Site logo

YMCA Long Course National Championships

  • Completed
  • Jul. 27–31, 2016
  • LCM
  • Indianapolis, IN

200 Fly Men

A Final LCM
Name Team Time FINA Imp
1 Corey Gambardella Soundview Family YMCA logoSoundview Family YMCA 2:02.63
752 -0.9%
2 Brendan Burns Upper Main Line Ymca logoUpper Main Line Ymca 2:05.78
697 PB
3 Lexo Walker Wilton Y Wahoos Swim Club logoWilton Y Wahoos Swim Club 2:05.90
695 PB
4 Liam Halpin Kettering South Community YMCA logoKettering South Community YMCA 2:07.29
672 +4.5% PB
5 Dylan North York YMCA logoYork YMCA 2:07.55
668 PB
6 Jonathan Ericksen M.E. Lyons/Anderson Barrac logoM.E. Lyons/Anderson Barrac 2:09.37
640 PB
7 Kevin Leibold Kettering South Community YMCA logoKettering South Community YMCA 2:10.28
627 +2.5% PB
8 Christopher Smith Red Bank Aquarockets Y logoRed Bank Aquarockets Y 2:10.88
618
B Final LCM
Name Team Time FINA Imp
9 Ryan Ehlinger Green Bay YMCA - GBY Aquatics logoGreen Bay YMCA - GBY Aquatics 2:08.75
650 +1.6% PB
10 Nick Aukerman Kettering South Community YMCA logoKettering South Community YMCA 2:08.78
649 +2.5% PB
11 Chet Dobson Blue Ash YMCA Swim Team logoBlue Ash YMCA Swim Team 2:09.19
643 +2.2% SB
12 Francis Biagioli Wyckoff Family YMCA logoWyckoff Family YMCA 2:09.62
637 PB
13 Jake Otterbein Somerset Valley YMCA logoSomerset Valley YMCA 2:09.74
635 PB
14 Connor Robison Cheshire Y/Sea Dog  Swim C logoCheshire Y/Sea Dog Swim C 2:10.66
622
15 Erik Ryan Wilton Y Wahoos Swim Club logoWilton Y Wahoos Swim Club 2:10.74
620 PB
16 Adam Ambrosey Cheshire Y/Sea Dog  Swim C logoCheshire Y/Sea Dog Swim C 2:12.95
590 PB
C Final LCM
Name Team Time FINA Imp
17 Jack Lynch Wilton Y Wahoos Swim Club logoWilton Y Wahoos Swim Club 2:10.07
630 PB
18 Ben Puglessi Rapid Area-MI logoRapid Area-MI 2:10.29
627 +1.5% PB
19 Sean Tan Lakeland Hills Family YMCA logoLakeland Hills Family YMCA 2:10.40
625 PB
20 Gary Sun Lakeland Hills Family YMCA logoLakeland Hills Family YMCA 2:10.41
625 PB
21 Dawson Stout Western Connecticut YMCA logoWestern Connecticut YMCA 2:10.91
618 -11.8%
22 Jackie Zablocki Green Bay YMCA - GBY Aquatics logoGreen Bay YMCA - GBY Aquatics 2:11.01
617 PB
23 Jonah Karschnik M.E. Lyons/Anderson Barrac logoM.E. Lyons/Anderson Barrac 2:11.48
610 +0.5% PB
24 Alex Rastelli South Shore Mill Pond YMCA logoSouth Shore Mill Pond YMCA 2:11.70
607
Preliminaries LCM
Name Team Time FINA Imp
1 Lexo Walker Wilton Y Wahoos Swim Club logoWilton Y Wahoos Swim Club 2:07.46
670
2 Brendan Burns Upper Main Line Ymca logoUpper Main Line Ymca 2:07.72
666 PB
3 Liam Halpin Kettering South Community YMCA logoKettering South Community YMCA 2:08.01
661 +3.9% PB
4 Christopher Smith Red Bank Aquarockets Y logoRed Bank Aquarockets Y 2:08.22
658
5 Dylan North York YMCA logoYork YMCA 2:08.30
657 PB
6 Corey Gambardella Soundview Family YMCA logoSoundview Family YMCA 2:08.54
653 -5.8%
7 Kevin Leibold Kettering South Community YMCA logoKettering South Community YMCA 2:08.55
653 +3.8% PB
8 Jonathan Ericksen M.E. Lyons/Anderson Barrac logoM.E. Lyons/Anderson Barrac 2:08.56
653 PB
9 Connor Robison Cheshire Y/Sea Dog  Swim C logoCheshire Y/Sea Dog Swim C 2:09.10
644 PB
10 Erik Ryan Wilton Y Wahoos Swim Club logoWilton Y Wahoos Swim Club 2:09.51
638 PB
11 Chet Dobson Blue Ash YMCA Swim Team logoBlue Ash YMCA Swim Team 2:09.54
638 +1.9% SB
12 Ryan Ehlinger Green Bay YMCA - GBY Aquatics logoGreen Bay YMCA - GBY Aquatics 2:09.55
638 +0.9% PB
13 Francis Biagioli Wyckoff Family YMCA logoWyckoff Family YMCA 2:09.70
636 PB
14 Nick Aukerman Kettering South Community YMCA logoKettering South Community YMCA 2:09.71
635 +1.8% PB
15 Jake Otterbein Somerset Valley YMCA logoSomerset Valley YMCA 2:09.95
