CollegeSwimming.com

2016 Illinois Senior Championship

  • Completed
  • Mar. 03–06, 2016
  • SCY
  • Chicago, IL

800 Free Relay Men

Timed Finals SCY
Rank Name Team Time
1 Redbird Swim Club (A) Redbird Swim Club
  1. Samuel Neaveill
  2. Anthony Williamson
  3. Ben Ryan
  4. Drew Loy
6:46.74
 
2 Academy Bullets Swim Club (A) Academy Bullets Swim Club
  1. Joseph Milinovich
  2. Michael Tegeler
  3. Patrick Hackett
  4. Josh Lantow
6:49.14
 
3 New Trier Swim Club (A) New Trier Swim Club
  1. Daniel Brooks
  2. Will Kinsella
  3. Ryan Gridley
  4. Maxwell Robertson
6:52.28
 
4 Patriot Aquatic Club (IL) (A) Patriot Aquatic Club (IL)
  1. Cooper Langanis
  2. Jimmy Dooley
  3. Daniel Ng
  4. Nate Reiff
6:58.44
 
5 New Trier Swim Club (B) New Trier Swim Club
  1. Jack Walter
  2. Charlie Scheinfeld
  3. Patrick Gridley
  4. Patrick Drake
6:59.35
 
6 Fox Valley Swim Team (A) Fox Valley Swim Team
  1. Phillip Sajaev
  2. Bebe Wang
  3. Eric Weng
  4. Michael Schwers
6:59.66
 
7 St Charles Swim Team (C) St Charles Swim Team
  1. Will Myhre
  2. Nick Boryk
  3. Joe Myhre
  4. Garrett Prybell
7:00.32
 
8 Academy Bullets Swim Club (B) Academy Bullets Swim Club
  1. Andy Grever
  2. Tyler Klatt
  3. Ryan Lehane
  4. Spencer Walker
7:01.63
 
9 Cats Aquatic Team Cats Aquatic Team
  1. Dylan Boyd
  2. Nicholas Baginski
  3. Eric Turner
  4. Noah Jamieson
7:05.84
 
10 Lyons Swim Club Lyons Swim Club
  1. David Rak
  2. Ryan Hammond
  3. Ben Johnston
  4. Henry Claesson
7:06.06
 
11 WEST Swim Club (A) WEST Swim Club
  1. Weston Credit
  2. Craig Smith
  3. Matthew Linden
  4. Donovan Lahmann
7:07.03
 
12 Dunlap dolphins Dunlap dolphins
  1. Ben Matlock
  2. Daniel Matlock
  3. Andrew Moran
  4. Zach Boley
7:07.27
 
13 Redbird Swim Club (B) Redbird Swim Club
  1. Austin Hartke
  2. Collin Brady
  3. Elijah Gray
  4. Ryan Wood
7:07.87
 
14 Peoria Area Water Wizards (A) Peoria Area Water Wizards
  1. Grant Streid
  2. Matthew Terrian
  3. Coleton Schrock
  4. Collin O'Brien
7:08.52
 
15 Hickory Willow Swim Association (A) Hickory Willow Swim Association
  1. Matt Blicharski
  2. Cole Geinosky
  3. Luke Healy
  4. Lucas Smiarowski
7:11.31
 
16 Fox Valley Swim Team (B) Fox Valley Swim Team
  1. Matt Ciezczak
  2. John Ruan
  3. Jacob Cunningham
  4. Taggart Lohman
7:12.28
 
17 Patriot Aquatic Club (IL) (B) Patriot Aquatic Club (IL)
  1. Karl Wadowski
  2. Kyle Noel
  3. Andrew Lefebvre
  4. Jake Noel
7:12.70
 
18 St Charles Swim Team (A) St Charles Swim Team
  1. Kyle Dunlap
  2. Tyler Sesvold
  3. Harrison Hollman
  4. Cooper Hawkins
7:13.46
 
