Site logo

2016 GHSA 1-5A State Swimming

  • Completed
  • Feb. 04–06, 2016
  • SCY
  • Atlanta, GA

100 Free Men

A Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 John Mitchell Chamblee Charter logoChamblee Charter 45.73
145 -0.6%
2 Erik Cox Westminster Prep logoWestminster Prep 46.00
143 0.0%
3 David Gray Mount Paran Christian logoMount Paran Christian 46.02
143 -0.0%
4 Niko Stines North Atlanta logoNorth Atlanta 46.21
141 -2.2%
5 Ian Hentenaar Winder Barrow logoWinder Barrow 46.77
136 +1.5% PB
6 Logan Belt Forsyth Central logoForsyth Central 47.19
132 +1.6% PB
7 Joshua Thruston Chapel Hill logoChapel Hill 47.30
131
8 Phillip Stith Westminster Prep logoWestminster Prep 47.57
129 PB
9 Michael Wacho Lakeview Academy logoLakeview Academy 47.77
127
10 Yannick Smith North Atlanta logoNorth Atlanta 47.85
126 PB
B Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
11 Marty Stange Mcintosh logoMcintosh 47.73
127 -1.1%
12 Savva Ivakin Tallulah Falls logoTallulah Falls 48.27
122 PB
13 Joseph Rodriguez Westminster Prep logoWestminster Prep 48.31
122 PB
14 Matthew Haertel Marist logoMarist 48.46
121 PB
15 Ben Buckley Wesleyan logoWesleyan 48.94
117 PB
16 Nate Grum Saint Pius X logoSaint Pius X 48.99
116
17 Samson Mumber Darlington logoDarlington 49.28
114
18 Jake Todd Cambridge logoCambridge 49.56
112 PB
19 Juan Martinez Dunwoody logoDunwoody 49.73
110
20 Cal Parker Calhoun High logoCalhoun High 49.94
109 PB
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 Niko Stines North Atlanta logoNorth Atlanta 45.60
147 -0.9%
2 Erik Cox Westminster Prep logoWestminster Prep 46.14
142 -0.3%
3 John Mitchell Chamblee Charter logoChamblee Charter 46.71
136 -2.7%
4 David Gray Mount Paran Christian logoMount Paran Christian 46.77
136 -1.7%
5 Ian Hentenaar Winder Barrow logoWinder Barrow 46.99
134 +1.1% PB
6 Logan Belt Forsyth Central logoForsyth Central 47.24
131 +1.5% PB
7 Joshua Thruston Chapel Hill logoChapel Hill 47.57
129
8 Yannick Smith North Atlanta logoNorth Atlanta 47.81
126 PB
9 Phillip Stith Westminster Prep logoWestminster Prep 47.94
125 PB
9 Michael Wacho Lakeview Academy logoLakeview Academy 47.94
125
11 Savva Ivakin Tallulah Falls logoTallulah Falls 48.09
124 PB
12 Matthew Haertel Marist logoMarist 48.14
124 PB
13 Joseph Rodriguez Westminster Prep logoWestminster Prep 48.35
122 PB
14 Marty Stange Mcintosh logoMcintosh 48.47
121 -2.6%
15 Ben Buckley Wesleyan logoWesleyan 49.27
114 PB
16 Samson Mumber Darlington logoDarlington 49.32
114
17 Nate Grum Saint Pius X logoSaint Pius X 49.33
114
18 Cal Parker Calhoun High logoCalhoun High 49.41
113 PB
19 Juan Martinez Dunwoody logoDunwoody 49.45
113
20 Jake Todd Cambridge logoCambridge 49.55
112 PB
21 Max Hromis Westminster Prep logoWestminster Prep 49.57
112
22 Nathan Erickson Coffee logoCoffee 49.73
110
23 Raleigh Webb Allatoona logoAllatoona 49.94
109 PB
24 Reed Ramthun Northgate logoNorthgate 50.17
107 PB
25 Chase Brown Kell logoKell 50.27
106
26 Jack Davenport Marist logoMarist 50.29
106
27 Louis Cardot Chamblee Charter logoChamblee Charter 50.54
104
28 Nelson Montini Buford logoBuford 50.62
103 -0.2%
29 James Claffey Wesleyan logoWesleyan 50.63
103
30 Leo Mateu Wesleyan logoWesleyan 50.79
102
31 Zeke Day North Atlanta logoNorth Atlanta 50.89
101
32 John Moffett Lovet School, The logoLovet School, The 50.94
101
33 Bayne Jarvis Riverwood logoRiverwood 51.08
100
34 Emory Moorman Coffee logoCoffee 51.19
99
35 Brian Biddiscombe River Ridge logoRiver Ridge 51.27
98
36 Bijon Mansour Winder Barrow logoWinder Barrow 51.41
97 -1.5%
37 Cory Miller Wesleyan logoWesleyan 51.45
97
38 Olin Broadway Saint Pius X logoSaint Pius X 51.54
96
39 Christian Porter Atlanta International logoAtlanta International 51.82
94 -1.0%
40 Max Sumner Gainesville logoGainesville 52.01
93
41 Alec Burke Flowery Branch logoFlowery Branch 52.40
90
42 David Brown Gilmer logoGilmer 52.91
86 -2.4%
43 Kauffman Joe Calhoun High logoCalhoun High 52.93
86