CollegeSwimming.com

2016 Illinois Senior Championship

  • Completed
  • Mar. 03–06, 2016
  • SCY
  • Chicago, IL

400 Medley Relay Men

Timed Finals SCY
Rank Name Team Time
1 Fox Valley Swim Team (A) Fox Valley Swim Team
  1. Jared Simpson
  2. Phillip Sajaev
  3. Michael Schwers
  4. Eric Weng
3:24.69
 
2 New Trier Swim Club (A) New Trier Swim Club
  1. Patrick Gridley
  2. Charlie Scheinfeld
  3. Jack Walter
  4. Ryan Gridley
3:25.27
 
3 Academy Bullets Swim Club (A) Academy Bullets Swim Club
  1. Tyler Klatt
  2. Joseph Milinovich
  3. Cavan Smith
  4. Michael Tegeler
3:25.76
 
4 St Charles Swim Team (A) St Charles Swim Team
  1. Tyler Sesvold
  2. Will Myhre
  3. Mitch Milosch
  4. Joe Myhre
3:27.45
 
5 WEST Swim Club (A) WEST Swim Club
  1. Craig Smith
  2. Weston Credit
  3. Donovan Lahmann
  4. Matthew Linden
3:28.20
 
6 Academy Bullets Swim Club (B) Academy Bullets Swim Club
  1. Spencer Walker
  2. Joel Bottarini
  3. I. I. Qiao
  4. Josh Lantow
3:28.52
 
7 Redbird Swim Club (A) Redbird Swim Club
  1. Austin Hartke
  2. Ryan Wood
  3. Samuel Neaveill
  4. Drew Loy
3:28.70
 
8 Patriot Aquatic Club (IL) (A) Patriot Aquatic Club (IL)
  1. Jake Noel
  2. Jimmy Dooley
  3. Nate Reiff
  4. Cooper Langanis
3:29.18
 
9 Arlington Alligators Inc (A) Arlington Alligators Inc
  1. Mike Petro
  2. Ben Andrew
  3. Sam Wilcher
  4. Michael Balcerak
3:29.50
 
10 Lyons Swim Club (A) Lyons Swim Club
  1. Ben Johnston
  2. Chris Phillips
  3. Henry Claesson
  4. Brian Donatelli
3:29.63
 
11 Fox Valley Swim Team (B) Fox Valley Swim Team
  1. Kyri Chen
  2. Bryan Ellig
  3. John Ruan
  4. Bebe Wang
3:29.93
 
12 St Charles Swim Team (B) St Charles Swim Team
  1. Nick Boryk
  2. Nick Milosch
  3. Frank Niziolek
  4. Stephen Hutchinson
3:31.98
 
13 Peoria Area Water Wizards (A) Peoria Area Water Wizards
  1. Matthew Terrian
  2. Collin O'Brien
  3. Grant Streid
  4. Noah Miller
3:33.28
 
14 Fox Valley Swim Team (C) Fox Valley Swim Team
  1. Brandon Chelstrom
  2. Michael Peters
  3. Kevin Wu
  4. Matt Ciezczak
3:34.22
 
15 New Trier Swim Club (B) New Trier Swim Club
  1. Tommy Wilson
  2. Maxwell Robertson
  3. Daniel Brooks
  4. Will Kinsella
3:34.23
 
16 Maverick Swim Club (A) Maverick Swim Club
  1. Connor Mitsch
  2. Janssen Gamilla
  3. Alex Dillmann
  4. John Tjards
3:34.50
 
17 Hickory Willow Swim Association (A) Hickory Willow Swim Association
  1. Solomon Geinosky
  2. James Ryan
  3. Lucas Smiarowski
  4. Luke Healy
3:34.76
 
18 Cats Aquatic Team (B) Cats Aquatic Team
  1. Riley Lehmann
  2. Calvin Yoon
  3. Eric Turner
  4. Sean Coughlin
3:35.02
 
19 Academy Bullets Swim Club (C) Academy Bullets Swim Club
  1. Michael Chan
  2. Kevin Stratton
  3. Eric Dallesasse
  4. Sam Wehrli
3:36.52
 
20 Patriot Aquatic Club (IL) (B) Patriot Aquatic Club (IL)
  1. Karl Wadowski
  2. Daniel Ng
  3. Kyle Noel
  4. John Roh
3:37.72
 
21 WEST Swim Club (B) WEST Swim Club
  1. Thomas Willemse
  2. Michael Walsh
  3. Frank Errichiello
  4. William Bowater
3:37.91
 
22 Fox Valley Swim Team (D) Fox Valley Swim Team
  1. Reilly Devine
  2. Kai Motoyama
  3. Sathya Subramanian
  4. Ethan Morse
3:38.66
 
23 Palatine Park District Palatine Park District
  1. Joseph Carlisle
  2. Andy Hobar
  3. Josh Dellorto
  4. Nick Nevins
3:38.93
 