19 Arlington Alligators Inc (A) Arlington Alligators Inc
  1. Ben Andrew
  2. Jake Pors
  3. Filip Pancerz
  4. Mike Petro
7:14.39
 
20 St Charles Swim Team (B) St Charles Swim Team
  1. John Tarpey
  2. Kyle Lewarchick
  3. Keegan Hawkins
  4. Stephen Hutchinson
7:14.43
 
21 Palatine Park District Palatine Park District
  1. Joseph Carlisle
  2. Conor Dunne
  3. Jake Klein
  4. Josh Dellorto
7:14.52
 
22 Maverick Swim Club (A) Maverick Swim Club
  1. Matthew Wooten
  2. Ryan Smith
  3. Matt Reed
  4. Alex Dillmann
7:16.57
 
23 Fox Valley Swim Team (C) Fox Valley Swim Team
  1. AJ Quinn
  2. Sathya Subramanian
  3. Kevin Wu
  4. Ethan Morse
7:16.94
 
24 Bloomington Normal Swim Club Bloomington Normal Swim Club
  1. Harrison Fudge
  2. Joshua Nepomuceno
  3. Matt Staver
  4. Andrew Woith
7:17.81
 
25 Swift Aquatics Swift Aquatics
  1. Mitchell Mages
  2. Patrick Cox
  3. Gabriel Piechnik
  4. Kacper Piechnik
7:17.96
 
26 West Chicago Sharks West Chicago Sharks
  1. Gary Rockwood
  2. Tim Hope
  3. Patrick White
  4. Payton Glod
7:19.37
 
27 Northwestern Uni Northwestern Uni
  1. Benjamin Martinez
  2. Quinn Tucker
  3. Jakob Kaminsky
  4. Evan Clauss
7:19.52
 
28 Academy Bullets Swim Club (C) Academy Bullets Swim Club
  1. Anthony Bliss
  2. Sam Wehrli
  3. Ryan Sego
  4. Tyler McLaren
7:19.54
 
29 Peoria Area Water Wizards (B) Peoria Area Water Wizards
  1. Noah Miller
  2. Patton Kiesewetter
  3. Zachary Noll
  4. Garrett Schrock
7:20.21
 
30 Wheaton Swim Club, Inc. Wheaton Swim Club, Inc.
  1. Logan McDaniel
  2. Joel Erickson
  3. Joey Yuan
  4. Trevor Carter
7:23.15
 
31 Fox Valley Swim Team (D) Fox Valley Swim Team
  1. Brandon Chelstrom
  2. Kai Motoyama
  3. Tanner Schrey
  4. Zach Woodham
7:24.02
 
32 Maverick Swim Club (B) Maverick Swim Club
  1. John Tjards
  2. Janssen Gamilla
  3. Will McDonald
  4. Connor Mitsch
7:24.65
 
33 St Charles Swim Team (D) St Charles Swim Team
  1. Nick Vance
  2. Austin Cabel
  3. Mitch Milosch
  4. Thaddeus Thompson
7:25.21
 
34 Hickory Willow Swim Association (B) Hickory Willow Swim Association
  1. Rafal Jezierski
  2. Tommy Witek
  3. Konrad Witek
  4. Gabe Jezierski
7:29.12
 
35 Hickory Willow Swim Association (C) Hickory Willow Swim Association
  1. Jakub Mysliwiec
  2. Solomon Geinosky
  3. Andrew Sutkus
  4. Brendan Lee
7:30.66
 
36 Arlington Alligators Inc (B) Arlington Alligators Inc
  1. Kuba Debkowski
  2. Sam Wilcher
  3. Jacob Gorenyuk
  4. jon Windherst
7:40.44
 
YMCA Flying Fish YMCA Flying Fish
  1. Andrew Lindburg
  2. Evan Ziolkowski
  3. Ethan Lim
  4. Aidan Dillon
DQ
WEST Swim Club (C) WEST Swim Club
  1. Thomas Willemse
  2. William Bowater
  3. Cole Grosshans
  4. Andrew La Valle
DQ