CollegeSwimming.com

Speedo Champions Series (Brown Deer)

  • Completed
  • Jul. 21–24, 2016
  • LCM
  • Brown Deer, WI

200 Back Women

A Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Abigail Schwartz St. Croix Swim Club 2:18.05
 
875 +2.8% PB
2 Kelly Leonard Riptide 2:18.15
 
854 -0.6%
3 Mariana Kraus Delta Aquatics 2:18.93
 
841 -1.0%
4 Autumn Haebig Ozaukee Aquatics 2:19.43
 
833 -0.8%
5 Rachel Root Redbird Swim Club 2:19.54
 
831
6 Katelyn Holmquist of Minnesota Twin Cities 2:19.99
 
824 +3.8% PB
7 Emma Theobald Dunlap dolphins 2:20.98
 
826 -2.7%
8 Izzy Herb St Charles Swim Team 2:21.47
 
799 -3.5%
B Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Audrey Guyett St Charles Swim Team 2:19.42
 
833 +1.4% PB
10 Holly Stoll Schroeder YMCA Swim Team 2:20.74
 
811 +0.4% PB
11 Gabi Baldwin St. Croix Swim Club 2:21.61
 
848 +0.4% PB
12 Maggie Emary Barrington Swim Club 2:21.95
 
792 +1.6% PB
13 Courtney Barker Scout Aquatics 2:23.30
 
770
14 Natalie McGovern Academy Bullets Swim Club 2:23.58
 
765 +0.5% SB
15 Kendall Hermann Academy Bullets Swim Club 2:24.05
 
758 -2.5%
16 Emma Pritchett Barrington Swim Club 2:24.09
 
842
C Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Carly Quast Aquajets Swim Team 2:20.15
 
821 -0.0%
18 Kaylyn Schoof Schroeder YMCA Swim Team 2:20.91
 
860 PB
18 Z Kivanc Lake Forest Swim Club 2:20.91
 
808 PB
20 Katie Taylor Schroeder YMCA Swim Team 2:20.99
 
807
21 Jacquelyn Kurkjian Maverick Swim Club 2:21.70
 
796 PB
22 Jamie Kolar Northwestern Uni 2:21.96
 
791 -3.4%
23 Mallory Jump St Charles Swim Team 2:24.15
 
775
24 Jordan Morling St Charles Swim Team 2:25.78
 
730
D Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
25 Katie Mueller Academy Bullets Swim Club 2:22.56
 
801 -0.1%
26 Sarah Fergus Academy Bullets Swim Club 2:23.23
 
771 +4.9% PB
27 Lauren Lewis Hudson Area Swim 2:23.36
 
820 +0.1% SB
28 Emma Ruehle Aquajets Swim Team 2:23.66
 
764 -1.0%
29 Shannon Kearney Coho Swim Club 2:23.92
 
760 +4.6% PB
30 Hayley Griesser Academy Bullets Swim Club 2:24.32
 
753 +3.5% SB
31 Brooke West Team Millennium 2:24.99
 
743 PB
32 Rina Krupsky Ozaukee Aquatics 2:25.48
 
735
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Kelly Leonard Riptide 2:19.44
 