632 PB
16 Adam Ambrosey Cheshire Y/Sea Dog  Swim C logoCheshire Y/Sea Dog Swim C 2:10.11
630 PB
17 Jonah Karschnik M.E. Lyons/Anderson Barrac logoM.E. Lyons/Anderson Barrac 2:10.97
617 +0.9% PB
18 Ben Puglessi Rapid Area-MI logoRapid Area-MI 2:11.15
615 +0.8% PB
19 Sean Tan Lakeland Hills Family YMCA logoLakeland Hills Family YMCA 2:11.24
613 PB
20 Alex Rastelli South Shore Mill Pond YMCA logoSouth Shore Mill Pond YMCA 2:11.29
613
21 Dawson Stout Western Connecticut YMCA logoWestern Connecticut YMCA 2:11.53
609 -12.3%
22 Jackie Zablocki Green Bay YMCA - GBY Aquatics logoGreen Bay YMCA - GBY Aquatics 2:11.54
609 PB
23 Jade Rice Somerset Hills YMCA logoSomerset Hills YMCA 2:11.82
605
24 Jack Lynch Wilton Y Wahoos Swim Club logoWilton Y Wahoos Swim Club 2:11.85
605 PB
25 Gary Sun Lakeland Hills Family YMCA logoLakeland Hills Family YMCA 2:11.94
604 PB
26 Adam Mahler Wilkes-Barre-PA logoWilkes-Barre-PA 2:12.25
599 +0.3% PB
27 Zach DiGiaro Red Bank Aquarockets Y logoRed Bank Aquarockets Y 2:12.45
597
28 MILES COX York YMCA logoYork YMCA 2:13.16
587
28 Cameron Rutz Countryside YMCA logoCountryside YMCA 2:13.16
587 +9.3% PB
30 Matt Titterton Kingswood Oxford School logoKingswood Oxford School 2:13.36
585
31 Joseph Park Leaning Tower YMCA logoLeaning Tower YMCA 2:13.44
584
32 Malcolm Doepke M.E. Lyons/Anderson Barrac logoM.E. Lyons/Anderson Barrac 2:13.45
583 +8.6% PB
33 Reid Hussey Spy Swimming logoSpy Swimming 2:13.46
583 +2.6% PB
34 Kaiser Neverman Green Bay YMCA - GBY Aquatics logoGreen Bay YMCA - GBY Aquatics 2:13.47
583 +0.8% PB
35 Kyle Shadeck Cheshire Y/Sea Dog  Swim C logoCheshire Y/Sea Dog Swim C 2:13.67
581 PB
36 Jimmy Kelley M.E. Lyons/Anderson Barrac logoM.E. Lyons/Anderson Barrac 2:13.71
580 -1.5%
37 NINGNING LIU York YMCA logoYork YMCA 2:14.13
575
38 Richie Trentalange Red Bank Aquarockets Y logoRed Bank Aquarockets Y 2:14.38
571
39 Dimitri Maldonado Red Bank Aquarockets Y logoRed Bank Aquarockets Y 2:14.39
571 PB
40 Tommy Cromie Somerset Hills YMCA logoSomerset Hills YMCA 2:14.55
569
41 John Day Winston-Salem YMCA Swim logoWinston-Salem YMCA Swim 2:14.66
568 PB
42 Joshua Lenchik Winston-Salem YMCA Swim logoWinston-Salem YMCA Swim 2:14.98
564
43 Ethan Knorr Greensboro YMCA logoGreensboro YMCA 2:15.02
563 PB
44 James Kirkby Upper Main Line Ymca logoUpper Main Line Ymca 2:15.20
561 PB
45 Brice Dixon Countryside YMCA logoCountryside YMCA 2:15.27
560 -0.4%
46 KJ Losee Rapid Area-MI logoRapid Area-MI 2:15.47
558
47 Joshua Palpallatoc Ridgewood YMCA logoRidgewood YMCA 2:15.67
555
48 JJ HARDY Columbia Northwest Family YMCA logoColumbia Northwest Family YMCA 2:16.13
550
49 Raveesh Koul Somerset Hills YMCA logoSomerset Hills YMCA 2:16.78
542 PB
50 Timothy Anderson Wyckoff Family YMCA logoWyckoff Family YMCA 2:17.12
538
51 Tim Stollings Tri-County-WV logoTri-County-WV 2:17.29
536 -0.1%
52 Joe Om Wyckoff Family YMCA logoWyckoff Family YMCA 2:17.50
533
53 Zach Parkman Lancaster & Fairfield YMCA logoLancaster & Fairfield YMCA 2:17.69
531 +2.9% PB
54 Joshua Oh Wyckoff Family YMCA logoWyckoff Family YMCA 2:17.85
529 PB
55 Eric Chimes Ridgewood Branch YMCA logoRidgewood Branch YMCA 2:18.29
524 -0.1%
56 Isaiah Valentine Powel Crosley Jr. YMCA logoPowel Crosley Jr. YMCA 2:18.55
521 -1.4%
57 Brendan Jones Spy Swimming logoSpy Swimming 2:18.73
519 PB
58 Kyle Holman Western Branch YMCA logoWestern Branch YMCA 2:20.48
500
59 Kevin Ryle Upper Main Line Ymca logoUpper Main Line Ymca 2:20.53
500
60 Vincent Ye Lionville Community YMCA logoLionville Community YMCA 2:21.56
489
Alan Shao Fanwood Scotch Plains YMCA logoFanwood Scotch Plains YMCA NS