Site logo

2016 NCSA Spring Championship

  • Completed
  • Mar. 15–19, 2016
  • SCY
  • Orlando YMCA, FL

800 Free Relay Women

Timed Finals SCY
Rank Name Team Time
1 Nation's Capital Swim Club (A) Nation's Capital Swim Club
  1. Morgan Hill
  2. Megan Byrnes
  3. Sinead Eksteen
  4. Kylie Jordan
7:15.08
 
2 Ozaukee Aquatics (A) Ozaukee Aquatics
  1. Katie Drabot
  2. Skylar Fore
  3. Autumn Haebig
  4. Lillie Hosack
7:16.60
 
3 Magnolia Aquatic (A) Magnolia Aquatic
  1. Lucie Nordmann
  2. Joy Field
  3. Caitlin Clements
  4. Monica Gumina
7:17.28
 
4 Northern KY Clip (A) Northern KY Clip
  1. Amanda Smith
  2. Sophie Skinner
  3. Mallory Beil
  4. Mikayla Herich
7:20.87
 
5 Long Island Aquatic Club Long Island Aquatic Club
  1. Maggie Aroesty
  2. Annabelle Corcoran
  3. Cara Treble
  4. Kristen Romano
7:21.47
 
6 Academy Bullets Swim Club (A) Academy Bullets Swim Club
  1. Hanna Blankemeier
  2. Kayla Filipek
  3. Alexis Preski
  4. Alexis Yager
7:21.71
 
7 Nation's Capital Swim Club (B) Nation's Capital Swim Club
  1. Reni Moshos
  2. Katie Mack
  3. Madeline LaPorte
  4. Isabella Rongione
7:21.94
 
8 Northwestern Uni (A) Northwestern Uni
  1. Olivia Andrew
  2. Annika Wagner
  3. Azra Avdic
  4. Ella Tierney
7:22.13
 
9 Poseidon Swimming Inc (A) Poseidon Swimming Inc
  1. Julianna Jones
  2. Camryn Curry
  3. Olivia Fisher
  4. Casey Fanz
7:23.50
 
10 Rockwood Swim Club Rockwood Swim Club
  1. Jordan Stout
  2. Anna Luckenbach
  3. Alyssa Lemon
  4. Franceska Petrosino
7:26.30
 
11 Patriot Aquatic Club (IL) (A) Patriot Aquatic Club (IL)
  1. Iza Pelka
  2. Reilly Lanigan
  3. Maddie Smith
  4. Maxine Parker
7:27.91
 
12 Machine Aquatics (A) Machine Aquatics
  1. Suzanne Dolan
  2. Hannah Baker
  3. Chloe Hicks
  4. Emily Meilus
7:28.95
 
13 Clovis Swim Club Clovis Swim Club
  1. Steph Bartel
  2. Averee Preble
  3. Emily Niles
  4. Jillian Hatch
7:29.94
 
14 Cincinnati Marlins (A) Cincinnati Marlins
  1. Abby Rapien
  2. Ashley Voelkerding
  3. Isabelle Murray
  4. Molly Zilch
7:30.65
 
15 Dayton Raiders (A) Dayton Raiders
  1. Madelyn Shaffer
  2. Nora Fullenkamp
  3. Olivia Chick
  4. Maddison Eckley
7:30.94
 
16 New Trier Aquatics New Trier Aquatics
  1. Ingrid Wall
  2. Julia Green
  3. Mia Haggerty
  4. Samantha Adams
7:31.00
 
17 Rockville Montgomery Swim Club (A) Rockville Montgomery Swim Club
  1. Madison Waechter
  2. Celine Nugent
  3. Lynn Zhang
  4. Margarita Ryan
7:31.56
 
18 Nova of Virginia Aquatics, Inc (A) Nova of Virginia Aquatics, Inc
  1. Maddie Hadd
  2. Grace Sheble
  3. Bryn Gvozdas
  4. Emily Provenzo
7:32.00
 
19 North Bay Aquatics North Bay Aquatics
  1. Lucy Daro
  2. Miki Dahlke
  3. Claire Birchenough
  4. Monica Sears
7:32.11
 
20 Pack Swim Team Of Pittsford Pack Swim Team Of Pittsford
  1. Katie Smith
  2. Natalie Zaravella
  3. Emma Corby
  4. Lindsay Stone
7:32.22
 
