Aquatic Club 4:34.12
 
686 +2.7% PB
36 Randi Kiser Tampa Bay Aquatics 4:34.36
 
682 +0.1% PB
37 Abigail Kilgallon Scarlet Aquatic Club 4:34.53
 
681 -3.3%
38 Polina Rukosuev Fast Lane Aquatics 4:34.62
 
712
39 Colleen Kurtz Scarlet Aquatic Club 4:34.89
 
676
40 Julien Zhu Scarlet Aquatic Club 4:35.32
 
660
41 Florencia Almada Swim Florida 4:36.50
 
660
42 Isabel Traba Sarasota YMCA Sharks 4:36.87
 
689
43 Hailey Roberti Unattached-Florida 4:37.79
 
679
44 Laine Chmielewski Sarasota YMCA Sharks 4:37.88
 
708
45 Kelsey Hahn Blue Dolfins 4:38.29
 
629 -1.0%
46 Sarah Abril Gulliver Swim Club 4:38.34
 
673 +0.7% PB
47 Kirsten Hobson Sarasota YMCA Sharks 4:38.56
 
671 PB
48 Arianna Noya Metro Aquatic Club of Miami 4:39.23
 
620
49 Liz Watts Bolles School Sharks 4:39.77
 
626
50 Amanda San Juan Scarlet Aquatic Club 4:40.25
 
653 +0.3% PB
51 Sienna Miller Sarasota YMCA Sharks 4:40.29
 
622 PB
52 Amanda Kilgallon Scarlet Aquatic Club 4:40.50
 
607
53 Nicole Sowell Bolles School Sharks 4:40.75
 
648
54 Helena Heuberger Clearwater Aquatic Team 4:40.99
 
615
55 Lacy Phillips Wahoos of Wellington 4:41.09
 
612 +0.2% SB
56 Nicole Regueira Gulliver Swim Club 4:41.41
 
610 +1.0% PB
57 Geena Squartino Swim Fast 4:41.85
 
593 -3.7%
58 Mali Rodriguez Southwest Stars Swim Club 4:41.97
 
636 -1.4%
59 Julia Walkup Tampa Bay Aquatics 4:42.07
 
635
60 Madi Tyle Sarasota YMCA Sharks 4:42.08
 
603
61 Alex Walker Saint Petersburg Aquatics 4:42.14
 
603 -1.0%
62 Michaela Avedisian East Coast Aquatic Club 4:42.75
 
680
63 Victoria Van Buskirk Blue Dolfins 4:42.86
 
595 +3.0% SB
64 Jordan Gorham West Florida Lightning Aquati 4:42.90
 
595 -0.8%
65 Cassidy Blackwin Saint Andrew's Swimming 4:43.77
 
574 -1.2%
66 Erin Tague Lake Lytal Lightning 4:43.96
 
616 -0.9%
67 Alexia Smith Loggerhead Aquatics 4:44.14
 
614
68 Gaby Antonini Gulliver Swim Club 4:44.66
 
609 +3.2% PB
69 Victoria Ortiz Fast Lane Aquatics 4:45.82
 
597
70 Raquel Janes Tampa Bay Aquatics 4:46.10
 
564 PB
71 Madison Faherty Blue Dolfins 4:46.72
 
558 -3.4%
72 Sydney Nesper Southwest Stars Swim Club 4:47.28
 
583 +7.7% PB
73 Cameron Thomas Swim Fast 4:47.42
 
582 -0.9%
74 Christina Neri Palm Harbor YMCA Piranhas 4:48.30
 
543 PB
75 AvRey Rocca Bolles School Sharks 4:48.37
 
541
76 Madolyn Aucremann Saint Augustine Swim Team 4:48.59
 
539
77 Ashton Bedlack Tampa Bay Aquatics 4:48.65
 
598
78 Amber Hrabak Charlotte County Swimming 4:48.69
 
569 +0.5% PB
79 Paige Carter Tampa Bay Aquatics 4:49.03
 
535
80 Erin Schulte Blue Wave Swimming 4:49.04
 
536
81 Madison Pyhel Saint Petersburg Aquatics 4:49.55
 
561
82 Hannah Cordes Miami Swimming 4:50.01
 
527
83 Madeleine Crean Wahoos of Wellington 4:50.37
 
553 +1.4% PB
84 Haille Bogumil Sarasota YMCA Sharks 4:50.95
 
518
85 Viana Campesino Blue Dolfins 4:51.22
 
545
86 Kylie Herman South Florida Aquatic Club 4:54.18
 
476
87 Autumn Ledgin Saint Andrew's Swimming 4:54.70
 
472