833 -1.5%
2 Autumn Haebig Ozaukee Aquatics 2:20.27
 
819 -1.4%
3 Mariana Kraus Delta Aquatics 2:20.41
 
817 -2.1%
4 Izzy Herb St Charles Swim Team 2:20.60
 
814 -2.9%
5 Katelyn Holmquist of Minnesota Twin Cities 2:20.68
 
812 +3.3% PB
6 Abigail Schwartz St. Croix Swim Club 2:20.92
 
827 +0.7% SB
7 Emma Theobald Dunlap dolphins 2:20.96
 
827 -2.7%
8 Rachel Root Redbird Swim Club 2:21.05
 
806
9 Audrey Guyett St Charles Swim Team 2:21.16
 
804 +0.2% SB
10 Gabi Baldwin St. Croix Swim Club 2:21.48
 
850 +0.5% PB
11 Kendall Hermann Academy Bullets Swim Club 2:21.78
 
794 -0.9%
12 Holly Stoll Schroeder YMCA Swim Team 2:21.89
 
793 -0.4%
13 Courtney Barker Scout Aquatics 2:22.30
 
786 PB
14 Natalie McGovern Academy Bullets Swim Club 2:22.31
 
786 +1.4% SB
15 Emma Pritchett Barrington Swim Club 2:22.43
 
869
16 Maggie Emary Barrington Swim Club 2:22.53
 
782 +1.2% PB
17 Katie Taylor Schroeder YMCA Swim Team 2:22.71
 
779
18 Mallory Jump St Charles Swim Team 2:22.81
 
797
19 Kaylyn Schoof Schroeder YMCA Swim Team 2:22.97
 
826
20 Jacquelyn Kurkjian Maverick Swim Club 2:23.36
 
769
21 Z Kivanc Lake Forest Swim Club 2:23.43
 
768 PB
22 Jamie Kolar Northwestern Uni 2:23.57
 
765 -4.5%
23 Jordan Morling St Charles Swim Team 2:23.73
 
763
24 Carly Quast Aquajets Swim Team 2:23.89
 
760 -2.7%
25 Sarah Fergus Academy Bullets Swim Club 2:24.01
 
758 +4.4% PB
26 Shannon Kearney Coho Swim Club 2:24.03
 
758 +4.5% PB
27 Emma Ruehle Aquajets Swim Team 2:24.16
 
756 -1.4%
28 Katie Mueller Academy Bullets Swim Club 2:24.39
 
771 -1.4%
29 Lauren Lewis Hudson Area Swim 2:24.74
 
798 -0.8%
30 Madison Blaydes Wisconsin Aquatics 2:24.84
 
745 +2.7% SB
31 Harper Emswiler Cyclone Swim Club 2:24.99
 
743 PB
32 Brooke West Team Millennium 2:25.16
 
740 PB
33 Rina Krupsky Ozaukee Aquatics 2:25.17
 
740
34 Hayley Griesser Academy Bullets Swim Club 2:25.54
 
734 +2.7% SB
35 Anna Ellis Edina Swim Club 2:25.73
 
731 -1.6%
36 Katrina Marty Madison Aquatic Club 2:25.87
 
748 +1.4% PB
37 Hanna Blankemeier Academy Bullets Swim Club 2:25.96
 
727
38 Sydnie Horne Schroeder YMCA Swim Team 2:25.99
 
727
39 Erin Buck of Minnesota Twin Cities 2:26.02
 
726
40 Danielle Wood Academy Bullets Swim Club 2:26.13
 
725
41 Annie Gosselin Maverick Swim Club 2:26.21
 
723
42 Brittany Horn Fox Valley Wave Swim Team 2:26.55
 
718
43 Natalie Keshemberg Schroeder YMCA Swim Team 2:26.57
 
718
44 Linda Licari St Charles Swim Team 2:26.58
 
737 +2.0% PB
45 Alyssa Lewandowski Lake Country Swim Team 2:26.66
 
716 PB
46 Madeline Hazle Wisconsin Aquatics 2:27.06
 
710 -2.7%
47 Emily Chuang Academy Bullets Swim Club 2:27.13
 
709 +0.9% SB
48 Lillie Hosack Ozaukee Aquatics 2:27.49
 
703 -1.9%
49 Alina Michaels Academy Bullets Swim Club 2:28.05
 
694 -3.9%
49 Alex Knutte WEST Swim Club 2:28.05
 
694 +3.5% SB
51 Sammy Sauer St Charles Swim Team 2:28.10
 
694 PB
52 Gabriela Pierobon Mays Madison Aquatic Club 2:28.27
 
742 +0.6% PB
53 Delaney Ambrosen Minnetonka Swim Club 2:28.45
 
688 PB
54 Zoe Woods Elmbrook Swim Club 2:28.81
 
702 +1.4% SB
55 Mack Adkins Academy Bullets Swim Club 2:28.88
 
681 -0.7%
56 Lexi Monty Fox Cities YMCA 2:28.98
 
680 -1.8%
57 Emily Clesen Glenbrook Aquatics 2:29.03
 
679 PB
58 Samantha Laurich Academy Bullets Swim Club 2:29.30
 
675 PB
59 Ali Staver Piranhas Swim Club (IA) 2:29.96
 
665 +2.2% PB
60 Lauren Bergmann Badger Aquatic Club (WI) 2:30.57
 
655
61 Maddie Haschemeyer Academy Bullets Swim Club 2:30.93
 
650 0.0%
62 Kaitlyn Joyce Unattached-Gulf Swimming (LSC) 2:32.33
 
629
63 Clare Wieland Scout Aquatics 2:32.61
 
624
64 Kaitlyn Barth Madison Aquatic Club 2:33.25
 
634 PB
65 Sydnee Dressel Elmbrook Swim Club 2:34.70
 
593 +2.2% SB
66 Addison Skogman Waukesha Express Swim Team 2:36.41
 
568
67 Stephanie Bowater WEST Swim Club 2:36.72
 
563 +0.7% SB