24 Swift Aquatics Swift Aquatics
  1. Daniel Puczko
  2. Mitchell Mages
  3. Kacper Piechnik
  4. Ethan Lee
3:39.03
 
25 Dunlap dolphins Dunlap dolphins
  1. Andrew Moran
  2. Daniel Matlock
  3. Zach Boley
  4. Ben Matlock
3:39.43
 
26 Maverick Swim Club (B) Maverick Swim Club
  1. Kevin Kluge
  2. Will McDonald
  3. Matt Reed
  4. Adam Kowalyshen
3:39.80
 
27 Leaning Tower YMCA Leaning Tower YMCA
  1. Ben Huynh
  2. Mark Gullickson
  3. Joseph Park
  4. Andreas Roeseler
3:40.36
 
28 Coho Swim Club Coho Swim Club
  1. Judd Fishman
  2. Brent Bouslog
  3. Ryan Smith
  4. Scott Stern
3:41.23
 
29 YMCA Flying Fish YMCA Flying Fish
  1. Aidan Dillon
  2. Ethan Lim
  3. Sean McGuire
  4. Evan Ziolkowski
3:41.49
 
30 Hickory Willow Swim Association (B) Hickory Willow Swim Association
  1. Brendan Lee
  2. Gabe Jezierski
  3. Cole Geinosky
  4. Nader Auda
3:41.80
 
31 West Chicago Sharks West Chicago Sharks
  1. Payton Glod
  2. Matthew Ebert
  3. Jackson Cooper
  4. Tim Hope
3:41.98
 
32 Bloomington Normal Swim Club Bloomington Normal Swim Club
  1. Joshua Nepomuceno
  2. Harrison Fudge
  3. Matt Staver
  4. Andrew Woith
3:42.03
 
33 Arlington Alligators Inc (B) Arlington Alligators Inc
  1. Filip Pancerz
  2. Nick Konstantos
  3. Jacob Gorenyuk
  4. Kuba Debkowski
3:42.17
 
34 St Charles Swim Team (C) St Charles Swim Team
  1. Nick Wolff
  2. Cooper Hawkins
  3. John Cranfill
  4. Garrett Prybell
3:42.26
 
35 Academy Bullets Swim Club (D) Academy Bullets Swim Club
  1. Anthony Bliss
  2. Cody Heckendorf
  3. Ryan Lehane
  4. Tyler McLaren
3:42.91
 
36 Northwestern Uni Northwestern Uni
  1. Quinn Tucker
  2. Jakob Kaminsky
  3. Benjamin Martinez
  4. Rafael De Gouvea
3:43.25
 
37 Cats Aquatic Team (A) Cats Aquatic Team
  1. Noah Jamieson
  2. Alexey Korniychuk
  3. Nicholas Baginski
  4. Dylan Boyd
3:43.92
 
38 Blue Devil Swim Club Blue Devil Swim Club
  1. Brian Tabourot
  2. Satyajit Arcot
  3. Austin Edmondson
  4. Jordan Jacob
3:44.12
 
39 Redbird Swim Club (B) Redbird Swim Club
  1. Anthony Williamson
  2. Collin Brady
  3. Ben Ryan
  4. Elijah Gray
3:44.54
 
40 Lyons Swim Club (B) Lyons Swim Club
  1. Ryan Hammond
  2. Timothy Madigan
  3. David Rak
  4. Christian Hernandez
3:45.05
 
41 St Charles Swim Team (D) St Charles Swim Team
  1. Caymus Cairns
  2. Keegan Hawkins
  3. Harrison Hollman
  4. Kyle Lewarchick
3:45.08
 
42 Wheaton Swim Club, Inc. Wheaton Swim Club, Inc.
  1. Logan McDaniel
  2. Trevor Carter
  3. Joel Erickson
  4. Joey Yuan
3:45.59
 
43 WEST Swim Club (C) WEST Swim Club
  1. Luke Joyce
  2. Trystan Lundgren
  3. Edgaras Petrikas
  4. Cole Grosshans
3:46.76
 
44 Team Millennium Team Millennium
  1. Jake Grant
  2. Sean Pawelko
  3. Kevin Perez
  4. James Ungaretti
3:50.19
 
45 Peoria Area Water Wizards (B) Peoria Area Water Wizards
  1. Patton Kiesewetter
  2. Garrett Schrock
  3. Coleton Schrock
  4. Zachary Noll
3:50.20
 
46 Hickory Willow Swim Association (C) Hickory Willow Swim Association
  1. Matt Blicharski
  2. Jakub Mysliwiec
  3. Andrew Sutkus
  4. Konrad Witek
3:53.61
 
Fox Valley Swim Team (E) Fox Valley Swim Team
  1. Michael Blackledge
  2. AJ Quinn
  3. Samuel Oberg
  4. Jacob Cunningham
DQ
Highland Park Aquatics Club Highland Park Aquatics Club
  1. Richard Heller
  2. Samuel Dotson
  3. Allen Tran
  4. Alex Grigorovich
DQ
Glenbrook Aquatics Glenbrook Aquatics
  1. Alexander Leven
  2. Ethan Schonfeld
  3. Wesley Chan
  4. Tural Erel
DQ