Site logo

Speedo Champions Series (Brown Deer)

  • Completed
  • Jul. 21–24, 2016
  • LCM
  • Brown Deer, WI

200 Breast Men

A Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Chris Wills Wisconsin Aquatics 2:20.79
 
887 +0.2% PB
2 Brenner Hohenstein Minnetonka Swim Club 2:22.07
 
868 PB
3 Benjamin Attenberger Elmbrook Swim Club 2:24.69
 
835 +1.9% SB
4 Shane Blinkman St. Croix Swim Club 2:24.79
 
881 +9.8% PB
5 Q Steffen Riptide 2:25.36
 
865 +0.2% PB
6 Andrew Cooper Green Bay Swim Club 2:26.36
 
805 PB
7 Jakob Kaminsky Northwestern Uni 2:27.03
 
841 PB
8 Harrison Fudge Bloomington Normal Swim Club 2:27.12
 
840 +1.9% PB
B Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Jared Simpson Fox Valley Swim Team 2:27.56
 
833 PB
10 Maxwell Boehnlein Fox Valley Wave Swim Team 2:27.66
 
793 PB
11 Benjamin Hayes Ozaukee Aquatics 2:28.09
 
826
12 Keegan Hawkins St Charles Swim Team 2:28.56
 
827 +2.4% PB
13 Trystan Lundgren WEST Swim Club 2:29.44
 
815 +4.2% PB
14 Collin O'Brien Peoria Area Water Wizards 2:30.56
 
745 PB
15 Collin Siverhus Schroeder YMCA Swim Team 2:31.24
 
742 PB
16 Bebe Wang Fox Valley Swim Team 2:31.68
 
736 PB
C Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Chance McQuigg Peoria Area Water Wizards 2:29.66
 
758
18 Henry Miller Badger Aquatic Club (WI) 2:29.94
 
808
19 Samuel Kult Elmbrook Swim Club 2:31.12
 
783 +5.8% PB
20 Benjamin Martinez Northwestern Uni 2:31.80
 
728
21 Griffin Back Aquajets Swim Team 2:31.94
 
726 -3.8%
22 Jimmy Dooley Patriot Aquatic Club (IL) 2:33.32
 
707 PB
23 Jared Nickodem Ozaukee Aquatics 2:34.26
 
700
24 Tiernan Foster-Smith Edina Swim Club 2:36.70
 
660
D Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
25 Cooper Hawkins St Charles Swim Team 2:30.19
 
751 +1.4% PB
26 Kevin Stratton Academy Bullets Swim Club 2:31.08
 
738 PB
27 Charlie Webb Edina Swim Club 2:31.35
 
788
28 Michael Walsh WEST Swim Club 2:31.93
 
780
29 Craig Robrock South Metro Storm 2:34.13
 
695 PB
30 Joel Bottarini Academy Bullets Swim Club 2:35.03
 
689 +2.1% PB
31 Emileo Xiao Iowa City Eels Swim Club 2:35.85
 
718 +1.8% PB
32 Will Myhre St Charles Swim Team 2:36.49
 
717
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Chris Wills Wisconsin Aquatics 2:22.25
 
865 -0.9%
2 Benjamin Attenberger Elmbrook Swim Club 2:24.49
 
838 +2.0% SB
3 Brenner Hohenstein Minnetonka Swim Club 2:24.80
 
828 PB
4 Shane Blinkman St. Croix Swim Club 2:26.16
 
861 +9.0% PB
5 Q Steffen Riptide 2:26.80
 
844 -0.8%
6 Harrison Fudge Bloomington Normal Swim Club 2:27.25
 
838 +1.8% PB
7 Andrew Cooper Green Bay Swim Club 2:27.94
 
783 PB
8 Jakob Kaminsky Northwestern Uni 2:28.69
 
817 PB
9 Jared Simpson Fox Valley Swim Team 2:29.58
 
805 PB
10 Maxwell Boehnlein Fox Valley Wave Swim Team 2:29.74
 
763
11 Benjamin Hayes Ozaukee Aquatics 2:29.90
 
800
12 Trystan Lundgren WEST Swim Club 2:29.92
 
808 +3.9% PB
13 Collin O'Brien Peoria Area Water Wizards 2:30.06
 
753 PB
13 Keegan Hawkins St Charles Swim Team 2:30.06
 
806 +1.4% PB
15 Collin Siverhus Schroeder YMCA Swim Team 2:30.09
 
758 PB
16 Bebe Wang Fox Valley Swim Team 2:30.87
 
747 PB
17 Jared Nickodem Ozaukee Aquatics 2:31.81
 
734 PB
18 Benjamin Martinez Northwestern Uni 2:31.87
 
727
19 Henry Miller Badger Aquatic Club (WI) 2:32.35
 
774
20 Chance McQuigg Peoria Area Water Wizards 2:32.68
 
716
21 Griffin Back Aquajets Swim Team 2:32.78
 
714 -4.4%
22 Jimmy Dooley Patriot Aquatic Club (IL) 2:32.98
 
711 PB
22 Tiernan Foster-Smith Edina Swim Club 2:32.98
 
711
24 Samuel Kult Elmbrook Swim Club 2:33.01
 
757 +4.6% PB
25 I. I. Qiao Academy Bullets Swim Club 2:33.13
 
755
26 Will Myhre St Charles Swim Team 2:33.24
 
761
27 Joel Bottarini Academy Bullets Swim Club 2:33.48
 
710 +3.1% PB
28 Charlie Webb Edina Swim Club 2:33.55
 
757
29 Craig Robrock South Metro Storm 2:33.76
 
700 PB
30 Michael Walsh WEST Swim Club 2:33.88
 
753
31 Humphrey Pruett Edina Swim Club 2:34.22
 
694
32 Kevin Stratton Academy Bullets Swim Club 2:34.74
 
687
33 Cooper Hawkins St Charles Swim Team 2:35.24
 
680 -1.9%
34 Emileo Xiao Iowa City Eels Swim Club 2:35.74
 
719 +1.8% PB
35 Isaac Jiardini Schroeder YMCA Swim Team 2:35.84
 
718
36 Brandon Niemiec Lake Country Swim Team 2:36.82
 
658 PB
37 Phillip Sajaev Fox Valley Swim Team 2:37.14
 
660 +0.0% SB
38 AJ Quinn Fox Valley Swim Team 2:37.70
 
646 PB
39 Janssen Gamilla Maverick Swim Club 2:37.72
 
692 PB
40 Jeddrick Gamilla Maverick Swim Club 2:37.80
 
850
41 Drew Hellickson Med-City Aquatics 2:38.22
 
645
42 Max Gersten Barrington Swim Club 2:38.67
 
639 -1.5%
43 Sumner Latta Fox Cities YMCA 2:39.39
 
623
44 Ryan Ramminger Madison Aquatic Club 2:40.48
 
614
45 Truman teDuits Badger Aquatic Club (WI) 2:44.60
 
677
46 Ben Andrew Arlington Alligators Inc 2:46.60
 
527 -9.5%
Zach Hammond Shorewood Swim Club DQ