Site logo

2016 GHSA 1-5A State Swimming

  • Completed
  • Feb. 04–06, 2016
  • SCY
  • Atlanta, GA

50 Free Men

A Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 John Mitchell Chamblee Charter logoChamblee Charter 20.89
145 -0.2%
2 Tan Dunn Mcintosh logoMcintosh 21.05
141 -0.7%
3 Marty Stange Mcintosh logoMcintosh 21.24
138 +0.9% PB
4 David Gray Mount Paran Christian logoMount Paran Christian 21.32
136 -1.1%
5 Tyler Rucker SAVANNAH EARLY C logoSAVANNAH EARLY C 21.39
135 PB
6 Blake Reynolds Saint Pius X logoSaint Pius X 21.41
134
7 Joseph Rodriguez Westminster Prep logoWestminster Prep 21.52
132 PB
8 Matthew Haertel Marist logoMarist 21.70
129 PB
9 Yannick Smith North Atlanta logoNorth Atlanta 21.73
128 PB
10 Savva Ivakin Tallulah Falls logoTallulah Falls 21.78
127 PB
B Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
11 Jon Ficken Wesleyan logoWesleyan 21.71
129 PB
12 Jake Smith Paideia logoPaideia 21.77
127
13 Raleigh Webb Allatoona logoAllatoona 21.84
126 PB
14 Maalik Nixon Mcintosh logoMcintosh 21.92
125 PB
15 Phillip Stith Westminster Prep logoWestminster Prep 21.93
124 PB
16 Grant Oesterling Westminster Prep logoWestminster Prep 22.03
123 PB
17 Timothy Stewart Riverwood logoRiverwood 22.04
122
18 Max Hromis Westminster Prep logoWestminster Prep 22.29
118 -1.5%
18 Laramie Sellers Jeff Davis logoJeff Davis 22.29
118
20 John Luke Gallagher Tallulah Falls logoTallulah Falls 22.41
116 PB
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 John Mitchell Chamblee Charter logoChamblee Charter 20.88
145 -0.1%
2 Tan Dunn Mcintosh logoMcintosh 21.09
141 -0.9%
3 Marty Stange Mcintosh logoMcintosh 21.25
137 +0.8% PB
4 Matthew Haertel Marist logoMarist 21.43
134 PB
5 Joseph Rodriguez Westminster Prep logoWestminster Prep 21.44
134 PB
6 David Gray Mount Paran Christian logoMount Paran Christian 21.49
133 -1.9%
7 Tyler Rucker SAVANNAH EARLY C logoSAVANNAH EARLY C 21.66
130 PB
8 Blake Reynolds Saint Pius X logoSaint Pius X 21.70
129
9 Savva Ivakin Tallulah Falls logoTallulah Falls 21.76
128 PB
10 Yannick Smith North Atlanta logoNorth Atlanta 21.78
127 PB
11 Grant Oesterling Westminster Prep logoWestminster Prep 21.82
127 PB
12 Phillip Stith Westminster Prep logoWestminster Prep 21.87
126 PB
13 Timothy Stewart Riverwood logoRiverwood 21.89
125
14 Jake Smith Paideia logoPaideia 21.91
125
15 Jon Ficken Wesleyan logoWesleyan 21.93
124 PB
16 Max Hromis Westminster Prep logoWestminster Prep 22.02
123 -0.3%
17 Raleigh Webb Allatoona logoAllatoona 22.08
122 PB
18 Maalik Nixon Mcintosh logoMcintosh 22.16
120 PB
19 John Luke Gallagher Tallulah Falls logoTallulah Falls 22.21
119 PB
20 Laramie Sellers Jeff Davis logoJeff Davis 22.24
119
21 Allen Hulette Woodward Academy logoWoodward Academy 22.26
118 +1.8% PB
22 Cade Gabriel Dalton logoDalton 22.29
118 PB
23 Sean Lee Dalton logoDalton 22.46
115 PB
24 Bijon Mansour Winder Barrow logoWinder Barrow 22.48
115 +1.2% PB
25 Ryan Shaw Rome logoRome 22.55
113
26 Zeke Day North Atlanta logoNorth Atlanta 22.69
111
27 Ross Johnson Holy Innocents Episcopal logoHoly Innocents Episcopal 22.70
111 PB
28 Brian Biddiscombe River Ridge logoRiver Ridge 22.73
110
29 Neal Allen Woodward Academy logoWoodward Academy 22.75
110 PB
30 Charlie Goldman MT. VERNON logoMT. VERNON 22.78
109 PB
31 Steven Vickers Coffee logoCoffee 22.81
109
32 Sam Bayne Lovet School, The logoLovet School, The 22.85
108 PB
32 Chase Brown Kell logoKell 22.85
108
34 Mason Anthony Lovet School, The logoLovet School, The 22.88
108 PB
35 Olin Broadway Saint Pius X logoSaint Pius X 22.93
107 PB
36 Christian Marquez Hebron logoHebron 22.96
106 PB
36 Bayne Jarvis Riverwood logoRiverwood 22.96
106
38 Robby Jones Walnut Grove logoWalnut Grove 23.00
106 PB
39 Michael Pipkin Northwest Whitfield logoNorthwest Whitfield 23.08
104
40 Garrett Holton BACON COUNTY logoBACON COUNTY 23.10
104
41 Krison Chen Greater Atlanta logoGreater Atlanta 23.13
103
42 John Moffett Lovet School, The logoLovet School, The 23.15
103
43 Travis Delker Allatoona logoAllatoona 23.19
102
44 Trace Austin Chestatee logoChestatee 23.20
102
45 Brad Burke River Ridge logoRiver Ridge 23.22
102
46 Charlie Kaye Pace Academy logoPace Academy 23.26
101
47 Daniel Bennett-Blake Riverside Military logoRiverside Military 23.27
101
48 Ben Martin MT. VERNON logoMT. VERNON 23.35
100
49 Max Sumner Gainesville logoGainesville 23.36
100
50 Zach Musser Greater Atlanta logoGreater Atlanta 23.38
99
51 Kauffman Joe Calhoun High logoCalhoun High 23.44
98
52 Jonathon Schrader Greenbrier logoGreenbrier 23.47
98
53 Andrew Hardy Chamblee Charter logoChamblee Charter 23.51
97
54 Brenton Aliotta Benedictine Military logoBenedictine Military 23.57
96
55 Mitchell Rolka Creekview logoCreekview 23.59
96
56 Max Verlohr Decatur logoDecatur 23.63
95
57 Brandon Bell Coffee logoCoffee 23.74
94
58 Max Walker Decatur logoDecatur 23.75
93
59 Ellington McDaniels Decatur logoDecatur 24.24
86
Matthew LeGate Walker School logoWalker School DNF