21 Delta Aquatics (B) Delta Aquatics
  1. Mariana Kraus
  2. Macie McCallum
  3. Alyssa Shugarman
  4. Georgia White
7:32.38
 
22 St Charles Swim Team (A) St Charles Swim Team
  1. Emily Ryan
  2. Amy Pearson
  3. Monica Guyette
  4. Audrey Guyett
7:32.53
 
23 Razorback Aquatic Club Aquahawgs Razorback Aquatic Club Aquahawgs
  1. Martina Thomas
  2. Taylor Pike
  3. Hayley Pike
  4. Luciana Thomas
7:32.94
 
24 Academy Bullets Swim Club (B) Academy Bullets Swim Club
  1. Connie Zhang
  2. Georgia Young
  3. Myanna Cook
  4. Maddie Haschemeyer
7:32.98
 
25 Suburban Seahawks Club Suburban Seahawks Club
  1. Alex Sumner
  2. Caroline Famous
  3. Madison Kolessar
  4. Syd Paglia
7:33.70
 
26 Northern KY Clip (B) Northern KY Clip
  1. Madeleine Vonderhaar
  2. Sam Glass
  3. Allie Piccirillo
  4. Krista Borchers
7:34.49
 
27 Jersey Wahoos (A) Jersey Wahoos
  1. Abbey Neveling
  2. Tess Ruona
  3. Grace Kowal
  4. Molly Kowal
7:34.61
 
28 OLY Swimming OLY Swimming
  1. Lucy Schenden
  2. Claire McGinnis
  3. Grace McGinnis
  4. Claire Schenden
7:34.68
 
29 Highlander Aquatic Club Highlander Aquatic Club
  1. Paige Hamilton
  2. Caroline Cooper
  3. Abigail Burke
  4. Spencer Lucas
7:35.44
 
30 Huntsville Swim Association Huntsville Swim Association
  1. Alison Hu
  2. Ryan Barlow
  3. Kobie Melton
  4. Regan Weakley
7:35.70
 
31 Nova of Virginia Aquatics, Inc (B) Nova of Virginia Aquatics, Inc
  1. Carter Bristow
  2. Annie Sanchez
  3. Caroline Baber
  4. Sarah Malloy
7:35.82
 
32 Dayton Raiders (B) Dayton Raiders
  1. Arielle Arnett
  2. Macleary Moran
  3. Sarah Sperber
  4. Cassidy Fry
7:36.20
 
33 Magnolia Aquatic (B) Magnolia Aquatic
  1. Shea Gregson
  2. Payton Neff
  3. Kat Jones
  4. Lillie Nordmann
7:37.57
 
34 East Grand Rapids Aquatics East Grand Rapids Aquatics
  1. Peyton Rayburn
  2. Emily Converse
  3. Hanna Sanford
  4. Riley Kishman
7:37.60
 
35 Southwest Stars Swim Club Southwest Stars Swim Club
  1. Mali Rodriguez
  2. Sami Schieffelin
  3. Sarah Passilla
  4. Sofia Bernard
7:37.87
 
36 St Charles Swim Team (B) St Charles Swim Team
  1. Izzy Herb
  2. Anna O'Malley
  3. Sammy Sauer
  4. Linda Licari
7:38.10
 
37 Chattahoochee Gold Swim Club Chattahoochee Gold Swim Club
  1. Jaclyn Hill
  2. Hannah Lagod
  3. Kristina Friedrichs
  4. Emma Cole
7:38.39
 
38 New Wave Swim Team (NC) New Wave Swim Team (NC)
  1. Amanda Ray
  2. Kenna Haney
  3. Mary Pruden
  4. Sydney Willis
7:38.74
 
39 Hilton Head Aquatics Hilton Head Aquatics
  1. Chloe Corbitt
  2. Victoria Gill
  3. Isobella Brockmann
  4. Sarah Reamy
7:38.89
 
40 Poseidon Swimming Inc (B) Poseidon Swimming Inc
  1. Lindsey Fanz
  2. Molly Sheffield
  3. Sonora Baker
  4. Sara Gaston
7:38.92
 
41 Rockville Montgomery Swim Club (B) Rockville Montgomery Swim Club
  1. Emily Wang
  2. Audrey Richter
  3. Gail Anderson
  4. Catherine Johnson
7:39.39
 
