CollegeSwimming.com

2016 Illinois Senior Championship

  • Completed
  • Mar. 03–06, 2016
  • SCY
  • Chicago, IL

200 Fly Men

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Alex Dillmann Maverick Swim Club 1:48.21
 
873 +0.9% PB
2 Grant Streid Peoria Area Water Wizards 1:52.68
 
793 PB
3 Will Kamps Academy Bullets Swim Club 1:52.95
 
844 +1.9% PB
4 Joe Gibson Wildkit Swimming Organization 1:53.32
 
765 PB
5 Joseph Park Leaning Tower YMCA 1:54.44
 
783 0.0%
6 Sam Wilcher Arlington Alligators Inc 1:55.57
 
719
7 Henry Claesson Lyons Swim Club 1:55.80
 
756 -2.1%
8 Matt Reed Maverick Swim Club 1:55.92
 
727 -1.0%
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Joel Erickson Wheaton Swim Club, Inc. 1:53.90
 
768 +2.4% PB
10 Jack Walter New Trier Swim Club 1:54.24
 
787 PB
11 Nick Seroni Palatine Park District 1:55.41
 
764
12 I. I. Qiao Academy Bullets Swim Club 1:55.61
 
760 +3.0% PB
13 Zach Boley Dunlap dolphins 1:55.73
 
788 -0.1%
14 Eamonn Keenan Midway Aquatics Club 1:56.31
 
719 PB
15 Spencer Walker Academy Bullets Swim Club 1:57.89
 
714 -0.1%
16 Tyler Klatt Academy Bullets Swim Club 1:59.24
 
646
C Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Michael Schwers Fox Valley Swim Team 1:54.95
 
746
18 Mark Auger Wildkit Swimming Organization 1:56.18
 
748 PB
19 Noah Miller Peoria Area Water Wizards 1:56.89
 
693 -0.6%
20 Ean Vandergraaf New Trier Swim Club 1:57.47
 
722 +4.3% PB
21 Matt Staver Bloomington Normal Swim Club 1:59.15
 
648 PB
22 Sathya Subramanian Fox Valley Swim Team 2:00.90
 
685
23 Nolan Fergus Academy Bullets Swim Club 2:03.89
 
628 -4.0%
Ben Johnston Lyons Swim Club DQ
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Alex Dillmann Maverick Swim Club 1:48.50
 
867 +0.7% SB
2 Sam Wilcher Arlington Alligators Inc 1:52.89
 
774
3 Will Kamps Academy Bullets Swim Club 1:53.33
 
836 +1.6% PB
4 Henry Claesson Lyons Swim Club 1:53.40
 
805 0.0%
5 Joe Gibson Wildkit Swimming Organization 1:53.70
 
757 PB
6 Joseph Park Leaning Tower YMCA 1:54.46
 
783 -0.0%
7 Grant Streid Peoria Area Water Wizards 1:54.61
 
753 PB
8 Matt Reed Maverick Swim Club 1:54.82
 
749 0.0%
9 Jack Walter New Trier Swim Club 1:55.20
 
768 PB
10 Joel Erickson Wheaton Swim Club, Inc. 1:55.25
 
740 +1.2% PB
11 I. I. Qiao Academy Bullets Swim Club 1:55.39
 
764 +3.2% PB
12 Spencer Walker Academy Bullets Swim Club 1:55.46
 
763 +2.0% PB
12 Mike Petro Arlington Alligators Inc 1:55.46
 
793
14 Zach Boley Dunlap dolphins 1:55.56
 
791 0.0%
15 Nick Seroni Palatine Park District 1:55.75
 
757
16 Tyler Klatt Academy Bullets Swim Club 1:56.16
 
707 PB
16 Keegan Paulson Unattached-Illinois 1:56.16
 
722 PB
18 Peter Schopen McHenry Marlins Aquatic Club 1:56.25
 
720 PB
19 Eamonn Keenan Midway Aquatics Club 1:56.29
 
719 PB
20 John Cranfill St Charles Swim Team 1:56.32
 
719 0.0%
21 Noah Miller Peoria Area Water Wizards 1:56.69
 
697 -0.4%
22 Michael Balcerak Arlington Alligators Inc 1:56.96
 
732 0.0%
23 Kacper Piechnik Swift Aquatics 1:57.03
 
705
24 Mark Auger Wildkit Swimming Organization 1:57.05
 
731 PB
25 Michael Schwers Fox Valley Swim Team 1:57.27
 
700
26 Luke Healy Hickory Willow Swim Association 1:57.47
 
696
27 Ean Vandergraaf New Trier Swim Club 1:58.04
 
711 +3.8% PB
28 Sathya Subramanian Fox Valley Swim Team 1:58.72
 
728
29 Nolan Fergus Academy Bullets Swim Club 1:59.18
 
719 0.0%
30 Ben Johnston Lyons Swim Club 1:59.24
 
661 -1.9%
31 Taggart Lohman Fox Valley Swim Team 1:59.54
 
655
32 Matt Staver Bloomington Normal Swim Club 1:59.64
 
638 PB
33 Eric Weng Fox Valley Swim Team 1:59.67
 
679
34 Nicholas Jasinski Mundelein Mustang Swim Club 1:59.69
 
678 -0.2%
35 Ryan Escasa Swift Aquatics 1:59.73
 
651 PB
36 Cole Geinosky Hickory Willow Swim Association 1:59.86
 
706
37 Matthew Terrian Peoria Area Water Wizards 1:59.95
 
704 PB
38 Benjamin Martinez Northwestern Uni 2:00.04
 
645 0.0%
39 Kevin Wu Fox Valley Swim Team 2:00.19
 
699
40 Jimmy Dooley Patriot Aquatic Club (IL) 2:00.34
 
625 +1.1% PB
41 Judd Fishman Coho Swim Club 2:00.49
 
663
42 Logan McDaniel Wheaton Swim Club, Inc. 2:01.11
 
610 +5.3% PB
43 John Ruan Fox Valley Swim Team 2:01.13
 
651
44 Josh Lantow Academy Bullets Swim Club 2:01.29
 
647
45 Matthew Wooten Maverick Swim Club 2:01.35
 
646 +1.6% PB
46 Max Haubrich Scout Aquatics 2:01.87
 
595 -2.9%
47 Sean McGuire YMCA Flying Fish 2:01.96
 
608 -1.1%
48 Solomon Geinosky Hickory Willow Swim Association 2:03.02
 
574
49 Michael Hambleton Lake Forest Swim Club 2:03.07
 
587
50 Kyle Lewarchick St Charles Swim Team 2:03.32
 
639 -2.2%
51 AJ Quinn Fox Valley Swim Team 2:03.98
 
556 -0.4%
52 Elijah Gray Redbird Swim Club 2:03.99
 
570
53 Filip Pancerz Arlington Alligators Inc 2:04.19
 
566 PB
54 Edward Loughran Glenview Titan Aquatic Club 2:04.28
 
621
55 David Rak Lyons Swim Club 2:04.61
 
585
56 Samuel Oberg Fox Valley Swim Team 2:04.72
 
613
57 Edgaras Petrikas WEST Swim Club 2:04.80
 
555 +2.3% SB
58 Zachary Noll Peoria Area Water Wizards 2:05.16
 
574
59 Evan Clauss Northwestern Uni 2:06.50
 
580 PB
60 Maxwell Richardson Chicago Wolfpack Aquatic Club 2:06.65
 
507 PB
61 Ethan Lim YMCA Flying Fish 2:06.97
 
541 -4.5%
62 Harrison Hollman St Charles Swim Team 2:07.39
 
564 -3.9%
63 Josh Dellorto Palatine Park District 2:07.66
 
529
64 Brandon Chan Ultimate Swimming, Inc. 2:07.74
 
501
65 Jacob Gorenyuk Arlington Alligators Inc 2:08.57
 
542
66 Nate Gates Lake Forest Swim Club 2:10.75
 
504
67 Andrew Devedjian Coho Swim Club 2:11.44
 
462 PB
68 Mason McCauley Coho Swim Club 2:12.27
 
477
Michael Stern Naperville Area DQ
Cavan Smith Academy Bullets Swim Club NS
Joel Bottarini Academy Bullets Swim Club NS
Connor Kaplan WEST Swim Club NS
Andrew Lefebvre Patriot Aquatic Club (IL) NS
Matt Benge Express Swim Team NS
Eric Turner Cats Aquatic Team NS
Philipp Srivastava New Trier Swim Club NS
Aayush Deshpande Fox Valley Swim Team NS
Dan Galante Sharks Swim Club NS