42 Town Wrecker Swim Team Town Wrecker Swim Team
  1. Katrina Wardner
  2. Olivia Sapio
  3. Madi Jaszcz
  4. Andrea Ernst
7:40.35
 
43 Gators Swim Club Gators Swim Club
  1. Leeza Shashkova
  2. Maddie Wallis
  3. Kylie Cronin
  4. Cathleen Li
7:41.23
 
44 Hudson Explorer Aquatic (Ohio) Hudson Explorer Aquatic (Ohio)
  1. Giovanna Cappabianca
  2. Paige McCormick
  3. Natalie Gundling
  4. Gabrielle Palazzo
7:42.01
 
45 Elmbrook Swim Club Elmbrook Swim Club
  1. Gwen Gustafson
  2. Sydnee Dressel
  3. Emma Schaetz
  4. Natalie Daniel
7:42.55
 
46 Lyons Swim Club Lyons Swim Club
  1. Mackenna Dunn
  2. Maeve Swinehart
  3. Lucy Meehan
  4. Erin Scudder
7:44.35
 
47 Northwestern Uni (B) Northwestern Uni
  1. Sofia Vargas
  2. Jamie Kolar
  3. Julie Kolar
  4. Cassidy Coughlin
7:44.46
 
48 Fox Valley Swim Team Fox Valley Swim Team
  1. Emma Tinney
  2. Tiffanie Ruan
  3. Ryan Dulaney
  4. Sabrina Firnette
7:44.57
 
49 Patriot Aquatic Club (IL) (B) Patriot Aquatic Club (IL)
  1. Irune Andres
  2. Casey Kirby
  3. Rachel Song
  4. Emma Richert
7:44.77
 
50 New Albany Aquatic Club New Albany Aquatic Club
  1. Sarah Martin
  2. Abbie Linek
  3. Ally Wharton
  4. Quinn Fike
7:44.92
 
51 Palatine Park District Palatine Park District
  1. Megan Waddell
  2. Kristin Anderson
  3. Sarah Miles
  4. Margaret Menso
7:44.97
 
52 Snow Swimming (VA) Snow Swimming (VA)
  1. Rita Frie
  2. Hannah Carter
  3. Shelby Gerving
  4. Kacey Hauck
7:45.42
 
53 BGC-N. Westchester Marlins BGC-N. Westchester Marlins
  1. Cate Sawkins
  2. Noelle Kaufmann
  3. Emma Hadley
  4. Isabella Weiner
7:45.91
 
54 Delta Aquatics (A) Delta Aquatics
  1. Brooke Jensen
  2. Jessica Davis
  3. Kate Meunier
  4. Emily Giles
7:46.79
 
55 Ozaukee Aquatics (B) Ozaukee Aquatics
  1. Rina Krupsky
  2. Emma Herold
  3. Kellie Hoekstra
  4. Erika Remington
7:48.01
 
56 Cincinnati Aquatic Club Cincinnati Aquatic Club
  1. Lucy Callard
  2. Rachel Munschauer
  3. Audrey Mooney
  4. Devin Landstra
7:48.60
 
57 Badger Aquatic Club (WI) Badger Aquatic Club (WI)
  1. Caroline Hippen
  2. Alexandra Center
  3. Lauren Bergmann
  4. Kelly Rodriguez
7:49.53
 
58 Machine Aquatics (B) Machine Aquatics
  1. Rachael Holp
  2. Anna Redican
  3. Sydney Mathis
  4. Adair Sand
7:49.76
 
59 Greater Tampa Swimming Assn Greater Tampa Swimming Assn
  1. Sidney Whitfield
  2. Ella Marlow
  3. Abby Shapiro
  4. Casey Knowles
7:52.73
 
60 Jersey Wahoos (B) Jersey Wahoos
  1. Andrea Fong
  2. Ally Gozdan
  3. Kaitlyn Bansky
  4. Nora Woods
7:52.90
 
61 Cincinnati Marlins (B) Cincinnati Marlins
  1. Erica Morris
  2. Priscilla Wu
  3. Rebecca Prangley
  4. Alexandra Wall
7:58.52
 
Motor City Aquatics Motor City Aquatics
  1. Linnea Anderson
  2. Sophia Schott
  3. Kailyn Swantek
  4. Michelle Wang
DQ
Houston Swim Club Houston Swim Club NS